Προς το περιεχόμενο

Laptop για προγραμματισμο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elorant είπε

Δεν γράφουν όλοι κώδικα για web ρε μάστορα.

Δεν εννοώ να έχεις ένα παράθυρο browser ανοιχτό για να βλέπεις την σελίδα που φτιάχνεις, εννοώ να το έχεις ανοιχτό για να βρίσκεις πληροφορίες. Ούτε εννοώ ότι τα windows είναι ένα καλύτερο λειτουργικό για να ανοίξεις το IDE να γράψεις ένα πρόγραμμα που θα τρέχει σε linux και να το δοκιμάσεις, εννοώ ότι είναι ένα καλύτερο λειτουργικό από το Ubuntu για το μοναδικό pc που έχει ένας φοιτητής το οποίο για αυτόν θα είναι και διασκέδαση και πειραματισμός με άλλους τομείς εργασίας πέρα από τον προγραμματισμό. Είναι και το λειτουργικό που χρησιμοποιούν οι περισσότερες επιχειρήσεις στα desktop pc τους οπότε και η δεύτερη μεγαλύτερη πηγή εισοδήματος για προγραμματιστές στην Ελλάδα.

Από το να έχεις σωστό ορθογραφικό έλεγχο με το word που δίνει η microsoft δωρεάν στους φοιτητές μέχρι να δοκιμάσεις την suite της adobe για τις φωτογραφίες και τα video σου, να φτιάξεις ένα 3D και να δεις πως δουλεύουν οι 3D artists στα games, να σετάρεις το δικό σου ραδιοφωνικό σταθμό με ένα μίκτη της προκοπής, να τρέχει ο DLNA server σου χωρίς κολλήματα, να έχεις σωστούς drivers για κάθε συσκευή που θέλεις να συνδέσεις, να βάλεις ένα video player που να κάνει σωστά resize τις ταινίες μικρής ανάλυσης, να παίξεις ένα παιχνίδι, η λίστα δεν τελειώνει. Η λίστα του γιατί να μην χρησιμοποιήσεις windows για web server είναι μεγαλύτερη βέβαια.

Εγώ δεν γράφω αποκλειστικά κώδικα για web, για linux όμως δεν έχει χρειαστεί κανένας πελάτης μου κάτι, είμαι σίγουρος ότι κάποιοι στη χώρα μας έχουν τέτοιους πελάτες όμως εκτιμώ ότι είναι λίγοι.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, elpenor είπε

Εγώ τα λεφτά μου σαν προγραμματιστής τα βγάζω εδώ και 17 χρόνια, ηλεκτρολόγος μηχανικός σπούδασα και έχω πάρει κατά καιρούς πολλές πιστοποιήσεις. Τα windows και τα mac είναι μία χαρά, linux σε γραφικό περιβάλλον δεν χρησιμοποιώ, όμως έχω 2 δικούς μου server και διαχειρίζομαι πολλούς ακόμα που φυσικά τρέχουν linux (centos, debian, cloudlinux).

Μέσα στα windows έχεις 3 διαφορετικούς τρόπους να τρέχεις εφαρμογές linux και δεν μπορώ καν να καταλάβω τους λόγους που το κράζουν τόσο σαν λειτουργικό, δεν λέω έχω και εγώ τα παράπονα μου και τα γράφω στα forum της microsoft όμως συνεχίζω να τα προτιμώ. Τώρα από την στιγμή που τα windows είναι ουσιαστικά δωρεάν αν δεν σε πειράζει το σηματάκι κάτω δεξιά που λέει activate windows δεν βρίσκω λόγο να πάρεις laptop με αυτά, όμως το ubuntu με GUI είναι τραγικό και το mac ακριβό χωρίς λόγο.

Αν στα windows μπορείς να κάνεις 1000 πράγματα (με τις αντίστοιχες εφαρμογές) στο mac μπορείς να κάνεις 900 600 και στο ubuntu 100. Είμαι σίγουρος ότι κανένας από όσους σου λένε να βάλεις linux δεν γράφουν αυτή τη στιγμή στο forum σε μηχάνημα που τρέχει linux σαν μοναδικό OS. Για προγραμματισμό εγώ θα ήθελα στο γραφείο μου εκτός από το laptop και μία 1440p οθόνη και ένα μηχανικό πληκτρολόγιο αλλά δεν έχω ακούσει κανένα άλλο να τα χρειάζεται. Αν σκοπεύεις να κάνεις πολλά compile πάρε ένα σοβαρό CPU της intel.

