Προς το περιεχόμενο

Ιος στα windows 10


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, free@last είπε

Βρε παιδιά βάλτε το Kaspersky free τουλάχιστον,δεν υπαρχει δικαιολογία σε χρήστη των Windows να μην έχει αντιβιωτικό .

Επιπροσθέτως θα πρότεινα και το Cybereason Ransomfree,ως ένα layer extra προστασίας,αμα κάνετε risky surfing.

Που να φανταστω οτι θα την παθαινα. Δεν ειχα ποτε προβλημα με αυτο των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Που να φανταστω οτι θα την παθαινα. Δεν ειχα ποτε προβλημα με αυτο των windows.

Κι εγώ την έχω πατήσει ακόμα χειρότερα, σε pc δουλειάς όπου η απώλεια των αρχείων ήταν πραγματικά κόλαση...Τουλάχιστον είχα αυτόματο backup και όταν μπήκε το ransomware έκανα format με την μία, χάνοντας μόνο κάποιες ημέρες δουλειάς λόγω του ότι το backup client είχε φάει κάποιο σκάλωμα κάτι μέρες πριν και δεν είχε πάρει (άλλη συμβουλή: ΚΑΝΤΕ BACKUP σε 2 τουλάχιστον σημεία τα σημαντικά αρχεία, και με αξιόπιστο τρόπο!!!)...

Εγώ τσίμπησα μετά από αυτό μια συνδρομή στο Bitdefender (εταιρική)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα.Εγκατεστησα το Bitdefender που το δινει για 90 ημερες δωρεαν.Μετα εαν βεβαια κανει δουλεια θα το αγορασω.Το θεμα ειναι τωρα πως μπορω να ανακτησω τα αρχεια που εχουν χαλασει. Εαν γινεται...Υπάρχει τροπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησαν ήδη παραπάνω ότι δε γίνεται (ακόμα). Κράτα αντίγραφο από τα κλειδωμένα αρχεία και παρακολούθα τα sites που δίνουν decrypters για ransomwares μήπως και κάποια στιγμή εμφανιστεί κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Kαλημερα.Εγκατεστησα το Bitdefender που το δινει για 90 ημερες δωρεαν.Μετα εαν βεβαια κανει δουλεια θα το αγορασω.Το θεμα ειναι τωρα πως μπορω να ανακτησω τα αρχεια που εχουν χαλασει. Εαν γινεται...Υπάρχει τροπος;

Δεν νομιζω να γινεται ακομα για το 5.1 υπαρχει για το 5.2 δεν ξερω αν υπαρχει, οπως ειπαν κρατα τα αρχεια και οταν βγει καποιο προγραμματακι που να στα ξεκλειδωνει τοτε θα ξαναπαρεις τα αρχεια μεχρι τοτε αλλα windows και συνεχιζεις οπως και πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

Σου απάντησαν ήδη παραπάνω ότι δε γίνεται (ακόμα). Κράτα αντίγραφο από τα κλειδωμένα αρχεία και παρακολούθα τα sites που δίνουν decrypters για ransomwares μήπως και κάποια στιγμή εμφανιστεί κάτι.

Ενταξει φιλε μου,Ευχαριστω.

Μόλις τώρα, giorgos1966 είπε

Ενταξει φιλε μου, Τα εκανα αντιγραφο σε αλλον δισκο. Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2019 στις 9:36 ΜΜ, free@last είπε

Βρε παιδιά βάλτε το Kaspersky free τουλάχιστον,δεν υπαρχει δικαιολογία σε χρήστη των Windows να μην έχει αντιβιωτικό .

Επιπροσθέτως θα πρότεινα και το Cybereason Ransomfree,ως ένα layer extra προστασίας,αμα κάνετε risky surfing.

Ή εναλλακτικά χρησιμοποιείς linux σε vm, βαράς αλύπητα κλικ σε όποιο καταγώγιο του internet βρεις μπροστά σου και διασκεδάζεις ατελείωτα... 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ή εναλλακτικά χρησιμοποιείς linux σε vm, βαράς αλύπητα κλικ σε όποιο καταγώγιο του internet βρεις μπροστά σου και διασκεδάζεις ατελείωτα... 😋

Ή  και σαν κύριο desktop! Τι όχι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ή  και σαν κύριο desktop! Τι όχι;;;

Είπα εγώ κάπου όχι; Εγώ το έγραψα σαν λύση για όποιον δεν θέλει να φύγει από win. Φυσικά ακόμα καλύτερα σαν κύριο desktop!

Αν και πάλι, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, στα καταγώγια από vm θα έμπαινα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να διακινδυνεύσεις το κύριο desktop σου, όταν υπάρχει η ευκολία του vm.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Είπα εγώ κάπου όχι; Εγώ το έγραψα σαν λύση για όποιον δεν θέλει να φύγει από win. Φυσικά ακόμα καλύτερα σαν κύριο desktop!

Αν και πάλι, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, στα καταγώγια από vm θα έμπαινα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να διακινδυνεύσεις το κύριο desktop σου, όταν υπάρχει η ευκολία του vm.

Ποια καταγώγια.. για πες για πες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2019 στις 8:21 ΜΜ, mechpanos είπε

Ποια καταγώγια.. για πες για πες!!!

Θα φάμε ban! 😝 Και θα είμαστε και εκτός θέματος! 😋

Πάντως χωρίς ψάξιμο και πειραματισμούς δεν βρίσκεις, οπότε τα vm με Linux είναι άριστη λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vags είπε

Kαλησπερα φιλε μου.Το ετρεξα αυτο το προγραμμα αλλα δεν βρηκε τιποτα,ενω τα αρχεια τα παραποιημενα υπαρχουν.Μαλλον επειδη ειναι μεχρι την 5.1 ενω εγω εχω "χτυπηθει" απο το  GANDCRAB V5.2 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2019 στις 9:27 ΜΜ, giorgos1966 είπε

Kαλησπερα φιλε μου.Το ετρεξα αυτο το προγραμμα αλλα δεν βρηκε τιποτα,ενω τα αρχεια τα παραποιημενα υπαρχουν.Μαλλον επειδη ειναι μεχρι την 5.1 ενω εγω εχω "χτυπηθει" απο το  GANDCRAB V5.2 ;

Ναι στο 5.2 δεν δουλεύει, ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο προς το τέλος έχει κάποιες εναλλακτικες λυσεις

http://www.myantispyware.com/2019/02/20/remove-gandcrab-5-2-ransomware-virus-decrypt-restore-encrypted-files

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vags είπε

Ναι στο 5.2 δεν δουλεύει, ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο προς το τέλος έχει κάποιες εναλλακτικες λυσεις

http://www.myantispyware.com/2019/02/20/remove-gandcrab-5-2-ransomware-virus-decrypt-restore-encrypted-files

Καλημερα.Ναι θα τα δω και αυτα να δω τι μπορει να γινει.Θα ενημερωσω,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...