Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματίες και παράλογες απαιτήσεις


Nauths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάει μηχανάκι μετά από τροχαίο σε συνεργείο και το έχω αφήσει για να δούμε πως θα πάει με την επισκευή. Με τα πολλά βγάζει μια προσφορά το συνεργείο ως συνήθως φουσκωμένη. Για την κατάσταση του η ασφαλιστική θέλει να το αποσύρει σε πολύ καλή τιμή. Οπότε το συνεργειο μου ζητάει 50€ επειδή το είχε εκεί ένα μήνα. Τελοσπαντων δεν ξέρω τι θέλει να δικαιολογησει με τα 50€, αλλά δεν είναι υπερβολικά; Δηλαδή 50 ευρώ για ποια υπηρεσία; 

Επεξ/σία από Nauths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικά σαν ενοίκιο επειδή το είχες εκεί και ίσως για την όποια διάγνωση?

Φαίνεται λίγο κάπως. Απλά έπρεπε να σε είχε πληροφορήσει εξ αρχής ότι υπάρχει αυτή η χρέωση για να ξέρεις τι θα κάνεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε , προ κρισης, τοτε που νομιζαν οτι επεφταν τα λεφτα απο τον ουρανο, μου ειχαν ζητησει 300 ευρω μονο και μονο επειδη ελυσαν 250 κυβικα μονοκυλινδρο μηχανακι για σερβις .Επειδη μου φανηκε εξωφρενικο το ποσο που ηθελαν για επισκευη μηχανης, μου ζητησαν 300 ευρω για τον χρονο τους η να το παρω σε ..κλουβες .Το πηρα και πηραν ενα @ .Πλεον, μετα απο 10 χρονια μου λενε 5 ευχαριστω ακομα κα οταν αλλαζω σαμπρελα στο παπι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Καποτε , προ κρισης, τοτε που νομιζαν οτι επεφταν τα λεφτα απο τον ουρανο , μου ειχαν ζητησει 300 ευρω μονο και μονο επειδη ελυσαν 250 κυβικα μονοκυλινδρο μηχανακι για σερβις .Επειδη μου φανηκε εξωφρενικο το ποσο που ηθελαν για επισκευη μηχανης, μου ζητησαν 300 ευρω για τον χρονο τους η να το παρω σε ..κλουβες .Το πηρα και πηραν ενα @ .Πλεον, μετα απο 10 χρονια μου λενε 5 ευχαριστω ακομα κα οταν αλλαζω σαμπρελα στο παπι

Δηλαδή να πάω να πάρω τη μηχανή και να του πω θα έρθω άλλη στιγμή να σε πληρώσω. Πολλές παράλογες απαιτήσεις. Που και να είχε πρόβλημα χώρου, θα το είχε αναφέρει. Όλοι μύγες σκοτώνουν και το παίζουν ΄ότι πνίγονται. Το 50€ πλέον σε αμάξια, μηχανές έχει καταντήσει δεν ξέρω κι εγώ τι, που αν το δεις σε βασικό μισθό είναι 2 μεροκάματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάρεις λεφτά από την ασφαλιστική πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά-πινακιδα σου στο συγκοινωνιών για καταστροφη/διαγραφή.Άν μπορείς να το κάνεις χωρίς να πάρεις το μηχανάκι από εκεί πήγαινε φτιάξε το χαρτιά σου και άστο στον μηχανικό να βγάλει κάνα χαρτζιλίκι από μτχ ανταλλακτικά και μην δώσεις τίποτα. win win κατάσταση. Και εγώ είχα παρόμοιο περιστατικό αλλά ο μάστορας δεν μου ζήτησε τίποτα,παρατημένο σε μια αυλή το είχε ,δεν ήταν και σε θησαυροφυλάκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nauths είπε