Οι σπουδές, η αριστεία σε αυτές και η επαγγελματική εμπειρία έχουν σχέση με το πόσο καλά μπορεί να συμβουλέψει κάποιος τον άλλο και καθιστούν την γνώμη του ανώτερη, δεν είναι off topic και είναι κάτι που το αντιλαμβάνεσαι όταν δουλέψεις σε συνεργασία με άλλες ειδικότητες. Εσύ αλήθεια αυτό το μήνυμα το γράφεις από Ubuntu; Γνωρίζεις πολλούς προγραμματιστές που να χρησιμοποιούν Ubuntu; Εγώ όσους έχω γνωρίσει windows και mac χρησιμοποιούν και μέσα από αυτά όλη τη μέρα κάνουν διαχείριση με ssh τους server τους. Αν το Ubuntu είναι τόσο καλό γιατί το χρησιμοποιούν τόσο λίγοι άνθρωποι στον πλανήτη;

Χρησιοποιω ubuntu σχεδον για τα παντα και σκοπευω να διαγραψω τελειως το partition της microsoft. Γνωριζω αρκετους ειτε web devs ειτε systemαδες που χρησιμοποιουν linux τουλαχιστον για development enviroment.

Οσο για το part που λες περι αριστειας και βαρυτητας γνωμεων , καλη η αποψη αλλα ξεχασες τα λογικα επειχηρηματα που θα με πεισουν. Η επικληση στην εμπειρια δε με αγγιζει και ατακες του στυλ "οταν κανεις αυτο θα καταλαβεις" υποβαθμιζουν το διαπραγματευτικο επιπεδο του συνομιλητη στα ματια μου.

Επεξ/σία από Bloodskin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα που γίνεται , ελπίζω το παιδί να έλυσε την απορία του και να βρήκε φορητό

δράττω την ευκαιρία να απαντήσω στον φίλο elpenor γιατί μου προξένησε απορία η απάντησή του, πληροφοριακά και μόνο, ο καθένας επιλέγει ότι τον βολεύει, και να του πω ότι φίλε όντας παρά ένα χρόνο 50 έχω καταργήσει τα windows εδώ και 7 χρόνια, δουλεύω αποκλειστικά σε linux,  και το έχω εγκαταστήσει παντού, γραφείο, δουλειά, ως και ο φορητός της κόρης μου τα πάντα είναι σε linux, web development, virtualization systems, διαχείριση servers, δίκτυα κτλ είναι εν συντομία η δουλειά μου και σε πληροφορώ ότι περισσότερες δυσκολίες αντιμετωπίζω με τα windows παρά με το linux. Δεν λέω ότι είναι εύκολο, πολλές φορές κάτι απλό μπορεί να σε παιδέψει να δουλέψει αλλά έχεις την χαρά ότι το έφτιαξες ψάχνοντας και όχι παλεύοντας με ακαταλαβίστικα error 0xc004f074 κτλ.Ακόμα και μερικά προγράμματα που είτε τα έχεις συνηθίσει είτε δεν έχεις χρόνο να επενδύσεις να μάθεις το αντίστοιχό του, παίζει στο linux με διάφορες τεχνικές οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να τρως τέτοιο φακέλωμα από την microsoft.  Τέσπα, περί ορέξεως που λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, elpenor είπε

Δεν εννοώ να έχεις ένα παράθυρο browser ανοιχτό για να βλέπεις την σελίδα που φτιάχνεις, εννοώ να το έχεις ανοιχτό για να βρίσκεις πληροφορίες. Ούτε εννοώ ότι τα windows είναι ένα καλύτερο λειτουργικό για να ανοίξεις το IDE να γράψεις ένα πρόγραμμα που θα τρέχει σε linux και να το δοκιμάσεις, εννοώ ότι είναι ένα καλύτερο λειτουργικό από το Ubuntu για το μοναδικό pc που έχει ένας φοιτητής το οποίο για αυτόν θα είναι και διασκέδαση και πειραματισμός με άλλους τομείς εργασίας πέρα από τον προγραμματισμό. Είναι και το λειτουργικό που χρησιμοποιούν οι περισσότερες επιχειρήσεις στα desktop pc τους οπότε και η δεύτερη μεγαλύτερη πηγή εισοδήματος για προγραμματιστές στην Ελλάδα.

