Προς το περιεχόμενο

ΞΗΛΩΜΑ ΠΛΑΚΑΚΙΩΝ


OLIV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, DrLo είπε

ήμασταν πάντα ανεπρόκοποι, γιατί να αλλάξουμε τώρα?

αλλο ανεπροκοπος και αλλο τα κανω ολα και συμφερω, εσυ οταν θα ειναι να κανεις εγχειριση καρδιας πηγαινε σε γενικο χειρουργο, εγω παντως θα παω σε καρδιοχειρουργο εχει μια μεγαλη διαφορα αλλα εδω στο ελλαντα μονο φθηνο ψαχνουμε. εχω φτιαξει και εγω δουλεια μονος στο σπιτι αλλα δε μπορω να καθισω να κανω μονος σπατουλαριστο τοιχο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, dancer είπε

αλλο ανεπροκοπος και αλλο τα κανω ολα και συμφερω, εσυ οταν θα ειναι να κανεις εγχειριση καρδιας πηγαινε σε γενικο χειρουργο, εγω παντως θα παω σε καρδιοχειρουργο εχει μια μεγαλη διαφορα αλλα εδω στο ελλαντα μονο φθηνο ψαχνουμε. εχω φτιαξει και εγω δουλεια μονος στο σπιτι αλλα δε μπορω να καθισω να κανω μονος σπατουλαριστο τοιχο.

Αν αυτό βοηθάει την αυτοεκτίμησή σου, ΟΚ να παραδεχθώ ότι το να περάσεις πλακάκια είναι το ίδιο με την εγχείρηση καρδιάς ή να κάνω σπατουλαριστό τοίχο και ότι οι συνέπειες των δύο είναι παρόμοιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είσαι ανεπρόκοπος αν απευθυνθείς σε επαγγελματία.

Ούτε η "τόσα χρόνια ανεπροκοπιά μας" θα διορθωθεί με μαστοριλίκια-προχειράντζες.

Αυτό που γράφουμε αρκετοί, από ό,τι βλέπω, είναι πως τα πλακάκια είναι από τις δουλειές που, αν δεν ξέρεις, δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα. Θέλει έμπειρο επαγγελματία.

Τώρα, να στρώσεις πλακάκια στην αποθήκη στο χωριό που δεν θα τα δει κανείς και θα τα σκεπάσεις με ξύλα και ό,τι σαβούρα περισσεύει από την πόλη, τι να πω, στρώσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Δεν είσαι ανεπρόκοπος αν απευθυνθείς σε επαγγελματία.

Ούτε η "τόσα χρόνια ανεπροκοπιά μας" θα διορθωθεί με μαστοριλίκια-προχειράντζες.

Αυτό που γράφουμε αρκετοί, από ό,τι βλέπω, είναι πως τα πλακάκια είναι από τις δουλειές που, αν δεν ξέρεις, δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα. Θέλει έμπειρο επαγγελματία.

Τώρα, να στρώσεις πλακάκια στην αποθήκη στο χωριό που δεν θα τα δει κανείς και θα τα σκεπάσεις με ξύλα και ό,τι σαβούρα περισσεύει από την πόλη, τι να πω, στρώσε.

Δεν είπα ότι είσαι ανεπρόκοπός αν απευθυνθείς σε επαγγελματία.

Μπορεί πχ να συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Να εισαι τόσο προκομένος που ο χρόνος σου αξίζει πολύ περισσότερο από αυτόν του επαγγελματία.

Αυτό που είπα είναι ότι η λογική "εδώ παλιά δεν αλλάζαμε λάμπα, τώρα θέλετε να σπατουλάρετε"  είναι λογική που στηρίζεται στο ότι αν κάποιος είναι άχρηστος να κάνει τα αυτονόητα δεν έχει νόημα να βελτιωθεί ποτέ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά, δεν ερμηνεύω έτσι το μήνυμα από το οποίο ξεκίνησε όλη αυτή η συζήτηση:

Εκεί που κάποτε δεν κάναμε απλούστατα πράγματα, τώρα ψάχνουμε να κάνουμε πολύ σύνθετα (τα οποία, αν δεν γίνουν σωστά, θα μας κοστίσουν πολύ παραπάνω). Εγώ αυτό βλέπω, δηλαδή.

