Προς το περιεχόμενο

ΞΗΛΩΜΑ ΠΛΑΚΑΚΙΩΝ


OLIV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πριν δυο μόλις χρόνια πέρασα πλακάκια στο διαδρομο κ στην κουζίνα αλλά μετάνιωσα και κάθε μερα που τα βλέπω νευριάζω. Εχουν πάνω τους σχέδια και είναι πολύ 'βαβούρικα' και με κουράζουν.. επίσης ο τεχνίτης που τα πέρασε -τρομάρσ του, άφησε παααρα πολύ μεγάλο δοντι απο τα παρκέ των δωματίων. κοινώς ένα χάλι. Θέλω να αλλάξει όψη ο χώρος με το μικρότερο δυνατό κόστος. Σκέφτομαι να ξηλώσω τα παλιά κ να βαλω άλλα μόνη μου για να γλυτώσω τα 'περαστικά'.  Ξέρει κανείς αν γίνεται σχετικά εύκολα κ τι εργαλεία θέλω? Επίσης σκέφτομαι μήπως για ευκολία περάσω λαμινέιτ απο πάνω απο το πλακαάκι και ξεμπερδεύω, αλλά προβληματίζομι για την αντοχή και το αισθητικό αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να τα αφησεις απλα θελει πολυ καλη κολλα για να κρατησουν (δεν εχουν πορους τα πλακακια)...υποψιν οτι θα ¨ανεβει" λιγο  το πατωμα

εγω θα εβαζα ξυλο... κουμπωτο και ομορφο και ζεστο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να περασεις αλλα πλακακια απο πανω αφου πρωτα περασεις ενα υλικο για να πιανει η κολλα των πλακιδιων.Απο εργαλεια θα χρειαστεις σιγουρα κοφτη πλακιδιων , σπατουλα για την κολλα , αλφαδια ,κατι για να φτιαξεις κολλα συνηθως καποιο τρυπανι που εφαρμοζεις ενα εργαλειο μπροστα και ισως χρειαστεις και καποιο τροχακι.Αν βαλεις πλακακια πανω στα παλια και υπαρχουν μεσοπορτες ισως χρειαστουν κοψιμο απο κατω γιατι μπορει να μην ανοιγουν αλλα αυτο θα το δεις εσυ ή καποιος που θα τα τοποθετησει.

 

Και το λαμινειτ ειναι καλο αλλα θελει περισσοτερο προσοχη απο θεμα περιποιησης και καθαριοτητας π.χ δε θελει νερα

Μπαινει εξισου ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν εχεις θεμα με το υψος και μπορεις να ανεβεις 1 cm, η καλυτερη λυση ειναι το laminate που ειναι εξαιρετικη επιλογη τοσο αισθητικα οσο και απο θεμα αντοχης πλεον. Το να τα ξηλωσεις ειναι ταλαιπωρια...το να τα ξηλωσεις μονη σου, ακομα χειροτερα.

Επεξ/σία από panos4tw
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

....για τι εμβαδόν μιλάς? Έχεις ξαναπεράσει πλακίδια (πλακάκια) ?....είναι μπελαααας... θέλει υπομονή κ έμφαση στην λεπτομέρεια αν θέλεις τέλειο αποτέλεσμα κ άψογο φινίρισμα. Δεν είναι τόσο απλό κ εύκολο όσο το κάνει να φαίνεται ένας έμπειρος "πλακατζής" κατά την εφαρμογή τους. Το laminate πλέον, ξεκινάει κάτω απο 10eur το τετραγωνικό κ όσο ανεβαίνεις παίρνεις (ποιότητα, προδιαγραφές, μοτίβο, σχέδιο, χρώμα, πιστοποίηση)..δεν είναι όλα το ίδιο. Σαφώς πιο εύκολο στην εφαρμογή αλλά πάλι, όπως κάθε πλωτό πάτωμα, θέλει υπομονή, σωστές μετρήσεις κ υπολογισμούς... σίγουρα δεν είναι τόσο ανθεκτικό απο το πλακίδιο αλλά πλέον έχει εξελιχθεί αρκετά.

 

Το δικό μου (απο τις πιο ακριβές σειρές της kronotex) παρά ενα περιστατικό/ατύχημα πλημμύρας που είχα στο σπίτι (υπερκαλύφθηκε από νερό) δεν καταστράφηκε καθόλου(υποστήριζε αρκετά υψηλές προδιαγραφές). Βέβαια για πολλές μέρες, επαγγελματικά αεροθερμα κ αφυγραντήρες δούλεψαν υπερωρίες, επίσης αντικαταστάθηκε το υπόστρωμα.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς συζήτηση laminate.Καθαρή τοποθέτηση χωρίς σκόνες κόλες κ.λ.π. εύκολο γρήγορο.Σε μία μέρα περνάς πατάς τελείωσε.

Έχω βάλει σε σαλόνι και σε δωμάτιο μόνος από βιντεάκια που είδα στο youtube και αν χρειαζόταν να το άλλαζα πάλι laminate θα έβαζα

Πρέπει να είναι κάπου 12 με 14 χρόνια.

