Προς το περιεχόμενο

Πλαστικό χρήμα και ανεπιθύμητες, ανέπαφες συναλλαγές!


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, overpower είπε

Ειναι σαν να ακουω τους γονεις μου, οι οποιο ειναι 500χλμ μακρια, ΜΕΤΡΗΤΑ ΜΕΤΡΗΤΑΑΑΑΑΑΑ. Ουτε καν ξερουν οτι εχω πιστωτικη, περιμενω να επιστρεψω Πασχα να δω Live την αντιδραση.

το "μετρητα μετρητα" εχει απολυτο νόημα αν εχουν μαυρα εισοδηματα. Καρτα θα πει τραπεζα, και τραπεζα θα πει κρατικος ελεγχος.

Επεξ/σία από sezebo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, bromiaris είπε

Αυτό προϋποθέτει ότι θα το καταλάβεις έγκαιρα… είναι ξέρεις δύσκολο όταν πολλές από τις αγορές μας κάνουν και 15 ημέρες να χρεωθούν… Άντε βγάλε άκρη πιο 25άρι είναι αυτό και τι ψώνισες…

δεν έχει σημασία μερικές τράπεζες κάνουν μέχρι κ για συναλλαγές 1 χρόνο πριν. 

Αν δεν κάνω λάθος το επιθυμητό είναι μεσα στο 6μηνο.

1 λεπτό πριν, rofl είπε

δηλαδη και να σε κλεψουν δεν μπορεις να παρεις την τραπεζα να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης και chargeback?

μια χαρά μπορείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, bilya είπε

πάρα πολλές φορές.  Ομως το να σου κλέψουν το πορτοφόλι είναι άλλο πράγμα απο το να έρθει καποιος στο.μετρο με pos κ κλέβει 25αρια όπως ηλίθια πιστεύουν μερικοί.

Εξήγησε λίγο πού βλέπεις τη δυσκολία σε μετρό ή λεωφορεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zoranb είπε

Έχετε δεί όλοι το πρόβλημα με τους επιτήδειους, που πλησιάζουν με τα κρυμμένα POS και τραβάνε ανέπαφα χρήματα από τους ανυποψίαστους που έχουν μαζί τους, στη τσέπη τους, πλαστικό χρήμα.

Προσωπικά δεν το έχω ακούσει ποτέ μου και μου φαίνεται ακραίο... Παρόλα αυτά, είναι δεδομένο ότι όποιος χρησιμοποιεί κάρτα, καλό είναι 1) να μην το κάνει πάντα και παντού γιατί έχουν αρχίσει ανοίγματα λογαριασμών με πολλές συναλλαγές (πάνω από ένα όριο έχουν υποχρέωση να ενημερώνουν ΑΑΔΕ υπόψην) και κανείς δεν ξέρει τι έλεγχο μπορεί να του κάνουν και τι να του ζητήσουν να αποδείξει και 2) να τσεκάρει τις κινήσεις αναλυτικά και να βλέπει αν όντως έκανε αυτές τις συναλλαγές. Σε περίπτωση που δει ότι κάτι είναι λάθος, μπορεί να ζητήσει ενημέρωση από την τράπεζα και να γίνει αντιλογισμός (υπό προϋποθέσεις φαντάζομαι αλλά αμα έχει γίνει μαϊμουδιά είναι βέβαιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zoranb είπε

Εξήγησε λίγο πού βλέπεις τη δυσκολία σε μετρό ή λεωφορεία;

είναι πιο εύκολο κ ασφαλές απο την μεριά του κλέφτη να σου παρει το πορτοφόλι παρά να κάτσει να εντοπίσει που έχεις το πορτοφόλι για να ακουμπήσει το pos πανω

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sezebo είπε

το "μετρητα μετρητα" εχει απολυτο νόημα αν εχουν μαυρα εισοδηματα. Καρτα θα πει τραπεζα, και τραπεζα θα πει κρατικος ελεγχος.

Οχι το λενε με την εννοια, οχι ηλεκτρονικες αγορες κρατανε στοιχεια κτλ, οχι καρτα κτλ κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilya είπε

είναι πιο εύκολο κ ασφαλές απο την μεριά του κλέφτη να σου παρει το πορτοφόλι παρά να κάτσει να εντοπίσει που έχεις το πορτοφόλι για να ακουμπήσει το pos πανω

Δεν θα κάτσει να ψάξει που έχεις την κάρτα, απλά θα περάσει όσο πιο κοντά γίνεται από όσους περισσότερους μπορεί και όσα πάρει.

Γενικά τι νόημα έχουν οι ανέπαφες κάρτες δεν μπορώ να καταλάβω. Αφού πάλι στο pos θα τη βάλεις, για να γλιτώσεις λίγα δευτερόλεπτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν θα κάτσει να ψάξει που έχεις την κάρτα, απλά θα περάσει όσο πιο κοντά γίνεται από όσους περισσότερους μπορεί και όσα πάρει.

