Προς το περιεχόμενο

Ο CEO της Xiaomi θεωρεί ότι με μία αύξηση στις τιμές η εταιρεία θα αποτινάξει τη «ρετσινιά» της φτηνιάρικης μάρκας


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Αφου οι Έλληνες θέλουν να λένε ότι έχουν κινητά 500 και 1000 ευρώ εδώ μιλάμε για infoquest ρε αδερφέ παίρνεις το mi max 3 από gearbest, bangood στα 200 και λένε εε σιγά μόνο 200 και μετά βλέπεις τον αλλον παίρνει το ίδιο και σου λέει εγώ το πήρα 350 από infoquest ελληνικότατο πριν το παρω στα χεριαααα το χαϊδεύε ο Κολοκοτρώνης μέχρι και αρχαία ελληνικά έχει μέσα ίσως έχει και τον Ιπποκράτη να σου δίνει πτυχίο ιατρικής ποιος ξέρει 350 είναι αυτά.. 

Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι.  

Ακόμα και στα sites που αναφέρεις ανάλογα την αποθήκη έπαιζε διαφορετική τιμή για το ίδιο μοντέλο. 

Αφού ο πωλητής είναι ο ίδιος δεν αναρωτήθηκες γιατί παίζει αυτό? 

Καταρχάς για να έρθουν Ευρώπη όλα τα κινητά είναι πιο ακριβά.  Αυτό γίνεται γιατί πρέπει να πληρώσουν για διαφορά πιστοποιητικά.  Θα δεις κινητά που πωλούνται Τουρκία και Ρωσία να μην πωλούνται  Ευρώπη.  Δεν είναι τυχαίος ο λόγος. 

Από εκεί και πέρα.  Παίζει global και international  ROM.  Η international  που αναφερουν είναι κινέζικες συσκευές που τους περνάνε global ROM. Είχε πει η Xiaomi ότι αυτό θα το σταματήσει.  Για να δούμε αν θα τα καταφέρει.  Οι διαφορές αν δεις δεν είναι σε επίπεδο software αλλά και hardware. Οι κονεκτορες της οθόνης ειναι σε άλλη θέση και διαφέρει από κινέζικο με global μοντέλο. 

Οι διαφορές τιμών σε επίπεδο skroutz είναι λόγω πολλών παραγόντων.  Είτε γιατί δεν αποδίδεται ο ΦΠΑ (περυσι τσακώσανε κάποιους) , είτε γιατί παίζουν με πολύ μικρά margins.  Δοκίμασε να αγοράσεις συσκευή με τιμολόγιο από κατάστημα του skroutz και θα σου πούνε θες 15 ημέρες.  Δε το γράφω εγώ, στα sites τους το γράφουν. 

Επίσης η infoquest έχει 2 χρόνια εγγύηση σαν επίσημος διανομέας αλλά άλλοι δίνουν 1 χρόνο εγγύηση καταστήματος.  Δεν ειναι τυχαίο (βέβαια δε δικαιολογεί και τη μεγάλη απόκλιση τιμών).  Εγώ όταν πήρα το δικό μου xiaomi και ρώτησα γιατί γίνεται αυτό μου είπαν ότι δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα αλλά διανομέας και για αυτό προσφέρουν ένα χρόνο εγγύηση (όπως κατάλαβες από skroutz το αγόρασα λόγω τιμής) . 

Πάντως αν δεν αγοράσεις από γνωστό  skroutzομαγαζο αλλά από κάποια που φυτρώνουν σα μανιτάρια και την άλλη μέρα κλείνουν, παίζει να πάρεις κινητό από κινέζικο. Τα μεγάλα καταστήματα (skroutz)  φέρνουν κυρίως global Rom. 

 

Επεξ/σία από efstratios1982
Ορθογραφικά λαθη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

θα πει το γνωστο κείμενο: Εγώέχωτονυπολογιστητοps4τοxboxonex50tbδενπαίζωαπόκινητό (με μια ανάσα χωρίς κενά τίποτα έτσι ξερό)

Μπα, γενικά ξέρω τι μου γίνεται και τι λέω.

