Προς το περιεχόμενο

υψηλές θερμοκρασίες σε ryzen 2700x


Grigoriskougiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλό σαββατοκύριακο. Έχει 2 μέρες αγόρασα τον Ryzen 7 2700x ,έκανα bios update και τον πέρασα στο σύστημα μου. Ανοίγοντας τον υπολογιστή κοίταξα τις θερμοκρασίες απο Ryzen Master /Hwmonitor / Speccy και σε όλα είχα 60-72 βαθμούς. Να σημειώσω πως μόλις είχε ανοίξει ο υπολογιστής , οπότε δεν έτρεχαν προγράμματα . Δοκίμασα απο task manager στο Balanced mode με 5% ρύθμιση ελάχιστων επιδόσεων και έπεσε στους 52 βαθμούς idle και πάλι. Έβαλα τον ανεμιστήρα της ψύκτρας στο high profile απο το διακόπτη που έχει πάνω της και τους ανεμιστήρες στο performance mode Μέσω τους bios . Δε μπορώ να πέσω με τίποτα κάτω απο τους 50 βαθμούς σε κατάσταση idle. Να σημειώσω πως έχω ελέγξει την ψύκτρα και πατάει καλά, το μόνο που δεν έκανα είναι να της αλλάξω πάστα,εμπιστεύτηκα γνωστό και άφησα την εργοστασιακή. Δουλεύουν όντως τόσο ψηλά σε θερμοκρασίες και ρεύματα οι 2700x ? Βλέπω στο ryzen master το cpu voltage Πάει απο 1.35 σε 1.49 και η θερμοκρασία στα ύψη.. Γνωρίζετε κάτι γι αυτο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/3/2019 στις 9:56 ΜΜ, Grigoriskougiou είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλό σαββατοκύριακο. Έχει 2 μέρες αγόρασα τον Ryzen 7 2700x ,έκανα bios update και τον πέρασα στο σύστημα μου. Ανοίγοντας τον υπολογιστή κοίταξα τις θερμοκρασίες απο Ryzen Master /Hwmonitor / Speccy και σε όλα είχα 60-72 βαθμούς. Να σημειώσω πως μόλις είχε ανοίξει ο υπολογιστής , οπότε δεν έτρεχαν προγράμματα . Δοκίμασα απο task manager στο Balanced mode με 5% ρύθμιση ελάχιστων επιδόσεων και έπεσε στους 52 βαθμούς idle και πάλι. Έβαλα τον ανεμιστήρα της ψύκτρας στο high profile απο το διακόπτη που έχει πάνω της και τους ανεμιστήρες στο performance mode Μέσω τους bios . Δε μπορώ να πέσω με τίποτα κάτω απο τους 50 βαθμούς σε κατάσταση idle. Να σημειώσω πως έχω ελέγξει την ψύκτρα και πατάει καλά, το μόνο που δεν έκανα είναι να της αλλάξω πάστα,εμπιστεύτηκα γνωστό και άφησα την εργοστασιακή. Δουλεύουν όντως τόσο ψηλά σε θερμοκρασίες και ρεύματα οι 2700x ? Βλέπω στο ryzen master το cpu voltage Πάει απο 1.35 σε 1.49 και η θερμοκρασία στα ύψη.. Γνωρίζετε κάτι γι αυτο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κατι παίζει με την τοποθέτηση της ψύκτρας, δεν είναι φυσιολογικές οι θερμοκρασίες σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Μάλιστα , θα ήθελα να κρατήσω τη ψύκτρα για λίγους μήνες λόγω οικονομικών. Την arctic silver 5 θα μου την προτείνατε; Όσο για το χειροκίνητο ρεύμα από bios δε νομίζω να βγάλω άκρη καθως δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τέτοια πράγματα 

Επεξ/σία από Grigoriskougiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Grigoriskougiou είπε

Καλημέρα. Μάλιστα , θα ήθελα να κρατήσω τη ψύκτρα για λίγους μήνες λόγω οικονομικών. Την arctic silver 5 θα μου την προτείνατε; Όσο για το χειροκίνητο ρεύμα από bios δε νομίζω να βγάλω άκρη καθως δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τέτοια πράγματα 

H AMD Wraith Prism που έχει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής είναι μια πολύ καλή ψύκτρα πάντως.
Μάλλον κάτι δεν έχεις κάνει σωστά με την τοποθέτηση της ή δεν διαβάζονται σωστά οι θερμοκρασίες από το BIOS.