Από το να έχεις σωστό ορθογραφικό έλεγχο με το word που δίνει η microsoft δωρεάν στους φοιτητές μέχρι να δοκιμάσεις την suite της adobe για τις φωτογραφίες και τα video σου, να φτιάξεις ένα 3D και να δεις πως δουλεύουν οι 3D artists στα games, να σετάρεις το δικό σου ραδιοφωνικό σταθμό με ένα μίκτη της προκοπής, να τρέχει ο DLNA server σου χωρίς κολλήματα, να έχεις σωστούς drivers για κάθε συσκευή που θέλεις να συνδέσεις, να βάλεις ένα video player που να κάνει σωστά resize τις ταινίες μικρής ανάλυσης, να παίξεις ένα παιχνίδι, η λίστα δεν τελειώνει. Η λίστα του γιατί να μην χρησιμοποιήσεις windows για web server είναι μεγαλύτερη βέβαια.

Εγώ δεν γράφω αποκλειστικά κώδικα για web, για linux όμως δεν έχει χρειαστεί κανένας πελάτης μου κάτι, είμαι σίγουρος ότι κάποιοι στη χώρα μας έχουν τέτοιους πελάτες όμως εκτιμώ ότι είναι λίγοι.

Linux δεν είναι ubuntu. Επίσης, για έναν φοιτητή είναι ορθότερο να μάθει σε μία σωστή λογική που είτε να αγοράζει αυτά που χρησιμοποιεί ή να χρησιμοποιεί ελεύθερο λογισμικό. Η λαμογιά του να έχει σπασμένα είναι όχι καλή πρακτική. Επίσης, το να είναι κανείς επαγγελματίας και να βγάζει λεφτά χρησιμοποιώντας σπασμένα λογισμικά, είναι κατακριτέο και μεμπτό. 

Από εκεί και πέρα, όπως έγραψε και ο @elorant, τα εργαλεία που χρησιμοποιεί κανείς συνήθως βγαίνουν πρώτα σε Linux/*NIX και μετά σε Windows και εάν βγουν για Windows. Βέβαια, έναν προγραμματιστή αυτό δεν θα τον πείραζε αναγκαία γιατί μπορεί να πάρει τον source code που κάποιος θα έχει βγάλει για Windows και να τον κάνει build για το σύστημά του. Αλλά, όταν θέλεις να φτιάξεις κάτι δεν θες να σπαταλήσεις Χ ώρες για να λύσεις όλα τα peculiarities του source code και (τελικά) να κάνεις build το εργαλείο που θέλεις για να κάνεις εκείνο το functionality που είναι το 1% του project σου. Θέλεις να είναι έτοιμο. 

Ακόμα, είναι αρκετά παραγωγικό να έχεις ένα terminal, ένα dir structure, ίδιο (ή σχεδόν ίδιο) set από pre-installed executables στην "προσωπική" σου ζωή και στην "επαγγελματική" σου. Και πιο παραγωγικό είναι το γεγονός ότι δεν τα έχεις σπασμένα (δηλαδή, σέβεσαι την πνευματική ιδιοκτησία στο λογισμικό και ακολουθείς καλές και νόμιμες πρακτικές) αλλά και ότι μπορείς να τα τροποποιήσεις κατά όπως θες. 

Για έναν που κάνει web dev και δεδομένου ότι οι περισσότεροι servers είναι linux μηχανήματα, δεν βλέπω το λόγο να μην έχει linux. Εάν θα το έχει ως dual boot είναι αδιάφορο. Επίσης, με το mono develop, δεν βλέπω το λόγο που κανείς θα θέλει να έχει ένα σύστημα για την εργασία του και που δεν είναι UNIX, εκτός του να παίζει παιχνίδια. Αλλά, εάν κανείς θέλει να παίζει παιχνίδια, γιατί δεν παίρνει μία κονσόλα; 

Τα παραπάνω είναι για προγραμματιστές/computer scientists. Για γραφίστες, όντως δεν έχει νόημα το Linux, κυρίως λόγο της σουίτας της Adobe. Από τα υπόλοιπα που αναφέρεις όμως και είναι όντως προγραμματιστική δουλειά (δηλαδή, όχι φτιάξε 3D και όχι κάνε γραφικά και εικόνες), δεν έχω βρει συναντήσει πρόβλημα ποτέ. 

