Προς το περιεχόμενο

Ο CEO της Xiaomi θεωρεί ότι με μία αύξηση στις τιμές η εταιρεία θα αποτινάξει τη «ρετσινιά» της φτηνιάρικης μάρκας


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, KostasKri είπε

Δεν θέλω να σε λυπήσω αλλά είναι θέμα λειτουργικού και όχι επεξεργαστή. Σε iPhone 3 ετών παίζει μια χαρά. Επομένως αφήστε τις βλακείες περί cpu και ram και πιέστε καλύτερα να φτιαχτεί το android.

Ή απλά κάνε optimize το android να μην είναι τόσο resource hungry

Ποιο μια χαρά παίζει σε iPhone 3.Εδω το Fortnite δεν παίζει σε iPhone 6,6 plus.Ποιο iOS για δες λίγο το lag που έχει και το throttling και ελα να τα ξαναπούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 hour ago, georgetsl said:

τα bench δειχνουν και αλλα πλεονεκτηματα τα οποια δεν μετρανε τιμη σε ευρω ...παρα ταυτα εαν το S10+ ειχε καλυτερα νουμερα στα bench τωρα θα υπηρχε η δικαιολογια το ακριβοτερου κοστους για τους φαν ,δυστυχως ομως για αυτους στα νουμερα η xiaomi καλυτερη αρα και στο συνολο ως κινητα και χαρακτηριστικα ειναι καλυτερα και καταριπτεται ο μυθος περι υποδεεστερων κινητων αφου η "ανωτερη" της αγορας κοιταζει πλατη !!!  Προς το παρον η xiaomi ειναι φθηνοτερη κατα πολυ και εφοσον ειναι και καλυτερη την προτιμαει ο κοσμος με αυξανομενα ποσοστα ....ας κατεαβζε η σαμσουνγκ τις τιμες γιατι τωρα πουλαει mid range κινητα σε τιμη ναυαρχιδας xiaomi !!!

Ένα στιγμιαίο bench λόγω cpu δεν λέει απολύτως τίποτα όταν από πίσω έχεις ένα λειτουργικό και ένα UI ...όχι και τόσο τέλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλει να αυξήσει τις τιμές αυτό θα πρέπει να συνοδευτεί πρωτίστως με βελτίωση της ποιότητας των υλικών και κυρίως του λογισμικού. 

Και το πιο σημαντικό, αν θέλει να χτυπήσει του μεγάλους παίχτες και να φτιάξει το όνομα που θέλει στην αγορά θα πρέπει να αποφασίσει να μπει επίσημα στις αγορές εκτός Κίνας και Ινδίας. Οχι απλά ονομάζοντας κάποιες εκδόσεις global και με εισαγωγείς τύπου infoquest, αλλά ακολουθώντας την τακτική πχ της huawei που παρέχει εγγύηση μέσω επίσημων αντιπροσωπειών σε όλες τις χώρες παγκοσμίως και έχει διαχωρίσει τα μοντέλα των κινητών εντός και εκτός Κίνας. Αυτό από μόνο του είναι ικανή συνθήκη να βελτιώσει την ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχει και να δικαιολογήσει αυξήσεις τιμών.

Αν απλά αυξήσει τις τιμές χωρίς να κάνει κάποια άλλη ενέργεια, το μόνο που θα καταφέρει είναι μείωση των πωλήσεων. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Istros είπε

Ποιο μια χαρά παίζει σε iPhone 3.Εδω το Fortnite δεν παίζει σε iPhone 6,6 plus.Ποιο iOS για δες λίγο το lag που έχει και το throttling και ελα να τα ξαναπούμε.

Δεν διαβάζεις τίποτα έτσι; Τι iPhone 3 ότι θες διαβάζεις. Ότι να ναι είσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Βγάζουν καλύτερα αποτελέσματα λόγο του miui λογισμικό που είναι αρκετά πιο ελαφρύ από της Samsung το κακό που έχει η χιαομι είναι ότι οι developer τους δεν ασχολούνται πολύ στο να κάνουν το λογισμικό τους να τρέχει με EAS Που γλυτώνει και πολύ ενέργεια και προσφέρει καλύτερη απόδοση η one plus το έχει προχωρήσει προς τα εκεί βέβαια. (και φυσικά το θέμα που έχουν πάλι τα samsung είναι ότι στην Ευρώπη στέλνουν μοντέλα με τον επεξεργαστή exynos όχι τον snapdragon 855 που είναι ποιο δυνατός) 

@KostasKri κοίτα επειδή μάλλον δεν γνωρίζεις τις διαφορές HD με Full HD λογικό να μην δεις τρελή διαφορά από το high στο ultra αλλά από το low-medium hd σε full hd ή 2Κ σε ultra ή high θα νομίζεις ότι το παιχνίδι άλλαξε επίσης υπάρχει σε πολλά παιχνίδια τo anti aliasing να φανταστώ στο 6s το έχεις κλειστό για να μην τρώει lags τεσπα και σε κινητό με  snapdragon 400 μπορείς να κάνεις login στο pubg αλλά όχι να παίξεις και να στοχεύεις χωρίς spikes επίσης το fortnite είναι ακόμα πιο βαρύ στο κινητό και παίζει από snapdragon 820(low γραφικά) παρόμοιο με το 6s από την Apple.

