Προς το περιεχόμενο

Πλαστικό χρήμα και ανεπιθύμητες, ανέπαφες συναλλαγές!


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, zoranb είπε

#billya & #zio!... ποιός είπε πως περπατάνε δίπλα από το κόσμο κ θα χρεώνουν σα να σαρώνουν? Έναν θα πιάνει κάθε φορά, θα σταματάει θα ελέγχει το POS και ούτω κάθεξής! Ακόμα και ανά στάση να πιάνει έναν κ να κατεβαίνει από το λεωφορείο να σετάρει/ελέγξει το POS δεν αξίζει λέτε;

Αυτό πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ναι. Γενικά νομίζω μπελά στο κεφάλι μας βάλαμε με τις ανέπαφες αλλά τέλος πάντων... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πότε έγινε αυτό με το POS; Μία φορά έδειξαν ένα βιντεάκι σε μια χώρα του εξωτερικού και εξάπλωσαν τον τρόμο. Όσοι δεν ξέρουν απο τεχνολογία τρέχουν να πάρουν τα ειδικά πορτοφόλια και αυτοί που τα πουλάνε βγάζουν χρήμα τζάμπα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο θέμα για συνομοσιολόγους....

και οσες απαντησεις κι αν εχουν δοθει, δεν καλυπτουν τους "απιστους"... δεν αρκει που ειναι απιθανο καποιος να κυκλοφορει με ασυρματο POS, να εχει και χωρο και χρονο να πληκτρολογησει τα στοιχεια της συναλλαγης χωρις να τον παρει κανεις χαμπαρι... δεν αρκει που αν κανεις αμφισβητηση συναλλαγης η τραπεζα σε καλύπτει...

το οτι ο μεσος καταναλωτης κουβαλαει μαζι του παραπανω απο μια καρτες, και σε αυτη την περιπτωση το POS δεν ξερει απο που να τραβηξει μας καλυπτει;

ααα και στο Μετρό ας πουμε, που θα βρει σημα για να εκτελεστει η συναλλαγη; 

στο λεωφορείο το μπιπ που κανει το pos θα το ακουσουμε ή θα νομιζουμε οτι εγινε απο τα ακυρωτικά μηχανήματα;

26 λεπτά πριν, Silverage είπε

Πότε έγινε αυτό με το POS; Μία φορά έδειξαν ένα βιντεάκι σε μια χώρα του εξωτερικού και εξάπλωσαν τον τρόμο. Όσοι δεν ξέρουν απο τεχνολογία τρέχουν να πάρουν τα ειδικά πορτοφόλια και αυτοί που τα πουλάνε βγάζουν χρήμα τζάμπα.

το οποιο αργοτερα ανακλήθηκε ως fake news...

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Seldon68 είπε

Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα με τις ανέπαφες όχι μόνο αν στο κλέψουν αλλά και αν το χάσεις ή σου πέσει και το βρει κάποιος.

Ουσιαστικά μπορεί να κάνει όσες συναλλαγές θέλει ,παίρνει σβαρνα  μαγαζιά και χτυπάει 25αρια μέχρι να το πάρεις πρέφα και να την ακυρώσεις.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής σε τέτοια περίπτωση.

Εγώ ακύρωσα την ανέπαφη στην κάρτα μου και κράτησα μόνο αυτή που χρειάζεται πιν.

Μόνο που κάθε φορά πρέπει να θυμίζω στους ταμίες να μην την περνάνε ανεπαφα :(

Για αρχή κάνεις σε όλες αμφισβήτηση συναλλαγής δεν υπάρχει όριο.

Μετά μια κάμερα να τον πήρε τέλειωσε. Θα τον μαμησει η τράπεζα.

6 ώρες πριν, zoranb είπε

#billya & #zio!... ποιός είπε πως περπατάνε δίπλα από το κόσμο κ θα χρεώνουν σα να σαρώνουν? Έναν θα πιάνει κάθε φορά, θα σταματάει θα ελέγχει το POS και ούτω κάθεξής! Ακόμα και ανά στάση να πιάνει έναν κ να κατεβαίνει από το λεωφορείο να σετάρει/ελέγξει το POS δεν αξίζει λέτε;

Έστω οτι το κάνει καταλαβαίνεις ότι τα λεφτά δεν μπορεί να τα τραβήξει άμεσα. 

Θα πρέπει να γίνει πρώτα η εκκαθάριση κ μετά να τα πάρει. Αυτο μπορεί να διαρκέσει απο 1-2 μέρες εως μια βδομάδα.

Σε αυτό το διάστημα αν του χουν κάνει flag τον λογαριασμό για scam θα παρει τα τέτοια του στο τέλος.

