Προς το περιεχόμενο

Laptop για προγραμματισμο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Εδω και αρκετο καιρο εχω αρχισει να ασχολουμαι με τον προγραμματισμο, και στον ελευθερο μου χρονο γραφω κωδικα. Επιπλεον φετος περασα σε σχολη πληροφορικης και πλεον νομιζω πως χρειαζομαι ενα laptop και για την σχολη αλλα και να μου καλυπτει τις αναγκες ωστε να γραφω κωδικα. Εαν γνωριζετε καποιο laptop που να μην ξεπερνα τα 650-700 ευρω διοτι για αρχαριος προγραμματιστης δεν νομιζω πως συμφερει να δωσει καποιος πανω απο 700 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει ένα HP 15 με 379€ στο πρώτο έτος και είμαι 6ο εξάμηνο τώρα και μια χαρά είναι και με έχει βολεύει. Κοίτα να έχει τουλάχιστον 15" οθόνη να μην σου βγαίνουν τα μάτια, ssd για να είναι ελαφρύτερο και γρηγορότερο και αν γίνεται 8GB RAM αλλά και 4GB να είναι είναι οκ. Γενικά με το μπάτζετ που έχεις μια χαρά θα βρεις πολλές επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε 50 ευρώ παραπάνω και δες ένα από τα δύο:

Acer Swift 

https://www.skroutz.gr/s/15853499/Acer-Swift-3-SF314-54-i5-8250U-8GB-256GB-FHD-W10.html

από Κωτσόβολο: https://www.kotsovolos.gr/site/bazaarfull.jsp?catid=10464352 (βάλε 750 ευρώ)

ή 

Lenovo Yoga

https://www.skroutz.gr/s/15424187/Lenovo-Yoga-530-14IKB-i5-8250U-8GB-256GB-FHD-W10.html

Μια χαρά είναι και τα δύο (ips, 1080p, 256 ssd, 8GB RAM) στο badget σου και θα σε καλύψουν. Προτιμώ το Acer λόγω ματ οθόνης και πολύ καλού πληκτρολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, skiabox είπε

Εγώ θα πρότεινα ένα macbook.

περα οτι αυτος που το ανοιξε το θεμα το θελει για ακαδημαικη χρηση,ακομα και για επαγγελματικη χρηση μια χαρα laptop  υπαρχουν φθηνοτερα που τον καλυπτουν περα απο τις μαρκετιστικες υπερβολες της  apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

περα οτι αυτος που το ανοιξε το θεμα το θελει για ακαδημαικη χρηση,ακομα και για επαγγελματικη χρηση μια χαρα laptop  υπαρχουν φθηνοτερα που τον καλυπτουν περα απο τις μαρκετιστικες υπερβολες της  apple

Ναι γι αυτο ολοι οι προγραμματιστες στα dev events της ιδιας της Microsoft εχουν Mac... 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη :

Οτι μηχανημα και να παρεις εγκατεστησε Linux περιβαλλον , ξεκινα με Ubuntu μια αρκετα φιλικη διανομη που εχει και πολυ ανεπτυγμενο community για support.

Τα linux-based συστηματα χρησιμοοποιυνται πολυ απο προγραμματιστες,δυκτιαδες γενικοτερσ τεχνικους , διοτι ειναι πολυ ευχρηστα οσων αφορα τις "τεχνικες" εργασιες . Στα Windows θα μπαινεις στο καθε παραπεταμενο domain για να εγκαταστησεις ενα εργαλειο και μετα στο configure κατι να παει και να παλεβεις με παραθυρα και κοντρα παραθυρα , στο Linux απομνημονευεις 2-5-10 εντολες και κανεις το συστημα killer μη σου πω tank!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Ναι γι αυτο ολοι οι προγραμματιστες στα dev events της ιδιας της Microsoft εχουν Mac... 😜

Πολύ καλά είναι και τα mac, αλλά για ποιο λόγο να έχουν mac (και όλοι μάλιστα), όταν κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους με surface book ή surface laptop.

Ιδίως το surface laptop 2 είναι ό,τι καλύτερο για προγραμματισμό σε laptop, λόγω της αναλογίας οθόνης (3:2). Δεν το πρότεινα -αν και παίζει σε πολύ καλές προσφορές αυτήν την περίοδο στο εξωτερικό-, γιατί το budget του ts είναι 300 ευρώ πιο χαμηλό (στα ίδια χαρακτηριστικά: cpu, ram, ssd). Προφανώς η οθόνη είναι πολύ καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...