Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό χωρίς πιστωτική


panoutsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν ολίγοις, όχι. 

Και λέω όχι γιατί του αδερφού μου του ζητήθηκε ΔΕΣΜΕΥΣΗ 2500€ από την χρεωστική κάρτα του για ένα supermini αυτοκίνητο, τα οποία θα του αποδεύσμευαν μόλις επέστρεφε το αυτοκίνητο επειδή δεν είχε πιστωτική. 

Συνεπώς, χλωμό.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... καμία εταιρία, σε ολόκληρη την Ευρώπη τουλάχιστον, δεν ενοικιάζει όχημα δίχως πιστωτική κάρτα.

Βέβαια τα 2.500€ ,τα βρίσκω παρα πολλά, ανάλογα την πολιτική της κάθε εταιρείας, μάλλον.

Σε μένα το ποσό της εγγύησης είναι συνήθως λίγο κάτω απο τα 1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, 4saken είπε

Και γω χλωμο το κοβω αν και στην Ελλαδα υπαρχουν πολλες.

 

6 ώρες πριν, polaki είπε

Εν ολίγοις, όχι. 

Και λέω όχι γιατί του αδερφού μου του ζητήθηκε ΔΕΣΜΕΥΣΗ 2500€ από την χρεωστική κάρτα του για ένα supermini αυτοκίνητο, τα οποία θα του αποδεύσμευαν μόλις επέστρεφε το αυτοκίνητο επειδή δεν είχε πιστωτική. 

Συνεπώς, χλωμό.

 

1 ώρα πριν, TechnoState είπε

.... καμία εταιρία, σε ολόκληρη την Ευρώπη τουλάχιστον, δεν ενοικιάζει όχημα δίχως πιστωτική κάρτα.

Βέβαια τα 2.500€ ,τα βρίσκω παρα πολλά, ανάλογα την πολιτική της κάθε εταιρείας, μάλλον.

Σε μένα το ποσό της εγγύησης είναι συνήθως λίγο κάτω απο τα 1000€

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να νοικιάσω αυτοκίνητο στο εξωτερικό?

Να μην ασχοληθώ μα ψάξω κάπου να ρωτήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, panoutsi είπε

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να νοικιάσω αυτοκίνητο στο εξωτερικό?

Να μην ασχοληθώ μα ψάξω κάπου να ρωτήσω?

ενδεχομενως να βρεις 1-2 περιπτωσεις οπου θα σου ζητηθει να καταθεσεις 2000 κ να στα επιστρεψουν με την παραδοση του αυτοκινητου αλλα δε νομιζω οτι αξιζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, λόγω δουλειάς νοικιάζω αυτοκίνητα συνεχώς εξωτερικο. Μια φορά μου έσπασε η πιστωτική και νοίκιασα με τη χρεωστική μου αγοράζοντας φουλ ασφάλεια από την εταιρεία ενοικίασης. Φυσικά κόστισε περισσότερα, αλλά μου κράτησαν 250€ εγγύηση μόνο, τα οποία μου επέστρεψαν 2 μέρες αφού γύρισα το αυτοκίνητο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνοντας πλήρη ασφάλιση πέφτει το ποσό της εγγύησης οπότε υπάρχει πιθανότητα με ένα μικρότερο ποσό σαν εγγύηση να στο νοικιάσουν. μιλα με email πρώτα.

καμία φορά και με πιστωτική είναι σκούρα τα πράγματα. μου είχαν ζητήσει 3500 για ένα Mercedes Vito που έπρεπε να βάλω δύο πιστωτικές να το Καλύψω. τελικά πλήρωσα 150€ έξτρα για πλήρη ασφάλιση και μου κράτησαν μόνο την βενζίνη στην πιστωτική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoutsi είπε

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να νοικιάσω αυτοκίνητο στο εξωτερικό?

Να μην ασχοληθώ μα ψάξω κάπου να ρωτήσω?

Αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω με τα 2000€ είναι μεμονωμένη περίπτωση και δεν ισχύει γενικά. 

Όπως επίσης αυτό που αναφέρθηκε ότι καμία εταιρία στην Ευρώπη δεν ενοικιάζει όχημα χωρίς πιστωτική, είναι λάθος και υπερβολή. 

Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να ενοικιάσεις χωρίς πιστωτική αλλά με χρεωστική. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να έχεις ένα ποσό μέσα για να στο δεσμεύσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panoutsi είπε

Καλησπέρα θέλω να πάω Ιταλία μιλανο το Πάσχα και να νοικιάσω αυτοκίνητο

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος χωρίς πιστωτική?

Ίσως γίνεται και με χρεωστική, εφόσον βέβαια έχεις στο λογαριασμό σου το ποσό της εγγύησης ώστε να δεσμευτεί.