 

IMG_2004.JPG.c0af42350917f880caf179208fa35152.JPGIMG_2007.JPG.1d170ca256029d73d4bf649a27729020.JPG

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Χωρίς συζήτηση laminate.Καθαρή τοποθέτηση χωρίς σκόνες κόλες κ.λ.π. εύκολο γρήγορο.Σε μία μέρα περνάς πατάς τελείωσε.

Έχω βάλει σε σαλόνι και σε δωμάτιο μόνος από βιντεάκια που είδα στο youtube και αν χρειαζόταν να το άλλαζα πάλι laminate θα έβαζα

Πρέπει να είναι κάπου 12 με 14 χρόνια.

IMG_2004.JPG.c0af42350917f880caf179208fa35152.JPGIMG_2007.JPG.1d170ca256029d73d4bf649a27729020.JPG

Σκέφτομαι να βάλω στο δωμάτιο με σφουγγαρίστρα τα καθαρίζεις; Γενικά θέματα με φουσκώματα έχουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σφυρί και καλέμι αν θέλεις να τα ξηλωσεις με το χέρι (καλό κουράγιο και δυναμη 😂😂)

Κομπρεσερακι με καλεμάκι αν θέλεις με εργαλείο. (Αγοράζεις ένα να το έχεις 😋😋)

 

Ξηλωνεις και περνάς καινούργια (αν γνωρίζεις) αλλιώς βάλε laminate όπως είπαν τα παιδιά (φώναξε μάστορα γιατί δεν είναι εύκολη εργασία αν δεν γνωρίζεις να στρώσεις πλακακια + να βγει καλό αποτέλεσμα και όχι για γέλια)

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

Σκέφτομαι να βάλω στο δωμάτιο με σφουγγαρίστρα τα καθαρίζεις; Γενικά θέματα με φουσκώματα έχουν; 

Γενικά το αποφεύγουμε αλλά αρκετές φορές που λείπω η σύζυγος (αν είμαι σπίτι της γκρινιάζω) τα περνάει με καλά στιμένη σφουγγαρίστρα.Όπως βλέπεις μετά από τόσα χρόνια δεν έχουν πάθει τίποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα μόνη σου να μην προσπαθήσεις τίποτα γιατί αυτές οι εργασίες θέλουν εμπειρία αλλιώς θα τα βάλεις θεοστραβα.Κοιτα το laminate μόνο όπως έχει βάλει ο papoys1,κοίτα κανενα βίντεο στο youtube και αν νομίζεις ότι το έχεις κάντο μόνη σου.Σε κάθε περίπτωση σκέψου καλά αν μπορείς να κάνεις αυτά που θα δεις στο ίντερνετ μόνη σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Γενικά το αποφεύγουμε αλλά αρκετές φορές που λείπω η σύζυγος (αν είμαι σπίτι της γκρινιάζω) τα περνάει με καλά στιμένη σφουγγαρίστρα.Όπως βλέπεις μετά από τόσα χρόνια δεν έχουν πάθει τίποτε.

Έχω ένα φίλο που ασχολείται με ξυλουργικά πολλές φορές έχει δουλειές τύπου ξυλωμα παλιά φουσκωμένα laminate μάλλον θα έχει πέσει πολύ κακομεταχείριση. Αυτός μου λέει να βάλω πλακάκια που είναι " αθάνατα" αλλά μ'αρεσει  το laminate  και είναι προσιτό οικονομικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δύσκολο αλλά γενικά πρέπει να πιάνουν τα χέρια κάποιου και να έχει κάνει διάφορες δουλειές ώστε να επιχειρήσει. Από εργαλεία μία ηλεκτρική σέγα θα χρειαστείς γιατί το κόψιμοπ με το χέρι είναι μπελάς και στο τέλος θα βγεις με τεντονίτιδα.☺️

EDIT. Χτες κατέβασα ξηλωμένη τέντα από αέρα.Την έπλυνα την πήγα για ράψιμο και σήμερα την τοποθέτησα.Άψογη δουλειά Τη βλέπω και την καμαρώνω.Θα ανεβάσω και βιντεάκι - φωτογραφίες μόλις βρώ ευκαιρία στο άλλο θέμα να βλέπουν  οι ατζαμήδες.:lol:

3 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

Έχω ένα φίλο που ασχολείται με ξυλουργικά πολλές φορές έχει δουλειές τύπου ξυλωμα παλιά φουσκωμένα laminate μάλλον θα έχει πέσει πολύ κακομεταχείριση. Αυτός μου λέει να βάλω πλακάκια που είναι " αθάνατα" αλλά μ'αρεσει  το laminate  και είναι προσιτό οικονομικά 

Όχι ρε φίλε δεν έχουν πρόβλημα με φούσκωμα.Τη φωτογραφία πριν 4-5 μήνες την τράβηξα και την ανέβασα εδώ σε κάποιο άλλο θέμα.Βάλτο άφοβα.Είναι όμορφο ζεστό αρχοντικό εγώ δεν το συγκρίνω με πλακάκι.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα δεν προσέχεις νερά κτλπ τότε έχουν θέμα δεν είναι δα και ιροκο.

Γενικά το ξύλο θέλει προσοχή στα νερά  καλό είναι να λέμε και τα αρνητικά ρε φίλε :)

Συμφωνώ το πλακάκι αισθητικά δεν συγκρίνεται.. φτηνό λαμινατε θα βάλω των 7-9€   

Επεξ/σία από christopher0016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...