Προς το περιεχόμενο

Tο νέο disc-less Xbox αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pictorino είπε

Στην πράξη γίνεται το αντίθετο. Το Red dead redemption 2 για παράδειγμα, έχει 45€ στο sktoutz και 70 στο ps store. Χωρίς retail - used μπορεί να πάει στα 100+.

70 έχει αν πάει κάποιος να το κατεβάσει χωρίς να ξέρει τι κάνει. Εμένα μου βγήκε day one από US PSN στα 43 ευρώ περίπου.

Κανενας δεν τους εμποδίζει να πάνε το δισκάκι στα 70 και το digital στα 100. Αλλά δεν το κάνουν. Οπότε με το "μπορεί" κάνουμε υποθέσεις που μπορεί να επιβεβαιωθουν, μπορεί και όχι. Στην ουσία πάντως αυτό που γίνεται είναι το αντίθετο: ενώ τα digital copies θεωρητικά θα έπρεπε να πωλούνται φθηνότερα από τα physical, λόγω της πίεσης των retailers έχουμε αντιστροφή των τιμών. Στο μέλλον θα φανεί προς τα που θα πάει η αγορά όταν καταργηθεί ο μεσάζων. 

Η MS έβγαλε diskless κονσόλα γιατί πιστεύει ότι υπάρχει αγοραστικό κοινό που θα την προτιμήσει για πολλούς και διάφορους λόγους. Γιατί αυτό το κοινό δεν το ενδιαφέρει να κάνει συλλογές από κουτάκια και δισκάκια (πιάνουν χώρο...), γιατί δεν το ενδιαφέρει να αγοράζει και να πουλάει used, γιατί δεν θέλει το σήκω-κάτσε-βάλε-βγάλε-κουβάλα του Bluray, γιατί θέλουν το παιχνίδι τώρα και όχι σε τρεις μέρες που θα έρθει το courier, γιατί δεν θέλουν να τρέχουν μέχρι το κέντρο της εκάστοτε πόλης και για χίλιους άλλους λόγους.

Το πιο χτυπητο μειονέκτημα είναι οι επιπτώσεις στους retailers κάθε είδους αλλά η μετάβαση στο diskless δεν θα γίνει σε μια νύχτα. Οι τελευταίοι έχουν όλο τον χρόνο να κάνουν τις επιλογές τους αφού εδώ και καιρό φαίνεται προς τα που πάει το πράγμα άρα θα πρέπει να προσαρμοστουν. Όπως έκαναν (ή δεν έκαναν) τα καταστήματα πώλησης CD μουσικής. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσοι λέτε ότι προτιμάται χίλιες φορές να γίνουν full digital οι κονσόλες από που ακριβώς συμπεραίνεται ότι οι τιμές θα πέσουν ή στη καλύτερη θα παραμείνουν ίδιες? 

Μιλάτε για φοβερές προσφορές των digital shops Ενώ κατά 90% του χρόνου οι τιμές σε physical copies είναι χαμηλότερες.

Όσο για το pass και τα δωρεάν παιχνίδια και εμένα μ'αρέσει Αλλά ασχολίαστο διότι είναι κάτι 100% ελεγχόμενο από τις εταιρείες.

Τα σχόλια περί δισκάκια με γρατζουνιές είναι το λιγότερο αστεία, ακόμα και 10 χρονών όταν ήμουν δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κάτι τέτοιο..

Και σημαντικότερο, σας αρέσει να μην σας ανήκει κάτι που αγοράζεται?

Δεν έχω πουλήσει ποτέ παιχνίδι που έχω αγοράσει Αλλά τη στιγμή που μια εταιρεία θα μου πάρει αυτή τη δυνατότητα με την καθιέρωση του digital τότε δεν θα ξανά αγοράσω.

Ο λόγος που δεν αγοράζω σχεδόν ποτέ εκτός σε πολύ μεγάλα sale κάτι από steam. Και αυτό είναι 1-2 φορές το χρόνο.

Είναι σαν να ζητάνε να χακαρουν την κονσόλα 1 μήνα αφού βγει στην αγορά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Επιτέλους....