Υγ. Τη κινητό έχεις? 

Γνωρίζω τις διαφορές και μάλιστα πολύ καλά. Computer science έχω τελειώσει και δουλεύω πάνω στον τομέα οπότε τα ξέρω και πιο in depth από την πλεοψηφεία εδώ μέσα.

απλά είστε κολλημένοι με τα νούμερα και δεν λέτε να καταλάβετε ότι από ένα σημείο και μετά, αν δεν φτιάξεις το software που τρέχει από πίσω δεν κάνεις δουλειά ουτε με τον 845 ούτε τον 855. Τα lag spikes θα τα τρως θες δεν θες. Η apple έφτιαξε το metal και του άφησε όλους πίσω. Πάνε 3-4 χρόνια και ακόμα να φτιάξουν κάτι ανάλογο να παίζει 60fps smooth χωρίς drops. 

Με το s10+ της κοπέλας μου που το έχει δύο μέρες, με το λίγο που έχω παίξει, ακόμα και στο interface ρίχνει fps που είναι αδικαιολόγητο. Και τι άμα έχει τέτοια cpu; Ένα 5s που έχω δώσει στο θείο μου λιγότερα κολλήματα τρώει στο UI.

iPhone Xs Max έχω.

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Δεν απαντάς στα υπόλοιπα 😕

Όταν κάθομαι και γράφω έκθεση ιδεών και ο άλλος δεν μπαίνει καν στον κόπο να το διαβάσει νομίζω δεν υποχρεούμαι να απαντήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Γνωρίζω τις διαφορές και μάλιστα πολύ καλά. Computer science έχω τελειώσει και δουλεύω πάνω στον τομέα οπότε τα ξέρω και πιο in depth από την πλεοψηφεία εδώ μέσα.

απλά είστε κολλημένοι με τα νούμερα και δεν λέτε να καταλάβετε ότι από ένα σημείο και μετά, αν δεν φτιάξεις το software που τρέχει από πίσω δεν κάνεις δουλειά ουτε με τον 845 ούτε τον 855. Τα lag spikes θα τα τρως θες δεν θες. Η apple έφτιαξε το metal και του άφησε όλους πίσω. Πάνε 3-4 χρόνια και ακόμα να φτιάξουν κάτι ανάλογο να παίζει 60fps smooth χωρίς drops. 

Με το s10+ της κοπέλας μου που το έχει δύο μέρες, με το λίγο που έχω παίξει, ακόμα και στο interface ρίχνει fps που είναι αδικαιολόγητο. Και τι άμα έχει τέτοια cpu; Ένα 5s που έχω δώσει στο θείο μου λιγότερα κολλήματα τρώει στο UI.

iPhone Xs Max έχω.

Όταν κάθομαι και γράφω έκθεση ιδεών και ο άλλος δεν μπαίνει καν στον κόπο να το διαβάσει νομίζω δεν υποχρεούμαι να απαντήσω.

Ωραία αφού ξέρεις τις διαφορές μη λες χαζομάρες ρίχνει το fps στο interface μας τρολλαρεις έτσι? Και επίσης το σ10 δεν έχει τον 855 ενημερωτικά science freak. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Ωραία αφού ξέρεις τις διαφορές μη λες χαζομάρες ρίχνει το fps στο interface μας τρολλαρεις έτσι? Και επίσης το σ10 δεν έχει τον 855 ενημερωτικά science freak. 

Δεν τρολλάρω καθόλου. Όταν κατεβάζεις notification centre ή πας αριστερά στην bixby τότε τρώει σκάλωμα για μισό δευτερόλεπτο. (Όχι πάντα προφανώς)

το ξέρω ότι έχει exynos το ευρωπαϊκό αλλά δεν έχει να κάνει. Θα έπρεπε να παίζει χωρίς κολλήματα. Ψάξε online όπου θες και θα δεις τι εννοώ. Δεν είναι θέμα του s10 ή του exynos αλλά του λειτουργικού.

Όταν η google φτιάχνει ένα OS να τρέχει μέχρι και στην ισιωτική της κοπέλας σου δεν μπορείς να περιμένεις να είναι ποιοτικά το ίδιο με ένα που φτιάχνεται μόνο για τηλέφωνα. Εξού και η google φτιάχνει καινούριο code named Fuschia OS.

