Προς το περιεχόμενο

Cinebench R 20


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Μεγάλη διαφορά ε? Τι λες το επηρεάζει? Τα πιο σφιχτα timings? Εν το μεταξύ είχα και εγώ την εντύπωση ότι το offset επηρεάζει το XFR2 αλλά διάβαζα χτες ότι δεν χρειάζεται με PBO και ότι βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα.. θα κάνω δοκιμές με offset και χωρίς μόλις φτάσουν τα ανεμιστηράκια 😛

θα κανω και γω τις δοκιμες μου και θα ανεβασω νουμερα σχετικα!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Run με per ccx overclock και insane voltage 1,35V SVI2 TFN (1,375 reference με LLC4).

ryzen_3900x_per_ccx_oc.jpg.af19c76779b050a51a4e4ff38e5962d6.jpg

@billeiros Αν θες ανέβασε και το δικό σου εδώ για reference, παρέα με τα ρολόγια και πόσο SVI2 TFN voltage είχες. Το δικό σου τσιπ είναι σίγουρα καλύτερο από το δικό μου.

Πάντως αυτά είναι overclock για τη φάση του να πιάσεις ένα υψηλό νούμερο, δεν είναι usable overclock. Η θερμοκρασία σε μένα έφτανε πολύ γρήγορα 82C, δε θα τολμούσα να τρέξω workload που θα δούλευε για μισή ώρα και βάλε με αυτά τα settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Run με per ccx overclock και insane voltage 1,35V SVI2 TFN (1,375 reference με LLC4).

ryzen_3900x_per_ccx_oc.jpg.af19c76779b050a51a4e4ff38e5962d6.jpg

@billeiros Αν θες ανέβασε και το δικό σου εδώ για reference, παρέα με τα ρολόγια και πόσο SVI2 TFN voltage είχες. Το δικό σου τσιπ είναι σίγουρα καλύτερο από το δικό μου.

Πάντως αυτά είναι overclock για τη φάση του να πιάσεις ένα υψηλό νούμερο, δεν είναι usable overclock. Η θερμοκρασία σε μένα έφτανε πολύ γρήγορα 82C, δε θα τολμούσα να τρέξω workload που θα δούλευε για μισή ώρα και βάλε με αυτά τα settings.

Έτρεξες τελικά suicide run?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Έτρεξες τελικά suicide run?

Ρε συ γιατί το παίρνεις στραβά, εσύ θα το έλεγες νορμάλ αυτό το πράγμα; Όταν η AMD δίνει max 1,306 με PBO σε all core AVX workload όπως το CB20 κι εγώ έδωσα 1,35, ναι το λες και suicide run. Φυσικά δε θα χαλάσει το τσιπάκι με μερικά τεστ runs, έχει διάφορες προστασίες μέσα, από την άλλη τι νόημα έχει να πετυχαίνεις ένα σκορ με ρυθμίσεις που δε μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για δουλειά;

Αν νομίζεις ότι σε έθιξα σου ζητάω συγνώμη, ποτέ δεν αμφισβήτησα το σκορ που πέτυχες, απλώς τέτοιες ρυθμίσεις τις βρίσκω χωρίς ουσιαστική σημασία εφ' όσον δε θα μπορείς να τις χρησιμοποιείς για πραγματική χρήση.

Βάλε πάντως το σκορ σου εδώ, πρέπει να είσαι ο πρώτος που πετυχαίνει over 8000 στο CB20 με Ryzen 3900X - τουλάχιστον εγώ δε βρήκα άλλες αναφορές στο δίκτυο. Βρήκα κάποιον με 7976 αλλά κανέναν πάνω από 8000.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ρε συ γιατί το παίρνεις στραβά, εσύ θα το έλεγες νορμάλ αυτό το πράγμα; Όταν η AMD δίνει max 1,306 με PBO σε all core AVX workload όπως το CB20 κι εγώ έδωσα 1,35, ναι το λες και suicide run. Φυσικά δε θα χαλάσει το τσιπάκι με μερικά τεστ runs, έχει διάφορες προστασίες μέσα, από την άλλη τι νόημα έχει να πετυχαίνεις ένα σκορ με ρυθμίσεις που δε μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για δουλειά;

Αν νομίζεις ότι σε έθιξα σου ζητάω συγνώμη, ποτέ δεν αμφισβήτησα το σκορ που πέτυχες, απλώς τέτοιες ρυθμίσεις τις βρίσκω χωρίς ουσιαστική σημασία εφ' όσον δε θα μπορείς να τις χρησιμοποιείς για πραγματική χρήση.