Ίσως γίνεται να καταθέσεις την εγγύηση σε μετρητά.

Σε κάθε περίπτωση επικοινώνησε μαζί τους πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, TechnoState είπε

.... καμία εταιρία, σε ολόκληρη την Ευρώπη τουλάχιστον, δεν ενοικιάζει όχημα δίχως πιστωτική κάρτα.

Βέβαια τα 2.500€ ,τα βρίσκω παρα πολλά, ανάλογα την πολιτική της κάθε εταιρείας, μάλλον.

Σε μένα το ποσό της εγγύησης είναι συνήθως λίγο κάτω απο τα 1000€

2500 είναι όταν δεν έχεις πιστωτική, τόσο ζήτησαν στον αδερφό μου. Ο λόγος είναι απλός, αν γίνει το οτιδήποτε με την πιστωτική τα έχουν ήδη πάρει. Με τη χρεωστική αν εσύ δεν ξαναβάλεις ποτέ λεφτα στον λογαριασμό αυτόν καλά κρασιά και καλά δικαστήρια.. Δεν θέλουν να το ρισκάρουν. Προτιμάνε να χάσουν τον 1 στους 50 πελάτες που δεν έχει πιστωτική.

6 ώρες πριν, Fortistis είπε

Αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω με τα 2000€ είναι μεμονωμένη περίπτωση και δεν ισχύει γενικά. 

Όπως επίσης αυτό που αναφέρθηκε ότι καμία εταιρία στην Ευρώπη δεν ενοικιάζει όχημα χωρίς πιστωτική, είναι λάθος και υπερβολή. 

Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να ενοικιάσεις χωρίς πιστωτική αλλά με χρεωστική. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να έχεις ένα ποσό μέσα για να στο δεσμεύσουν. 

Επειδή όπως ξαναείπα ψάχτηκε πολύ ο αδερφός μου, χωρίς πιστωτική το ποσό που σου ζητάνε και το ΧΡΕΩΝΟΥΝ/ΔΕΣΜΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ (και όχι ΜΕΤΑ, όπως με την πιστωτική) είναι πολύ μεγαλύτερο απ'ότι θα ήταν αν είχες πιστωτική. Τα 2500 που είπα ήταν για πολύ low spec αυτοκίνητο. Για τύπου Golf κλπ είναι 3000+. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, polaki είπε

Εν ολίγοις, όχι. 

Και λέω όχι γιατί του αδερφού μου του ζητήθηκε ΔΕΣΜΕΥΣΗ 2500€ από την χρεωστική κάρτα του για ένα supermini αυτοκίνητο, τα οποία θα του αποδεύσμευαν μόλις επέστρεφε το αυτοκίνητο επειδή δεν είχε πιστωτική. 

Συνεπώς, χλωμό.

Τοσα πολλα για ενα αυτοκινητο ? Προσφατα νοικιασε φιλος μου βαν, απο γνωστη εταιρεια εδω στην Ελλαδα, για να κανει μια μετακομιση και η εγγυηση ηταν 500 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

2500 είναι όταν δεν έχεις πιστωτική, τόσο ζήτησαν στον αδερφό μου. Ο λόγος είναι απλός, αν γίνει το οτιδήποτε με την πιστωτική τα έχουν ήδη πάρει. Με τη χρεωστική αν εσύ δεν ξαναβάλεις ποτέ λεφτα στον λογαριασμό αυτόν καλά κρασιά και καλά δικαστήρια.. Δεν θέλουν να το ρισκάρουν. Προτιμάνε να χάσουν τον 1 στους 50 πελάτες που δεν έχει πιστωτική.

Επειδή όπως ξαναείπα ψάχτηκε πολύ ο αδερφός μου, χωρίς πιστωτική το ποσό που σου ζητάνε και το ΧΡΕΩΝΟΥΝ/ΔΕΣΜΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ (και όχι ΜΕΤΑ, όπως με την πιστωτική) είναι πολύ μεγαλύτερο απ'ότι θα ήταν αν είχες πιστωτική. Τα 2500 που είπα ήταν για πολύ low spec αυτοκίνητο. Για τύπου Golf κλπ είναι 3000+. 

Ποιο από το "είναι μεμονωμένη περίπτωση και δεν ισχύει γενικά" δεν κατάλαβες;

Λες για κάτι που άκουσες από κάποιον άλλον, υποθέτωντας ότι "ψάχτηκε πολύ" ο άλλος (όποιος και να έιναι ο άλλος). Σου ξαναλέω ότι αυτό που γράφεις είναι ειδική περίπτωση και γενικά δεν ισχύει. Η τιμή που λες είναι υπερβολικά υψηλή και σε όσες ευρωπαϊκές χώρες έχω ενοικιάσει αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική, δεν συνάντησα ποτέ τέτοια τιμή για την μικρή ή την αμέσως επόμενη κατηγορία. 

