Προς το περιεχόμενο

υψηλές θερμοκρασίες σε ryzen 2700x


Grigoriskougiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Grigoriskougiou είπε

Ποια πάστα θα μου προτείνατε. Να την παραγγείλω και να κουμπωσω μόνος την υδρόψυξη να δω αν αλλάξει κάτι 

https://www.e-shop.gr/thermal-grizzly-kryonaut-thermal-grease-1gr-p-PER.816400

Η τιμή είναι λογική απλά να εύχεσαι να την έχουν στοκ εγώ από eshop λόγο ότι βάζεις να το πάρεις από το κατάστημά που είναι κοντά σου έτσι γλυτώνεις μεταφορικά και τα σχετικά την είχα πάρει πριν περίπου 1 χρόνο κ κάτι, μπορώ να πω είναι η τοπ,μετά πας σε Arctic silver 5(προσοχή μην πέσει βέβαια σε Motherboard και τα σχετικά) αλλιώς MX-4 αλλά για τον 2700Χ αξίζει να δώσεις τα 7-10 ευρώ για μια καλή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Υπάρχει περίπτωση να μην έβαλε πάστα μήπως ο τεχνικός? 

Γιατί βλέπω το vcore δεν περνάει τα 1.375 ώστε να πατήσει το 1.425-1.450 που θεωρείται το τελευταίο safe step... 

Δεν το περνάει λόγω offset ,δεν έχει να κάνει με θερμοκρασία.

3 λεπτά πριν, Grigoriskougiou είπε

Θα δοκιμάσω αυτήν λοιπόν. Έχω δώσει πολλά λεφτα για το pc μου. Ξέχασα να αναφέρω το ανεξάρτητου ποσού πάστα πάνω. Ευχαριστώ πολύ 

Μx4 ,εχω δοκιμάσει και τις δύο στον 2700x, δεν θα δεις καμια ιδιαιτερη διαφορά από την grizzly άσε που mx4 είναι πιο "ευκολη" στην εφαρμογή και πιο φθηνή σε μεγαλύτερη ποσοτητα. Τράβα μια λεπτή γραμμή στην μέση του ihs και κουμπωσε την  x62. Υποτίθεται όμως ότι το πήγες σε τεχνικό, τόσο μάπας ήταν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν το περνάει λόγω offset ,δεν έχει να κάνει με θερμοκρασία.

Μx4 ,εχω δοκιμάσει και τις δύο στον 2700x, δεν θα δεις καμια ιδιαιτερη διαφορά από την grizzly άσε που mx4 είναι πιο "ευκολη" στην εφαρμογή και πιο φθηνή σε μεγαλύτερη ποσοτητα. Τράβα μια λεπτή γραμμή στην μέση του ihs και κουμπωσε την  x62. Υποτίθεται όμως ότι το πήγες σε τεχνικό, τόσο μάπας ήταν?

Στον ιντελ εγώ είδα διαφορά σχεδόν 9 βαθμούς με την grizzly... Απλά πρέπει να πάρει την kryonaut όχι κάποια άλλη.. Η mx-4 είναι μια απλή καλή πάστα τίποτα παραπάνω για απλούς επεξεργαστές χωρίς ψηλά ρολόγια αξίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Στον ιντελ εγώ είδα διαφορά σχεδόν 9 βαθμούς με την grizzly... Απλά πρέπει να πάρει την kryonaut όχι κάποια άλλη.. Η mx-4 είναι μια απλή καλή πάστα τίποτα παραπάνω για απλούς επεξεργαστές χωρίς ψηλά ρολόγια αξίζει 

Προφανώς κάτι έκανες λάθος. 9 βαθμοί είναι αδύνατον να έχεις εκτός αν την μια την μετρησες το καλοκαίρι και την άλλη το χειμώνα. 

pastechart.png.d61426bba588cf1e3a145b3f1d5622b0.png

Εγω παντως εκατσα και δοκιμασα kryonaut ,ectotherm και mx4 και διαφορά αξία σημασίας δεν είδα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2019 στις 9:36 ΜΜ, Grigoriskougiou είπε

