Προς το περιεχόμενο

Πλαστικό χρήμα και ανεπιθύμητες, ανέπαφες συναλλαγές!


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, billdanos είπε

Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω πως οι πιθανότητες να σου κλέψουν ολόκληρο το πορτοφόλι είναι απείρως μεγαλύτερες από το να σου σκανάρουν και να σου χρεώσουν την ανέπαφη... :) 

Είναι απείρως μεγαλύτερες όντως, όμως πορτοφόλι εάν σου κλέψουν σίγουρα θα το καταλάβεις γιατι κάτι θα σου λείπει. Για όσους όμως έχουν μια κάρτα στη τσέπη τους κ δεν ελέγχουν την κίνηση του λογαριαςμού τους συχνά, κάποια μικροκλοπή είναι κάτι που είναι πολύ πιθανό να μην αντιληφθούν!

Θα παρακαλέσω τους φίλους του thread τουλάχιστον να μην τρωγόμαστε με το θέμα, γιατί γελούν με εμάς μελλοντικοί κ ήδη υπάρχοντες επιτήδιοι!

:mrgreen:

53 λεπτά πριν, 4saken είπε

Για τους τραπεζίτες λες? 

Οχι... για τους κλέφτες!

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, user2163 είπε

Καλά γιατί δεν βλέπετε τις συναλλαγές των καρτών σας από το e-banking;

Εγω δεν εχω ebanking.Φαντασου τι γινεται εκει οξω, που δεν ασχολουνται με την τεχνολογια καθολου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, user2163 είπε

Παιδιά φτιάξτε e-banking.🖥️

Δωρεάν είναι.

Πάλι καλά είπες παιδιά γιατί οι 50+ ίσως και 40+ ακόμα βάζουν τα τηλέφωνα τους σε άκυρες διαφημίσεις που πετάει το browser

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, bilya είπε

το θέμα είναι έστω οτι εχει rifd scanner μεγάλης εμβέλειας οπου θα διαβάσει από κάρτες τραπέζης μέχρι pass για πόρτες τι έγινε??

Χωρις το CVV δεν μπορεί η κάρτα να χρησιμοποιηθεί πουθενά. Δεν βάζω καν τον παράγοντα όπου πολλές τράπεζες πλέον έχουν ερώτηση ασφαλείας την ημ. γέννησης.  

Εδώ τα βάζεις ολα σωστά κ πολλές φορές η τράπεζα σου ακυρώνει την συναλλαγή μεχρι να επιβεβαιώσει οτι κανεις εσυ την συναλλαγή.

Άσχετα με το θέμα, μπορείς να χρεώσεις κανονικά και χωρίς το cvv.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπάρχει τόσος αδικαιολόγητος πανικός για την απειροελάχιστη πιθανότητα κάποιος να περνάει δίπλα σας με POS ρυθμισμένο σε συναλλαγή, να κολλήσει κυριολεκτικά πάνω σας για να καταφέρει να σας πάρει 15-25Ε, σκεφτείτε πόσο αυξάνονται οι πιθανότητες αν έχει smartwatch και ενεργοποιημένο Apple Pay. Η Ελληνική Τράπεζα στην Κύπρο έχει κυκλοφορήσει ένα smart band που λειτουργεί σαν γέφυρα κάρτας-POS, χωρίς PIN για ποσά κάτω από 20Ε.

Θεωρώ το φαινόμενο που συζητείται τις τελευταίες 8 σελίδες και τις χειρουργικές επιλογές με κοψίματα κτλ απλά αστειότητες. Απλά αγοράστε θήκες των 70 λεπτών από το ebay και καλυφθείτε παρά να επιδεικνύουμε τόση τεχνοφοβία σε θέματα που μας έχουν λύσει τα χέρια. Εγώ δεν κουβαλάω ποτέ πάνω από 10Ε πάνω μου, έχω μόνο κάρτες. Μια φορά ανακάλυψα ότι μου είχε πέσει η κάρτα μου στο δρόμο, την ακύρωσα αμέσως δηλώνοντας ότι η τελευταία δική μου συναλλαγή είχε γίνει το μεσημέρι στο σουπερμάρκετ. Τι τεχνοφοβία είναι αυτή..

Επεξ/σία από mourouzis2005
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Αν σας υπάρχει τόσος αδικαιολόγητος πανικός για την απειροελάχιστη πιθανότητα κάποιος να περνάει δίπλα σας με POS ρυθμισμένο σε συναλλαγή, να κολλήσει κυριολεκτικά πάνω σας για να καταφέρει να σας πάρει 15-25Ε, σκεφτείτε πόσο αυξάνονται οι πιθανότητες αν έχει smartwatch και ενεργοποιημένο Apple Pay. 