Βάλε πάντως το σκορ σου εδώ, πρέπει να είσαι ο πρώτος που πετυχαίνει over 8000 στο CB20 με Ryzen 3900X - τουλάχιστον εγώ δε βρήκα άλλες αναφορές στο δίκτυο. Βρήκα κάποιον με 7976 αλλά κανέναν πάνω από 8000.

Είπα εγώ ότι τα εχω συνέχεια για daily? Είπα ότι είναι σταθερα αυτό μονο.ουτε εγώ είμαι έτσι 24/7.Τώρα όσον αφορά τα ρεύματα των chip μαμά με αυτή τη λογική δε θα πρεπε να αγγίζουμε τπτ εφόσον όπως λες η εταιρία "ξέρει".η ίδια amd eχει αποφανθεί σχετικά ότι μέχρι 1.45-1.50 εισαι ασφαλης.το τι συμβαίνει τελικά θα το δείξει ο χρονος.η intel με την έλευση των 3000 είχε πει ότι οι 3000 θα ψοφήσουν ακόμη και σε στοκ λειτουργια.τι να πιστέψεις?επισης οι θερμοκρασιες στους 3000 αν δουλέψεις με manual είναι χαμηλότερες παίζοντας σε χαμηλά φορτια.σε 100% load και all core αλλάζει το πράγμα.εχεις βρει κάποιο game να χρησιμοποιεί έτσι τον 3900x όμως? Οχι. Για την ιστορία τα σκορ είναι του @jimpsar στον οποίο έχει κατσει τρομερό κομμάτι.εγω έχω δώσει τα run μου και  πιάνω επίσης πάνω από 3500 στο cb15 καθώς και λίγο παραπάνω από σένα στο cb20. Εσύ πχ γνωριζεις αν οτιδήποτε ποσταρει ο καθένας είναι με σταθερό μηχάνημα? Ενδεικτικά σκορ είναι της δύναμης του 10900 και του 3900x

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, billeiros είπε

η ίδια amd eχει αποφανθεί σχετικά ότι μέχρι 1.45-1.50 εισαι ασφαλης.

1.5V μόνο σε light single core workloads χωρίς AVX. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι αν αφήσεις το prime να τρέχει με 1.5V OC μετά από λίγες μέρες ο CPU σου θα είναι πιο αργός και από αυτόν του κινητού σου.

30 λεπτά πριν, billeiros είπε

επισης οι θερμοκρασιες στους 3000 αν δουλέψεις με manual είναι χαμηλότερες παίζοντας σε χαμηλά φορτια.σε 100% load και all core αλλάζει το πράγμα

Και σε all core wordloads με manual OC οι θερμοκρασίες είναι χαμηλότερες για τις αντίστοιχες επιδόσεις. Εγώ αυτό που πρόσεξα είναι ότι με το manual OC (με ρεύματα κάτω από 1.3V) είχα μικρότερες επιδόσεις ST και αυξημένη κατανάλωση στο idle.

Η χρυσή τομή για εμένα είναι το αρνητικό offset στο voltage το οποίο επιλέγεται μετά από game / CPUZ / CB benchmark ώστε να μην είναι τόσο που να αλλάζουν οι επιδόσεις.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, elpenor είπε

1.5V μόνο σε light single core workloads χωρίς AVX. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι αν αφήσεις το prime να τρέχει με 1.5V OC μετά από λίγες μέρες ο CPU σου θα είναι πιο αργός και από αυτόν του κινητού σου.