Τέλος, όταν κανείς μπαίνει στο "αυτό είναι **καλύτερο λειτουργικό** ", τότε αρχίζει ο οπαδισμός και συνήθως αυτός πάει με ένα σκεπτικό που δεν έχει ορθολογική σκέψη. Αυτό το σκεπτικό μπορεί να το δει κανείς και σε δηλώσεις όπου χρησιμοποιείται η λογική πλάνη "εξ έδρας" (π.χ. "εγώ έχω δίκιο επειδή έχω Χ εμπειρία" ). Σε κάθε περίπτωση, το Windows δεν είναι UNIX σύστημα ενώ όλα τα άλλα είναι. Αυτό, αντικειμενικά, το κάνει μειοψηφία. 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα απορω μερικοι με αυτα που προτεινετε και μαλιστα πατε να παρετε και στο λαιμο σας καποιον που δεν ξερει... Στα των μακ, ειναι αληθεια οτι οι επαγγελματιες σε microsoft, google και αρκετες εταιρείες κυριως web dev και mobile app εχουν μακ. Ο λογος ειναι οαρα πολυ απλος και προφανης και δεν ειναι επειδη τα αππλ ειναι καλυτερα η ανωτερα. Ενα ντεβ οταν βγαζει μια εφαρμογη η μια σελιδα πρεπει να ειναι σιγουρος οτι αυτο που φτιαχνει τρεχει σε ΟΛΑ τα λειτουργικα συστηματα. Στα windows mac δεν παιζουν νομιμα για να προλαβω τους εξυπνους. Στα μακ ομως το αναποδο γινεται. 

 

Τωρα στο κλασσικο ντιμπειτ λινουξ μπλα μπλα... Μερικοι απορω αν εχετε δουλεψει ποτε ατη βιομηχανια για να εχετε μια ιδεα. Ολες οι εταιρειες δουλευουν σχεδον κατα 99% windows οποτε αν πρεπει καποιος να ξεκινησει απο καπου αυτο ειναι απο εκει. Πρεπει να ασχοληθει με λινουξ υνιξ;  φυσικα θα ηταν μια πολυ καλη ιδεα καθως οτι σερβερ παιζει παγκοσμια τρεχε linux or unix οποτε στην καλυτερη οι βασικες εντολες σε τερμιναλ ειναι κατι παραπανω απο χρησιμες, αλλα μπορεις να τα μαθεις και στη δουλεια. 

 

Τωρα για λαπτοπ, σιγουρα δεν υπαρχει λογος για να δωσεις λεφτα. Δωσε απλα οσα χρειαζεται για να παρεις ενα οχι σαπιο μηχανημα(ssd 16gb ram, ειναι μαστ) και καλο θα ηταν να εχει μεγαλη οθονη (15+). Επισης θα σου ελεγα να επενδυσεις και σε ενα μονιτορ για να μπορεις να επεκτεινεις το workspace σου. 

 

Αυτα και καλες αγορες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hakunamatata είπε

Πραγματικα απορω μερικοι με αυτα που προτεινετε και μαλιστα πατε να παρετε και στο λαιμο σας καποιον που δεν ξερει... Στα των μακ, ειναι αληθεια οτι οι επαγγελματιες σε microsoft, google και αρκετες εταιρείες κυριως web dev και mobile app εχουν μακ. Ο λογος ειναι οαρα πολυ απλος και προφανης και δεν ειναι επειδη τα αππλ ειναι καλυτερα η ανωτερα. Ενα ντεβ οταν βγαζει μια εφαρμογη η μια σελιδα πρεπει να ειναι σιγουρος οτι αυτο που φτιαχνει τρεχει σε ΟΛΑ τα λειτουργικα συστηματα. Στα windows mac δεν παιζουν νομιμα για να προλαβω τους εξυπνους. Στα μακ ομως το αναποδο γινεται. 

Τωρα στο κλασσικο ντιμπειτ λινουξ μπλα μπλα... Μερικοι απορω αν εχετε δουλεψει ποτε ατη βιομηχανια για να εχετε μια ιδεα. Ολες οι εταιρειες δουλευουν σχεδον κατα 99% windows οποτε αν πρεπει καποιος να ξεκινησει απο καπου αυτο ειναι απο εκει. Πρεπει να ασχοληθει με λινουξ υνιξ;  φυσικα θα ηταν μια πολυ καλη ιδεα καθως οτι σερβερ παιζει παγκοσμια τρεχε linux or unix οποτε στην καλυτερη οι βασικες εντολες σε τερμιναλ ειναι κατι παραπανω απο χρησιμες, αλλα μπορεις να τα μαθεις και στη δουλεια. 

Τωρα για λαπτοπ, σιγουρα δεν υπαρχει λογος για να δωσεις λεφτα. Δωσε απλα οσα χρειαζεται για να παρεις ενα οχι σαπιο μηχανημα(ssd 16gb ram, ειναι μαστ) και καλο θα ηταν να εχει μεγαλη οθονη (15+). Επισης θα σου ελεγα να επενδυσεις και σε ενα μονιτορ για να μπορεις να επεκτεινεις το workspace σου. 

Αυτα και καλες αγορες. 