EDIT:

Μερικοί το βλέπουν λίγο στραβά, ότι μας το επιβάλλουν. Δεν μας το επιβάλλουν, τους το επιβάλλουμε. Ποιος χρησιμοποιεί πια δίσκους; Μια μικρή μειοψηφία. Οπότε μπορείς να πεις ότι μας επέβαλλαν τόσο καιρό τον οπτικό δίσκο, αφού η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών δεν τον ήθελε. Γιατί λοιπόν να τον πληρώνει όποιος δεν θέλει; Τώρα επιτέλους θα υπάρχει η επιλογή του diskless. Το αν πραγματικά χρειαζόμαστε τον οπτικό δίσκο θα φανεί στις πωλήσεις των 2 αντίστοιχων κονσολών. Αν δηλαδή το diskless πουλάει σαν τρελό και αυτό με το drive δεν πουλάει, τότε γιατί να το κρατήσει, αφού εμείς οι ΙΔΙΟΙ επιλέγουμε το diskless.... Πάντως για μένα η πορεία είναι προδιαγραμμένη. Όχι γιατί μας την επιβάλουν, αλλά γιατί μόνοι μας προτιμούμε την ευκολία.

Σοβαρά?δηλαδή αυτοί που προτιμάνε σε hard copy όπως λέμε το παιχνίδι σου επιβάλουν εσένα να μην το αγοράσεις σε digital μορφή?αλήθεια ε?πως το κάνουν για τεκμηρίωσε το μας λίγο να γελάσουμε..

Για εξήγησε μου δηλαδή εγώ που τα αγοράζω όλα σε hard copy εμποδισα με κάποιο μαγικό τρόπο τον φίλο μου τον Τζίμη που πήραμε μαζί το πλέι να τα αγοράσει σε digital?ναι γι'αυτό ότι έχει αγοράσει  το αγόρασε  από  το store..10 παιχνίδια και βάλε όλα digital..βασικά ο φίλος μου είναι γαμάτος δεν μπορεί να του επιβάλει κάνεις τίποτα..

Γελάει ο κόσμος.φιλε..

Άκου εκεί σου επιβαλουμε...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω PS4 pro με πανω απο 25 παιχνιδια και δεν εχω ούτε ενα δισκάκι και το χαίρομαι.

Δεν μπορώ να με φανταστώ πλεον να σηκώνομαι να αλλάξω το δισκάκι για να παιξω. 

Δεν μπορω να με φανταστώ να πηγαινω από κατάστημα σε κατάστημα για να βρω το παιχνίδι που θελω να παιξω σημερα σε δυο ωρες. Δεν μενουν ολοι Αθηνα δίπλα στα μαγαζια, τα μαγαζια δεν έχουν ολα τα παιχνίδια, πιο πιθανο ειναι να εχεις στην πολη σου Κωτσοβολο με full price παιχνίδια 3ετιας.

Απο το PSN αγοραζω παντα στις προσφορές και ειμαι ευχαριστημένος, πχ αγόρασα το τελευταίο Wolfenstein μιση τιμη μετα απο 2 μηνες κυκλοφοριας, συγνώμη που δεν το πήρα day one μαγκες μου. 

Πηγα εξωτερικό σε φίλο μου, τσουπ κατέβασα το παιχνιδάκι μου και το έπαιξα στο δικο του PS4 χωρις να κουβαλαω δισκάκια, μονο με το account μου. (εχει 200Mbps ο φίλος, αυτα λειπουν απο Ελλάδα) 

Δεν κάνουν κανενα πείραμα, το πείραμα εχει ηδη γινει, ο κόσμος γουστάρει ψηφιακά. 

Γκρινιάξτε όσο θέλετε, αν σας άκουγαν ακομα usb1 θα είχαμε. 

Το πιο αστείο απο ολα ειναι οτι όταν σπανε καμια κονσόλα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που πλασάρουν μετα το τζαμπα ειναι "ενας δίσκος γεμάτος παιχνίδια, χωρις να κουβαλας/γραφεις dvd"  στο τζαμπα μας αρέσει. 

