Προς το περιεχόμενο

ασφαλεια κλοπης κινητου απο κοτσοβολος


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα προσφατα αγορασα 2 κινητα απο τον κοτσοβολο A7 2018 honor 10 Lite και μου εκανα και στα 2 μια σφαλεια για κλοπη ζημια κτλ. και μου ειπαν σε περιπτωση κλοπης η απολειας παω στην αστυνομια κανω αιτημα για κλοπη παω με το χαρτι που με εχει δωσει η αστυνομια στο καταστημα και την αλλην μερα μου βαζουνε τα λεφτα στο λογαριασμο, Ισχυει κατι τετοιο ειναι σιγουρο ? το εχει κανει κανενας τι παγιδα υπαρχει ? γιατι σιγουρα λακο θα εχει η φαβα τι γινεται μετα με το κινητο κλειδωνεται? θελω να ξερω σε περιπτωση που γινει κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαζί με την απόδειξη σου έδωσαν κι ένα χαρτί της Generali (το υπέγραψες)που αναφέρει ακριβώς την διαδικασία.Σε περίπτωση κλοπής πρέπει να αποδειχθεί ότι έγινε με βία.Η συσκευή αχρηστεύεται στο τέλος από ότι μου είχαν πει.Το αν ισχύει δεν το ξέρω ούτε θέλω να το μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Τις ερωτήσεις αυτές δε ψήθηκες να τις κάνεις σ αυτούς πριν πληρώσεις?

δεν ηθελα να ρωτησω μην υποπτεφθει τιποτα αν και μου ειπε αν το χασεις η στο κλεψουν επιστρεφονται τα χρηματα αυτο μονο 

1 λεπτό πριν, seller.gr είπε

Μαζί με την απόδειξη σου έδωσαν κι ένα χαρτί της Generali (το υπέγραψες)που αναφέρει ακριβώς την διαδικασία.Σε περίπτωση κλοπής πρέπει να αποδειχθεί ότι έγινε με βία.Η συσκευή αχρηστεύεται στο τέλος από ότι μου είχαν πει.Το αν ισχύει δεν το ξέρω ούτε θέλω να το μάθω.

και πως θα αποδειξω οτι μου το εκλεψαν με την βια ? δεν ειναι καπως περιεργα τα πραγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jsmith είπε

καλησπερα προσφατα αγορασα 2 κινητα απο τον κοτσοβολο A7 2018 honor 10 Lite και μου εκανα και στα 2 μια σφαλεια για κλοπη ζημια κτλ. και μου ειπαν σε περιπτωση κλοπης η απολειας παω στην αστυνομια κανω αιτημα για κλοπη παω με το χαρτι που με εχει δωσει η αστυνομια στο καταστημα και την αλλην μερα μου βαζουνε τα λεφτα στο λογαριασμο, Ισχυει κατι τετοιο ειναι σιγουρο ? το εχει κανει κανενας τι παγιδα υπαρχει ? γιατι σιγουρα λακο θα εχει η φαβα τι γινεται μετα με το κινητο κλειδωνεται? θελω να ξερω σε περιπτωση που γινει κατι..

Ναι το κινητό κλειδώνεται για να γλιτώσουμε από τα λαμόγια που έλεγαν ψέματα ότι τους το έκλεψαν για να πάρουν ένα καινούργιο κινητό για να το πουλήσουν, έχοντας και το "κλεμένο"...         

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Ναι το κινητό κλειδώνεται για να γλιτώσουμε από τα λαμόγια που έλεγαν ψέματα ότι τους το έκλεψαν για να πάρουν ένα καινούργιο κινητό για να το πουλήσουν, έχοντας και το "κλεμένο"...         

πως κλειδωνει δηλαδη τι ακριβως γινεται εχεις δει κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλειδώνουν απο τον πάροχο. Ειναι αχρηστο γισ χρηση. Μονο για ανταλλακτικά και οχι ολα.

Επεξ/σία από txcellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, txcellas said:

Κλειδώνουν απο τον πάροχο. Ειναι αχρηστο γισ χρηση. Μονο για ανταλλακτικά και οχι ολα.