Ένα post βασισμένο μόνο σε λογικές πλάνες και σε συζήτηση engineering/science ανθρώπων, θα έπρεπε να ήταν κάτι που θα σκεφτόταν κανείς διπλά πριν το κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/16874416/Dell-Inspiron-3567-i5-7200U-8GB-256GB-FHD-W10.html

Σε αυτά τα λεφτά εδώ είσαι...
Το μόνο θα σκεφτόμουν "άμεσα" να του αλλάξω θα ήταν την RAM να πάει στα 16GΒ
Αλλά πραγματικά, όσο είσαι στην σχολή, ειδικά στην αρχή λίγο δύσκολα να τα χρειαστείς.

ΥΓ. Έχει γίνει ένας τεράστιος OS πόλεμος στις απαντήσεις.
Εγώ έχω να πω, έκαστος στο είδος του...
Δεν ξέρω με ποιο κομμάτι του προγραμματισμού θα ασχοληθείς αλλά συνέχισε να δουλεύεις με ότι δουλεύεις τώρα, είτε αυτό είναι Linux/Windows/Mac.
Αν τα μαθήματα στην σχολή σου απαιτήσουν το "κάτι παραπάνω" που δεν το έχει το λειτουργικό που δουλεύεις τότε θα καταλάβεις ότι πρέπει να πας αλλού.
Μην τρως τον παπά από καμία πλευρά.
Προσωπικά, στο σπίτι έχω Linux/Windows και στην δουλειά Mac (Hackintosh).
Προφανώς και έχω "στήσει" το περιβάλλον εργασίας καλύτερα στον χώρο της εργασίας μου αλλά χρησιμοποιώ τα ίδια προγράμματα και στα 3 λειτουργικά συστήματα!
Οπότε no worries.

Το "πρόβλημα" που με υποχρεώνει να έχω Hackintosh είναι η δουλειά των συναδέλφων μου!
Είμαι web developer και οι συνάδελφοι, designers, χρησιμοποιούν το sketch για το wire-framing οπότε  με "αναγκάζουν" να έχω MacOS για να ανοίξω τα αρχεία τους.
Για να προλάβω μερικούς...
Ξέρω ότι υπάρχουν λύσεις όπως το Zeplin όπου μπορώ να δω τα mockups και να πάρω τα assets αλλά πολλές φορές ξεχνάνε να μου κάνουν exportable κάποιο γραφικό και σε βάθος χρόνο μου είναι πιο γρήγορο να παίρνω ο ίδιος τα αρχεία όπως τα θέλω εγώ από τα πρωτότυπα αρχεία.
Θα είχα το ίδιο και χειρότερο πρόβλημα αν δούλευα Linux όπως μπορείς να φανταστείς...

Οπότε όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να καθορίσουν τις ανάγκες σου.
Όλα αυτά βέβαια είναι πράγματα που θα σε απασχολήσουν σε πολύ βάθος χρόνου, just keep them in mind!

Επεξ/σία από XPHSTOS_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Ένα post βασισμένο μόνο σε λογικές πλάνες και σε συζήτηση engineering/science ανθρώπων, θα έπρεπε να ήταν κάτι που θα σκεφτόταν κανείς διπλά πριν το κάνει. 

Σορρυ κατι δε καταλαβαινω σε αυτο που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαστε εντελώς off topic θέλω να δώσω μία απάντηση σε όσους προκάλεσαν απορία ή μεγάλες αντιρρήσεις αυτά που έγραψα.

Το να μην κάνεις activate τα windows και να τα χρησιμοποιείς όσο είσαι φοιτητής μέχρι να μπορέσεις να βγάλεις λεφτά και να τα αγοράσεις πιστεύω προσωπικά ότι είναι ένας από τους λόγους που η Microsoft σου επιτρέπει να τα κατεβάσεις από αυτή  και μετά λειτουργούν και σου δίνει updates χωρίς serial. Ακόμα και αν δεν είναι έτσι δυστυχώς δεν μπορώ να νοιώσω τύψεις για το ότι ο συγκεκριμένος κολοσός και οι μέτοχοι του που ανήκουν στο 1% δεν θα πάρουν τα λεφτά ενός φοιτητή. Όσο αφορά τα υπόλοιπα προγράμματα που γράφω ότι θα μπορεί να δοκιμάσει υπάρχουν trial και 60% discount για φοιτητές. Εγώ που τα δοκίμασα σαν φοιτητής τώρα τα πληρώνω και τα χρησιμοποιώ στην δουλειά μου. Στο post μου στο Windows Club μπορείτε να δείτε ότι προτείνω μόνο open source προγράμματα για τον κόσμο που έχει το pc για καθημερινή χρήση και δεν το βλέπει επαγγελματικά.

Δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση ότι ένας φοιτητής δεν μπορεί να μάθει να προγραμματίζει σε linux, απλά λέω ότι αν το κάνει στα windows και τρέχει ότι χρειάζεται από linux μέσα σε αυτά ( cygwin / win subsystem / docker / full os virtualization ) τότε θα έχει παραπάνω δυνατότητες που δεν αφορούν τον προγραμματισμό αλλά την εξερεύνηση εφαρμογών, τη χρήση συσκευών και την διασκέδαση. Δηλαδή οι συγκεκριμένοι λόγοι που θεωρώ τα Windows και το MacOS καλύτερα είναι οι drivers, τα άπειρα προγράμματα που τρέχουν μόνο σε αυτά και το πόσο εύκολο είναι να τρέξεις το linux μέσα τους.

Αντιλαμβάνομαι τα πλεονεκτήματα που έχει το linux για κάποιον που θέλει αποκλειστικά να προγραμματίζει όμως όταν θυμάμαι τον εαυτό μου φοιτητή ήθελα να τα ανακαλύψω όλα και να διασκεδάσω ταυτόχρονα οπότε πέρα από την προσωπική προτίμηση τα προτείνω ακόμα ποιο έντονα σε κάποιον που τώρα ξεκινάει την επαφή του με όλα αυτά. Δεν κατηγορώ το linux σαν λειτουργικό γενικά, εγώ κυρίως από αυτό ζω, όμως δεν το θεωρώ ακόμα ικανό να ανταγωνιστεί στον τομέα του personal computer.

Όσο αφορά τα προβλήματα των windows με τα ακατανόητα error και τις ταλαιπωρίες στο linux αυτά έχω να τα ζήσω από την προηγούμενη δεκαετία, τώρα κανένα OS που έχω δουλέψει δεν έχει τέτοιου είδους προβλήματα και υπάρχουν και πολύ ωραία logs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, elpenor είπε

Από το να έχεις σωστό ορθογραφικό έλεγχο με το word που δίνει η microsoft δωρεάν στους φοιτητές μέχρι να δοκιμάσεις την suite της adobe για τις φωτογραφίες και τα video σου, να φτιάξεις ένα 3D και να δεις πως δουλεύουν οι 3D artists στα games, να σετάρεις το δικό σου ραδιοφωνικό σταθμό με ένα μίκτη της προκοπής, να τρέχει ο DLNA server σου χωρίς κολλήματα, να έχεις σωστούς drivers για κάθε συσκευή που θέλεις να συνδέσεις, να βάλεις ένα video player που να κάνει σωστά resize τις ταινίες μικρής ανάλυσης, να παίξεις ένα παιχνίδι, η λίστα δεν τελειώνει. Η λίστα του γιατί να μην χρησιμοποιήσεις windows για web server είναι μεγαλύτερη βέβαια.

Εγώ δεν γράφω αποκλειστικά κώδικα για web, για linux όμως δεν έχει χρειαστεί κανένας πελάτης μου κάτι, είμαι σίγουρος ότι κάποιοι στη χώρα μας έχουν τέτοιους πελάτες όμως εκτιμώ ότι είναι λίγοι.

Όλα αυτά που γράφεις δεν αφορούν προγραμματιστή. Αφορούν επαγγέλματα σχετικά με εικόνα-ήχο. Οπότε είναι άλλη συζήτηση.

Η δε, τελευταία παράγραφος δείχνει μια παρανόηση. Δεν δουλεύει κάποιος σε linux γιατί θέλει το output να είναι για linux. Δουλεύει σε linux γιατί έχει κάποιες λειτουργίες που δεν τις βρίσκει στα Windows.

Δεν θέλω να μπω σε μια λογική ποιο λειτουργικό είναι καλύτερο γιατί χρησιμοποιώ και τα δύο, αν και περισσότερο τα Windows λόγω Visual Studio. Απλά υπάρχουν πολλές παρανοήσεις όσον αφορά την χρήση Linux ένθεν κακείθεν. Οι μεν θεωρούν ότι αν βάλεις Linux γίνεσαι αυτομάτως προγραμματισταράς, οι δε ότι αν χρησιμοποιείς Linux περιορίζεις πολύ το πελατολόγιο σου όπως και την εμπειρία χρήσης. Και τα δύο είναι λάθος. Όπως έχω ξαναπεί, και δεν το λέω μόνο εγώ βέβαια, οι ανάγκες καθορίζουν τα εργαλεία κι όχι το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fortistis είπε

Linux δεν είναι ubuntu. Επίσης, για έναν φοιτητή είναι ορθότερο να μάθει σε μία σωστή λογική που είτε να αγοράζει αυτά που χρησιμοποιεί ή να χρησιμοποιεί ελεύθερο λογισμικό. Η λαμογιά του να έχει σπασμένα είναι όχι καλή πρακτική. Επίσης, το να είναι κανείς επαγγελματίας και να βγάζει λεφτά χρησιμοποιώντας σπασμένα λογισμικά, είναι κατακριτέο και μεμπτό. 