αλλά ναι έχω και PC και ps4 αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να παίζω και στο κινητό μου :) απλά δεν χρειάζομαι liquid cooling 3.0 επειδή απλά κανένα παιχνίδι δεν τερματίζει ποτέ τις mobile cpu για να χρειάζονται έξτρα σπρώξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Μίλησε κανένας για mediatek; 845 σε gaming και 845 σε μη gaming δεν θα δεις καμία απολύτως διαφορά γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει παιχνίδι που να το αξιοποιεί. Ούτε από 845 σε 855 θα δεις γιατί τα παιχνίδια είναι 3 χρόνια πίσω. Τις διαφορές τις βλέπεις μόνο στα νουμεράκια που κοιτάς. Το να ανοίξει η εφαρμογή 0.1 δευτερόλεπτο πιο γρήγορα δεν είναι κάτι. Που ακόμα και αυτό δεν έχει να κάνει με τον επεξεργαστή αλλά πόσο γρήγορα μπορεί να μεταφερθεί η εφαρμογή από το δίσκο στην ραμ. Πιο απλά ο δίσκος κάνει την διαφορά σε τέτοιες περιπτώσεις.

Τώρα ως ημιμαθής που είσαι πίστευε ότι θες δεν μπορώ να σου λέω συνέχεια τα ίδια ξανά και ξανά σε κάθε άρθρο και να μην καταλαβαίνεις.

Τα παιχνίδια μπορεί να είναι 3 χρόνια πίσω όπως λες και ίσως να μην έχουν μεγάλες διαφορές από 845 σε 845 αλλά δεν θα έχεις τις ίδιες θερμοκρασίες,τα ιδια κολλήματα,θα ανοίγουν πιο γρήγορα και από 845 σε 855 θα δεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Μίλησε κανένας για mediatek; 845 σε gaming και 845 σε μη gaming δεν θα δεις καμία απολύτως διαφορά γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει παιχνίδι που να το αξιοποιεί. Ούτε από 845 σε 855 θα δεις γιατί τα παιχνίδια είναι 3 χρόνια πίσω. Τις διαφορές τις βλέπεις μόνο στα νουμεράκια που κοιτάς. Το να ανοίξει η εφαρμογή 0.1 δευτερόλεπτο πιο γρήγορα δεν είναι κάτι. Που ακόμα και αυτό δεν έχει να κάνει με τον επεξεργαστή αλλά πόσο γρήγορα μπορεί να μεταφερθεί η εφαρμογή από το δίσκο στην ραμ. Πιο απλά ο δίσκος κάνει την διαφορά σε τέτοιες περιπτώσεις.

Τώρα ως ημιμαθής που είσαι πίστευε ότι θες δεν μπορώ να σου λέω συνέχεια τα ίδια ξανά και ξανά σε κάθε άρθρο και να μην καταλαβαίνεις.

Σίγουρα το fortnite θα τρέχει καλύτερα. Θα ακολουθησουν και άλλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 σελίδες σχόλια κάνεις δεν κατάλαβε την είδηση. Τα κινητά πάλι VFM θα είναι. Θα έχουν μεγαλύτερο κόστος κατασκευής όμως και αυτό θα περνάει στον καταναλωτή. Πάλι 5% κέρδος θα έχουν αλλά αντί να κοστίσει το κινητό πχ 200 να το φτιάξουν θα κοστίζει 250.

Όσο για τις "διαφημίσεις"που τσακωνεστε τόση ώρα τα promoted apps δεν τα λες και διαφήμιση. Παρόλα αυτά βάζει στις δικές της εφαρμογές Brower, security και music που όμως κλείνουν πολύ εύκολα.

Όσο για το φίλο που λέει για τα games antutu τηλέφωνο με 110.000 με 210000 έχει τεράστια διαφορά στα games ειδικά όταν χτυπήσει το throttling κάτι που θα ήξερες αν έπαιζες games στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KostasKri είπε

Μπα, γενικά ξέρω τι μου γίνεται και τι λέω.

αλλά ναι έχω και PC και ps4 αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να παίζω και στο κινητό μου :) απλά δεν χρειάζομαι liquid cooling 3.0 επειδή απλά κανένα παιχνίδι δεν τερματίζει ποτέ τις mobile cpu για να χρειάζονται έξτρα σπρώξιμο.

Παίξε pubg mobile και έλα πες μας αλλά στα φουλ γραφικά όχι στα smooth:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Παίξε pubg mobile και έλα πες μας αλλά στα φουλ γραφικά όχι στα smooth:) 

Δεν θέλω να σε λυπήσω αλλά είναι θέμα λειτουργικού και όχι επεξεργαστή. Σε iPhone 3 ετών παίζει μια χαρά. Επομένως αφήστε τις βλακείες περί cpu και ram και πιέστε καλύτερα να φτιαχτεί το android.

