Προς το περιεχόμενο

Laptop για προγραμματισμο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε παιδάκι μου Windows, κατέβασε και μια free έκδοση του Visual Studio και άρχισε να μαθαίνεις C#. Αν μπλέξεις με Linux τώρα που είσαι στην αρχή θα χαθείς. Μην συγκρίνουμε την ευκολία ανάπτυξης και τα εργαλεία σε Windows με το Linux τώρα, η μέρα με τη νύχτα. Άσε που αν θέλεις να μάθεις πχ PHP και στα Windows μπορείς.

Τα πάντα υπάρχουν στα Windows και στήνονται σε δευτερόλεπτα. Απλά οι παραπάνω είναι εντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και νομίζουν αν βάλουν Linux θα γίνουν σοβαροί προγραμματιστές επειδή το Linux είναι δήθεν για τους tech geeks. Δεν γίνεσαι προγραμματιστής έτσι δυστυχώς.

Σου μιλάει κάποιος με πάνω από 30 χρόνια εμπειρία σε προγραμματισμό. Στη σχολή (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός) σε όλα τα μαθήματα Πληροφορικής 10 χαλαρά. Και έμαθα προγραμματισμό σε Amstrad 6128...Basic αρχικά και μετά Pascal σε CPM. 

Επεξ/σία από possiz
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Στο σπιτι εχω hackintosh σε pc 12ετιας και macbook 2009 και στο γραφειο mac mini. Παντα ειχα windows αλλα απο ενα σημειο και μετα επρεπε να γυρισω σε mac (στο σπιτι) γιατι ηθελα να κανω build iOS apps. Ασχετα με την ερωτηση του op, δεν θα πηγαινα ποτε ξανα σε windows για πολλους και διαφορους λογους τους οποιους βαριεμαι να αναλυσω, υπαρχουν απειρα vs στο ιντερνετ αλλωστε ωστε ο καθενας να κρινει με βαση τις αναγκες του.

Εννοειται λοιπον οτι ο op μπορει να παρει pc και να βαλει hackintosh αν ψαχτει λιγο για τις συμβατοτητες πριν αγορασει. Φυσικα θα ειναι rock solid η εμπειρια χρησης, σα να ειχε κανονικο mac. 

συμφωνω σε αυτο απολυτα ,αν ειναι να γραφεις ios  πρεπει να εχεις mac  τωρα κατι τυποι  που το λενε σαν απολυτη εμεπιρια απλα για να ανοιγουν διαφανειες powepoint Κια να γραφουν στο αντιστοιχο  word  γελαω.

πχ εχω βολευτει εμ τα windows  γιατι χρησιμοποιω visual studio ,αλλιως υπο αλλες προυποθεσεις θα επαιζα πιο πολυ Linux

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, possiz είπε

Βάλε παιδάκι μου Windows, κατέβασε και μια free έκδοση του Visual Studio και άρχισε να μαθαίνεις C#. Αν μπλέξεις με Linux τώρα που είσαι στην αρχή θα χαθείς. Μην συγκρίνουμε την ευκολία ανάπτυξης και τα εργαλεία σε Windows με το Linux τώρα, η μέρα με τη νύχτα. Άσε που αν θέλεις να μάθεις πχ PHP και στα Windows μπορείς.

Τα πάντα υπάρχουν στα Windows και στήνονται σε δευτερόλεπτα. Απλά οι παραπάνω είναι εντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και νομίζουν αν βάλουν Linux θα γίνουν σοβαροί προγραμματιστές επειδή το Linux είναι δήθεν για τους tech geeks. Δεν γίνεσαι προγραμματιστής έτσι δυστυχώς.

Σου μιλάει κάποιος με πάνω από 30 χρόνια εμπειρία σε προγραμματισμό. Στη σχολή (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός) σε όλα τα μαθήματα Πληροφορικής 10 χαλαρά. Και έμαθα προγραμματισμό σε Amstrad 6128...Basic αρχικά και μετά Pascal σε CPM. 

Αν καταλαβες οτι του προτεινουμε UNIX επειδη , "Απλά οι παραπάνω είναι εντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και νομίζουν αν βάλουν Linux θα γίνουν σοβαροί προγραμματιστές επειδή το Linux είναι δήθεν για τους tech geeks" , εισαι απλα χαζουλης με λειψη αντιληψη κι αυτο δεν αφορα την ιδιοτητα σου ως προγραμματιστη αλλα ως ανθρωπο.