Από εκεί και πέρα, όπως έγραψε και ο @elorant, τα εργαλεία που χρησιμοποιεί κανείς συνήθως βγαίνουν πρώτα σε Linux/*NIX και μετά σε Windows και εάν βγουν για Windows. Βέβαια, έναν προγραμματιστή αυτό δεν θα τον πείραζε αναγκαία γιατί μπορεί να πάρει τον source code που κάποιος θα έχει βγάλει για Windows και να τον κάνει build για το σύστημά του. Αλλά, όταν θέλεις να φτιάξεις κάτι δεν θες να σπαταλήσεις Χ ώρες για να λύσεις όλα τα peculiarities του source code και (τελικά) να κάνεις build το εργαλείο που θέλεις για να κάνεις εκείνο το functionality που είναι το 1% του project σου. Θέλεις να είναι έτοιμο. 

Ακόμα, είναι αρκετά παραγωγικό να έχεις ένα terminal, ένα dir structure, ίδιο (ή σχεδόν ίδιο) set από pre-installed executables στην "προσωπική" σου ζωή και στην "επαγγελματική" σου. Και πιο παραγωγικό είναι το γεγονός ότι δεν τα έχεις σπασμένα (δηλαδή, σέβεσαι την πνευματική ιδιοκτησία στο λογισμικό και ακολουθείς καλές και νόμιμες πρακτικές) αλλά και ότι μπορείς να τα τροποποιήσεις κατά όπως θες. 

Για έναν που κάνει web dev και δεδομένου ότι οι περισσότεροι servers είναι linux μηχανήματα, δεν βλέπω το λόγο να μην έχει linux. Εάν θα το έχει ως dual boot είναι αδιάφορο. Επίσης, με το mono develop, δεν βλέπω το λόγο που κανείς θα θέλει να έχει ένα σύστημα για την εργασία του και που δεν είναι UNIX, εκτός του να παίζει παιχνίδια. Αλλά, εάν κανείς θέλει να παίζει παιχνίδια, γιατί δεν παίρνει μία κονσόλα; 

Τα παραπάνω είναι για προγραμματιστές/computer scientists. Για γραφίστες, όντως δεν έχει νόημα το Linux, κυρίως λόγο της σουίτας της Adobe. Από τα υπόλοιπα που αναφέρεις όμως και είναι όντως προγραμματιστική δουλειά (δηλαδή, όχι φτιάξε 3D και όχι κάνε γραφικά και εικόνες), δεν έχω βρει συναντήσει πρόβλημα ποτέ. 

Τέλος, όταν κανείς μπαίνει στο "αυτό είναι **καλύτερο λειτουργικό** ", τότε αρχίζει ο οπαδισμός και συνήθως αυτός πάει με ένα σκεπτικό που δεν έχει ορθολογική σκέψη. Αυτό το σκεπτικό μπορεί να το δει κανείς και σε δηλώσεις όπου χρησιμοποιείται η λογική πλάνη "εξ έδρας" (π.χ. "εγώ έχω δίκιο επειδή έχω Χ εμπειρία" ). Σε κάθε περίπτωση, το Windows δεν είναι UNIX σύστημα ενώ όλα τα άλλα είναι. Αυτό, αντικειμενικά, το κάνει μειοψηφία. 

Περι του σπασμενου λογισκου που ανεφερες, εχω την εντυπωσει πως οταν μπεςι σε μια εταιρεια σου ζητανε πιστοποιησεις για τα προγραμματα που εχεις οτι ειναι γνησια.

2 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

https://www.skroutz.gr/s/16874416/Dell-Inspiron-3567-i5-7200U-8GB-256GB-FHD-W10.html

Σε αυτά τα λεφτά εδώ είσαι...
Το μόνο θα σκεφτόμουν "άμεσα" να του αλλάξω θα ήταν την RAM να πάει στα 16GΒ
Αλλά πραγματικά, όσο είσαι στην σχολή, ειδικά στην αρχή λίγο δύσκολα να τα χρειαστείς.