Για τους συλλέκτες, μη φοβάστε παιδια, ξέρουν το κολλημα σας, θα βγάζουν συλλεκτικές και χωρίς δισκακι ή με δισκάκι αφου έτσι και αλλιώς οι αληθινοί συλλέκτες δεν τα ανοίγουν καν τα κουτιά. Τα θέλουν τα λεφτακια σας οι εταιρίες. 

Ειναι το μελλον, ειναι η ευκολία μου, καλα κανουν. 

Τη μουσικη σας δεν φαντάζομαι να την ακουτε απο cd walkman :)

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Και στο digital τα παλιά παιχνίδια είναι πολύ πιο φθηνά. Επίσης κάθε μήνα παίρνεις 4 δωρεάν. Και με το game pass έχει δεκάδες τίτλους, ακόμη και καινούργιους ΑΑΑ. Το κόστος είναι φθηνότερο και από Netflix, ειδικά αν αγοράζεις με τον χρόνο (όσον αφορά το gold) ή ψάχνεις προσφορές (game pass/gold)

Με τα δισκάκια, μόλις το τελειώσεις και δν υπάρχει λόγος να το ξαναπαίξεις, το προωθείς στον επόμενο, οπότε το κόστος μειώνεται ακόμη πιο πολύ. συν ότι δεν τιγκάρεις τον σκληρό της κονσόλας.

3 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Εχω PS4 pro με πανω απο 25 παιχνιδια και δεν εχω ούτε ενα δισκάκι και το χαίρομαι.

Δεν μπορώ να με φανταστώ πλεον να σηκώνομαι να αλλάξω το δισκάκι για να παιξω. 

Δεν μπορω να με φανταστώ να πηγαινω από κατάστημα σε κατάστημα για να βρω το παιχνίδι που θελω να παιξω σημερα σε δυο ωρες. Δεν μενουν ολοι Αθηνα δίπλα στα μαγαζια, τα μαγαζια δεν έχουν ολα τα παιχνίδια, πιο πιθανο ειναι να εχεις στην πολη σου Κωτσοβολο με full price παιχνίδια 3ετιας.

Απο το PSN αγοραζω παντα στις προσφορές και ειμαι ευχαριστημένος, πχ αγόρασα το τελευταίο Wolfenstein μιση τιμη μετα απο 2 μηνες κυκλοφοριας, συγνώμη που δεν το πήρα day one μαγκες μου. 

Πηγα εξωτερικό σε φίλο μου, τσουπ κατέβασα το παιχνιδάκι μου και το έπαιξα στο δικο του PS4 χωρις να κουβαλαω δισκάκια, μονο με το account μου. (εχει 200Mbps ο φίλος, αυτα λειπουν απο Ελλάδα) 

Δεν κάνουν κανενα πείραμα, το πείραμα εχει ηδη γινει, ο κόσμος γουστάρει ψηφιακά. 

Γκρινιάξτε όσο θέλετε, αν σας άκουγαν ακομα usb1 θα είχαμε. 

Το πιο αστείο απο ολα ειναι οτι όταν σπανε καμια κονσόλα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που πλασάρουν μετα το τζαμπα ειναι "ενας δίσκος γεμάτος παιχνίδια, χωρις να κουβαλας/γραφεις dvd"  στο τζαμπα μας αρέσει. 

Για τους συλλέκτες, μη φοβάστε παιδια, ξέρουν το κολλημα σας, θα βγάζουν συλλεκτικές και χωρίς δισκακι ή με δισκάκι αφου έτσι και αλλιώς οι αληθινοί συλλέκτες δεν τα ανοίγουν καν τα κουτιά. Τα θέλουν τα λεφτακια σας οι εταιρίες. 

Ειναι το μελλον, ειναι η ευκολία μου, καλα κανουν. 

Τη μουσικη σας δεν φαντάζομαι να την ακουτε απο cd walkman :)

Είπε κανείς να καταργήσουν το ψηφιακό? Δεν γίνεται... Να μην καταργήσουν το δισκάκι λέμε... Δεν σε ενοχλεί να υπάρχει, απλά μην το χρησιμοποιείς/είτε....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, sils είπε

Ας τους κάνουμε ένα καλό εμπάργκο να μην αγοράζει κανένας ψηφιακά παιχνίδια και σου λέω εγώ πώς θα βγαίνουν όλα σε δισκάκια όπως τον παλιό καλό καιρό αλλά όπως πολύ καλά ξέρουμε η κάθε βιομηχανία προσπαθεί να βγάλει από τη μύγα ξύγκι σιγά το κόστος όταν ένα DVD που το αγοράζει κάθε εταιρεία σε εκατομμύρια θα κοστίζει κάτι λιγότερο από 20 λεπτά του ευρώ.