Γενικά τι νόημα έχουν οι ανέπαφες κάρτες δεν μπορώ να καταλάβω. Αφού πάλι στο pos θα τη βάλεις, για να γλιτώσεις λίγα δευτερόλεπτα;

ελα όμως που τα pos ΔΕΝ λειτουργούν έτσι. 

Σε κάθε επιτυχημένη συναλλαγή-κλεψια πρέπει να πληκτρολογεί εκ νεο το ποσό, πρέπει κάθε φορά με κάποιο τρόπο να σιγουρευτεί οτι η συναλλαγή πέτυχε κ δεν έβγαλε σφάλμα (πχ μπλοκαρισμένη κάρτα κτλπ κτλπ), πρέπει καθε φορά να κρατά το pos  κοντά στην κάρτα συγκεκριμενο χρονο αν τραβηχτεί γρήγορα βγάζει σφάλμα κ πάμε παλι απο την αρχή.

Όλα αυτά μπορείς να τα τσεκαρεις εύκολα αν ζητήσεις απο κάποιον γνωστό σου να δουλέψεις σε μια συναλλαγή ενα pos.

Οσο για τις ανέπαφες πολύ πιο γρήγορη συναλλαγή (δεν χρειάζεται να περιμένεις απόδειξη) κτλπ.

Επεξ/σία από bilya
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sezebo είπε

ρε την παλεύετε? και να σας κλεψουν θα ειναι το πολυ 15 ευρω οσο ειναι το οριο για τις ανεπαφες... ελεος πια τετοια τρομοκρατια

25€ νομίζω είναι xD

2 ώρες πριν, RedPriest είπε

Ξέρω ότι λειτουργεί γιατί το δοκίμασα πανω απο το πορτοφόλι μου αν και κυριολεκτικά επρεπε να ακουμπήσει πάνω του το pos. Επίσης ξερω οτι δεν λειτουργεί σε ειδικό πορτοφόλι που είχε φιλος μου. 

Περιέγραψε το *ειδικό πορτοφόλι* και όχι δεν κάνω πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zoranb είπε

Έχεις πάρει o ίδιος τέτοια κάρτα και ξέρεις ότι λειτουργεί;

Εχω πάρει εγω . 

Είναι σαν να την τυλίγει σε αλουμινόχαρτο . Λειτουργεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, bilya είπε

ελα όμως που τα pos ΔΕΝ λειτουργούν έτσι. 

Σε κάθε επιτυχημένη συναλλαγή-κλεψια πρέπει να πληκτρολογεί εκ νεο το ποσό, πρέπει κάθε φορά με κάποιο τρόπο να σιγουρευτεί οτι η συναλλαγή πέτυχε κ δεν έβγαλε σφάλμα (πχ μπλοκαρισμένη κάρτα κτλπ κτλπ), πρέπει καθε φορά να κρατά το pos  κοντά στην κάρτα συγκεκριμενο χρονο αν τραβηχτεί γρήγορα βγάζει σφάλμα κ πάμε παλι απο την αρχή.

Όλα αυτά μπορείς να τα τσεκαρεις εύκολα αν ζητήσεις απο κάποιον γνωστό σου να δουλέψεις σε μια συναλλαγή ενα pos.

Οσο για τις ανέπαφες πολύ πιο γρήγορη συναλλαγή (δεν χρειάζεται να περιμένεις απόδειξη) κτλπ.

Έχεις δίκιο για τα pos, ενώ έχω χρεώσει κι εγώ ο ίδιος πολλές φορές κόλλησε το μυαλό μου και δεν το σκέφτηκα ότι πρέπει να πληκτρολογεί πάλι το ποσό :)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

25€ νομίζω είναι xD

Περιέγραψε το *ειδικό πορτοφόλι* και όχι δεν κάνω πλάκα.

Υπάρχουν.δεκαδες .

πηρα ένα από το wish με 8 € το οποίο είναι και πολύ ωραίο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το αλουμινόχαρτο δεν περνάνε τα μικροκύματα, οπότε λειτουργεί.

Μου άρεσε όμως και η πρόταση για το κόψιμο της κεραίας. Έχει το πλεονέκτημα ότι αν σου κλέψουν το πορτοφόλι δεν θα μπορέσουν να κάνουν ανέπαφες συναλλαγές χωρίς να γνωρίζουν το pin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

25€ νομίζω είναι xD

Περιέγραψε το *ειδικό πορτοφόλι* και όχι δεν κάνω πλάκα.

Έγραψα 'ειδικό' λογο για το ότι είναι για να μπλοκάρει το σημα. Τι ακριβώς να περιγραψω; Απλα το δικό του ηταν και καπως όμορφο με δέρμα απεξω και όχι σαν αυτά που έβαλαν οι προηγουμενοι.

Όλα αυτα τα πορτοφόλια κάνουν γι αυτη την δουλειά απο ότι φαίνεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...