ΥΓ. Έχει γίνει ένας τεράστιος OS πόλεμος στις απαντήσεις.
Εγώ έχω να πω, έκαστος στο είδος του...
Δεν ξέρω με ποιο κομμάτι του προγραμματισμού θα ασχοληθείς αλλά συνέχισε να δουλεύεις με ότι δουλεύεις τώρα, είτε αυτό είναι Linux/Windows/Mac.
Αν τα μαθήματα στην σχολή σου απαιτήσουν το "κάτι παραπάνω" που δεν το έχει το λειτουργικό που δουλεύεις τότε θα καταλάβεις ότι πρέπει να πας αλλού.
Μην τρως τον παπά από καμία πλευρά.
Προσωπικά, στο σπίτι έχω Linux/Windows και στην δουλειά Mac (Hackintosh).
Προφανώς και έχω "στήσει" το περιβάλλον εργασίας καλύτερα στον χώρο της εργασίας μου αλλά χρησιμοποιώ τα ίδια προγράμματα και στα 3 λειτουργικά συστήματα!
Οπότε no worries.

Το "πρόβλημα" που με υποχρεώνει να έχω Hackintosh είναι η δουλειά των συναδέλφων μου!
Είμαι web developer και οι συνάδελφοι, designers, χρησιμοποιούν το sketch για το wire-framing οπότε  με "αναγκάζουν" να έχω MacOS για να ανοίξω τα αρχεία τους.
Για να προλάβω μερικούς...
Ξέρω ότι υπάρχουν λύσεις όπως το Zeplin όπου μπορώ να δω τα mockups και να πάρω τα assets αλλά πολλές φορές ξεχνάνε να μου κάνουν exportable κάποιο γραφικό και σε βάθος χρόνο μου είναι πιο γρήγορο να παίρνω ο ίδιος τα αρχεία όπως τα θέλω εγώ από τα πρωτότυπα αρχεία.
Θα είχα το ίδιο και χειρότερο πρόβλημα αν δούλευα Linux όπως μπορείς να φανταστείς...

Οπότε όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να καθορίσουν τις ανάγκες σου.
Όλα αυτά βέβαια είναι πράγματα που θα σε απασχολήσουν σε πολύ βάθος χρόνου, just keep them in mind!

Σε ευχαριστω για την προταση σου σε Laptop! Η Ram του Laptop που μου εδειξες ειναι αναβαθμίσιμη;

Θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο που μου δημιουργηθηκε μια αποροια. Για παραδειγμα εγω στην σχολη μαθαινω C,Java. Και τελειωνοντας απο την σχολη σε μια δουλεια ζηταει Python και εγω την Python δεν την εχω διδαχθεί στην σχολη αλλα την εχω διαβασει μονος μου. Πως αυτος απο την δουλεια ξερει οτι οντως εγω γνωριζω την Python υπαρχει καποιο χαρτι που να το αποδεικνύει αυτο; ή απλα "σε βαζει κατω" και σε τεσταρει να δεις τι ξερεις;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο καλύτερος τρόπος να αποδείξεις ότι γνωρίζεις μια γλώσσα είναι να φτιάξεις κάτι σε αυτή για να το δειγματίζεις. Επιπλέον, και χαρτί να έχεις πάλι θα σου ζητήσουν κάποιο test καθότι δύο άτομα με το ίδιο χαρτί μπορεί να έχουν τελείως διαφορετικές ικανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


@Mpamphs6 

Ότι είπε ο elorant.
Δεν θα σε πάρουν επειδή θα δουν ένα βιογραφικό.
Θα περάσεις και από test.

Πρέπει να είναι, απλά για να μη σου πω και ψέματα ψάξε λίγο παραπάνω για να δεις.
Συνήθως δεν είναι σε κάτι ultrabooks τα οποία για να κερδίσουν έστω και λίγα χιλιοστά τα κάνουν όλα soldered πάνω στη μητρική.

Επεξ/σία από XPHSTOS_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mpamphs6 είπε

Περι του σπασμενου λογισκου που ανεφερες, εχω την εντυπωσει πως οταν μπεςι σε μια εταιρεια σου ζητανε πιστοποιησεις για τα προγραμματα που εχεις οτι ειναι γνησια.

α) Είναι "εντύπωση". 

β) "Έχω την εντύπωση", "άκουσα", "όλοι αυτό κάνουν" και λοιπές ιστορίες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2019 στις 2:25 ΜΜ, Predatorkill είπε

Ναι γι αυτο ολοι οι προγραμματιστες στα dev events της ιδιας της Microsoft εχουν Mac... 😜

https://www.jetbrains.com/research/devecosystem-2018/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...