Προς το περιεχόμενο

Κάμερες ασφαλείας σε μονοκατοικία ... τι λέει ο Νόμος;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους, 

Πιθανότατα έχει ξανατεθεί το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι άμεσα ίδιο στα θέματα των τελευταίων 2-3 μηνών τουλάχιστον. 

Μένω λοιπόν σε μονοκατοικία με κήπο σε ένα οικόπεδο περίπου 8 στρεμμάτων. Πρίν λίγες μέρες (και ύστερα από μερικά χρόνια που πάλευα να ξεχρεώσω και να ξανασταθώ στα πόδια μου οικονομικά αφού ... ως γνωστόν, τα χρήματα ποτέ δεν φτάνουν ...) κατάφερα να βάλω σύστημα με κάμερες εξωτερικού χώρου. 

Αγόρασα συνολικά 10 και χρησιμοποίησα τις 9 για την περιμετρική εποπτεία του σπιτιού. Αφού είχα "τσιμπήσει" από το public (και όχι με πολύ ψάξιμο) μια τετράδα, βρήκα ύστερα το μητρικό site και πήρα ένα ακόμα από εδώ.  

Συνολικά είμαι ευχαριστημένος καθώς τόσο η εικόνα που δίνουν οι κάμερες είναι καλές μέρα και νύχτα αλλά και η σύνδεση με tv και δίκτυο έγιναν όλα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Επίσης, η εφαρμογή για android της zomodo είναι αρκετά καλή και σταθερή. 

Παράλληλα, και καθώς είχα μόνιμο πρόβλημα με τα κουδούνια στις συνολικά 3 εισόδους, προμηθεύτηκα αυτά . Εδώ και 3 μήνες δουλεύουν άψογα και - πέρα από καθώς πέρα από κουδούνια είναι κάμερες-αισθητήρες κίνησης μέρα και νύχτα (συν απομακρυσμένη πρόσβαση) και δίνουν επιπλέον εποπτεία. 

Η απορία μου είναι τώρα το "νόμιμο" της εποπτείας του χώρου μου

Καταλαβαίνω ότι έχω δικαίωμα οι κάμερες να κοιτάζουν αποκλειστικά το δικό μου χώρο και έχω ρυθμίσει τις κάμερες ώστε να βλέπουν "ως τη μάντρα" του κτήματος. Σε ελάχιστα σημεία διακρίνεται στο βάθος του σπίτι του γείτονα στο βάθος αλλά είναι "τόσο βάθος" που δεν υπάρχει πλέον αρκετή ανάλυση και διακρίνονται μόνο όγκοι κι όχι λεπτομέρειες. 

Το ερώτημά μου σχετίζεται με την "δήλωση" που νομίζω ότι πρέπει να κάνω ότι "ο χώρος παρακολουθείται από κύκλωμα παρακολούθησης". 

1. Τι πρέπει να γράφει ακριβώς;

2. Που πρέπει να είναι τοποθετημένη η πινακίδα;

3. Χρειάζεται κάτι άλλο; 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!1311474851000983-1552027625122.png.10850b59322eb5bfa92c48d6513cc282.png1311474851000981-1552027576368.png.5df19f1f8fc58ca10457eb509f4530b8.png17e52f6970edfb073dcadbd716d8d000.jpg.7c91267f7230286a5dbc9650234bc946.jpg1311474851000985-1549622769635.png.6ffa2898f0a04944995c3671f4f409b4.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίζει να εισαι και ο μονος που εχει αυτους τους προβληματισμούς!

Βαλε μια σχετική πινακίδα (που θα βρεις στο εμπόριο) στην είσοδο του κήπου και τελος

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν ειναι ετσι ,η πινακιδα απο μονη της δεν λεει τιποτα θελει κανονικα αδεια και αφου την βγαλεις για προσωπικη χρηση να κοιτανε η καμερες μονο στον δικο σου χωρο και οχι αλλου ,αυτα λοιπον στην θεωρια,στην  πραξη δεν κανεις τιποτα μεχρι να εμφανιστει καποιος να γκρινιαξει ,πλεον για θεμα ασφαλιας πολυ γειτονες δεν μιλανε γιατι βολευονται και αυτοι ομως ο μαλακουλης παντα μπορει να εμφανιστει οπως ενας νοκιαρης στην διπλανη μονοκατικια που ευτυχος εμεινε μονο 6 μηνες .Ξεκινησα να βγαλω αδεια μονοκατικια με 1 στρεμμα κηπο αλλα πιστεψε με πολυ δυσκολα βγαινει για ιδιωτες,χρονοβορα οπως ολα που εχουν σχεση με το δημοσιο και οχι ακριβως φτηνη ,πηρα ενα χαρτι ενος δικηγορου που θα αναλαμβανε την δουλεια ,την εδειξα στον μαλακουλη και τον ειπα οτι σε εναν μηνα θα την εχω και το αφησα ετσι οταν εμαθα τι διαδικασια χρειαζεται το παρατησα και οπως προειπα ο μαλακουλης εφυγε και ησυχασα .Για την ιστορια το προβλημα του ηταν με 2 καμερες στραμενες στην εξωτερικη κεντρικη εισοδο που μπροστα ειχε τον δρομο και ελεγε οτι ετσι θα μπορουσα να βλεπω την γυναικα του με το αυτοκινητο ,λες και δεν μπορουσα να βαλω ενα τραπεζακι και εναν φραπε πανω και να την βλεπω ασε που ο μονος που ισως να ειχε ενδιαφερον να την δει ειναι ο Ζακ-Υβ Κουστώ γιατι ειχε πολλες ομοιοτητες με την γαλάζια φάλαινα και δεν μιλαω για τα ματια