2 ώρες πριν, Istros είπε

Τα παιχνίδια μπορεί να είναι 3 χρόνια πίσω όπως λες και ίσως να μην έχουν μεγάλες διαφορές από 845 σε 845 αλλά δεν θα έχεις τις ίδιες θερμοκρασίες,τα ιδια κολλήματα,θα ανοίγουν πιο γρήγορα και από 845 σε 855 θα δεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας.

Ή απλά κάνε optimize το android να μην είναι τόσο resource hungry

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Δεν θέλω να σε λυπήσω αλλά είναι θέμα λειτουργικού και όχι επεξεργαστή. Σε iPhone 3 ετών παίζει μια χαρά. Επομένως αφήστε τις βλακείες περί cpu και ram και πιέστε καλύτερα να φτιαχτεί το android.

Ή απλά κάνε optimize το android να μην είναι τόσο resource hungry

Σε φουλ γραφικά δεν παίζει όσο και να το παιδέψεις το έχω τρέξει σε Snapdragon 820 έπαιζε στα 1080P 60 fps αλλά μετά από κάποια ώρα δυστυχώς ανέβαζε θερμοκρασία και αναγκαστικά έπεφταν μερικά drops λόγο του throttling εκτός και αν εννοείς να παίξεις 5-10 λεπτά τότε ναι και το σναπ 625 θα το ανοίξει :) επίσης τα iphone δεν έχουν 1080p πέρα από τα μοντέλα plus και το 6s θεωρείται ακόμα αρκετά δυνατό αλλά στο pubg μέχρι τα medium και με κλειδωμένο το fps σε medium ίσως με παρόμοιο όπως gfx tool να δίνει δυνατότητα Extreme αλλά ίσος όχι 👌🏿

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Σε φουλ γραφικά δεν παίζει όσο και να το παιδέψεις το έχω τρέξει σε Snapdragon 820 έπαιζε στα 1080P 60 fps αλλά μετά από κάποια ώρα δυστυχώς ανέβαζε θερμοκρασία και αναγκαστικά έπεφταν μερικά drops λόγο του throttling εκτός και αν εννοείς να παίξεις 5-10 λεπτά τότε ναι και το σναπ 625 θα το ανοίξει :) επίσης τα iphone δεν έχουν 1080p πέρα από τα μοντέλα plus και το 6s θεωρείται ακόμα αρκετά δυνατό αλλά στο pubg μέχρι τα medium και με κλειδωμένο το fps σε medium ίσως με παρόμοιο όπως gfx tool να δίνει δυνατότητα Extreme αλλά ίσος όχι 👌🏿

Ωραία όλα αυτά ρε φίλε, αλλά υπάρχει ουσιαστικό νόημα; Μιλάμε για οθόνες 6’’... εδώ σε 24άρες δεν βλέπεις τόσο διαφορά από τα high στα ultra high... 

δεν ξέρω εμένα εν τέλει μου φαίνεται χαζό το να κυνηγάς όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mi9 ,Mi mix 3 ,Mi mix 3 5G ...λογικο ειναι να εχουν προκαλεσει δυσπνοιες στην αγορα στις μισες τιμες απο της ναυαρχιδες της samsung ....καταλαβαινω τα παιδια με S10-S10+ τον πονο τους στο χιλιαρικο που εδωσαν με ατοκες δοσεις στον Κοτσοβολο ...πρεπει να βρουν κατι αρνητικο να δικαιολογησουν την επιλογη τους ...προς το παρον τα S10 στα συγκριτικα κοιτανε πλατη και γραφει Xiaomi!  S10+ Basemark OS II: 4426 / Basemark OS II 2.0: 4568 Basemark X: 45017  / Mi9  Basemark OS II: 5074 / Basemark OS II 2.0: 5346 Basemark X: 45089  ....  και το μαντηλι για τα δακρυα δωρο !!!

 

 
Επεξ/σία από georgetsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
45 minutes ago, georgetsl said:

Mi9 ,Mi mix 3 ,Mi mix 3 5G ...λογικο ειναι να εχουν προκαλεσει δυσπνοιες στην αγορα στις μισες τιμες απο της ναυαρχιδες της samsung ....καταλαβαινω τα παιδια με S10-S10+ τον πονο τους στο χιλιαρικο που εδωσαν με ατοκες δοσεις στον Κοτσοβολο ...πρεπει να βρουν κατι αρνητικο να δικαιολογησουν την επιλογη τους ...προς το παρον τα S10 στα συγκριτικα κοιτανε πλατη και γραφει Xiaomi!  S10+ Basemark OS II: 4426 / Basemark OS II 2.0: 4568 Basemark X: 45017  / Mi9  Basemark OS II: 5074 / Basemark OS II 2.0: 5346 Basemark X: 45089  ....  και το μαντηλι για τα δακρυα δωρο !!!