αν βάλεις στην άκρη το fanboyism και δεις αντικειμενικά κάποια πράγματα θα καταλάβεις. Και πρόσεχε, δεν σου λέω ότι τα samsung xiaomi huawei είναι κακά τηλέφωνα. Απλά οι περιορισμοί του λειτουργικού που τρέχουν φαίνονται στην πράξη. Γι αυτό σου λέω δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει 845 855 exynos or not. Θα έπρεπε να σε νοιάζει η ίδια η εταιρία να έχει λογισμικό που θα τα αξιοποιεί καλύτερα τα resources.

 

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2019 στις 10:11 ΠΜ, JcD είπε

Πρώτα βελτιώνεις το προϊόν και κατόπιν ανεβάζεις τις τιμές. Οι ακριβες συσκευές της Huawei δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Και ποιες ακριβές συσκευές αξίζουν τα λεφτά τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Γνωρίζω τις διαφορές και μάλιστα πολύ καλά. Computer science έχω τελειώσει και δουλεύω πάνω στον τομέα οπότε τα ξέρω και πιο in depth από την πλεοψηφεία εδώ μέσα.

Συμφωνώ γενικά σε όσα είπες. Έχεις γνώμη για LG UI vs MIUI vs One UI όσον αφορά το smoothness; Τα Pixels είναι σε επίπεδα iOS;

άσχετο: Αυτή τη στιγμή το πιο πλήρες vfm flagship είναι για μένα το LG G7 Thinq στα €330 (αν αγνοήσεις το notch προφανώς). Τα αρνητικά είναι τα αργά/ανύπαρκτα updates της LG και το παρωχημένο skin της.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Συμφωνώ γενικά σε όσα είπες. Έχεις γνώμη για LG UI vs MIUI vs One UI όσον αφορά το smoothness; Τα Pixels είναι σε επίπεδα iOS στο lag;

Άσχετο: Αυτή τη στιγμή το τοπ vfm Flagship είναι παραδόξως το LG G7 Thinq στα €330 (αν αγνοήσεις το notch προφανώς).

Γενικά αφού θες την γνώμη μου θα σου έλεγα πάρε ένα τηλέφωνο που να σου αρέσει εμφανισιακά για να το ευχαριστηθείς. 

Αν έχουν ίδια CPU πάνω κάτω τα ίδια θα είναι. Δες από τα exclusive features που έχουν τι σου αρέσει περισσότερο. Για ταχύτητα κτλ και smoothness δύσκολο να σου πει κάποιος γιατί κάθε ένα ages differently.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KostasKri είπε

Δεν τρολλάρω καθόλου. Όταν κατεβάζεις notification centre ή πας αριστερά στην bixby τότε τρώει σκάλωμα για μισό δευτερόλεπτο. (Όχι πάντα προφανώς)

το ξέρω ότι έχει exynos το ευρωπαϊκό αλλά δεν έχει να κάνει. Θα έπρεπε να παίζει χωρίς κολλήματα. Ψάξε online όπου θες και θα δεις τι εννοώ. Δεν είναι θέμα του s10 ή του exynos αλλά του λειτουργικού.

Όταν η google φτιάχνει ένα OS να τρέχει μέχρι και στην ισιωτική της κοπέλας σου δεν μπορείς να περιμένεις να είναι ποιοτικά το ίδιο με ένα που φτιάχνεται μόνο για τηλέφωνα. Εξού και η google φτιάχνει καινούριο code named Fuschia OS.

αν βάλεις στην άκρη το fanboyism και δεις αντικειμενικά κάποια πράγματα θα καταλάβεις. Και πρόσεχε, δεν σου λέω ότι τα samsung xiaomi huawei είναι κακά τηλέφωνα. Απλά οι περιορισμοί του λειτουργικού που τρέχουν φαίνονται στην πράξη. Γι αυτό σου λέω δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει 845 855 exynos or not. Θα έπρεπε να σε νοιάζει η ίδια η εταιρία να έχει λογισμικό που θα τα αξιοποιεί καλύτερα τα resources.