 Άποψη μου, επειδή έκανε καουμποϊλίκια συγγενής και μετά έτρεχα εγώ να βρω μάστορα να σώσει την κατάσταση, δεν είναι δουλειά για ερασιτέχνη, και μάλιστα που δεν έχει και μια τριβή με τα μαστορέματα, γενικότερα.

Όταν ρωτάς "αν γίνεται" και "τι εργαλεία θέλω" (απολύτως θεμιτές ερωτήσεις, μην παρεξηγηθώ) αυτό που καταλαβαίνω είναι πως, γενικότερη τριβή, δεν υπάρχει. Κι η (επίσης απολύτως θεμιτή και λογική) επιθυμία για οικονομία μπορεί να στοιχίσει τελικά διπλά και τρίδιπλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Snoob είπε

Κι η (επίσης απολύτως θεμιτή και λογική) επιθυμία για οικονομία μπορεί να στοιχίσει τελικά διπλά και τρίδιπλα.

👍👍👍(Που συνήθως αυτό συμβαίνει) και μετά τρέχουν να βρουν επαγγελματίες.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αν αυτό βοηθάει την αυτοεκτίμησή σου, ΟΚ να παραδεχθώ ότι το να περάσεις πλακάκια είναι το ίδιο με την εγχείρηση καρδιάς ή να κάνω σπατουλαριστό τοίχο και ότι οι συνέπειες των δύο είναι παρόμοιες.

αυτο που στο ελλαντα αλλο λεμε και αλλο καταλαβαινουμε δειχνει οτι εχουμε προβλημα σαν λαος στην κατανοηση, εγραψα εγω οτι ειναι ιδιες οι συνεπειες??? αναφερομαι σε ενα παραδειγμα που διαχωριζει το γενικο απο το ειδικο.

οπως γραφουνε και πιο πανω δεν γινεται ολα να τα κανεις μονος σου, χρειαζεσαι εργαλεια και να σου δειξει καποιος στη πραξη οχι το βρωμοYOUTUBE ελεος πια. Εννοειτε οτι θελω οι συμπολιτες μου να ειναι ενεργοι και να πιανουν τα χερια τους αλλα ως ενα σημειο. Μονο σε τριτοκοσμικες χωρες υπαρχουν ατομα που φτιαχνουν τα παντα γτ πολυ απλα δεν υπαρχουν ατομα, οπουδηποτε στην ευρωπη και εννοω σοβαρα κρατη δεν μπορει καποιος να λεει οτι τα κανει ολα γτ πολυ απλα θα φαει καταγγελια απο το πελατη οχι απο συναδελφο του. Επισης καποιες φορες ειναι επικινδυνο να μπλεκουμε με πραγματα που δε ξερουμε. αλλο αλλαζω πριζα στο τοιχο αλλο στηνω ηλεκτρολογικο πινακα.

Επεξ/σία από dancer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dancer είπε

αυτο που στο ελλαντα αλλο λεμε και αλλο καταλαβαινουμε δειχνει οτι εχουμε προβλημα σαν λαος στην κατανοηση, εγραψα εγω οτι ειναι ιδιες οι συνεπειες??? αναφερομαι σε ενα παραδειγμα που διαχωριζει το γενικο απο το ειδικο.