 

Το μοναδικό τους πλεονέκτημα είναι η τιμή. Αν κόστιζαν περισσότερο ποιος νομίζεις πως θα τα προτιμούσε; :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το μοναδικό τους πλεονέκτημα είναι η τιμή. Αν κόστιζαν περισσότερο ποιος νομίζεις πως θα τα προτιμούσε; :) 

τα bench δειχνουν και αλλα πλεονεκτηματα τα οποια δεν μετρανε τιμη σε ευρω ...παρα ταυτα εαν το S10+ ειχε καλυτερα νουμερα στα bench τωρα θα υπηρχε η δικαιολογια το ακριβοτερου κοστους για τους φαν ,δυστυχως ομως για αυτους στα νουμερα η xiaomi καλυτερη αρα και στο συνολο ως κινητα και χαρακτηριστικα ειναι καλυτερα και καταριπτεται ο μυθος περι υποδεεστερων κινητων αφου η "ανωτερη" της αγορας κοιταζει πλατη !!!  Προς το παρον η xiaomi ειναι φθηνοτερη κατα πολυ και εφοσον ειναι και καλυτερη την προτιμαει ο κοσμος με αυξανομενα ποσοστα ....ας κατεαβζε η σαμσουνγκ τις τιμες γιατι τωρα πουλαει mid range κινητα σε τιμη ναυαρχιδας xiaomi !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, georgetsl είπε

τα bench δειχνουν και αλλα πλεονεκτηματα τα οποια δεν μετρανε τιμη σε ευρω ...παρα ταυτα εαν το S10+ ειχε καλυτερα νουμερα στα bench τωρα θα υπηρχε η δικαιολογια το ακριβοτερου κοστους για τους φαν ,δυστυχως ομως για αυτους στα νουμερα η xiaomi καλυτερη αρα και στο συνολο ως κινητα και χαρακτηριστικα ειναι καλυτερα και καταριπτεται ο μυθος περι υποδεεστερων κινητων αφου η "ανωτερη" της αγορας κοιταζει πλατη !!!  Προς το παρον η xiaomi ειναι φθηνοτερη κατα πολυ και εφοσον ειναι και καλυτερη την προτιμαει ο κοσμος με αυξανομενα ποσοστα ....ας κατεαβζε η σαμσουνγκ τις τιμες γιατι τωρα πουλαει mid range κινητα σε τιμη ναυαρχιδας xiaomi !!!

Βγάζουν καλύτερα αποτελέσματα λόγο του miui λογισμικό που είναι αρκετά πιο ελαφρύ από της Samsung το κακό που έχει η χιαομι είναι ότι οι developer τους δεν ασχολούνται πολύ στο να κάνουν το λογισμικό τους να τρέχει με EAS Που γλυτώνει και πολύ ενέργεια και προσφέρει καλύτερη απόδοση η one plus το έχει προχωρήσει προς τα εκεί βέβαια. (και φυσικά το θέμα που έχουν πάλι τα samsung είναι ότι στην Ευρώπη στέλνουν μοντέλα με τον επεξεργαστή exynos όχι τον snapdragon 855 που είναι ποιο δυνατός) 

@KostasKri κοίτα επειδή μάλλον δεν γνωρίζεις τις διαφορές HD με Full HD λογικό να μην δεις τρελή διαφορά από το high στο ultra αλλά από το low-medium hd σε full hd ή 2Κ σε ultra ή high θα νομίζεις ότι το παιχνίδι άλλαξε επίσης υπάρχει σε πολλά παιχνίδια τo anti aliasing να φανταστώ στο 6s το έχεις κλειστό για να μην τρώει lags τεσπα και σε κινητό με  snapdragon 400 μπορείς να κάνεις login στο pubg αλλά όχι να παίξεις και να στοχεύεις χωρίς spikes επίσης το fortnite είναι ακόμα πιο βαρύ στο κινητό και παίζει από snapdragon 820(low γραφικά) παρόμοιο με το 6s από την Apple.

Υγ. Τη κινητό έχεις? 

Επεξ/σία από LIGHT1NG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...