Εγώ γενικά δεν κρατάω κανένα os από factory είτε samsung, miui κλπ πάντα παίρνω source και φτιάχνω δικιά μου rom με το signature για microg και ούτε άσχετα πράγματα σε πολλές περιπτώσεις τραβάω και ένα nuke στο perfd αν υπάρχει και όρεξη φτιάχνω και το power profile για EAS  και είναι κομπλέ. Τελευταία φορά που είχα samsung ήταν το S3 όπως και την ίδια μέρα το touchwiz είχε γίνει τέλειος wipe ούτε 2 ώρες δεν το άντεξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"θα κρατήσει την υπόσχεση της να φέρει στην αγορά ακόμα καλύτερες ποιοτικά συσκευές χάρη στα περισσότερα χρήματα που θα μπουν στο ταμείο της. Σε διαφορετική περίπτωση, οι φίλοι της θα βρουν γρήγορα αντικαταστάτη"

 

Δε λειτουργεί έτσι η αγορά φιλαράκι. Πρώτα βγάζεις την ποιοτική συσκευή και μετά ζητάς για αυτήν παραπάνω χρήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KostasKri είπε

Γνωρίζω τις διαφορές και μάλιστα πολύ καλά. Computer science έχω τελειώσει και δουλεύω πάνω στον τομέα οπότε τα ξέρω και πιο in depth από την πλεοψηφεία εδώ μέσα.

απλά είστε κολλημένοι με τα νούμερα και δεν λέτε να καταλάβετε ότι από ένα σημείο και μετά, αν δεν φτιάξεις το software που τρέχει από πίσω δεν κάνεις δουλειά ουτε με τον 845 ούτε τον 855. Τα lag spikes θα τα τρως θες δεν θες. Η apple έφτιαξε το metal και του άφησε όλους πίσω. Πάνε 3-4 χρόνια και ακόμα να φτιάξουν κάτι ανάλογο να παίζει 60fps smooth χωρίς drops. 

Με το s10+ της κοπέλας μου που το έχει δύο μέρες, με το λίγο που έχω παίξει, ακόμα και στο interface ρίχνει fps που είναι αδικαιολόγητο. Και τι άμα έχει τέτοια cpu; Ένα 5s που έχω δώσει στο θείο μου λιγότερα κολλήματα τρώει στο UI.

iPhone Xs Max έχω.

Όταν κάθομαι και γράφω έκθεση ιδεών και ο άλλος δεν μπαίνει καν στον κόπο να το διαβάσει νομίζω δεν υποχρεούμαι να απαντήσω.

 

4 ώρες πριν, KostasKri είπε

Γνωρίζω τις διαφορές και μάλιστα πολύ καλά. Computer science έχω τελειώσει και δουλεύω πάνω στον τομέα οπότε τα ξέρω και πιο in depth από την πλεοψηφεία εδώ μέσα.

απλά είστε κολλημένοι με τα νούμερα και δεν λέτε να καταλάβετε ότι από ένα σημείο και μετά, αν δεν φτιάξεις το software που τρέχει από πίσω δεν κάνεις δουλειά ουτε με τον 845 ούτε τον 855. Τα lag spikes θα τα τρως θες δεν θες. Η apple έφτιαξε το metal και του άφησε όλους πίσω. Πάνε 3-4 χρόνια και ακόμα να φτιάξουν κάτι ανάλογο να παίζει 60fps smooth χωρίς drops. 

Με το s10+ της κοπέλας μου που το έχει δύο μέρες, με το λίγο που έχω παίξει, ακόμα και στο interface ρίχνει fps που είναι αδικαιολόγητο. Και τι άμα έχει τέτοια cpu; Ένα 5s που έχω δώσει στο θείο μου λιγότερα κολλήματα τρώει στο UI.

iPhone Xs Max έχω.

Όταν κάθομαι και γράφω έκθεση ιδεών και ο άλλος δεν μπαίνει καν στον κόπο να το διαβάσει νομίζω δεν υποχρεούμαι να απαντήσω.

Ούτε καν μαντεψαμε ότι έχεις iPhone.Εδω συζητάμε για την Xiaomi και για το γεγονός ότι έβγαλε μια συσκευή με 855 στα 430.000 βαθμούς στο antutu και μας γράφεις για το iPhone.Απο εκθέσεις ιδεών έχει αρκετές εδώ μέσα.Μιας και ανέφερες για το iPhone ούτε το iPhone 6 δεν το παίζει γιατί δεν έχει hardware και με τις αναβαθμίσεις δεν παίζεις παιχνιδια,.Επίσης τα iPhone XS max έχουν lag και throttling

"Smooth, but not Ultra

Fortnite's 60fps mode arrived on iPhone at the end of last year and got a lot of praise for making the game look and feel better. However, our tests have showed that this boost in quality can be quite short-lived: after 15-20 minutes of gameplay, the frame rate starts to become erratic, even on the top-end iPhone XS Max. This could be due to thermal throttling as the iPhone starts to overheat. In our tests, a battle would begin at 60fps and deliver a median of 60fps overall, but in the second half there'd be numerous frame rate drops down as far as 30fps, as shown in the chart below: "

Αυτό και τέλος γιατί είμαστε off topic και έχω βαρεθεί σε κάθε τοπικ να διαβάζω για την apple και τις πατάτες που κατασκευαζει

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...