Και έτσι ξεχνάμε τα μεταχειρισμένα παιχνίδια και περιμένουμε την εταιρεία  MS Sony και τα λοιπά να κάνουν αυτές όποτε θέλουνε προσφορές στα δικά τους καταστήματα.

Εγώ προσωπικά  από τα παιχνίδια μου τα πολύ καλά τα έχω αγοράσει σε φυσική μορφή τα οποία τα πήρα πολύ πιο φτηνά από ότι μέσα από τα Store των εταιρειών και έχω κάποια Αλλά κυρίως μικρά παιχνίδια σε ψηφιακή μορφή.

Για παράδειγμα το God of War Το αγόρασα στα 29 ευρώ και νομίζω ότι δεν το είδα ποτέ μέσα στο Store να πέσει σε αυτή την τιμή δεν ξέρω τώρα πόσο κάνει αλλά υποθέτω ότι θα είναι πιο ακριβό.

Αλλά πάντα αυτή η Microsoft όλο τέτοιες βλακείες πάει και κάνει και με τη σειρά ακολουθούν Όλες οι άλλες εταιρείες για αυτό λοιπόν Καλά να πάθει που σε αυτή τη γενιά με το always online έφαγε την πατάτα που Της άξιζε αλλά δυστυχώς βλέπω ότι τελικά θα το φέρουν στα μέτρα που θέλουν.

 καθαρά και μόνο το Xbox One μου λείπει από τη συλλογή γιατί με νευρίασε απελπιστικά με το always online που ήθελε να το ξεκινήσει από τότε.

...και πράγματι, όσοι διαμορφώνουν τις τιμες στο Store, γνωρίζουν τον «ανταγωνισμό» απο τα physical που όντως είναι πιο φτηνά....

Αν εξαφανιστούν αυτά, μην περιμένετε πολλές τιμες κάτω απο 69.99 στο store 😄

Δούρειος ίππος για τις τσέπες των gamer ειναι, με κίνητρο την «ευκολια». Εδώ ακούω όλο και περισσότερο κόσμο να λέει ότι δεν θελει physical γιατί βαριέται να σηκωθεί να βάλει το δισκάκι στο μηχανημα...

Σε κακό θα μας βγει ως καταναλωτές αν επικρατήσει το digital σε βαθος χρόνου φοβάμαι, και τα games δεν είναι ταινίες, το investment χρόνου και κόπου απο τους gamers προς αυτά είναι τεράστιο μερικες φορές...

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ΕδωΜπουφο! είπε

Σοβαρά?δηλαδή αυτοί που προτιμάνε σε hard copy όπως λέμε το παιχνίδι σου επιβάλουν εσένα να μην το αγοράσεις σε digital μορφή?αλήθεια ε?πως το κάνουν για τεκμηρίωσε το μας λίγο να γελάσουμε..

Για εξήγησε μου δηλαδή εγώ που τα αγοράζω όλα σε hard copy εμποδισα με κάποιο μαγικό τρόπο τον φίλο μου τον Τζίμη που πήραμε μαζί το πλέι να τα αγοράσει σε digital?ναι γι'αυτό ότι έχει αγοράσει  το αγόρασε  από  το store..10 παιχνίδια και βάλε όλα digital..βασικά ο φίλος μου είναι γαμάτος δεν μπορεί να του επιβάλει κάνεις τίποτα..

Γελάει ο κόσμος.φιλε..

