Προς το περιεχόμενο

Έρχεται νέα σειρά παιχνιδιών «Dune» μετά από σχεδόν μία εικοσαετία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, steverman είπε

H ταινία του 84 εχανε στα εφε. Η σειρα Dune miniseries ήταν καλύτερη και το συνέχισε και στην επόμενη γενιά με τον θεικό αυτοκράτορα.

Η μίνι σειρά ήταν πιστότερη προσαρμογή των βιβλίων. Τα εφέ ήταν τραγικά βέβαια και έβγαζε μάτι η αναληθοφάνειά τους.

Η ταινία είχε εξαιρετική μουσική, ήταν on spot ως προς το μυστικιστικό περιβάλλον του dune, τα αμμοσκούληκα ήταν τρομακτικά, αλλά ορισμένες ακατανόητες διαφοροποιήσεις σε σχέση με το πρωτογενές υλικό τη χαντάκωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, steverman είπε

H ταινία του 84 εχανε στα εφε. Η σειρα Dune miniseries ήταν καλύτερη και το συνέχισε και στην επόμενη γενιά με τον θεικό αυτοκράτορα.

Η μίνι σειρά ήταν εκατό φορές χειρότερη στο θέμα των εφέ και έβγαζε μάτι ότι δεν έπεσαν λεφτά στον τομέα αυτό. Αν αρχίσουμε με παραδείγματα και στοπ καρέ προχειροφτιαγμενων σκηνικών ή εφέ, δεν τελειώνουμε ούτε μέχρι αύριο. Επίσης οι περισσότερες ερμηνείες ήταν από μέτριες έως κακές.

Από την άλλη όμως όχι μόνο το σενάριο έμεινε αρκετά πιστό στο έργο του Frank (σε σημείο που οι περισσότεροι διάλογοι ήταν απευθείας αντιγραφή από τα βιβλία), αλλά και επεκτάθηκε πέραν του πρώτου τόμου. Συνεπώς είναι το μοναδικό έργο που ανέπτυξε τόσο πολύ το σύμπαν του Dune. 

Τα παιχνίδια βέβαια (όσο καλά κι αν ήταν) είχαν ελάχιστη σχέση με τα βιβλία. 

Το πρόβλημα με την ταινία του Lynch είναι ότι, ως είθισται, ο καλλιτέχνης θεώρησε καλό να βάλει πολλά πράγματα από την κεφάλα του που δεν είχαν καμία σχέση με το canon του Dune. Επίσης είναι έγκλημα που ποτέ δεν κυκλοφόρησε η αρχική 5ωρη εκδοχή της ταινίας. Τώρα γιατί δεν "έπιασε" στο κοινό κάποτε είχα διαβάσει τους λόγους αλλά τώρα δεν τους θυμάμαι πια. Μάλλον πολύς λαός που δεν είχε διαβάσει τα βιβλία θα περίμενε ένα αριστουργημα επιπέδου Star Wars χωρίς να γνωρίζει ότι το ειδικό βάρος του Dune είναι αλλού, όχι στα πίου-πίου. 

ps: αν είχε βγάλει Dune και ο Γιοντορόφσκι ακόμα θα γελούσε ο κόσμος... 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετο ...αλλά ο κόσμος του Dune είναι πελώριος ...αν λάβει κανείς και τα βιβλία που έβγαλε ο γιός του Frank Herbert το βάθος είναι απίστευτο σε χαρακτήρες/πλοκή/καταστάσεις ...αμφιβάλλω αν το Star Wars θα κοιμόταν "ήσυχο" αν η ταινία Dune και τα παραπαίδια είχαν καλύτερη τύχη.

Ασχετο2 συγχαρητήρια για το background της είδησης ...τα έργα του Chris Foss είναι πάντα MUST.