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτή η φάμπρικα της ελληνικής γραφειοκρατίας πόσο κόσμο έχει θρέψει με αντάλλαγμα την ταλαιπωρία του 10πλάσιου άλλου κόσμου ε;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχολεισαι,βαλε μια ταμπελα απο αυτες που βαζουν ολοι και εισαι ΟΚ.

Το IseeBell ειναι αξιοπιστο; Ψαχνω κατι τετοιο αλλα σε ολες τις μαρκες βλεπω χρηστες που αντιμετωπιζουν προβληματα στη χρηση,συνηθως δεν δουλευει το wi-fi περιστασιακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος για κάμερες που βλέπουν δημόσιους χώρους είναι επιεικώς γελοίος και σκοπός του είναι προστατεύει τους παρανομούντες. Μου έμαθαν όλοι την προστασία προσωπικών δεδομένων. Τι προσωπικά δεδομένα και κουραφέξαλα όταν είσαι σε κοινούς χώρους δε μπορώ να το καταλάβω. Στην Ελλάδα υπάρχει τόση γκρίνια για το θέμα γιατί σχεδόν όλοι κάνουμε μια σειρά από παρανομίες κ δε θέλουμε κάποιον να τις βλέπει κ πόσο μάλλον να τις καταγράφει. Ζω για την εποχή που θα βεβαιώνονται παραβάσεις από ιδιωτικά ψηφιακά μέσα!  

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kabamaru21 είπε

Παίζει να εισαι και ο μονος που εχει αυτους τους προβληματισμούς!

Βαλε μια σχετική πινακίδα (που θα βρεις στο εμπόριο) στην είσοδο του κήπου και τελος

Εκει που μένει δε χρειάζεται να βάλει τίποτα . Τι θα του πει τσιλιαδόρος ότι θα φέρει τους μπάτσους ; Ας τους φέρει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, vagos789 είπε

 

Το IseeBell ειναι αξιοπιστο; Ψαχνω κατι τετοιο αλλα σε ολες τις μαρκες βλεπω χρηστες που αντιμετωπιζουν προβληματα στη χρηση,συνηθως δεν δουλευει το wi-fi περιστασιακα

Και εγώ είχα επιφαλάξεις και πράγματι ορσιμένες φορές υπάρχουν αστάθειες (που μάλλον οφείλονται στο server του εξωτερικού. Σε γενικές γραμμές όμως λειτουργούν καλά και είναι χρήσιμα σε σπίτι σαν και το δικό μου όπου - ας πούμε όταν έχω εργάτη στον κήπο - δεν είναι καθόλου εύκολο να δω σε ποια πόρτα είναι όταν μου χτυπάει για να πάρει κάτι. 

Χρειάζεται σίγουρα καλό wifi και εκεί ήταν δύσκολο διότι το σπίτι έχει πέτρινη τοιχοποιεία με ντουβάρια 60 εκατοστών ... Τελικά κατάφερα να κάνω ένα καλό σετάρισμα και δουλεύουν κατα 90% καλά και σταθερά. Προσωπικά με βολεύουν πολύ (αν και θα προτιμούσα να είναι λίγο πιο φθηνά ...). Η ανησυχία μου έχει να κάνει με τον καιρό (έχω αρκετό κρύο το χειμώνα) αλλά αν μου κρατήσουν δύο χρόνια θεωρώ πως είναι οκ. Στο ενδιάμεσο θα προσπαθήσω να φτιάξω δύο σκέπαστρα για τους χώρους όπου είναι τα κουδούνια για να προστατευτούν κάπως από τη βροχή (που για τον πρώτο χειμώνα πάντως έχουν αντέξει μια χαρά

=================

Σχετικά με το νόμο βρήκα το εξης: 