Άκου εκεί σου επιβαλουμε...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Προφανώς δεν κατάλαβες τίποτε από τι έγραψα. Δεν είπαν πουθενά αυτο το πράγμα. Αυτό που λέω είναι ότι αντίδραση αυτών που θέλουν physical copy στο να ΜΗΝ υπάρχει και η επιλογή του driveless, ώστε να μην πληρώνω για drive εγώ που δεν το θέλω, δεν είναι σωστή. Πρέπει να υπάρχει αυτή η επιλογή. Δεν μπορεί να μου επιβάλλεται να πληρώνω για το drive από την στιγμή που δεν το χρησιμοποιώ, εγώ και πολλοί άλλοι. Αυτό είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Προφανώς δεν κατάλαβες τίποτε από τι έγραψα. Δεν είπαν πουθενά αυτο το πράγμα. Αυτό που λέω είναι ότι αντίδραση αυτών που θέλουν physical copy στο να ΜΗΝ υπάρχει και η επιλογή του driveless, ώστε να μην πληρώνω για drive εγώ που δεν το θέλω, δεν είναι σωστή. Πρέπει να υπάρχει αυτή η επιλογή. Δεν μπορεί να μου επιβάλλεται να πληρώνω για το drive από την στιγμή που δεν το χρησιμοποιώ, εγώ και πολλοί άλλοι. Αυτό είπα.

Αντι για παιχνιδι βάλε στο drive το dvd της τζουλιας η της ντουβλη να δεις χρηστικοτητα!

Σιγά μην βγάλει η MS και η sony 2 edition της κάθε κονσολας.Πάει η δουλεια ΜΟΝΟ στο driveless.Αλλά να σε ρωτήσω κάτι άλλο.Εχεις πληρώσει για ενα ROM (ακα παιχνιδι) 5-10-20-50 ευρω.Aν αυριο κλεισει η πλατφορμα γιατι βγηκε το PS 9 και ΔΕΝ έχεις προσβαση σε αυτο που έχεις πληρωσει και τύχει να χαλάσει και το μέσο που το έχεις αποθηκευσει...δεν ειναι ληστεία ρε φιλε;Να πλερωνεις και να μην στο δινει;Θα μου πεις...οκ μετα απο τοσα χρόνια θα έχεις νεα παιχνιδια αλλά...ποσοι θελουν να παίζουν αυτα τα παλια να θυμουνται...nostalgia....θα βρεις στο νετ τα rom να τα κατεβασεις;Πειρατικα΄ενώ εχεις πλερωσει;Ειναι μια λυση αλλα αν ειναι έτσι μην πληρωνεις εξαρχης...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crash test της αγορας ειναι απλα.

Χρησιμοποιουν ορθα μια κονσολα με ελαχιστο κοστος κατασκευης κοντα στο τελος της ζωης της, για να δουνε πως θα αντιδρασει η αγορα και αν θα την προτιμησουν οι καταναλωτες, χωρις να χρειαζεται να παρει ρισκο, ωστε να αποφασισουν τι θα πραξουν στην επομενη γενια.

Δε τιθεται θεμα κοστους ουτε για την παραγωγη, ουτε για τον καταναλωτη, διοτι ενα drive κοστιζει στην εταιρεια μαξ 25ε και η απαραιτητη αυξηση χωρητικοτητας του δισκου απο 1tb στα 2tb εξισορροπει αμεσα την κατασταση.

Προσωπικα αγορα κονσολας χωρις retail/physical games δεν προκειται να κανω ποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Talepwros είπε

Εχω PS4 pro με πανω απο 25 παιχνιδια και δεν εχω ούτε ενα δισκάκι και το χαίρομαι.

Δεν μπορώ να με φανταστώ πλεον να σηκώνομαι να αλλάξω το δισκάκι για να παιξω. 

Δεν μπορω να με φανταστώ να πηγαινω από κατάστημα σε κατάστημα για να βρω το παιχνίδι που θελω να παιξω σημερα σε δυο ωρες. Δεν μενουν ολοι Αθηνα δίπλα στα μαγαζια, τα μαγαζια δεν έχουν ολα τα παιχνίδια, πιο πιθανο ειναι να εχεις στην πολη σου Κωτσοβολο με full price παιχνίδια 3ετιας.

Απο το PSN αγοραζω παντα στις προσφορές και ειμαι ευχαριστημένος, πχ αγόρασα το τελευταίο Wolfenstein μιση τιμη μετα απο 2 μηνες κυκλοφοριας, συγνώμη που δεν το πήρα day one μαγκες μου. 