Το γράφω σε καθε παρόμοιο θέμα. Η κάρτα ΕΙΝΑΙ ιδιοκτησία της κάθε τράπεζας όπου σας έχει δωθεί το δικαίωμα χρήσης.* 

*Το γράφει στο πίσω μέρος δεν είναι πουθενά κρυμμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sezebo είπε

δε προκειτε να συμβει ποτε απλα τα καναλια διαδίδουν τον τρομο. Για να πανε τα κοροιδα να παρουν ειδικα πορτοφολια 30 ευρω

Μπα και με 8 ευρώ από banggood το συγκεκριμένο κορόιδο που σου γράφει μια χαρά δουλειά έκανε

Ψάξτο καλύτερα με τις τιμές και με το όριο στις ανέπαφες γιατί καθόλου δεν τόχεις αν και περνιέσαι για πονηρός

 

16 ώρες πριν, bilya είπε

πάρα πολλές φορές.  Ομως το να σου κλέψουν το πορτοφόλι είναι άλλο πράγμα απο το να έρθει καποιος στο.μετρο με pos κ κλέβει 25αρια όπως ηλίθια πιστεύουν μερικοί.

Και άλλοι μερικοί ηλίθια πιστεύουν ότι δεν γίνεται... μέχρι να τους συμβεί φυσικά.

16 ώρες πριν, rofl είπε

δηλαδη και να σε κλεψουν δεν μπορεις να παρεις την τραπεζα να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης και chargeback?

Αν το πάρεις είδηση εγκαίρως φυσικά και μπορείς, νομίζω έχεις 45 ημέρες για αμφισβήτηση συναλλαγής 

Το θέμα είναι να το καταλάβεις εγκαίρως

16 ώρες πριν, bilya είπε

δεν έχει σημασία μερικές τράπεζες κάνουν μέχρι κ για συναλλαγές 1 χρόνο πριν. 

Αν δεν κάνω λάθος το επιθυμητό είναι μεσα στο 6μηνο.

μια χαρά μπορείς.

Κάνεις λάθος

 

 

Annotation 2019-03-05 093328.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, crossmo είπε

Μπα και με 8 ευρώ από banggood το συγκεκριμένο κορόιδο που σου γράφει μια χαρά δουλειά έκανε

Ψάξτο καλύτερα με τις τιμές και με το όριο στις ανέπαφες γιατί καθόλου δεν τόχεις αν και περνιέσαι για πονηρός

Και άλλοι μερικοί ηλίθια πιστεύουν ότι δεν γίνεται... μέχρι να τους συμβεί φυσικά.

Αν το πάρεις είδηση εγκαίρως φυσικά και μπορείς, νομίζω έχεις 45 ημέρες για αμφισβήτηση συναλλαγής 

Το θέμα είναι να το καταλάβεις εγκαίρως

μεχρι κ για συναλλαγές 6 μήνες πριν, ακομα κ χρόνο σε μερικές περιπτώσεις μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση.

Τώρα μιας κ υπονοεις οτι γίνεται να μπει κάποιος στο μετρό κ να τραβάει 25αρια για πες μας πως γίνεται ακριβώς γιατί μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτε σου POS να δεις πόσο εύκολο είναι να ακυρωθεί μια συναλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μια έχουμε την τρομοκρατία από τους καλοθελητές των ΜΜΕ για να κερνάνε σανό τον κάθε αφελή και μετά έχουμε και τους διάφορους άσχετους απαίδευτους εδώ μέσα να βγάζουν θεωρίες συνομωσίας και να κάνουν την τρίχα τριχιά. Κακό πράγμα η αποστειρωμένη ζωή και τα κόμπλεξ, ξεκολάτε ορισμένοι, και μην τρομοκρατείτε χωρίς λόγο τους γύρω σας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαζες αποριες .η ωρα του παιδιου

αν μου παρουν 25 ευρω απο την καρτα χωρις να το καταλαβω, την αποδειξη ποτε θα μου την δωσει? ή ερχεται ηλεκτρονικα οπως με τις αγορες απο  πχ amazon? επισης στην αποδειξη θα γραφει την ωρα και το μερος που μου τα πηρε?πχ πλατεια συνταγματος ,μετρο των 12.45? τα 25 ευρω πιανονται στο αφορολογητο ή πιανονται σαν δωρεα?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που εχουν τα POS και κλεβουν τον κοσμο, με ποια τραπεζα ειναι συμβεβλημενοι ; 

Δεχονται και καρτες American Express ? Τελος, του εξωτερικου περνανε κανονικα σε ελληνικο POS ;

Ευχαριστω για το χρονο σας, εχω τρομοκρατηθει. Πολύ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, crossmo είπε

Μπα και με 8 ευρώ από banggood το συγκεκριμένο κορόιδο που σου γράφει μια χαρά δουλειά έκανε

Ψάξτο καλύτερα με τις τιμές και με το όριο στις ανέπαφες γιατί καθόλου δεν τόχεις αν και περνιέσαι για πονηρός

Και άλλοι μερικοί ηλίθια πιστεύουν ότι δεν γίνεται... μέχρι να τους συμβεί φυσικά.