Θεωρώ το φαινόμενο που συζητείται τις τελευταίες 8 σελίδες και τις χειρουργικές επιλογές με κοψίματα κτλ απλά αστειότητες. Απλά αγοράστε θήκες των 70 λεπτών από το ebay και καλυφθείτε παρά να επιδεικνύουμε τόση τεχνοφοβία σε θέματα που μας έχουν λύσει τα χέρια. Εγώ δεν κουβαλάω ποτέ πάνω από 10Ε πάνω μου, έχω μόνο κάρτες. Μια φορά ανακάλυψα ότι μου είχε πέσει η κάρτα μου στο δρόμο, την ακύρωσα αμέσως δηλώνοντας ότι η τελευταία δική μου συναλλαγή είχε γίνει το μεσημέρι στο σουπερμάρκετ. Τι τεχνοφοβία είναι αυτή..

Εγώ πχ θεωρώ γελοιότητα τη θήκη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ αδελφέ, αλλά όπως οι πόρτες ασφαλείας δεν κρατάνε μακρυά τους κλέφτες, απλά μας δημιουργούν μια αίσθηση ασφάλειας, έτσι και οι συγκεκριμένες θήκες θα μπορούσαν να παίξουν τον ίδιο ρόλο για αυτούς που τις επιλέγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, billdanos said:

Πάρε πορτοφόλι με ενσωματωμένη τέτοια θήκη. 

Δεν θα αλλάξουμε και το πορτοφόλι μας τώρα. 😛

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zio10 είπε

Άσχετα με το θέμα, μπορείς να χρεώσεις κανονικά και χωρίς το cvv.

μίλαγα ιντερνετικά με το σκεπτικό οτι κάποιος κάνει κλώνο την κάρτα.

Τωρα αν κανεις swipe την κάρτα ο υπάλληλος συνήθως σε βάζει να υπογράψεις, τσεκαρει ονομα κ συγκρίνει υπογραφή. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ σε Αμερικανούς τουρίστες.

Αν αναφέρεσαι για ιντερνετικές χρεώσεις χωρίς CVV πραγματικά δεν το χω τύχει πουθενά, ισως γίνεται αλλά πχ η τράπεζα μου κάθε φορά πλην έμπιστα ιντερνετικά μαγαζιά (amazon) ρωτά ημ. γέννησης κ billing address. 

Στοιχεία που μόνο εγώ ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2019 στις 3:23 ΜΜ, zoranb είπε

Έχετε δεί όλοι το πρόβλημα με τους επιτήδειους, που πλησιάζουν με τα κρυμμένα POS και τραβάνε ανέπαφα χρήματα από τους ανυποψίαστους που έχουν μαζί τους, στη τσέπη τους, πλαστικό χρήμα. Είδα μια μέρα στις ειδήσεις μια λύση σε αυτό. Ειδικές θήκες για τις κάρτες μας, οι οποίες τις προστατεύουν όσο βρίσκονται μέσα εκεί από τις ανεπιθύμητες ανέπαφες συναλλαγές. Δεν ξέρω βέβαια πόση ασφάλεια παρέχουν στις κάρτες μας οι λύσεις αυτές και ήθελα να ακούσω γνώμες.

τετοια τρομοκρατια ελεος

αυτο για να γινει πρεπει να υπαρχει ενας λογαριασμος[σε ενα πιστωτικο ιδρυμα που μπαινουν τα λεφτα 

στον υποτιθεμενο κλεφτη 

τα υποτιθεμενα λεφτα που σας παιρνουν εχουν ιχνη δηλ.

μια διαδρομη τα οποια βρισκινται ανα πασα στιγμη 

θελει αλλo νταραβερι με το Point Of Sale, η τερματικο για να σας τα παρουνε καπισι !!!!!!!

αν ηταν ετσι θα επαιρνε ο καθεις ενα τερματικο και οποιον παρει ο χαρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, bilya είπε

μίλαγα ιντερνετικά με το σκεπτικό οτι κάποιος κάνει κλώνο την κάρτα.

Τωρα αν κανεις swipe την κάρτα ο υπάλληλος συνήθως σε βάζει να υπογράψεις, τσεκαρει ονομα κ συγκρίνει υπογραφή. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ σε Αμερικανούς τουρίστες.

Αν αναφέρεσαι για ιντερνετικές χρεώσεις χωρίς CVV πραγματικά δεν το χω τύχει πουθενά, ισως γίνεται αλλά πχ η τράπεζα μου κάθε φορά πλην έμπιστα ιντερνετικά μαγαζιά (amazon) ρωτά ημ. γέννησης κ billing address. 

Στοιχεία που μόνο εγώ ξέρω.

Εννοούσα να χρεώσεις κάρτα σε pos, αν έχεις αριθμό και ημερομηνία λήξης δεν χρειάζεται το cvv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...