Επεισης σπευδεις να μας τονισεις ποσο χρονια ασχολεισαι με το αντικειμενο λεπτομερως λες και :

α) σε ρωτησε κανεις

β) ειναι on-topic

γ) καθιστα με καποιο τροπο τη γνωση σου περι λειτουργικων και  platform enviroments ανωτερη λες και α) εισαι επαγγελματιας sysadmin β) εισαι kernel developer

υ.γ προσπαθησε λιγο να σκεφτεις τα παραπανω , ειδαλως μπορεις να κανεις μια ωραιοτατη επικληση στην εμπειρια για δευτερη φορα και να τονισεις ( για δευτερη φορα ) το οτι ειμαστε ασχετοι γιατι προφανως εχεις machnine learning μοντελο ενσωματωμενο στο αντιληπτικο σου πεδιο , και οτι σπουδασες στην ΗΜΜΥ ( στα αχαμνα μας ) και οτι πηρες σε ολα τα μαθηματα 10 ( στα αχαμνα μας με ειρωνικο χαμογελο ) γιατι προφανως αυτο λεει για τα skills σου στον προγραμματισμο.

Επεξ/σία από Bloodskin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, theripper7 είπε

Το Linux δεν είναι λειτουργικό σύστημα αλλά πυρηνας λειτουργικού συστήματος όπως ο NT kernel στα windows. Ubuntu είναι διανομή linux που βασίζεται στον πυρήνα linux kernel. Όσων αφορά τα windows επειδή διαβάζω πολλά σχόλια να βάλεις κάποια διανομή linux και όχι windows θα έλεγα ότι για αρχή δεν υπάρχει θέμα ποιο λειτουργικό σύστημα θα χρησιμοποιησεις. Το λειτουργικο σύστημα στον προγραμματισμο έχει να κάνει με τι θες να ασχοληθείς π.χ. αν θες να γράψεις κώδικα σε .Net θα χρησιμοποιησεις windows ενώ αν θες να γράψεις κώδικα για ios θα χρησιμοποιησεις osx. 

Σε ευχαριστω που μου εξηγήσεις τι ειναι Linux Ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Bloodskin είπε

Αν καταλαβες οτι του προτεινουμε UNIX επειδη , "Απλά οι παραπάνω είναι εντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και νομίζουν αν βάλουν Linux θα γίνουν σοβαροί προγραμματιστές επειδή το Linux είναι δήθεν για τους tech geeks" , εισαι απλα χαζουλης με λειψη αντιληψη κι αυτο δεν αφορα την ιδιοτητα σου ως προγραμματιστη αλλα ως ανθρωπο.

Επεισης σπευδεις να μας τονισεις ποσο χρονια ασχολεισαι με το αντικειμενο λεπτομερως λες και :

α) σε ρωτησε κανεις

β) ειναι on-topic

γ) καθιστα με καποιο τροπο τη γνωση σου περι λειτουργικων και  platform enviroments ανωτερη λες και α) εισαι επαγγελματιας sysadmin β) εισαι kernel developer

υ.γ προσπαθησε λιγο να σκεφτεις τα παραπανω , ειδαλως μπορεις να κανεις μια ωραιοτατη επικληση στην εμπειρια για δευτερη φορα και να τονισεις ( για δευτερη φορα ) το οτι ειμαστε ασχετοι γιατι προφανως εχεις machnine learning μοντελο ενσωματωμενο στο αντιληπτικο σου πεδιο , και οτι σπουδασες στην ΗΜΜΥ ( στα αχαμνα μας ) και οτι πηρες σε ολα τα μαθηματα 10 ( στα αχαμνα μας με ειρωνικο χαμογελο ) γιατι προφανως αυτο λεει για τα skills σου στον προγραμματισμο.

Όταν γίνεις προγραμματιστής έλα να μου πεις πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, possiz είπε

Όταν γίνεις προγραμματιστής έλα να μου πεις πάλι. 

Οταν γινω προγραμματιστης θα κανω τη δουλεια μου στο συγκεκριμενο πεδιο που επελεξα , και σε πιο γενικευμενο πεδιο θα λεω οπου μπορω τη γνωμη μου πανω στο εκαστοτε θεμα straight forward χωρις να κανω λογικα αλματα επικαλουμενος την ιδιοτητα (επαγγελματιας) προγραμματιστης καπου που ειναι ατοπη.

Σου ευχομαι καλη δουλεια σε οποιο project κι αν δουλευεις και να εισαι παντα τοσο περηφανος γι αυτο.

Καλα να περνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με όσους προτείνουν linux (ή πιο σωστά *ΝΙΧ αλλα ας είμαστε ρεαλιστες στο πρώτο έτος ούτε BSD θα βάλει ούτε θα πάει να σκάσει 1.5κ να πάρει mac).

Είναι σημαντικό να μάθεις να δουλεύεις με unix συστήματα από μικρός θα μάθεις πράγματα που μόνο θετικά θα σου δώσουν, θα εξοικιωθείς με εργαλεία που πρόκειται να σου χρειαστούν παραπέρα, θα συνηθίσεις να δουλεύεις με τερματικό και ειδικά POSIX shell που είναι πολύ σημαντικό για απομακρυσμένες εργασίες κι εφόσον το θελήσεις και ψαχτείς παραπέρα το linux θα σε ωθήσει να εντρυφήσεις πιο βαθιά σε ό,τι αφορά τον τρόπο λειτουργίας ενός λειτουργικού να αυτοματοποιείς πράγματα κλπ το οποίο θα σου χρειαστεί αν αποφασίσεις να πας για DevOps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Bloodskin είπε

Οταν γινω προγραμματιστης θα κανω τη δουλεια μου στο συγκεκριμενο πεδιο που επελεξα , και σε πιο γενικευμενο πεδιο θα λεω οπου μπορω τη γνωμη μου πανω στο εκαστοτε θεμα straight forward χωρις να κανω λογικα αλματα επικαλουμενος την ιδιοτητα (επαγγελματιας) προγραμματιστης καπου που ειναι ατοπη.