Επίσης, το ποσό το δεσμεύουν και στην πιστωτική. Η διαφορά είναι στο πως το αντιλαμβάνεται ο χρήστης της κάρτας και πως καταχωρείται στα "έξοδα" της κάρτας. Γενικά, αφού δεν γνωρίζεις και λες μπαρούφες, καλό θα ήταν να βάλεις φρένο μόνος σου στον εαυτό σου και να μην παραπληροφορείς κόσμο. 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι δύσκολα βρίσκεις να νοικιάσεις χωρίς πιστωτική. Δεν είναι απίθανο, αλλά θέλει ψάξιμο.

Από με τα 2500€ εγγύηση που λέτε είναι παράνοια και ειδικά για μικρό αμάξι. Σε ποια χώρα έγινε αυτό;

Γιατί με 500€ εγγύηση εγώ σου βρίσκω να νοικιάσεις Porsche Cayenne, Audi A8 και Mercedes S class σε χώρα της ΕΕ. Έχω νοικιάσει από εκεί, όχι τέτοιο αυτοκίνητο, απλά ρώτησα και για τέτοιο. Δε γράφω από που να μη θεωρηθεί διαφήμιση

Εγώ είχα δώσει εγγύηση 200€ για νορμαλ (1500cc) αυτοκίνητο (πέρυσι αυτό αλλά και φέτος το ίδιο ισχύει).

Μη γράφετε ό,τι να ναι. Άκου 3000 εγγύηση για Golf.

Επίσης αν κάποιος ξέρει...

Έστω ότι νοικιάζεις με πιστωτική, σου τραβάνε αμέσως ένα ποσό για εγγύηση; Ξέρει κανείς πως ακριβώς λειτουργεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Ποιο από το "είναι μεμονωμένη περίπτωση και δεν ισχύει γενικά" δεν κατάλαβες;

Λες για κάτι που άκουσες από κάποιον άλλον, υποθέτωντας ότι "ψάχτηκε πολύ" ο άλλος (όποιος και να έιναι ο άλλος). Σου ξαναλέω ότι αυτό που γράφεις είναι ειδική περίπτωση και γενικά δεν ισχύει. Η τιμή που λες είναι υπερβολικά υψηλή και σε όσες ευρωπαϊκές χώρες έχω ενοικιάσει αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική, δεν συνάντησα ποτέ τέτοια τιμή για την μικρή ή την αμέσως επόμενη κατηγορία. 

Επίσης, το ποσό το δεσμεύουν και στην πιστωτική. Η διαφορά είναι στο πως το αντιλαμβάνεται ο χρήστης της κάρτας και πως καταχωρείται στα "έξοδα" της κάρτας. Γενικά, αφού δεν γνωρίζεις και λες μπαρούφες, καλό θα ήταν να βάλεις φρένο μόνος σου στον εαυτό σου και να μην παραπληροφορείς κόσμο. 

Εσύ λοιπόν που υποστηρίζεις το αντίθετο, βρες στον φίλο την εταιρία να κλείσει το αμαξάκι του να πάει το ταξιδάκι να περάσει καλά και να σε κεράσει και καφεδάκι στην επιστροφή. 

12 λεπτά πριν, kleo1 είπε

η αλήθεια είναι ότι δύσκολα βρίσκεις να νοικιάσεις χωρίς πιστωτική. Δεν είναι απίθανο, αλλά θέλει ψάξιμο.

Από με τα 2500€ εγγύηση που λέτε είναι παράνοια και ειδικά για μικρό αμάξι. Σε ποια χώρα έγινε αυτό;

Γιατί με 500€ εγγύηση εγώ σου βρίσκω να νοικιάσεις Porsche Cayenne, Audi A8 και Mercedes S class σε χώρα της ΕΕ. Έχω νοικιάσει από εκεί, όχι τέτοιο αυτοκίνητο, απλά ρώτησα και για τέτοιο. Δε γράφω από που να μη θεωρηθεί διαφήμιση

Όχι φίλε να γράψεις απο που! Τί πάει να πει μη θεωρηθεί διαφήμιση? Γράψε εσύ λοιπόν από που, να πάρουμε εμείς τα τηλέφωνά μας να κλείσουμε με 500€ εγγύηση ένα Cayenne ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ.. Με χρεωστική.... δηλαδή οκ...

Εγώ λοιπόν που είμαι ο άσχετος όπως λέτε οι 2 σας απο πάνω αποχωρώ απ'τη συζήτηση αφού δε φάνηκα χρήσιμος στον φίλο που αναζητάει, εσείς λοιπόν που υποστηρίζετε το αντίθετο βρείτε του από που να νοικιάσει να γουστάρει στο ταξιδάκι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...