οπως γραφουνε και πιο πανω δεν γινεται ολα να τα κανεις μονος σου, χρειαζεσαι εργαλεια και να σου δειξει καποιος στη πραξη οχι το βρωμοYOUTUBE ελεος πια. Εννοειτε οτι θελω οι συμπολιτες μου να ειναι ενεργοι και να πιανουν τα χερια τους αλλα ως ενα σημειο. Μονο σε τριτοκοσμικες χωρες υπαρχουν ατομα που φτιαχνουν τα παντα γτ πολυ απλα δεν υπαρχουν ατομα, οπουδηποτε στην ευρωπη και εννοω σοβαρα κρατη δεν μπορει καποιος να λεει οτι τα κανει ολα γτ πολυ απλα θα φαει καταγγελια απο το πελατη οχι απο συναδελφο του. Επισης καποιες φορες ειναι επικινδυνο να μπλεκουμε με πραγματα που δε ξερουμε. αλλο αλλαζω πριζα στο τοιχο αλλο στηνω ηλεκτρολογικο πινακα.

Μπορείς αντί να γράφεις ένα κατεβατό απλά να κάνεις σωστότερες παρομοιώσεις από την μπούρδα σύγκρισης με την εγχείρηση καρδιάς.

on topic

αυτό που λες δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το τι μπορούσε να κάνει παλιά κάποιος.

Αυτό που λές στην ουσία είναι απλά ότι "Το Χ είναι αντικειμενικά δύσκολο" και δεν έχει καμία αξία να αναφέρεις ότι δε μπορεί μια κοινωνία να δοκιμάζει να κάνει ολοένα και δυσκολέτερα πράγματα.

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μπορείς αντί να γράφεις ένα κατεβατό απλά να κάνεις σωστότερες παρομοιώσεις από την μπούρδα σύγκρισης με την εγχείρηση καρδιάς.

on topic

αυτό που λες δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το τι μπορούσε να κάνει παλιά κάποιος.

Αυτό που λές στην ουσία είναι απλά ότι "Το Χ είναι αντικειμενικά δύσκολο" και δεν έχει καμία αξία να αναφέρεις ότι δε μπορεί μια κοινωνία να δοκιμάζει να κάνει ολοένα και δυσκολέτερα πράγματα.

Καμια αξια δεν εχουν επικνδυνοι ανθρωποι που κρυβονται πισω απο ενα πληκτρολογιο και λενε στον αλλο τι να κανει χωρις οι ιδιοι να το εχουν κανει ουτε να εχουν καμια γνωση και να ειναι ασφαλεις επειδη αμα κατι παει στραβα αλλος θα πονεσει και οχι εκεινοι που τα λεγανε. Εγω παντως τα γραφω καποια πραγματα για ασφαλεια και να γλυτωσει τον κοπο και να ξοδευσει τελικα διπλα και τριπλα λεφτα απο τη βλακεια που θα κανει.

γραφω ενα κατεβατο για να τα εξηγησω γτ οπως βλεπω απευθυνομαι σε ατομα με προβλημα στη κατανοηση. απο εκει και μετα ο καθενας να κανει οτι θελει, δε παει να πνιγει κιολας εγω δε θα παθω τπτ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2019 στις 6:04 ΜΜ, papoys1 είπε

Χωρίς συζήτηση laminate.Καθαρή τοποθέτηση χωρίς σκόνες κόλες κ.λ.π. εύκολο γρήγορο.Σε μία μέρα περνάς πατάς τελείωσε.

Έχω βάλει σε σαλόνι και σε δωμάτιο μόνος από βιντεάκια που είδα στο youtube και αν χρειαζόταν να το άλλαζα πάλι laminate θα έβαζα

Πρέπει να είναι κάπου 12 με 14 χρόνια.

IMG_2004.JPG.c0af42350917f880caf179208fa35152.JPGIMG_2007.JPG.1d170ca256029d73d4bf649a27729020.JPG

Παππού για να στοκάρεις τα κενά στις γωνίες και στις κάσες τι χρησιμοποίησες; Σιλικόνη, μαστίχη ή υπάρχει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dancer είπε

αυτο που στο ελλαντα αλλο λεμε και αλλο καταλαβαινουμε δειχνει οτι εχουμε προβλημα σαν λαος στην κατανοηση, εγραψα εγω οτι ειναι ιδιες οι συνεπειες??? αναφερομαι σε ενα παραδειγμα που διαχωριζει το γενικο απο το ειδικο.