Έχω πάει μηχανάκι μετά από τροχαίο σε συνεργείο και το έχω αφήσει για να δούμε πως θα πάει με την επισκευή. Με τα πολλά βγάζει μια προσφορά το συνεργείο ως συνήθως φουσκωμένη. Για την κατάσταση του η ασφαλιστική θέλει να το αποσύρει σε πολύ καλή τιμή. Οπότε το συνεργειο μου ζητάει 50€ επειδή το είχε εκεί ένα μήνα. Τελοσπαντων δεν ξέρω τι θέλει να δικαιολογησει με τα 50€, αλλά δεν είναι υπερβολικά; Δηλαδή 50 ευρώ για ποια υπηρεσία; 

εκανε εκτιμηση της ζημιας,πιθανον ασχοληθηκε μια εργατοωρα συν το οτι φυλαξε το μηχανακι σου επι ενα μηνα σε προσωπικο του χωρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως ο μηχανικός έπρεπε να γνωστοποιήσει από πριν στον ts ότι για να του βγάλει κοστολόγιο θα έχει ένα κόστος π.χ. 50έυρω και πως αν το φτιάξει εκεί θα του το αφαιρέσει αλλιώς θα το χρεωθεί, όπως κάνουν τα επισκευαστικα κέντρα. Τωρα για τα περι φυλαξης ολοι εχουμε εικονα απο τα πεταμενα μηχανακια μπροστα στα συνεργεια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nauths είπε

Έχω πάει μηχανάκι μετά από τροχαίο σε συνεργείο και το έχω αφήσει για να δούμε πως θα πάει με την επισκευή. Με τα πολλά βγάζει μια προσφορά το συνεργείο ως συνήθως φουσκωμένη. Για την κατάσταση του η ασφαλιστική θέλει να το αποσύρει σε πολύ καλή τιμή. Οπότε το συνεργειο μου ζητάει 50€ επειδή το είχε εκεί ένα μήνα. Τελοσπαντων δεν ξέρω τι θέλει να δικαιολογησει με τα 50€, αλλά δεν είναι υπερβολικά; Δηλαδή 50 ευρώ για ποια υπηρεσία; 

Δυστυχώς κάποιοι ζούνε 10 χρόνια πίσω και νομίζουν ότι μας τρέχουν από τα πατζάκια μας.

Και εμένα μετά από τροχαίο κλείσαμε ραντεβού με τον πραγματογνώμονα σε ένα ένα συνεργείο για μηχανάκια.Ήρθε ο πραγματογνώμονας του έριξε μια ματιά μου λέει μάλλον πάει για απόσυρση και στη συνέχεια συζητούσε με αυτόν που είχε το συνεργείο ο οποίος στο τέλος μου λέει κοίτα να δεις θα μου δώσεις 50 ευρώ να κάνω μία έκθεση για τις ζημιές.

Σιγά μη σου δώσω και 100 του λέω το πήρα και έφυγα και μετά μιλώντας με τον πραγματογνώμονα  μου λέει καλά έκανες εγώ νόμιζα θα το αφήσεις να αναλάβει αυτός.Φυσικά μου έβγαλε πλήρη αποζημίωση το απέσυρα έβγαλα δε και 100 ευρώ μετά από τα ανταλλακτικά.

Κάνε φασαρία πες δεν έχω τίποτε δώστου το πολύ πολύ κανένα 10ευρο και πάρτο.Βέβαια αυτός θα πατήσει ότι ντε και καλά έκανε εκτίμηση έχασε ώρα και πρέπει να πληρωθεί αλλά 50 ευρώ ο γύφτουλας που έριξε μια ματιά για 5-10 λεπτά;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην το έβαζε και το έβγαζε. Ρίζες έβγαλε σε ένα σημείο το μηχανάκι. Το θέμα είναι ότι κάνεις και κάποια πράγματα δωρεάν με την προοπτική να πάρεις λεφτά αύριο μεθαύριο. Δηλαδή τώρα κάνει δωρεάν αυτό για να του πας αύριο ένα άλλο μηχανάκι και να πάρει λεφτά. Κανείς μια διάγνωση σε κάτι δωρεάν με σκοπό στη συνέχεια να πάρεις φράγκα από την επισκευή. Δυστυχώς όλες οι υπηρεσίες δεν κοστολογούνται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nauths είπε

Σιγά μην το έβαζε και το έβγαζε. Ρίζες έβγαλε σε ένα σημείο το μηχανάκι. Το θέμα είναι ότι κάνεις και κάποια πράγματα δωρεάν με την προοπτική να πάρεις λεφτά αύριο μεθαύριο. Δηλαδή τώρα κάνει δωρεάν αυτό για να του πας αύριο ένα άλλο μηχανάκι και να πάρει λεφτά. Κανείς μια διάγνωση σε κάτι δωρεάν με σκοπό στη συνέχεια να πάρεις φράγκα από την επισκευή. Δυστυχώς όλες οι υπηρεσίες δεν κοστολογούνται. 

