Προς το περιεχόμενο

Tο νέο disc-less Xbox αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Φυσικά ξεχνάς ότι ο ανταγωνισμός είναι ανελέητος στις κονσόλες. Με την εξάλειψη το μεσαζόντων, γιατί να μην πέσουν οι τιμές λόγω ανταγωνισμού; Ήδη οι προσφορές είναι στο digital είναι τρελές.

Είναι τρελές προσφορές γιατί υπαρχουν επιλογές. Τί σε κανει να νομίζεις ότι οι πιο περιορισμένες επιλογές απο τον αγοραστή θα ρίξουν τις τιμες; Αφου θα μπορεις να αγοραζεις μονο ψηφιακα. Αν καθιερωθεί μονο το digital,  τοτε MS και Sony θα τα κάνουν πλακακια, οι διάφορες θα ειναι κοροϊδία και θα μας μαδανε απο κοινού.

Ο περιορισμός των επιλογών δεν ευννοησε ποτε τον αγοραστή.  Αν διαφωνεις, τοτε φέρε μου έστω ενα παράδειγμα. 

Όλη η ιστορία γίνεται γιατί απο την αγορά digital ενα μεγαλο μέρος των κερδών παει Sony ή MS και ο κάθε χρήστης ειναι υποχρεωμένος να αγοράσει αντίγραφο εκ νέου. Είναι πολλά τα χρήματα που χάνουν απο τα φυσικά αντίγραφα. 

Οι επιπτώσεις δε σταματούν εδώ. Ενα σωρό κόσμος που εργάζονται στην παραγωγη, διανομή και πώληση φυσικών αντιγράφων θα χασει τη δουλεια του για να γίνει πιο πλούσια η Sony και η MS. Κάποια στιγμη θα πρεπει να δουμε και πιο πέρα απο τη δική μας ευκολία.

Προσωπικά αγοράζω σχεδόν αποκλειστικά, φυσικά αντιγραφα. Εκτός εξαιρέσεων που αφορουν παιχνίδια που δεν έρχονται στην Ελλάδα ή δεν εχουν φυσική εκδοση.

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Κι όχι μόνο, θα κλάψουν οι μανούλες όσων δεν έχουν τουλάχιστον 50αρα VDSL, ειδικά στους μεγάλους τίτλους...

Εδώ 50 άρα έχω και πιάνει 32 μόνο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Είναι τρελές προσφορές γιατί υπαρχουν επιλογές. Τί σε κανει να νομίζεις ότι οι πιο περιορισμένες επιλογές απο τον αγοραστή θα ρίξουν τις τιμες; Αφου θα μπορεις να αγοραζεις μονο ψηφιακα. Αν καθιερωθεί μονο το digital,  τοτε MS και Sony θα τα κάνουν πλακακια, οι διάφορες θα ειναι κοροϊδία και θα μας μαδανε απο κοινού.

Ο περιορισμός των επιλογών δεν ευννοησε ποτε τον αγοραστή.  Αν διαφωνεις, τοτε φέρε μου έστω ενα παράδειγμα. 

Όλη η ιστορία γίνεται γιατί απο την αγορά digital ενα μεγαλο μέρος των κερδών παει Sony ή MS και ο κάθε χρήστης ειναι υποχρεωμένος να αγοράσει αντίγραφο εκ νέου. Είναι πολλά τα χρήματα που χάνουν απο τα φυσικά αντίγραφα. 

Οι επιπτώσεις δε σταματούν εδώ. Ενα σωρό κόσμος που εργάζονται στην παραγωγη, διανομή και πώληση φυσικών αντιγράφων θα χασει τη δουλεια του για να γίνει πιο πλούσια η Sony και η MS. Κάποια στιγμη θα πρεπει να δουμε και πιο πέρα απο τη δική μας ευκολία.

Προσωπικά αγοράζω σχεδόν αποκλειστικά, φυσικά αντιγραφα. Εκτός εξαιρέσεων που αφορουν παιχνίδια που δεν έρχονται στην Ελλάδα ή δεν εχουν φυσική εκδοση.