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, masteripper είπε

Άσχετο ...αλλά ο κόσμος του Dune είναι πελώριος ...αν λάβει κανείς και τα βιβλία που έβγαλε ο γιός του Frank Herbert το βάθος είναι απίστευτο σε χαρακτήρες/πλοκή/καταστάσεις ...αμφιβάλλω αν το Star Wars θα κοιμόταν "ήσυχο" αν η ταινία Dune και τα παραπαίδια είχαν καλύτερη τύχη.

Ασχετο2 συγχαρητήρια για το background της είδησης ...τα έργα του Chris Foss είναι πάντα MUST.

Τα βιβλία των Brian Herbert&Kevin J. Anderson θεωρούνται μιάσματα. Ντροπιάζουν το αριστούργημα του Frank. Έχω διαβάσει το Dune (όλα τα βιβλία/prequels/sequels) 5-6 φορές και αυτοί οι 2 το παρατράβηξαν. Από ένα σημείο και μετά, έβγαζαν πράγματα από το μυαλό τους (για να μην μιλήσω για την κατακλείδα του Dune, ήθελαν -τρομάρα τους- να ολοκληρώσουν αυτό που άφησε ο Frank, με τον θάνατό του,  στη μέση, την οποία δεν μπορούσε να διαβάσει ούτε 5χρονο).

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Τα βιβλία των Brian Herbert&Kevin J. Anderson θεωρούνται μιάσματα. Ντροπιάζουν το αριστούργημα του Frank. Έχω διαβάσει το Dune (όλα τα βιβλία/prequels/sequels) 5-6 φορές και αυτοί οι 2 το παρατράβηξαν. Από ένα σημείο και μετά, έβγαζαν πράγματα από το μυαλό τους (για να μην μιλήσω για την κατακλείδα του Dune, ήθελαν -τρομάρα τους- να ολοκληρώσουν αυτό που άφησε ο Frank, με τον θάνατό του,  στη μέση, την οποία δεν μπορούσε να διαβάσει ούτε 5χρονο).

Τα πρώτα 6 (δηλ. οι τριλογίες των Houses και του Butlerian Jihad) γενικά μου άρεσαν, χωρίς φυσικά να συγκρίνονται με τα βιβλία του πατέρα Herbert.

Από εκεί και πέρα κάπου το ξεφτυλισαν και νομίζω υπό την φανερή επιρροή του Kevin ξέφυγε εντελώς το πράγμα και έγινε χειρότερο και από μοντέρνο Star Wars. Χάθηκε εντελώς το αρχικό πνεύμα του έργου. Ακόμα κι έτσι δεν με χαλάει πάρα πολύ γιατί απλώς έχω χαμηλώσει τις προσδοκίες μου και το διασκεδάζω. Όσο αντέχω. Τα 2-3 τελευταία πλέον δεν αντέχω να τα διαβάσω. 

Πιστευω όμως ότι τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμα. Θα έρθουν μετά τη νέα ταινία όταν και θα εμποροποιηθεί ακόμα περισσότερο το πράγμα. Αυτός είναι και ο λόγος που θα ζήσουμε αναβίωση των παιχνιδιών μετά από δυο δεκαετίες. Αλλιώς σιγά μην καθόταν να ασχοληθεί κανένας. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα λιώσει το Dune 2000. Πολύ καλό παιχνίδι στρατηγικής. Θυμάμαι που έκανες harvest το resource και αν πήγαινες στην άμμο το σκουλήκι εξαφανιζε τις μονάδες σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Τα πρώτα 6 (δηλ. οι τριλογίες των Houses και του Butlerian Jihad) γενικά μου άρεσαν, χωρίς φυσικά να συγκρίνονται με τα βιβλία του πατέρα Herbert.