Πηγα εξωτερικό σε φίλο μου, τσουπ κατέβασα το παιχνιδάκι μου και το έπαιξα στο δικο του PS4 χωρις να κουβαλαω δισκάκια, μονο με το account μου. (εχει 200Mbps ο φίλος, αυτα λειπουν απο Ελλάδα) 

Δεν κάνουν κανενα πείραμα, το πείραμα εχει ηδη γινει, ο κόσμος γουστάρει ψηφιακά. 

Γκρινιάξτε όσο θέλετε, αν σας άκουγαν ακομα usb1 θα είχαμε. 

Το πιο αστείο απο ολα ειναι οτι όταν σπανε καμια κονσόλα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που πλασάρουν μετα το τζαμπα ειναι "ενας δίσκος γεμάτος παιχνίδια, χωρις να κουβαλας/γραφεις dvd"  στο τζαμπα μας αρέσει. 

Για τους συλλέκτες, μη φοβάστε παιδια, ξέρουν το κολλημα σας, θα βγάζουν συλλεκτικές και χωρίς δισκακι ή με δισκάκι αφου έτσι και αλλιώς οι αληθινοί συλλέκτες δεν τα ανοίγουν καν τα κουτιά. Τα θέλουν τα λεφτακια σας οι εταιρίες. 

Ειναι το μελλον, ειναι η ευκολία μου, καλα κανουν. 

Τη μουσικη σας δεν φαντάζομαι να την ακουτε απο cd walkman :)

 

 

Επειδή εσύ βαριέσαι να σηκώνεσαι από τον καναπέ και να αλλάξεις δισκάκι πρέπει να την πληρώσουμε, που λέει ο λόγος, εμείς????

Εγώ γουστάρω φυσικό προϊόν δισκάκι, μου αρέσει να το βλέπω, να το χαϊδεύω... να το απολαμβάνω...

Και άμα το βαρεθώ το πουλάω και βγάζω και τα σπασμένα... 

Άσε που σε λίγο θα θέλουμε 5 ΤΒ δίσκο στα PS5 κτλ.... και θα αρχίσουμε τα σβήνε - γράψε....

Και μην ξεχνάμε... είμαστε Ελλάδα και οι γραμμές σέρνονται..

Το θέμα είναι ο καταναλωτής να έχει επιλογές... όχι ότι βολεύει την τσέπη της εταιρείας....

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, IcemanGr71 είπε

Επειδή εσύ βαριέσαι να σηκώνεσαι από τον καναπέ και να αλλάξεις δισκάκι πρέπει να την πληρώσουμε, που λέει ο λόγος, εμείς????

Εγώ γουστάρω φυσικό προϊόν δισκάκι, μου αρέσει να το βλέπω, να το χαϊδεύω... να το απολαμβάνω...

Και άμα το βαρεθώ το πουλάω και βγάζω και τα σπασμένα... 

Άσε που σε λίγο θα θέλουμε 5 ΤΒ δίσκο στα PS5 κτλ.... και θα αρχίσουμε τα σβήνε - γράψε....

Και μην ξεχνάμε... είμαστε Ελλάδα και οι γραμμές σέρνονται..

Το θέμα είναι ο καταναλωτής να έχει επιλογές... όχι ότι βολεύει την τσέπη της εταιρείας....

Γιατί το δισκάκι σε γλιτώνει από το γραψε-σβησε; Αφού το βάζεις και κατεβάζεις όλο το παιχνίδι από την αρχή... Και επίσης θέλει installation, ακόμη και αν δεν έχει πολύ να κατεβάσει, αναγκαστικά σου πιάνει χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μόνο που με φοβίζει με την κατάσταση των ψηφιακών αντιτύπων είναι το μακρινό μέλλον.
Ποιος μου λέει ότι σε 10 χρόνια ή κάποια στιγμή θα έχουμε ακόμα πρόσβαση στο περιεχόμενο που έχουμε αγοράσει;
Με την Hard Copy έκδοση, γνωρίζεις ότι θα την έχεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Agnwstos_X είπε

Crash test της αγορας ειναι απλα.