Και σε all core wordloads με manual OC οι θερμοκρασίες είναι χαμηλότερες για τις αντίστοιχες επιδόσεις. Εγώ αυτό που πρόσεξα είναι ότι με το manual OC (με ρεύματα κάτω από 1.3V) είχα μικρότερες επιδόσεις ST και αυξημένη κατανάλωση στο idle.

Η χρυσή τομή για εμένα είναι το αρνητικό offset στο voltage το οποίο επιλέγεται μετά από game / CPUZ / CB benchmark ώστε να μην είναι τόσο που να αλλάζουν οι επιδόσεις.

1.5 δεν έχω δώσει ποτέ.και ούτε χρησιμοποιώ το μηχάνημα για βαριά workload.αλλα το 1.35 σε gaming πιστεύω ακράδαντα ότι δεν πρόκειται να προκαλέσει ζημιά στο cpu όταν ήδη με pbo δίνει 1.30 σε πολλές mobo.ο λόγος που δεν το τρέχω ετσι 24/7 ειναι επειδή χάνω το μπουστ των πρώτων πυρήνων και δεν έχω όφελος σε 1440p όπου και παίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Εσύ πχ γνωριζεις αν οτιδήποτε ποσταρει ο καθένας είναι με σταθερό μηχάνημα? Ενδεικτικά σκορ είναι της δύναμης του 10900 και του 3900x

Δε το γνωρίζω,  αλλά θεωρώ ως μη γενόμενο να ποστάρεις ένα σκορ που θα δουλέψει μία φορά και τις άλλες 10 θα κρασάρει. Την ίδια αντιμετώπιση έχω για τα overclocks υγρού αζώτου, μου φαίνονται ανούσια. Αξία έχει μία μέτρηση που είναι ρεαλιστική. Όταν κάναμε overclock +50% το μηχάνημα δούλευε 24/7 και έκανε δουλειά, τώρα για να πας από το 7200 σε στοκ και το 7480 stable σε PBO στο 8050 πρέπει να τρέξεις το τσιπάκι με τάσεις που είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιούνται μακροχρόνια και με ρυθμίσεις που μόλις και με το ζόρι βγάζουν το μετροπρόγραμμα αλλά σε πραγματική χρήση ωρών είναι αμφίβολη η σταθερότητά τους. Μη ξεχνάμε ότι το Cinebench είναι ένα μετροπρόγραμμα από ένα 3D render application, το οποίο όταν το χρησιμοποιείς για δουλειά μπορεί να ρεντεριάζει για ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, malakudi είπε

Δε το γνωρίζω,  αλλά θεωρώ ως μη γενόμενο να ποστάρεις ένα σκορ που θα δουλέψει μία φορά και τις άλλες 10 θα κρασάρει. Την ίδια αντιμετώπιση έχω για τα overclocks υγρού αζώτου, μου φαίνονται ανούσια. Αξία έχει μία μέτρηση που είναι ρεαλιστική. Όταν κάναμε overclock +50% το μηχάνημα δούλευε 24/7 και έκανε δουλειά, τώρα για να πας από το 7200 σε στοκ και το 7480 stable σε PBO στο 8050 πρέπει να τρέξεις το τσιπάκι με τάσεις που είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιούνται μακροχρόνια και με ρυθμίσεις που μόλις και με το ζόρι βγάζουν το μετροπρόγραμμα αλλά σε πραγματική χρήση ωρών είναι αμφίβολη η σταθερότητά τους. Μη ξεχνάμε ότι το Cinebench είναι ένα μετροπρόγραμμα από ένα 3D render application, το οποίο όταν το χρησιμοποιείς για δουλειά μπορεί να ρεντεριάζει για ώρες.