Έχω την ίδια ψύκτρα σε Ryzen 5 2600 και παρατήρησα ότι το AMD Master δείχνει 34-35 βαθμούς ενώ την ίδια στιγμή το Speccy δείχνει 81... 😵

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά αν θέλετε να διαβάζετε σωστά θερμοκρασία στους ryzen x μοντελα μόνο το ryzen master και hwinfo διαβάζουν σωστά θερμοκρασίες ,το speccy διαβάζει ότι να ναι εντελώς και τα υπόλοιπα τα περισσότερα διαβάζουν την offset θερμοκρασία και όχι την κανονική.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα ρωτησω το λογο που γινεται αυτο ομως; http://prntscr.com/mt7202 αυτες οι θερμοκρασίες με ''Εξισορρόπηση(προτείνεται) μεσω του Πίνακα Ελέγχου. Και όταν το αλλάζω σε AMD RYZEN με εξισορρόπηση πάει εδώ http://prntscr.com/mt73dk ? Με 5χ140Mm ανεμιστήρες στο κουτί (οι πανω βγάζουν οι πλαινοί βάζουν αέρα) και τη ψύκτρα του r7 στο High

Επεξ/σία από Grigoriskougiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Grigoriskougiou είπε

Nα ρωτησω το λογο που γινεται αυτο ομως; http://prntscr.com/mt7202 αυτες οι θερμοκρασίες με ''Εξισορρόπηση(προτείνεται) μεσω του Πίνακα Ελέγχου. Και όταν το αλλάζω σε AMD RYZEN με εξισορρόπηση πάει εδώ http://prntscr.com/mt73dk ? Με 5χ140Mm ανεμιστήρες στο κουτί (οι πανω βγάζουν οι πλαινοί βάζουν αέρα) και τη ψύκτρα του r7 στο High

Mε το AMD Ryzen ο επεξεργαστής ανεβαίνει μέχρι τα 4.150GHz σε αντίθεση με την εξισορρόπηση που φτάνει μέχρι τα 3.200.
Βλέπεις και το CPU Voltage πόσο περισσότερο ανεβαίνει.
Ουσιαστικά κάνει ένα αυτοματο O/C, άρα δικαιολογούνται οι παραπάνω θερμοκρασίες.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Grigoriskougiou είπε

Οπότε ουσιαστικά πρέπει να τον κρατήσω στα 3.2 stable με την εξισορρόπηση για να μην εχω θερμοκρασίες.. right ? 

Ότι σε βολεύει και ότι χρειάζεσαι βάση των αναγκών σου.
Δεν πρόκειται νά πάθει ζημιά, είσαι εντός των ορίων και ο Χ είναι για αυτήν την δουλειά ούτως ή άλλως.

Αν π.χ. ασχολήσαι με κάποιο παιχνίδι και θέλεις περισσόετερα fps τότε πας με το AMD profile, διαφορετικά με νορμάλ day-to-day use κάθεσαι με το 3200.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Grigoriskougiou είπε

Εχω δει οτι σε csgo bf 1 μου παει  66-73 max συμφωνα με το Ryzen Master. να σου πω την αληθεια το φοβαμαι αυτο το νουμερο.. Idk 

Πολύ πριν φτάσει στην θερμοκρασία που θα λιώσει και που είναι πολύ πολύ ψηλότερα από τους 73 βαθμούς είτε θα έχει κάνει ήδη throttling είτε στην τελική το ίδιο το κύκλωμα αυτοπροστασίας του μπόρντ θα επέμβει και θα σβήσει από μόνο του.

Αν τώρα δεν αισθάνεσαι άνετα με αυτές τις θερμοκρασίες δίνεις περίπου ένα 50ρι ευρώ, συν/πλην αναλόγως τι θα διαλέξεις και πέρνεις μία after market αερόψυκτρα.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έφτανα σε σημείο να αλλάξω την πανέμορφη ψύκτρα του r7 θα πηγαινα σε μια 360 υδροψυξη και θα τελειωνε το θεμα εκει. Τελος παντων μη σας κουράζω άλλο, χιλια ευχαριστώ για το χρόνο σας. Καλό βραδυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...