Προς το περιεχόμενο

Laptop για προγραμματισμο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ναι, εντάξει, αν θες να πληρώνεις 50% παραπάνω για να παίρνεις hardware διετίας πήγαινε σε mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το πράγμα με κάποιους που είναι σκληροπυρηνικοί οπαδοί κάποιου ρεύματος ...με μονοψήφια ποσοστά διείσδυσης στον χώρο της πληροφορικής μερικές φορές με εκπλήσει...δηλαδή ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγάλαμε..

Ξέρω ότι πιθανόν οι απόψεις μου είναι για λιθοβολισμό αλλά :

Laptop...καταρχήν είσαι σίγουρος ότι μπορείς να δουλέψεις σε Laptop...μπορεί να είναι βολικό...να είναι μαγκιά ...αλλά το να κάθεσαι στο γραφείο με μια οθόνη >=23 ιντσών είναι μεγάλη διαφορά με το ασύρματο ποντικάκι σου..τεσπα..θα το δείς στην πορεία.

Αs ξεκινήσουμε με το Laptop...απλώς παίρνεις ότι σου φτάνουν τα λεφτά σου..

Βασικώς ψάχεις για οθόνη 17.3 (δυστυχώς δεν έχει πια πιο μεγάλες)...ανάλυση κατά προτίμηση FHD

Επεξεργαστή τουλάχιστον i5 ..αν φτάσεις στον i7 καλύτερα

SSD οπωσδήποτε...απλώς δεν πας πουθενά με τους παλιούς....καλύτερα συνδυασμός SSD+HDD (1tb)

Μνήμη τουλάχιστον 8Gb..αν πάει παραπάνω καλύτερα αλλά δεν χάλασε ο κόσμος.

καρτα γραφικών αδιάφορο.

Αν μπορείς πάρτο όσο πιο ελαφρύ αλλά να κρατάει η μπαταρία..αν η διαφορά είναι μικρή προτίμησε την μπαταρία.

Τώρα προγράμματα

Λογικα στην σχολή θα πάρεις ΚΔ λειτουργικού καθως και Office...ειδάλλως το Ebay να είναι καλά.

Τώρα όσον αφορά το προγραμματιστικό

Visual Studio 2019...καλύπτει μεγάλη γκάμα απαιτήσεων..είναι πλήρες .ειναι βολικό...είναι τζάμπα..

Για Light & Quick Programming Visual Studio Code

Για Java Eclipse

Για Python Pycharm CE

Για HTML/PHP Aptana Studio

Για source control εδώ θα είμαι αιρετικός...Azure Devops για Ms related...Atlassian BitBucket για το υπολοιπα (Mercurial)

VirtualBox για virtualization(Να φτιάχναν και αυτό το ρημάδι Drag-Drop) /Vmware Player ..καλυτερα όχι όλα μαζί.

Νοικιάζεις και 1 VPS (Linux) για να έχεις 1 δικό σου server για πολλές και διάφορες χρήσεις (κόστος 3€/μ)

Αυτά.

 

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, elorant είπε

Ναι, εντάξει, αν θες να πληρώνεις 50% παραπάνω για να παίρνεις hardware διετίας πήγαινε σε mac.

Ναι γιατι αμα εχει τον τελευταιο intel επανω θα γραφω πιο γρηγορα. Για μπαταρια και λειτουργικο το αγοραζεις, τις μαλακιες που κανει η apple στο hardware τις καταπινεις...

 

11 ώρες πριν, elorant είπε

 

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

my 2 cents

cpu: i5 8250U/amd 2500 minimum 

16 gb ram μην πας πιο κάτω, ένα virtual machine να σου δώσουν να τρέξεις τοπικά με 8 θα σου βγει η παναγια

ssd 512 για να μην μπλέκεις με εξωτερικούς και extra βαρος

dedicated gpu στα θετικά και mx130 να είναι, αλλά όχι απαραίτητη

Μέγεθος και οθόνη σχετικά με την χρήση που θα έχει (αμα θες να το μετακινείς συνέχεια δες 13.3 / 14, fhd ips πάντα)

Λειτουργικό βάλε ότι χρειάζεσαι και ότι σε βολεύει, το πιο πιθανό είναι ότι σε κάποια φάση θα χεις και windows και unix-based os. 

Αν δεν έχεις desktop/οθόνη σπίτι θα χρειαστείς extra. Στη σχολή πχ πας εργαστήριο και το συνδέεις με οθόνη εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/3/2019 στις 6:24 ΜΜ, Predatorkill είπε

Οσο και να τρωγεστε, αν πας σε mac ειναι σχεδον απιθανο να γυρισεις σε windows. 