Καταρχήν το diskless, αποτελεί και αυτό μία επιπλέον επιλογή και μένει να αποδειχθεί αν θα το επιλέξει και ο κόσμος,

Αλλά πες μου κάτι. Και στο physical πάλι 3 εταιρείες δεν είναι, όσον αφορά τις κονσόλες; Πως ακριβώς είναι περισσότερες; Στο physical copy ή Microsoft πάλι παίρνει λέφτα. Στο digital το ίδιο. Την τιμή του παιχνιδιού την καθορίζει ο κατασκευαστής. Η Microsoft και η σονυ βάζει ποσοστό πάνω σε αυτό.  Πως ακριβώς θα φιξάρουν τιμές οι sony και η microsoft στο digital και δεν μπορούν να το κάνουν στο physical;

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Καταρχήν το diskless, αποτελεί και αυτό μία επιπλέον επιλογή και μένει να αποδειχθεί αν θα το επιλέξει και ο κόσμος,

Αλλά πες μου κάτι. Και στο physical πάλι 3 εταιρείες δεν είναι, όσον αφορά τις κονσόλες; Πως ακριβώς είναι περισσότερες; Στο physical copy ή Microsoft πάλι παίρνει λέφτα. Στο digital το ίδιο. Την τιμή του παιχνιδιού την καθορίζει ο κατασκευαστής. Η Microsoft και η σονυ βάζει ποσοστό πάνω σε αυτό.  Πως ακριβώς θα φιξάρουν τιμές οι sony και η microsoft;

Το diskless ειναι επιλογή ακόμα και όταν υπάρχει το drive. Ο καθένας κανει την επιλογή έτσι κι αλλιως. Στη diskless κονσόλα δεν υπάρχει καμια επιλογή.

Ξαναγραφω: αυτοι που δουλεύουν για την παραγωγη, τη διανομή και την πώληση στη φυσική κόπια ΔΕΝ ειναι η Sony ή η Ms. Εξαίρεση τα exclusives που ειναι παρα πολύ λιγα.

Οτάν η φυσική κόπια ειναι στην ίδια τιμή με τη ψηφιακή, χωρίς η δευτερη να εχει τα εξοδα της πρώτης, τοτε καταλαβαίνεις τί "παιχνιδι" παίζεται. Γι αυτό γίνονται όλα....

Το να υποστηρίζεις οτι η κατάργηση επιλογών για τον αγοραστή ειναι θετική δεν το χώρα η λογική μου.

Άποψη σου δικαίωμα σου, αλλά δε το στοιχειοθετεις σωστά. Εκτός αυτου σου έγραψα ότι με τη καθιέρωση του digital ενα σωρό κόσμος θα χασει τη δουλεια του και χωρίς κάποιο κέρδος για τον αγοραστή.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 8
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται όλα τα παιχνίδια στο κάθε store να είναι πιο ακριβά από ότι retail; Μόνο σε εκπτώσεις και αν βρίσκεις καλές τιμές. Προσωπικά πιστεύω πως αν φύγει από την μέση το retail και το used οι τιμές των παιχνιδιών θα ανέβουν κατακόρυφα. Υπάρχει και άλλο ένα θέμα. Από την στιγμή που δεν θα πουλάνε παιχνίδια, γιατί να βάλουν τις κονσόλες στα ράφια τους τα καταστήματα; 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Το diskless ειναι επιλογή ακόμα και όταν υπάρχει το drive. Ο καθένας κανει την επιλογή έτσι κι αλλιως. Στη diskless κονσόλα δεν υπάρχει καμια επιλογή.

Ξαναγραφω: αυτοι που δουλεύουν για την παραγωγη, τη διανομή και την πώληση στη φυσική κόπια ΔΕΝ ειναι η Sony ή η Ms. Εξαίρεση τα exclusives που ειναι παρα πολύ λιγα.

Οτάν η φυσική κόπια ειναι στην ίδια τιμή με τη ψηφιακή, η δευτερη να εχει τα εξοδα ρης πρώτης, τοτε καταλαβαίνεις τί "παιχνιδι" παίζεται. Γι αυτό γίνονται όλα....

Το να υποστηρίζεις οτι η κατάργηση επιλογών για τον αγοραστή ειναι θετική δεν το χώρα η λογική μου.

Άποψη σου δικαίωμα σου, αλλά δε το στοιχειωθετεις σωστά. Εκτός αυτου σου έγραψα ότι με τη καθιέρωση του digital ενα σωρό κόσμος ία χασει τη δουλεια του και.χωρίς κάποιο κέρδος για τον αγοραστή.

Πως ακριβώς είναι επιλογή το diskless, αφού πληρώνω για το drive; Επιλογή θα ήταν αν έλεγα ότι δεν θα χρησιμοποιήσω το drive και μου το αφαιρούσαν από την τιμή. Δηλαδή στην ουσία αυτό που θα γίνει τώρα.