ειχαν πει οτι θα κλειδωνονται τα imei καποια στιγμη αλλα δεν ξερω αν εχει γινει.επισης σε πολλα κινητα πιο παλια μπορουσες  να αλλαξεις το imei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, txcellas είπε

Κλειδώνουν απο τον πάροχο. Ειναι αχρηστο γισ χρηση. Μονο για ανταλλακτικά και οχι ολα.

δηλαδη εγω εαν θελω εξαφανιζω το κινητο λεω οτι μου το εκλεψαν κανω τι διαδικασια περνω τα λεφτα και το κινητο απλα το αφηνω στην ακρη και ολα κομπλε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 λεπτά πριν, jsmith είπε

δηλαδη εγω εαν θελω εξαφανιζω το κινητο λεω οτι μου το εκλεψαν κανω τι διαδικασια περνω τα λεφτα και το κινητο απλα το αφηνω στην ακρη και ολα κομπλε ?

Σε όλους τους ελληνικούς παροχους κλειδώνεται το imei με ελληνική sim δεν θα μπορείς να συνδεθείς σε δυκτιο κινητής

Το κινητό θα δουλεύει σαν tablet με WiFi

Πρόσεξε όμως ότι πλέον οι ασφάλειες καλύπτουν ποσοστό της αξίας και όχι το 100%

Πριν κάνα μήνα το συμβόλαιο που μας έδωσαν ανέφερε ότι καλύπτουν μέχρι το 60%τηα αξίας (σε περιπτώσεις κλοπής /επισκευής) σε περίπτωση ολικής καταστροφής γίνεται αντικατάσταση με ίδια συσκευή αν υπαρχή αλλιώς επιστροφή το 60% των χρημάτων

Βέβαια την ακύρωσα γιατί όταν τους ζήτησα συμβόλαιο να διαβάσω πριν την πληρωμή μου έδωσαν ένα από τα παλιά με 100%κάλυψή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 ώρες πριν, jsmith είπε

δηλαδη εγω εαν θελω εξαφανιζω το κινητο λεω οτι μου το εκλεψαν κανω τι διαδικασια περνω τα λεφτα και το κινητο απλα το αφηνω στην ακρη και ολα κομπλε ?

Ναι, βεβαια ολο αυτο περιλαμβανει ψευδη δηλωση στην αστυνομια μεταξυ αλλων το οποιο ειναι καργα παρανομο. Δεν ξερω πως το χεις στο μυαλο σου, αλλα σιγουρα δεν ειναι "απλο". Απο κει και περα, στους ορους του συμβολαιου σου αναγραφει τα παντα.

Κατι τετοια κυκλοφορουσαν και παλιοτερα για "θραυσεις" και μαντετε γιατι πλεον δινουν μοναχα ποσοστο της επισκευης πισω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δηλαδή δεν αξίζει για ένα φτηνό μέχρι 200 . Ενα nokia μου είχαν κλέψει από το αμαξι και χ@στηκα σιγα την απώλεια . Ουτε το Moto X ασφάλισα που επιμένανε σιγα μη τους αφηνω καθαρο κερδος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανέναν λάκο  δεν έχει η φάβα.. Λάκο έχει αν θέλεις να κρατήσεις και το κινητό και να πεις ότι και στο έκλεψαν. Δηλώνεις στη αστυνομία τη συσκευή μαζί με το imei της συσκευής. Με το χαρτί αυτό ο παροχος όπως έχουν  πει και οι φίλοι οι πιο πάνω θα κλειδώσει τη συσκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Παντως έχω πειστεί να την κάνω την ασφάλεια, απλώς συμφέρει γι ακριβά κινητα.

πχ για το s10+ η αντικατάσταση οθόνης θα στοιχίζει περίπου 370€. Ε αλλο τα 370 , αλλο τα 185.

Τωρα αν κάποιος ειναι «έξυπνος» και θέλει να δηλώσει κλοπή, κι αυτο γινεται. Να προσέξει ομως μην ενεργοποιήσει το «κλεμμένο» κινητό και βρεθεί μπλεγμένος.. 

Για κατι τέτοιες εξυπνάδες οι εταιρείες άλλαξαν τους όρους στα συμβολαια και σε λιγο θα ειναι ακόμα παρακάτω τα ποσοστά κάλυψης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...