Προς το περιεχόμενο

Tο νέο disc-less Xbox αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φημολογία των περασμένων μηνών φαίνεται ότι θα γίνουν σύντομα πραγματικότητα, με το νέο Xbox One S "All Digital Edition" να κυκλοφορεί τον προσεχψή Μάιο όπως αναφέρει η ιστοσελίδα Windows Central. 

Πρόκειται στην ουσία για μια έκδοση της παιχνιδομηχανής της Microsoft δίχως μηχανισμό οπτικού δίσκου, με τη σχετική πληροφορία να τη γνωρίζουμε εδώ και αρκετό καιρό. 

Σύμφωνα με το Windows Central, οι προπαραγγελίες της disc-less κονσόλας αναμένονται να αρχίσουν μέσα στον Απρίλιο, με την κυκλοφορία της να τοποθετείται περίπου στις αρχές Μαΐου. Η νέα κονσόλα θα παίζει μόνο τα παιχνίδια εκείνα που ο κάτοχός της έχει αγοράσε από το Xbox Store, ενώ το hardware της θα είναι βασισμένο σε αυτό του One S, και όχι στου One Χ, όπως αρχικά ανέφεραν οι πληροφορίες.

Μένει να δούμε πόση θα είναι η αρχική χωρητικότητα της κονσόλας, καθώς είναι απόλυτα λογικό ότι μια all-digital κονσόλα απαιτεί αρκετά μεγάλο HDD out of the box, ειδικότερα αν η Microsoft θέλει να "στοχεύσει" στο πιο casual κοινό, ίσως με μία αρκετά χαμηλότερη αρχική τιμή, όσο βαδίζουμε ολοένα προς την δύση της τρέχουσας γενιάς κονσολών.

Windows Central

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους....

EDIT:

Μερικοί το βλέπουν λίγο στραβά, ότι μας το επιβάλλουν. Δεν μας το επιβάλλουν, τους το επιβάλλουμε. Ποιος χρησιμοποιεί πια δίσκους; Μια μικρή μειοψηφία. Οπότε μπορείς να πεις ότι μας επέβαλλαν τόσο καιρό τον οπτικό δίσκο, αφού η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών δεν τον ήθελε. Γιατί λοιπόν να τον πληρώνει όποιος δεν θέλει; Τώρα επιτέλους θα υπάρχει η επιλογή του diskless. Το αν πραγματικά χρειαζόμαστε τον οπτικό δίσκο θα φανεί στις πωλήσεις των 2 αντίστοιχων κονσολών. Αν δηλαδή το diskless πουλάει σαν τρελό και αυτό με το drive δεν πουλάει, τότε γιατί να το κρατήσει, αφού εμείς οι ΙΔΙΟΙ επιλέγουμε το diskless.... Πάντως για μένα η πορεία είναι προδιαγραμμένη. Όχι γιατί μας την επιβάλουν, αλλά γιατί μόνοι μας προτιμούμε την ευκολία.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 18
  • Thanks 2
  • Confused 4
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το retail στοιχίζει. Ξέρω ότι τους περισσότερους αυτό τους χαλάει και θεωρούν το digital αέρα κοπανιστό, αλλά παίδες μαλλον εκεί το πάνε το έργο... Είναι ποιος θα κάνει την αρχή. Λέτε να το αρχίσει η ms; Και αν ναι, λέτε να τις στοιχίσει όσο στο xbox one τότε στις αρχές με το drm; Θα ήταν σοφό αυτή την φορά να περιμένει να κάνει η Sony πρώτη την κίνηση...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Επιτέλους....

Αντί να πηγαίνουμε μπροστά φίλε ,πάμε πίσω.Και όλα αυτά προς όφελος των επιχειρήσεων.Τόσο πολύ τους πείραξε το dvd ,που πάμε σε κατάργηση.Και δυστυχώς αυτές οι αλλαγές δεν αφορούν μόνο τον κόσμο του gaming.Εγώ το μεταφράζω σε απόλυτο έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι φθηνότερη από τις υπόλοιπες εκδόσεις του xbox one s,αξίζει για αυτούς που δεν γουστάρουν physical copies.με το xbox live και το game pass είναι καλυμμένοι.δεν νομίζω πως θα κόψουν όμως το physical κομμάτι.θα πάει πολύς κόσμος στα PC μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι περίεργος να δω την διαφορά τιμής με το κανονικό s μιας και δεν νομίζω ένα bluray drive μαζί με την εγκατάσταση του να τους στοιχίζει πάνω απο 20αρικο/μονάδα (και πάρα πολλά λέω)..

Εκτός και αν μειώσουν το κέρδος τους με την λογική πως θα τα πάρουν πίσω απ τις προμήθειες του xbox store προς τους developers, την μείωση του ανταγωνισμού, του always online (ή έστω μια φορά τον μήνα) και το τέλος των μεταχειρισμένων

Επεξ/σία από aggelos87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω που χωράει το παραπάνω προϊόν. Χριστούγεννα του 2018 βρήκα προσφορά One S 1TB με παιχνίδι και Gold στα 160€. Το χρησιμοποιώ και για Blu Rays αλλά και άμα τύχει και βρω προσφορά κανένα παιχνίδι σε δισκάκι. Δεν λέω και εγώ κυρίως Digital αγοράζω αλλά καμιά φορά βρίσκεις δισκάκια σε προσφορά ή μεταχειρισμένα.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Haldol είπε

Η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, nothing more.

Η εξελιξη, οταν ειναι φυσικη, καθοριζεται και επιβαλλεται απο τα κατω, απο τους πελατες δηλαδη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αντιθέσει με πολλούς φίλους εδώ, προσωπικά δεν χαίρομαι ιδιαίτερα με αυτό.

Κατανοώ και σέβομαι απόλυτα τις νέες τεχνολογίες όπως και όλες τις απόψεις για το πόσο καλό θα είναι για τα games

που δεν θα ''χαλάνε'' η που δεν θα φθείρεται ο disc drive με αποτέλεσμα να τα ''πετάει '' έξω, αλλά ρε παιδιά σαν old school gamer

λατρεύω να βλέπω την συλλογή μου με physical copies και να κάνω unboxing ένα καινούργιο steelbook.

Αυτό το digital library είναι μαχαίρι στην καρδιά :p

3 λεπτά πριν, rikos είπε

Η εξελιξη, οταν ειναι φυσικη, καθοριζεται και επιβαλλεται απο τα κατω, απο τους πελατες δηλαδη.

Ακριβώς, αυτοί απλά μας το πετάνε και μας λένε take it and  move on

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...