Από εκεί και πέρα κάπου το ξεφτυλισαν και νομίζω υπό την φανερή επιρροή του Kevin ξέφυγε εντελώς το πράγμα και έγινε χειρότερο και από μοντέρνο Star Wars. Χάθηκε εντελώς το αρχικό πνεύμα του έργου. Ακόμα κι έτσι δεν με χαλάει πάρα πολύ γιατί απλώς έχω χαμηλώσει τις προσδοκίες μου και το διασκεδάζω. Όσο αντέχω. Τα 2-3 τελευταία πλέον δεν αντέχω να τα διαβάσω. 

Πιστευω όμως ότι τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμα. Θα έρθουν μετά τη νέα ταινία όταν και θα εμποροποιηθεί ακόμα περισσότερο το πράγμα. Αυτός είναι και ο λόγος που θα ζήσουμε αναβίωση των παιχνιδιών μετά από δυο δεκαετίες. Αλλιώς σιγά μην καθόταν να ασχοληθεί κανένας. 

Το αυτό. Τα πρώτα 6 διαβάζονταν με σχετική άνεση. Τα hunters of dune/sandworms of dune ήταν brain farts. Τα τελευταία (mentats/sisterhood κτλ), δεν τα αγόρασα. Ένιωσα ότι έφτασα στο όριο των αντοχών μου.

Τα κλασικά βιβλία του Frank διαβάζονται ξανά και ξανά (αγαπημένο μου το god emperor).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Πήγαινε η 500 4 μεγκαμπαιτ νόμιζα ότι πήγαινε μέχρι 1

Αν της έβαζες αριστερά το μπαουλακι που λεγόταν GVP (εάν θυμάμαι καλά) έπαιρνε και 8 mb και σκληρό. Εγώ το είχα λιώσει στην 1200 άρα. Απίστευτη παιχνιδαρα. Μακάρι να είναι κάτι αντίστοιχο και όχι καμιά μουφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Το αυτό. Τα πρώτα 6 διαβάζονταν με σχετική άνεση. Τα hunters of dune/sandworms of dune ήταν brain farts. Τα τελευταία (mentats/sisterhood κτλ), δεν τα αγόρασα. Ένιωσα ότι έφτασα στο όριο των αντοχών μου.

Τα κλασικά βιβλία του Frank διαβάζονται ξανά και ξανά (αγαπημένο μου το god emperor).

Χαίρομαι πάρα πολύ που το ακούω αυτό. Το God Emperor φίλε δεν υπάρχει, μιλάμε τώρα για το καλύτερο και βαθύτερο έργο επιστημονικής φαντασίας. Διαβάζοντάς το πραγματικά έχεις την εντύπωση ότι ο Frank πρέπει να σκεφτόταν την κάθε λέξη για μέρες ολόκληρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Χαίρομαι πάρα πολύ που το ακούω αυτό. Το God Emperor φίλε δεν υπάρχει, μιλάμε τώρα για το καλύτερο και βαθύτερο έργο επιστημονικής φαντασίας. Διαβάζοντάς το πραγματικά έχεις την εντύπωση ότι ο Frank πρέπει να σκεφτόταν την κάθε λέξη για μέρες ολόκληρες. 

Ο Frank μιλάει μέσω του Leto II. Είναι το προσωπικό, πολιτικό, κοινωνιολογικό, φιλοσοφικό και οικολογικό μανιφέστο του Frank.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Πήγαινε η 500 4 μεγκαμπαιτ νόμιζα ότι πήγαινε μέχρι 1

οφτοπικ: ναμουνα 12 ??  όταν με το χαρτζιλίκι μου (14.000δρχ) αγόρασα μισό mb για να το κάνω 1 και να παίζω flashback στην 500 ...

οντιπικ: το dune 2 από τα αγαπημένα παιχνίδια μακράν, άπειρες ώρες, για να τελειώσω την πίστα έπρεπε να έχω μαζέψει όλο το spice να έχω χτίσει μέχρι το τελευταίο σημείο στην βάση μου.

Α ρε νιάτα, τώρα για να παίξω με όρεξη πρέπει να κατεβεί ο θεός.. μακάρι να βγάλουν κάτι καλό.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...