Nα ρωτησω το λογο που γινεται αυτο ομως; http://prntscr.com/mt7202 αυτες οι θερμοκρασίες με ''Εξισορρόπηση(προτείνεται) μεσω του Πίνακα Ελέγχου. Και όταν το αλλάζω σε AMD RYZEN με εξισορρόπηση πάει εδώ http://prntscr.com/mt73dk ? Με 5χ140Mm ανεμιστήρες στο κουτί (οι πανω βγάζουν οι πλαινοί βάζουν αέρα) και τη ψύκτρα του r7 στο High

Ίσως αν αφήσεις μόνο 1 μπροστά να βάζει και 1 πίσω να βγάζει θα δεις καλύτερες θερμοκρασιες γιατί θα έχει καλύτερο airflow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορεί το κομμάτι (silicon lottery) να μην είναι καλό και να έχει υψηλές θερμοκρασίες (να πέρασε το quality check οριακά)

η AMD έχει υψηλή ζήτηση στους 2700Χ σε σχέση με απλούς 2700 και αναγκάζεται και τα μέτρια κομμάτια να τα χρονίζει σε προδιαγραφές Χ.

Κατα την αποψη μου κάτσε όπως είσαι και μην κάνεις τίποτε άλλο , εχεις 8c/16th υψηλά χρονισμένα και είναι λογικό να έχεις υψηλές θερμοκρασίες.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Προφανώς κάτι έκανες λάθος. 9 βαθμοί είναι αδύνατον να έχεις εκτός αν την μια την μετρησες το καλοκαίρι και την άλλη το χειμώνα. 

pastechart.png.d61426bba588cf1e3a145b3f1d5622b0.png

Εγω παντως εκατσα και δοκιμασα kryonaut ,ectotherm και mx4 και διαφορά αξία σημασίας δεν είδα.

Ξέρεις ότι πολλά από αυτά τα τεστ είναι για εμπορικούς σκοπούς έτσι? Εκτός και αν σε κάποιο σύμπαν η mx 4 είναι καλύτερη από την silver 5 και μιλάμε για τεστ πάνω σε έναν 4th generation πόσο παλιό να είναι άραγε? Τεσπα η προσωπική μου άποψη είναι αυτήν όταν την είχα διαλέξει αυτή την πάστα έψαχνα κάτι για σοβαρό oc όπως φαίνεται και στην περιγραφή τα ρολόγια οπότε ας μην περιορίσουμε τις απόψεις 😊

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

μπορεί το κομμάτι (silicon lottery) να μην είναι καλό και να έχει υψηλές θερμοκρασίες (να πέρασε το quality check οριακά)

η AMD έχει υψηλή ζήτηση στους 2700Χ σε σχέση με απλούς 2700 και αναγκάζεται και τα μέτρια κομμάτια να τα χρονίζει σε προδιαγραφές Χ.

Το silicon πιάνετε για έξτρα oc με χαμηλές τάσης όχι με τις στοκ αλλά ότι κάτι πάει τελείως λάθος με την θερμοκρασία, ναι πάει... Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο η πίεση που έχουνε σφιχτή οι βίδες που πάντα θέλει απλά να δέσουν όχι να βγει η βίδα απτή άλλη μεριά με το ζόρι 

Επίσης αφήνω αυτό εδώ. 

https://www.gamingscan.com/best-thermal-paste/

Screenshot_20190330-123808_Chrome_Beta.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Ξέρεις ότι πολλά από αυτά τα τεστ είναι για εμπορικούς σκοπούς έτσι? Εκτός και αν σε κάποιο σύμπαν η mx 4 είναι καλύτερη από την silver 5 και μιλάμε για τεστ πάνω σε έναν 4th generation πόσο παλιό να είναι άραγε? Τεσπα η προσωπική μου άποψη είναι αυτήν όταν την είχα διαλέξει αυτή την πάστα έψαχνα κάτι για σοβαρό oc όπως φαίνεται και στην περιγραφή τα ρολόγια οπότε ας μην περιορίσουμε τις απόψεις 😊