Αν το πάρεις είδηση εγκαίρως φυσικά και μπορείς, νομίζω έχεις 45 ημέρες για αμφισβήτηση συναλλαγής 

Το θέμα είναι να το καταλάβεις εγκαίρως

Κάνεις λάθος

Annotation 2019-03-05 093328.jpg

δεν κάνω λάθος επειδή εσύ δεν κατανοείς τι παρέθεσες. 

Μιλάει για πιστωτικό όριο (άρα πιστωτική) οπου τα ποσά πιστώνονται με ενα μήνα καθυστέρηση για αρχή.

Επίσης αυτο που λέει είναι για το χρωστουμενο ποσό κ οχι για τις συναλλαγές.

Δλδ συμφωνείς με το επιτόκιο, δεν εχεις κρυφές χρεώσεις απο την τράπεζα κτλπ.

Η αμφισβήτηση συναλλαγής είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vagos789 είπε

Δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενας κινδυνος

Ναι ειναι ευκολο τεχνικα να γινει αυτο, αλλα καποιος πρεπει να ειναι εμπορος που να εχει παρει POS γιατι εχει καποια πραγματικη εμπορικη δραστηριοτητα,να ειναι συνδεδεμενο με τραπεζικο λογαριασμο και ξαφνικα να την δει απατεωνας και να αρχισει να βαραει ανεπαφες ελπιζοντας οτι κανεις ποτε δεν θα προσεξει κατι.....

Κούνια που σε κούναγε Βαγγελάκι… Όταν μάθεις τι είναι το CryptoCurrency και πως ακριβώς συνδέεται με αυτό το άρθρο give me a call ...

18 ώρες πριν, sezebo είπε

δε προκειτε να συμβει ποτε απλα τα καναλια διαδίδουν τον τρομο. Για να πανε τα κοροιδα να παρουν ειδικα πορτοφολια 30 ευρω

Το κορόιδο με Κ στην προκειμένη περίπτωση είσαι εσύ… Τα specialized wallets είναι μονόδρομος. Μόνο και μόνο για αυτό που είπες ελπίζω να πέσεις θύμα σύντομα έτσι για το γαμώτο ! Ανίδεε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, bilya είπε

και να σου τα τραβήξει που είναι τρομερά δύσκολο (Γιατί πρέπει κυριολεκτικά να σε αγγίξει κ να μην έχεις καμία αλλη κάρτα) κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής κ η τράπεζα σου επιστρέφει τα λεφτά. 

Επίσης δεν χρειάζεται να πάρεις καμία ειδική θήκη απλά βάλε  αλουμινόχαρτο μεσα στο πορτοφόλι αν φοβάσαι τοσο πολύ.

Έλεος πια με αυτήν την τρομοκρατία σε τέτοια θέματα. Κ στον πρίγκιπα στη  Νιγηρία να τα στείλει τα λεφτά , ο τύπος θα βρεθεί απο την τράπεζα.

Όχι καλή μου Bilya… ΔΕΝ θα βρεθεί απο την τράπεζα… Όπως είπα και παραπάνω ρίξε μια ματιά ΤΙ ΕΣΤΙ CryptoCurrency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, LionRulesGR είπε

Όχι καλή μου Bilya… ΔΕΝ θα βρεθεί απο την τράπεζα… Όπως είπα και παραπάνω ρίξε μια ματιά ΤΙ ΕΣΤΙ CryptoCurrency

πρώτον είμαι άντρας.

δεύτερον βρεθεί δεν βρεθεί απο την τράπεζα δεν με αφορά, δεν ειναι δουλειά μου. Σε μενα θα μου επιστραφεί όλο το ποσό οτι κ να γίνει.

*Δλδ κάποιος θα εχει γνώση να κρύψει τα ιχνη του με kryptos, νησιά Καϋμάν whatever αλλά θα βγει να κλέβει στο μετρό 25αρια. Οκ οτι πεις.

** Δεν αναφέρω καν οτι τα pos λειτουργούν με IBAN

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...