οπως γραφουνε και πιο πανω δεν γινεται ολα να τα κανεις μονος σου, χρειαζεσαι εργαλεια και να σου δειξει καποιος στη πραξη οχι το βρωμοYOUTUBE ελεος πια. Εννοειτε οτι θελω οι συμπολιτες μου να ειναι ενεργοι και να πιανουν τα χερια τους αλλα ως ενα σημειο. Μονο σε τριτοκοσμικες χωρες υπαρχουν ατομα που φτιαχνουν τα παντα γτ πολυ απλα δεν υπαρχουν ατομα, οπουδηποτε στην ευρωπη και εννοω σοβαρα κρατη δεν μπορει καποιος να λεει οτι τα κανει ολα γτ πολυ απλα θα φαει καταγγελια απο το πελατη οχι απο συναδελφο του. Επισης καποιες φορες ειναι επικινδυνο να μπλεκουμε με πραγματα που δε ξερουμε. αλλο αλλαζω πριζα στο τοιχο αλλο στηνω ηλεκτρολογικο πινακα.

Παλιά λέγανε και κάτι άλλο "τα εργαλεία κάνουν το μάσατορα". Το λέγανε γιατί τότε μόνο οι μαστόροι μπορούσαν να έχουν κομπρεσέρ , τρυπάνι , σέγα , τροχό , και άπειρα άλλα εργαλεία που σήμερα μπορεί να τα έχει ο καθένας μας .

Βέβαια το να έχεις τα εργαλεία δεν πάει να πει ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα,αλλά μπορείς να κάνεις αρκετές δουλειές αν πιάνουν τα χέρια σου και αν έχεις την υπομονή και την επιμονή. Φυσικά δεν μπορούν να κάνουν όλοι πολλά αλλά όλοι μπορούν να αρχίσουν από κάπου,π.χ. να ανοίξουν δύο τρύπες με το τρυπάνι και να κρεμάσουν μία κουρτίνα για αρχή,ή να πάρουν πέντε κιλά πλαστικό χρώμα ένα ρολό ένα πινέλο και να βάψουν για αρχή μία κρεβατοκάμαρα ή έστω ένα διάδρομο.

Δεν είναι μόνο το ότι θα γλυτώσουν λεφτά αλλά θα νοιώσουν ικανοποίηση ότι το έφτιαξαν μόνοι τους και θα απαλλαγούν για κάποιες ώρες από την αρρώστια του ίντερνετ και του πληκτρολογίου. Εγώ έτσι άρχισα και σήμερα κάνω πάρα πολλά μόνος μου και νοιώθω πρώτα ικανοποίηση που το έφτιαξα και δεύτερο γιατί  γλύτωσα χρήματα.

1 ώρα πριν, lary7 είπε

Παππού για να στοκάρεις τα κενά στις γωνίες και στις κάσες τι χρησιμοποίησες; Σιλικόνη, μαστίχη ή υπάρχει κάτι άλλο;

Στα κενά που θα δημιουργηθούν μεταξύ σοβατεπί και τοίχου ακρυλικό στόκο με το πιστόλι και  στρώσιμο με σαλιωμένο δάχτυλο :P (αφαιρώντας το περίσιο) να δείχνει ωραίο. Αν χρειάζεται κάπου αλλού να να στοκάρεις ξύλα θα πάρεις στόκο ξύλου στο ανάλογο χρώμα.

Εγώ αν προσέξεις δεν αγόρασα σοβατεπί και χρησιμοποίησα τα παλιά του πατώματος που υπάρχει από κάτω και το οποίο όπως ανέφερα παραπάνω είχε ανοίξει (σκάσει) και ο μάστορας ζήτησε μεγάλο ποσό για επισκευή.