Σου ευχομαι καλη δουλεια σε οποιο project κι αν δουλευεις και να εισαι παντα τοσο περηφανος γι αυτο.

Καλα να περνας

Κάποτε έγραφα κώδικα για το MAME. Μόνο αυτό βρίσκω τώρα.

http://68.192.6.255:81/Archive/february98.htm

Ψάξε για Zissopoulos

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Fortistis είπε

Ό,τι και να πάρεις, να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Windows. 

Όλος ο κόσμος λειτουργεί με *NIX συστήματα και το Windows δεν είναι τέτοιο. Εάν θέλεις να έχεις προβλήματα, χρησιμοποίησε Windows. 

Πλέον τα windows έχουν και υποσύστημα ubuntu.

Βέβαια και πάλι προτείνω στο παλικάρι να πάει σε mac.

Πρέπει από την αρχή να μπει σε σωστό δρόμο και να μην χάνει χρόνο!

4 ώρες πριν, possiz είπε

Βάλε παιδάκι μου Windows, κατέβασε και μια free έκδοση του Visual Studio και άρχισε να μαθαίνεις C#. Αν μπλέξεις με Linux τώρα που είσαι στην αρχή θα χαθείς. Μην συγκρίνουμε την ευκολία ανάπτυξης και τα εργαλεία σε Windows με το Linux τώρα, η μέρα με τη νύχτα. Άσε που αν θέλεις να μάθεις πχ PHP και στα Windows μπορείς.

Τα πάντα υπάρχουν στα Windows και στήνονται σε δευτερόλεπτα. Απλά οι παραπάνω είναι εντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και νομίζουν αν βάλουν Linux θα γίνουν σοβαροί προγραμματιστές επειδή το Linux είναι δήθεν για τους tech geeks. Δεν γίνεσαι προγραμματιστής έτσι δυστυχώς.

Σου μιλάει κάποιος με πάνω από 30 χρόνια εμπειρία σε προγραμματισμό. Στη σχολή (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός) σε όλα τα μαθήματα Πληροφορικής 10 χαλαρά. Και έμαθα προγραμματισμό σε Amstrad 6128...Basic αρχικά και μετά Pascal σε CPM. 

Πλέον το visual studio τρέχει και σε mac.

https://visualstudio.microsoft.com/vs/mac/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Πλέον τα windows έχουν και υποσύστημα ubuntu.

Βέβαια και πάλι προτείνω στο παλικάρι να πάει σε mac.

Πρέπει από την αρχή να μπει σε σωστό δρόμο και να μην χάνει χρόνο!

Πλέον το visual studio τρέχει και σε mac.

https://visualstudio.microsoft.com/vs/mac/

Εσύ που έχεις μπει στο σωστό δρόμο με τι ακριβώς ασχολείσαι για να έχουμε μια ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι με το subsystem for Linux έχω βρει την υγεία μου.. Ούτε dual boot ούτε 100 vm. Κάνω την δουλειά μου όμορφα και ωραία. 

Το σημαντικό είναι να κάνεις την δουλειά σου. Τα υπόλοιπα είναι για flame war σε forum. 

 

TS εγώ θα σου πρότεινα dual boot ή αυτό που κάνω εγώ. Και δεν θα βρίζεις αν οι φίλοι σου θέλουν να παίξετε κανα χαλαρό παιχνίδι τύπου LoL και θα μάθεις δύο πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
59 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Εγώ πάλι με το subsystem for Linux έχω βρει την υγεία μου.. Ούτε dual boot ούτε 100 vm. Κάνω την δουλειά μου όμορφα και ωραία. 

Το σημαντικό είναι να κάνεις την δουλειά σου. Τα υπόλοιπα είναι για flame war σε forum. 

TS εγώ θα σου πρότεινα dual boot ή αυτό που κάνω εγώ. Και δεν θα βρίζεις αν οι φίλοι σου θέλουν να παίξετε κανα χαλαρό παιχνίδι τύπου LoL και θα μάθεις δύο πράγματα. 

Θα ειχα διαφορετικο pc για παιχνιδια, απλα τωρα ηθελα ενα Laptopaki και για την σχολη,  αλλα και να φτιαχνω προγραμματα για δικη μου χρηση.

Επισης ηθελα να ρωτησω τι προγραμμα χρησιμοποιειται για να γραφετε κωδικα εσεις; Και ποιο μου προτεινεται; Εγω αυτην την στιγμη εχω το Notepad++.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...