Νόμος 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραβλέψω αυτό με τις κάμερες και νόμους κτλπ κτλπ (βάλε μια ταμπελα και εφόσον βλέπουν μέσα στο κτήμα σου είσαι οκ)  και θα πω, ωραίο σπίτι φίλε μου. Καλά έκανες και παλεψες και το ξεχρεωσες και τώρα το εχεις, μπράβο σου 

👍👍👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εφόσον είναι ιδιωτικός χώρος και είναι δικό σου, δεν θες ούτε ταμπέλες ούτε τίποτα, Βάλε 200 κάμερες

γενικος καπως ετσι ειναι αλλα αν δεις τις φωτο του ολες κοιτανε και εκτος απο τον ιδιοτικο του χωρο αρα  δεν επιτρεπετε,δεσ τισ πρωτες  3 φωτο μου οπου δεν επιτρεπετε και η τελευται που επιτρεπετε

sec1.jpg.jpg.jpg

scr2.jpg

scr3.jpg

scr4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kabamaru21 είπε

Παίζει να εισαι και ο μονος που εχει αυτους τους προβληματισμούς!

Βαλε μια σχετική πινακίδα (που θα βρεις στο εμπόριο) στην είσοδο του κήπου και τελος

Ελα ντε.

Πόσο ΕΝΦΙΑ να έχει αυτό το θηρίο;

(Σημείωση : Είμαι υπέρ της κατάργησης του ΕΝΦΙΑ ανεξαρτήτως τετραγωνικών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοκατοικία είναι οπότε :

Θέλω να εγκαταστήσω κάμερες στη μονοκατοικία μου για λόγους ασφαλείας. Επιτρέπεται και με τι όρους;

Εάν οι κάμερες καταγράφουν αποκλειστικά δικό σας ιδιωτικό χώρο, τότε δεν εφαρμόζεται η νομοθεσία για τα προσωπικά δεδομένα, οπότε και δεν έχετε τις σχετικές υποχρεώσεις που απορρέουν από αυτή. Ωστόσο, σημειώνεται ότι απαγορεύεται να λαμβάνετε εικόνα από εξωτερικό δημόσιο χώρο (π.χ. δρόμο ή πεζοδρόμιο), καθώς και από γειτονικά κτίρια (βλ. και άρθρο 3 της οδηγίας 1/2011). Προσοχή!Κάθε άλλη μη οικιακή χρήση του καταγεγραμμένου υλικού, εκτός της διαβίβασής του στις αρμόδιες αρχές (π.χ. Αστυνομία, Δικαστήρια), σε περίπτωση συμβάντος, συνεπάγεται εφαρμογή τη νομοθεσίας για τα προσωπικά δεδομένα και κατ’ αρχήν δεν επιτρέπεται.

Λήψη εικόνας από παράπλευρες οδούς ή πεζοδρόμια μπορεί να δικαιολογηθεί μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, δηλαδή όταν πρόκειται για χώρο όπου έχουν προηγηθεί επικίνδυνες επιθέσεις κατά της ζωής και της περιουσίας και υπάρχουν πλέον δικαιολογημένες υπόνοιες ότι ενδέχεται να πραγματοποιηθούν και άλλες. Στις περιπτώσεις αυτές η λήψη πρέπει να περιορίζεται στον απολύτως απαραίτητο παράπλευρο χώρο – βλ. άρθρο 6 της οδηγίας 1/2011. Επιπλέον, στην περίπτωση αυτή, θεωρείστε υπεύθυνος επεξεργασίας, συνεπώς, ως προς τις εξωτερικές κάμερες έχετε όλες τις σχετικές υποχρεώσεις (π.χ. πινακίδα ενημέρωσης, ικανοποίηση δικαιωμάτων πρόσβασης και αντίρρησης).

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον θα πρεπει να στρεψεις τις καμερες σου προς τα κατω για να καταγραφουν οσο το δυνατον λιγοτερο δημοσιο χωρο.

δευτερον θα γνωστοποιησεις στην Αρχη, τις καμερες σου, ποσες ειναι, προς τα που κοιτουν και ολα αυτα σε κατοψη με σχεδιαγραμμα (εγω ειχα στειλει προχειρο σχεδιο που ειχα φτιαξει μονος μου). Νομιζω στο site σου εχουν σχετικες οδηγιες.

Τριτον θα πρεπει να κολλησεις στην εισοδο αλλα και σε εμφανη αλλα σημεια οτι ο χωρος εποπτευεται απο κλειστο κυκλωμα τηλεορασης (CCTV).

 

Αν κάνεις τα παραπανω θα εισαι νομιμος ως προς τις κινησεις που πρεπει να κανεις. Αν γινει καταγγελια απο γειτονα ή δεν ξερω εγω τι, θα ερθει η αστυνομια να ελεγξει τι βλεπουν οι καμερες σου κ αν βλεπουν δημοσιο χωρο. Για αυτο προτιμοτερο να μην κοιτανε καθολου προς τα εξω για καλου κ κακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...