γτ ρε αδερφε ποση διαφορα εχει η silver 5 με την Mx4 ? Tι σχεση εχει ποσο παλιο ειναι αλλαξε η συσταση της παστας ή οι νόμοι της φυσικής?

https://www.eteknix.com/thermal-grizzly-thermal-paste-vs-6-major-brands-review/3/

https://www.tomshardware.com/reviews/thermal-paste-comparison,5108-8.html

οσο για τους εμπορικους σκοπους ,ολοι την Grizzly προσπαθουν να προμοταρουν επειδη ειναι πιο ακριβη.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

γτ ρε αδερφε ποση διαφορα εχει η silver 5 με την Mx4 ? Tι σχεση εχει ποσο παλιο ειναι αλλαξε η συσταση της παστας ή οι νόμοι της φυσικής?

https://www.eteknix.com/thermal-grizzly-thermal-paste-vs-6-major-brands-review/3/

https://www.tomshardware.com/reviews/thermal-paste-comparison,5108-8.html

Σου βάζω κάτι από Μάρτιο του 2019 μου βάζεις 2015 - 2017 το οποίο δεν λέει για την kryonaut αλλα την conductonaut τεσπα ας αποφασίσει ο ts τη θα πάρει αλλά όπως βλέπεις mx 4 not for oc σε περίπτωση ο 2700Χ είναι απλά ένας 2700 oc σε ιντελ με τα στοκ boost δεν έχει πρόβλημα νε μχ 4 και οι amd δεν έχουν την καλύτερη φήμη σε χαμηλές θερμοκρασίες 

Ας βάλει οδοντόκρεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Σου βάζω κάτι από Μάρτιο του 2019 μου βάζεις 2015 - 2017 το οποίο δεν λέει για την kryonaut αλλα την conductonaut τεσπα ας αποφασίσει ο ts τη θα πάρει αλλά όπως βλέπεις mx 4 not for oc σε περίπτωση ο 2700Χ είναι απλά ένας 2700 oc σε ιντελ με τα στοκ boost δεν έχει πρόβλημα νε μχ 4 και οι amd δεν έχουν την καλύτερη φήμη σε χαμηλές θερμοκρασίες 

Ας βάλει οδοντόκρεμα 

ποιο δεν λεει για την Kryonaut ρε συ? ολες τις εχει. Αυτο που ανεβασες δεν εχει ουτε ενα νουμερο απο testing και απλα θα πρεπει να αρκεστουμε στα ομορφα γραφόμενα του ξανθουλη...  δλδ εγω που ειμαι στα 4.250Μhz με 1.425v θα πρεπει να εχω παρει φωτια ας πουμε με την mx-4 :P γτ δεν κανει για Overclock αλλα η grizzly που δεν ειδα καμια διαφορα σπερνει σε Overclocked καταστασεις.

Υ.Γ. μην τσαντιζεσαι κουβεντα κανουμε

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ποιο δεν λεει για την Kryonaut ρε συ? ολες τις εχει. Αυτο που ανεβασες δεν εχει ουτε ενα νουμερο απο testing και απλα θα πρεπει να αρκεστουμε στα ομορφα γραφόμενα του ξανθουλη...  δλδ εγω που ειμαι στα 4.250Μhz με 1.425v θα πρεπει να εχω παρει φωτια ας πουμε με την mx-4 :P γτ δεν κανει για Overclock αλλα η grizzly που δεν ειδα καμια διαφορα σπερνει σε Overclocked καταστασεις.

Υ.Γ. μην τσαντιζεσαι κουβεντα κανουμε

4.250,1.425 σε τη επεξεργαστή? Γιατί είναι λίγο υψηλή η τάση και σίγουρα πάει για degrade σε χρονικό διάστημα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...