Εσύ λες ότι είναι σταθερό μια και δέκα όχι.εγω έχω δει αλλά πράγματα.και όσον για τις τάσεις πάλι διαφωνούμε.παμτως πολύ εύκολα σε έπεισε κάποιος να τρέξεις με αυτές τις παράλογες τάσεις που έχεις απορρίψει.συμφωνουμε ότι διαφωνούμε και προχωράμε.καλη σου μερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jimpsar μπορείς να ανεβάσεις περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο run; Τάση στο SVI2 TFN, LLC level, θερμοκρασία κτλ; Έχεις δοκιμάσει στα ίδια settings κάποιο handbrake transcode ή blender opendata benchmark;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

@jimpsar μπορείς να ανεβάσεις περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο run; Τάση στο SVI2 TFN, LLC level, θερμοκρασία κτλ; Έχεις δοκιμάσει στα ίδια settings κάποιο handbrake transcode ή blender opendata benchmark;

Ρευματα εχω 1.35 στο bios της Tomahawk Max B450 .

LLC MODE 2  σε SOC  MODE 3 σε CPU

θερμοκρασια πιανει γυρω στους 78-82 αναλογα ποσα runs κανεις και φυσικα πλεον και λογω εξωτερικης θερμοκρασιας.

Εχω δοκιμασει Corona βασικα και RealBench με πολυ καλα αποτελεσματα επισης.

Σε gaming που παιζω daily εχω επισης θερμοκρασιες 45-50 αναλογα το παιχνιδι.

Open data blender δοκιμασα αλλα εβγαζε κατι για json.data και λιγο που το ειδα μαλλον κατι παιζει να βαλεις path???dunno.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimpsar είπε

Ρευματα εχω 1.35 στο bios της Tomahawk Max B450 .

LLC MODE 2  σε SOC  MODE 3 σε CPU

θερμοκρασια πιανει γυρω στους 78-82 αναλογα ποσα runs κανεις και φυσικα πλεον και λογω εξωτερικης θερμοκρασιας.

Εχω δοκιμασει Corona βασικα και RealBench με πολυ καλα αποτελεσματα επισης.

Σε gaming που παιζω daily εχω επισης θερμοκρασιες 45-50 αναλογα το παιχνιδι.

Open data blender δοκιμασα αλλα εβγαζε κατι για json.data και λιγο που το ειδα μαλλον κατι παιζει να βαλεις path???dunno.

Μπορείς να δεις τι τάση έχει στο hwinfo64 στο SVI2 TFN όταν τρέχει το CB20;

Για το blender μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις τα τεστ εξαιρώντας το Victor, σε κάποιους φαίνεται να μη δουλεύει αυτό το τεστ ενώ σε άλλους δουλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Μπορείς να δεις τι τάση έχει στο hwinfo64 στο SVI2 TFN όταν τρέχει το CB20;

Για το blender μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις τα τεστ εξαιρώντας το Victor, σε κάποιους φαίνεται να μη δουλεύει αυτό το τεστ ενώ σε άλλους δουλεύει.

Οταν ειμαι manual , 1.35 Volts εχω παντου . min 1.344 max 1.356

θα το ξαναδω το blender ok.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2020 στις 1:46 ΠΜ, malakudi είπε

Δε το γνωρίζω,  αλλά θεωρώ ως μη γενόμενο να ποστάρεις ένα σκορ που θα δουλέψει μία φορά και τις άλλες 10 θα κρασάρει. Την ίδια αντιμετώπιση έχω για τα overclocks υγρού αζώτου, μου φαίνονται ανούσια. Αξία έχει μία μέτρηση που είναι ρεαλιστική. Όταν κάναμε overclock +50% το μηχάνημα δούλευε 24/7 και έκανε δουλειά, τώρα για να πας από το 7200 σε στοκ και το 7480 stable σε PBO στο 8050 πρέπει να τρέξεις το τσιπάκι με τάσεις που είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιούνται μακροχρόνια και με ρυθμίσεις που μόλις και με το ζόρι βγάζουν το μετροπρόγραμμα αλλά σε πραγματική χρήση ωρών είναι αμφίβολη η σταθερότητά τους. Μη ξεχνάμε ότι το Cinebench είναι ένα μετροπρόγραμμα από ένα 3D render application, το οποίο όταν το χρησιμοποιείς για δουλειά μπορεί να ρεντεριάζει για ώρες.

Και με 10900k πάντως 3000+ βγάζω στο cbr15. Aπλά για 2 runs, μετά χρειάζομαι καινούργιο 😛 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...