Όσον αφορά αυτό που λες, πρέπει να σε ενημερώσω ότι είτε είναι φυσική είτε ψηφιακή, ο publisher πληρώνει κάποιο fee στην microsoft και στην sony,. Την τιμή και στις 2 περιπτώσεις την καθορίζει ο publisher. Επίσης τα ψηφιακά έχουν γίνει πιο φθηνά μέσω των υπηρεσιών και προσφορών και εκπτώσεων. Ένα παιχνίδι day one, μπορεί να έχει ίδια τιμή, αλλά ο λόγος είναι ότι οι retailers πιέζουν microsoft και sony να έχουν ΙΔΙΑ τιμη. Δηλαδή αυτοί οι μεσάζοντες που υπερασπίζεσαι και λες ότι κρατάνε τις τιμές χαμηλά επειδή υπάρχουν, είναι αυτοί οι ίδιοι που κρατάνε τις τιμές του digital ψηλά.

Ο μεσάζοντας όποτε μπορεί να φύγει από την μέση, πρέπει να φεύγει. Το super market υπάρχει γιατί δεν μπορώ να πάω στο κάθε εργοστάσιο και να πάρω το προϊόν που θέλω. Το ίδιο και για τα παιχνίδια, δεν μπορούσα να πάω στην κάθε εταιρεία και να το πάρω. Αναλαμβάναν οι retailers να τα μαζέψουν. Τώρα αυτό ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. Αν σας αρέσει να πληρώνεται μεσάζοντα για μία αχρείαστη υπηρεσία, πάσο. Αφήστε όμως να έχουμε την επιλογή για diskless (χωρίς να πληρώνουμε το drive) και πιο φθηνά digital copies (γιατί οι retailers πιέζουν για ίδιες τιμές).

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Istros είπε

Λογικά θα πρέπει να πέσουν και οι τιμές των παιχνιδιών μιας και δεν θα υπάρχουν τα έξοδα συσκευασίας,διανομής,ποσοστό κέρδους των μεσαζόντων κ.α.Ας ελπίσουμε ότι θα πέσουν αρκετά οι τιμές εκτός και αν καρπωθεί το έξτρα κέρδος η Microsoft

Στην πράξη γίνεται το αντίθετο. Το Red dead redemption 2 για παράδειγμα, έχει 45€ στο sktoutz και 70 στο ps store. Χωρίς retail - used μπορεί να πάει στα 100+.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pictorino είπε

Στην πράξη γίνεται το αντίθετο. Το Red dead redemption 2 για παράδειγμα, έχει 45€ στο sktoutz και 70 στο ps store. Χωρίς retail - used μπορεί να πάει στα 100+.

αυτό ακριβώς φοβάμαι και εγώ το μονοπώλιο για να κονομησουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Istros είπε

αυτό ακριβώς φοβάμαι και εγώ το μονοπώλιο για να κονομησουν

Σίγουρα θα γίνει, στα pc που ουσιαστικά το τεράστιο ποσοστό των αγορών είναι digital, υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός γιατί υπάρχουν πολλά stores. Σε καμία περίπτωση δεν εμπιστεύομαι ms και Sony χωρίς ανταγωνισμό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KilliK είπε

και η ΣΟΝΥ το σπρωχνει, αλλα περιμενει να δει πρωτα τι θα κανει η ΜΣ και πως θα αντιδρασει ο κοσμος. γιαυτο και δεν θελει να κατεβει στην Ε3.

υποψιν, οτι αυτο το κανουν διοτι τους το ζητανε οι μεγαλοι game publishers. θελουν να σκοτωσουν την αγορα των μεταχειρισμενων και να απαλλαγουν απο τους μεσαζοντες retailers . αυτο το ζηταγανε απο την περασμενη γενια, αλλα κλωτσησε ο κοσμος με το XBX1. τωρα προσπαθουν να το ξαναφερουν, θεωροντας οτι η αγορα ειναι πιο ωριμη για αυτη την μεταβαση. απλως το always online, το μαρκεταρουν ως diskless συστημα για την επομενη γενια. και στην μεθεπομενη γενια, θα προωθουν το game streaming service. 