Edit.Και ναι αφού χρησιμοποιούνται σε καταστήματα επιχειρήσεις και σε χώρους που περνάνε χιλιάδες άτομα καθώς και κυρίες με μυτερές γόβες ☺️ και αντέχουν σε ένα σπίτι που το πατάμε ξυπόλητοι τι μπορεί να πάθει;;;;;Εάν δεν του ρίξουμε νερό με τον κουβά θα είναι εκεί για δεκάδες χρόνια.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν κάποιος πάει να πει κάτι σωστό με γενικεύσεις, επιθετικότητα, και νεύρο, στο τέλος χάνει και το δίκιο του (γενική συμβουλή). Και στο youtube θα βρει κανείς από κακές συμβουλές που εμφανίζουν εξαιρετικά εξειδικευμένες εργασίες σαν "απλά ακολουθήστε τις οδηγίες" μέχρι πολύ χρήσιμες συμβουλές για δουλειές που η κλήση μάστορα είναι πέταγμα χρημάτων και χρόνου (φιδάκι για ελαφρύ βούλωμα νιπτήρα πχ)

Κατά τα άλλα, για να επιστρέψουμε στο θέμα της αρχικής ανάρτησης. Όσοι σε αποθαρρύνουν έχουν δίκιο. Τα πλακάκια είναι δουλειά όχι απλώς για ειδικό μάστορα αλλά μάλιστα για ΚΑΛΟ ειδικό μάστορα.

Αν αυτή τη στιγμή δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να προσλάβεις έναν καλό τεχνίτη άσε όπως έχουν, παρά να διακινδυνεύσεις να τα κάνεις χειρότερα έχοντας ξοδέψει και χρήματα.

ΥΓ: Α και μια παρατήρηση από ίδια πείρα, για ένα μειονέκτημα του laminate που δεν πολυακούγεται (αλλά μάλλον ενδιαφέρει, μιας και είμαστε τεχνολογικό φόρουμ). Στατικός ηλεκτρισμός. ΠΟΛΥΣ στατικός ηλεκτρισμός συγκριτικά με κάθε άλλο είδος δαπέδου. 😣 Παθώς... και μαθώς (κυκλοφορούν νομίζω κάποια περισσότερο premium laminate "αντιστατικά" αλλά πρέπει να τα ζητήσετε)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄΄Οντως  στο youtube υπάρχει αρκετή σαβούρα αλλά υπάρχουν και πολλά βίντεο με πολλές εξειδικευμένες εργασίες που δεν τις γνωρίζουν ούτε μαστόροι.Επειδή χρησιμοποιώ κυρίως κινέζικα μικρά αλυσοπρίονα - χορτοκοπτικά κ.λ.π. δεν υπάρχει στην Ελλάδα μάστορας που να αναλάβει επισκευή τους.Για αυτά έχω βρει βίντεάκια κυρίως από  Ανατολικές χώρες (Ρωσία - Ουκρανία κ.λ.π.) στο youtube με απίστευτες λεπτομέρειες για οτιδήποτε ζημιά ή επισκευή.

Και για να είμαστε και ον τόπιτς και εγώ συμφωνώ ότι κάποιος άσχετος δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει παλιά πλακάκια και να τα κάνει σωστά για αυτό είπα από αρχή laminate που είναι πιο εύκολο στην τοποθέτηση αλλά πάντα από κάποιον που πιάνουν τα χέρια του και έχει κάνει διάφορες τέτοιες εργασίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ριξεις ενα βιομηχανικο δαπεδο.

Θα νοικιασεις μια μπετονιερα με 50€ και σε δυο μερες τελειωσες.Αναδευτηρα μπορεις να χρησιμοποιησεις και ανεμιστηρα αν εχεις.Αποτελεσμα αψογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...