Συμφωνώ αλλα σημερα οπως ειναι τα περισσότερα συνεργεία δεν τους ενδιαφέρει μιας και πραγματικά δεν προλαβαίνουν απο θεμα δουλειάς. Σήμερα δυστυχώς με την κρίση ολοι κοιτάμε να φτιάξουμε αυτοκίνητα,μηχανάκια κτλπ ενώ παλαιότερα πήγαινες και αγόραζες καινουριο αν έβγαζε καμιά σοβαρή ζημιά. 

Τεσπα μαζι σου αλλά ο καθένας χρεώνει οτι θελει για τις 'υπηρεσίες' του και καλο θα ήταν να ρωτάς πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, RedPriest είπε

Συμφωνώ αλλα σημερα οπως ειναι τα περισσότερα συνεργεία δεν τους ενδιαφέρει μιας και πραγματικά δεν προλαβαίνουν απο θεμα δουλειάς. Σήμερα δυστυχώς με την κρίση ολοι κοιτάμε να φτιάξουμε αυτοκίνητα,μηχανάκια κτλπ ενώ παλαιότερα πήγαινες και αγόραζες καινουριο αν έβγαζε καμιά σοβαρή ζημιά. 

Τεσπα μαζι σου αλλά ο καθένας χρεώνει οτι θελει για τις 'υπηρεσίες' του και καλο θα ήταν να ρωτάς πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε.

Πολλές φορές τα αυτονόητα παραλειπονται. Είναι σαν να πας να πουλήσεις κάτι, να σου πει ο άλλος φέρε μου ένα πολύ μικρό δειγματακι να δοκιμάσω και να του χρεώσεις ένα μπισκοτάκι ξέρω γω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και τι έκανε ο μάστορας στο μηχανάκι.Εγω μια φορά που με τράκαραν με τη μηχανή που την είχα 1 μήνα πηγα στο μηχανικό και του λέω θέλω λύσεις πιρούνι,όλα τα πλαστικά να δεις αν έχει σπάσει καμία βάση και γενικά η μηχανή έγινε βίδες και ελέγχθηκε στα πάντα.Μετα ήρθε ο εμπειρογνώμονας και του είπε ο μάστορας τι βρήκε και την ανέλαβε αυτός ο μάστορας τη ζημιά.Αλλα και να μην τα βρίσκαμε θα το θεωρούσα λογικό να μου πάρει 50 ευρώ γιατι είδα ότι έκανε δουλειά.Αν είχε κάνει έναν οπτικό έλεγχο μόνο δεν θα το δικαιολογούσα..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nauths είπε

Σιγά μην το έβαζε και το έβγαζε. Ρίζες έβγαλε σε ένα σημείο το μηχανάκι. Το θέμα είναι ότι κάνεις και κάποια πράγματα δωρεάν με την προοπτική να πάρεις λεφτά αύριο μεθαύριο. Δηλαδή τώρα κάνει δωρεάν αυτό για να του πας αύριο ένα άλλο μηχανάκι και να πάρει λεφτά. Κανείς μια διάγνωση σε κάτι δωρεάν με σκοπό στη συνέχεια να πάρεις φράγκα από την επισκευή. Δυστυχώς όλες οι υπηρεσίες δεν κοστολογούνται. 

Αυτό δεν είναι κάτι στάνταρ, είναι πως το βλέπει ο καθένας και τι εμπειρία έχει. Μπορεί να έχει καεί από τις δωρεάν υπηρεσίες... απλά πρέπει ο πελάτης να είναι ενήμερος από πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...