Χρησιμοποιουν ορθα μια κονσολα με ελαχιστο κοστος κατασκευης κοντα στο τελος της ζωης της, για να δουνε πως θα αντιδρασει η αγορα και αν θα την προτιμησουν οι καταναλωτες, χωρις να χρειαζεται να παρει ρισκο, ωστε να αποφασισουν τι θα πραξουν στην επομενη γενια.

Δε τιθεται θεμα κοστους ουτε για την παραγωγη, ουτε για τον καταναλωτη, διοτι ενα drive κοστιζει στην εταιρεια μαξ 25ε και η απαραιτητη αυξηση χωρητικοτητας του δισκου απο 1tb στα 2tb εξισορροπει αμεσα την κατασταση.

Προσωπικα αγορα κονσολας χωρις retail/physical games δεν προκειται να κανω ποτε.

Τι περίμεναν όμως. Με κονσόλα στο τέλος της ζωής της να την βγάζουν να την πάρει ποιός; Αυτούς που έχει ήδη Xbox one S ή αυτός που έχει το Χ; 

Βγάλε το Χ για μένα και δες τι θερμοκρασία έχουν τα νερά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

70 έχει αν πάει κάποιος να το κατεβάσει χωρίς να ξέρει τι κάνει. Εμένα μου βγήκε day one από US PSN στα 43 ευρώ περίπου.

Κανενας δεν τους εμποδίζει να πάνε το δισκάκι στα 70 και το digital στα 100. Αλλά δεν το κάνουν. Οπότε με το "μπορεί" κάνουμε υποθέσεις που μπορεί να επιβεβαιωθουν, μπορεί και όχι. Στην ουσία πάντως αυτό που γίνεται είναι το αντίθετο: ενώ τα digital copies θεωρητικά θα έπρεπε να πωλούνται φθηνότερα από τα physical, λόγω της πίεσης των retailers έχουμε αντιστροφή των τιμών. Στο μέλλον θα φανεί προς τα που θα πάει η αγορά όταν καταργηθεί ο μεσάζων. 

Η MS έβγαλε diskless κονσόλα γιατί πιστεύει ότι υπάρχει αγοραστικό κοινό που θα την προτιμήσει για πολλούς και διάφορους λόγους. Γιατί αυτό το κοινό δεν το ενδιαφέρει να κάνει συλλογές από κουτάκια και δισκάκια (πιάνουν χώρο...), γιατί δεν το ενδιαφέρει να αγοράζει και να πουλάει used, γιατί δεν θέλει το σήκω-κάτσε-βάλε-βγάλε-κουβάλα του Bluray, γιατί θέλουν το παιχνίδι τώρα και όχι σε τρεις μέρες που θα έρθει το courier, γιατί δεν θέλουν να τρέχουν μέχρι το κέντρο της εκάστοτε πόλης και για χίλιους άλλους λόγους.

Το πιο χτυπητο μειονέκτημα είναι οι επιπτώσεις στους retailers κάθε είδους αλλά η μετάβαση στο diskless δεν θα γίνει σε μια νύχτα. Οι τελευταίοι έχουν όλο τον χρόνο να κάνουν τις επιλογές τους αφού εδώ και καιρό φαίνεται προς τα που πάει το πράγμα άρα θα πρέπει να προσαρμοστουν. Όπως έκαναν (ή δεν έκαναν) τα καταστήματα πώλησης CD μουσικής. 

Όντως, το digital θεωρητικά θα έπρεπε να είναι φθηνότερο αλλά στην πράξη γίνεται το ακριβώς αντίθετο. Ως προς τις τιμές, όταν κυκλοφόρησε το ps3, η Sony ήθελε να πάει τις τιμές στα 80€ λόγω αυξημένου κόστους παραγωγής! Δεν έγινε γιατί έπεσαν όλοι πάνω της. Σε κάθε περίπτωση, είδαμε την sony πόσο καλή υπηρεσία είχε χτίσει (ps plus) όταν ήταν πίσω στις πωλήσεις και βλέπουμε την κατάντια της ίδιας υπηρεσίας τώρα που η Sony είναι μπροστά στις πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...