Προς το περιεχόμενο

Ιος στα windows 10


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις κολλήσει crypto locker.. Κανένα anti-virus δεν το πιάνει.. Το μόνο που θα κάνεις είναι να κατεβάσεις το shadow Explorer και απο εκεί με τυχόν ημερομηνίες κάνε backup τα αρχεία σου. Μετά format. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/3/2019 στις 6:05 ΜΜ, conne είπε

Έχεις κολλήσει crypto locker.. Κανένα anti-virus δεν το πιάνει.. Το μόνο που θα κάνεις είναι να κατεβάσεις το shadow Explorer και απο εκεί με τυχόν ημερομηνίες κάνε backup τα αρχεία σου. Μετά format. 

Kαλησπερα. Οταν δεχτηκα την επιθεση και τα αρχεια μου σε φωτο-βιντεο και text αλλαξαν,αντεγραψα σε εναν εξωτερικο δισκο ολα αυτα και προχωρησα αμμεσα σε φορματ. Οποτε τα εχω σε εξωτερικο δισκο μεσα στους φακελους τους. Με αυτο το προγραμμα ομως μου βγαζει μονο τον c δισκο.Δε γινεται να το ρυθμισω να διαβασει τον αλλον δισκο; Δηλαδη με λιγα λογια τωρα θελω να κανω ανακτηση των χαλασμενων αρχειων που εχουν προσβληθει απο τον συγκεκριμενο ιο.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikosmile είπε

Καλησπερα. Μπα βρε φιλε και εδω ατυχος ειμαι... Εχει εκδοση μεχρι την  GandCrab (V1, V4 και V5 έως εκδόσεις V5.1). Θα περιμενω μπας και βγαλουνε νεωτερη για την V5.2  Το γαμώτο ειναι οτι καποια απο αυτα τα κρυπτογραφημενα τα χρειαζόμουν αμμεσα... 

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μαζί με το απαραίτητο antivirus προσθέστε και ένα extra layer προστασίας για τέτοιου είδους επιθέσεις (antiransomware) ειδικά όσοι λαμβάνετε συνημμένα σε μεηλ και όσοι ψάχνετε cracks(κύρια πηγή ransomware)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, free@last είπε

Παίδες μαζί με το απαραίτητο antivirus προσθέστε και ένα extra layer προστασίας για τέτοιου είδους επιθέσεις (antiransomware) ειδικά όσοι λαμβάνετε συνημμένα σε μεηλ και όσοι ψάχνετε cracks(κύρια πηγή ransomware)

Οπως πχ. ποια προτεινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Οπως πχ. ποια προτεινεις;

Aπό τα freeware θα διάλεγα ένα εκ των:

Cybereason Ransomfree,

Kaspersky Antiransomware for business,

Trend Micro Ransombuster

και πολύ καλή δουλειά κάνει επίσης το  NeuShield Data Sentinel στην δωρεάν του έκδοση.

Επεξ/σία από free@last
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, free@last είπε

Aπό τα freeware θα διάλεγα ένα εκ των:

Cybereason Ransomfree,

Kaspersky Antiransomware for business,

Trend Micro Ransombuster

και πολύ καλή δουλειά κάνει επίσης το  NeuShield Data Sentinel στην δωρεάν του έκδοση.

Kαλημερα. Ενταξει εβαλα το NeuShield Data Sentinel, μιας και ειναι και free. Εχω εγαταστησει και το  Bitdefender total security. Eαν τρεχουν και τα 2 δεν θα υπαρχει προβλημα στην λειτουργια γενικα; Να αληλοσυγκρουονται τα προγράμματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Kαλημερα. Ενταξει εβαλα το NeuShield Data Sentinel, μιας και ειναι και free. Εχω εγαταστησει και το  Bitdefender total security. Eαν τρεχουν και τα 2 δεν θα υπαρχει προβλημα στην λειτουργια γενικα; Να αληλοσυγκρουονται τα προγράμματα;

Οχι γιατι εξυπηρετούν διαφορετικό σκοπό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

εβαλα το NeuShield Data Sentinel, μιας και ειναι και free.

Υπ' όψιν, στην free έκδοση προστατεύει μόνο τους φάκελους My documents και Desktop.

https://www.neushield.com/products#prod-table

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, free@last είπε

Οχι γιατι εξυπηρετούν διαφορετικό σκοπό.

Γιατί οι crypto - ransom ιοί δεν παραμένουν ιοί; Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δεν σε προστατεύει το antivirus από αυτούς και πρέπει να ψάξεις και για άλλο επιπρόσθετο πρόγραμμα. 

Ειδικά μάλιστα όταν μιλάμε για πληρωμένο antivirus και για τύπο ιών που είναι πλέον οι πιο επικίνδυνοι και οι πιο διαδεδομένοι. Οι πιο επικίνδυνοι διότι προσβάλλουν ό,τι πολυτιμότερο έχει κάποιος στο pc του, τα δεδομένα του. Και οι πιο διαδεδομένοι, διότι αποφέρουν τεράστια κέρδη στους δημιουργούς τους.

Εγώ απαιτώ να με προστατεύει το AV από αυτούς (εννοείται συν Αθηνά και χείρα κίνει) και επίσης πιστεύω ότι δύο real time scanners στο pc θα γονατίσουν λειτουργικό και επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2019 στις 10:31 ΠΜ, giorgos1966 είπε

Καλημερα. Ναι και εχω στεναχωρηθει αφάνταστα διοτι εχω αρχεια πολυ σημαντικα (φωτο-βιντεο και εγγραφα).

Τα αναντικατάστατα - πολύτιμα αρχεία μας δεν τα έχουμε σε ένα αλλά σε δυο η και σε τρία - όπως εχω κάνει εγώ - backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Γιατί οι crypto - ransom ιοί δεν παραμένουν ιοί; Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δεν σε προστατεύει το antivirus από αυτούς και πρέπει να ψάξεις και για άλλο επιπρόσθετο πρόγραμμα. 

Ειδικά μάλιστα όταν μιλάμε για πληρωμένο antivirus και για τύπο ιών που είναι πλέον οι πιο επικίνδυνοι και οι πιο διαδεδομένοι. Οι πιο επικίνδυνοι διότι προσβάλλουν ό,τι πολυτιμότερο έχει κάποιος στο pc του, τα δεδομένα του. Και οι πιο διαδεδομένοι, διότι αποφέρουν τεράστια κέρδη στους δημιουργούς τους.

Εγώ απαιτώ να με προστατεύει το AV από αυτούς (εννοείται συν Αθηνά και χείρα κίνει) και επίσης πιστεύω ότι δύο real time scanners στο pc θα γονατίσουν λειτουργικό και επιδόσεις.

Δεν θα έλεγα τουλάχιστον ως προς αυτό που χρησιμοποιώ εγώ ότι υπάρχει κάποια ιδιαιτερη επιβάρυνση του συστήματος.

Και ναι, εννοείται ότι η απαίτηση να εξουδετερώνουν τα antivirus κάθε malware ειναι πάγια,αλλά η χρήση τους δεν αποτελεί πανάκεια.

Καταγραφή.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, micos000 είπε

Υπ' όψιν, στην free έκδοση προστατεύει μόνο τους φάκελους My documents και Desktop.

https://www.neushield.com/products#prod-table

Ναι το γνωριζω φιλε μου. Ο σκοπος ηταν να μην την πατησω...τωρα τρεχω και δε φτανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...