Συμφωνώ μαζί σου ότι και η sony μπορεί να καλοβλέπει ένα τέτοιο ενδεχόμενο,δυστυχώς έτσι θα σκοτώσουν το gaming στις παλιότερες γενιές παιχτών-έπαψα να ασχολούμαι με το gaming στο pc όταν βγήκε το steam-έχω ακόμα παιχνίδια στην συλλογή μου που τρέχαν σε Dos και παρότι δεν μπορώ να τα ξαναπαίξω τα κρατάω από νοσταλγία,μεγάλο fail για μένα αν πάνε στην κατάργηση του φυσικού μέσου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω την έκπληξη που μπορεί να έχουν ορισμένοι και γω είμαι φαν των φυσικών μέσων γιατί με αυτά μεγάλωσα όμως εδω και χρόνια φαίνεται προς τα που πάει το πράγμα αν υπάρχουν τουλάχιστον διαφορετικές εκδόσεις ως επιλογή σε αυτό δεν νομίζω πως έχει νόημα να είναι κάποιος αντίθετος,μήπως και τώρα που αγοράζεις παιχνίδι και δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα στο κουτί "ούτε manual,ούτε τίποτα" και έχει ένα κωδικό η βάζεις ενα δισκάκι πιο πολύ διακοσμητικό και πάλι κατεβάζει ολο το παιχνίδι απο το internet είναι διαφορετικό ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tokyo said:

Όσοι κλαίνε δεν έχουν καν xbox η Xbox pass . 

 

Αυθαίρετα συμπεράσματα Νο4589. 

1 hour ago, Retromaniac said:

 η πλειοψηφία των καταναλωτών που δεν το θέλει 

 

Θα ήθελα να δω κάποια στοιχεία που να το υποστηρίζουν αυτό. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από δω μας το φερε από κει μας το φερε τελικά μας τον ακουμπησε  :P . Πάντα η M$ ήθελε να χτυπήσει όσους δανειζαν δίσκους και αγόραζαν μτχ .

Έχω live και καλο το gamepass αλλά το πάντα online σε δένει χειροπόδαρα . Κάτι να στραβώσει στα service δεν θα χεις . DoS hacker attack δίκτυο internet στο ελλαδισταν u name it .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johncorfas είπε

Το diskless ειναι επιλογή ακόμα και όταν υπάρχει το drive. Ο καθένας κανει την επιλογή έτσι κι αλλιως. Στη diskless κονσόλα δεν υπάρχει καμια επιλογή.

Ξαναγραφω: αυτοι που δουλεύουν για την παραγωγη, τη διανομή και την πώληση στη φυσική κόπια ΔΕΝ ειναι η Sony ή η Ms. Εξαίρεση τα exclusives που ειναι παρα πολύ λιγα.

Οτάν η φυσική κόπια ειναι στην ίδια τιμή με τη ψηφιακή, η δευτερη να εχει τα εξοδα ρης πρώτης, τοτε καταλαβαίνεις τί "παιχνιδι" παίζεται. Γι αυτό γίνονται όλα....

Το να υποστηρίζεις οτι η κατάργηση επιλογών για τον αγοραστή ειναι θετική δεν το χώρα η λογική μου.

Άποψη σου δικαίωμα σου, αλλά δε το στοιχειωθετεις σωστά. Εκτός αυτου σου έγραψα ότι με τη καθιέρωση του digital ενα σωρό κόσμος ία χασει τη δουλεια του και.χωρίς κάποιο κέρδος για τον αγοραστή.

Πραγματικα αν ηταν για οφελος μας τα ψηφιακα παιχνιδια θα μπορουσαμε ηδη να αγοραζουμε απο τα stores πιο φτηνα τα παιχνιδια. Δυστυχως ομως δεν συμβαινει αυτο! Και γι' αυτο βλεπεις πολλες φορες παιχνιδια στο store πολυ πιο ακριβα απ' οτι στα καταστηματα! Απλα τα θελουν ολα δικα τους και στην τσεπη τους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφφ σιγά το πράγμα. Η απαράδεκτη και καταναγκαστική κατάργηση της φυσικής μορφής παιχνιδιών δεν με βρίσκει σύμφωνο. Ναι, προς τα εκεί οδεύει η κατάσταση. Ναι, οι μεγάλοι θέλουν και την πίτα και το σκύλο και τη γάτα. Ευτυχώς ακόμα δεν έχει παγιωθεί μια τέτοια κατάσταση, αλλά όταν με το κακό γίνει τότε απλά θα απέχω. Θα συνεχίσω να παίζω στο pc και να καθαρίζω το υπερτεράστιο backlog παιχνιδιών μου σε όλες τις πλατφόρμες που έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...