22 ώρες πριν, elorant είπε

Ναι, εντάξει, αν θες να πληρώνεις 50% παραπάνω για να παίρνεις hardware διετίας πήγαινε σε mac.

Όμως από long-term άποψη σε ένα MacOs μπορείς θεωρητικά να αναπτύσσεις ΚΑΙ για τα 3 λειτουργικά λογισμικό και αυτό γιατί:

  1. Μέσω wine ή VM κάνεις compile windows applications.
  2. Κάνεις build iOS/Mac applications.
  3. Σε vm/dual boot κάνεις build linux εφαρμογές.
  4. Με τα android εργαλεία κάνεις build  και android εφαρμογές.

Ακόμη δε σε κανονικό laptop για κάποιο μυστήριο λόγο που η apple ΔΕΝ το επιτρέπει δεν μπορείς να κάνεις build iOS και MAC εφαρμογές. Σαφώς είναι painer in A** το να εγκαταστήσεις hackintosh σε pc παρά να κάνεις ένα macos dual boot με linux πχ. https://help.ubuntu.com/community/How to install Ubuntu on MacBook using USB Stick και στο GNU/Linux να βάλεις wine σε αυτό.

 

Παρόλα εάν έχεις τυπικό laptop και δεν έχεις χρόνο μπορείς να το αποκτήσεις με λεφτά https://cloudxmac.com/

19 ώρες πριν, masteripper είπε

Laptop...καταρχήν είσαι σίγουρος ότι μπορείς να δουλέψεις σε Laptop...μπορεί να είναι βολικό...να είναι μαγκιά ...αλλά το να κάθεσαι στο γραφείο με μια οθόνη >=23 ιντσών είναι μεγάλη διαφορά με το ασύρματο ποντικάκι σου..τεσπα..θα το δείς στην πορεία.

 

Αs ξεκινήσουμε με το Laptop...απλώς παίρνεις ότι σου φτάνουν τα λεφτά σου..

Χμμ επεκτείνοντας το λεχθέν του φίλτατου εάν έχεις ένα desktop τότε ίσως να σε βολεύει αυτό για αρχή εξάλλου θα μετακομίσεις που θα μετακομίσεις εάν πας σε επαρχία.  Όσο αφορά το laptop το βασικότερο feature που ίσως να χρειαστείς στην ακαδημαϊκή σου ζωή είναι το powerpoint / γενικά παρουσιάσεις που ίσως και ένα κινητό να μπορείς να τις κάνεις και να έχεις σαν gif την όποια εκτέλεση και demonstration (έτσι να μην φοβάσαι την στραβή στο live demo ;) ). Ακόμη δε ένα καλό smartphone ίσως σε βγάζει ασπροπρόσωπο όσο αφορά παρουσιάσεις.

 

Είτε σε laptop είτε σε smartphone θες να είσαι σίγουρος ότι μπορεί να έχεις έξοδο VGA (SOS SOS SOS καραSOS) είτε μέσω αντάπτορα είτε η συσκευή να έχει VGA έξοδο από πάνω. Η έξοδος VGA είναι μια από τις μεγαλύτερες επένδυσεις που θα κάνεις για όλη σου την ζωή, ακόμη και ένα καλώδιο VGA ίσως να είναι σωτήριο. Το να μπορείς να δείχεις από μια φορητή συσκευή σε VGA είναι άκρως σημαντικό είτε ακαδημαϊκά είτε επαγγελματικά.

 

Όσο αφορά τον προγραμματισμό θα μπορείς να κάνεις και στο desktop σου. Το ποιο βαρύ και απαιτητικό που ίσως να χρειαστεί να τρέξεις εκτιμώ ότι θα είναι στην πτυχιακή σου, που τότε έχει ο Θεός παίξε με ότι έχεις για αρχή και έχε στο πίσω μέρος του νου σου τι θέλεις. (Γενικά πάντα σαν tip ζωής να ερευνάς και να αναζητάς τι πραγματικά θέλεις αλλά είναι άλλη κουβέντα)

Μετά-ακαδημαικά (πχ. παίρνεις το πτυχίο και όχι στον τομέα copy's και μπαίνεις στην σούπερ ουάου εταιρεία) ή ποιο σε σοβαρά ακαδημαϊκή καριέρα (master,PhD) τότε εκεί το κυριότερο είναι η Οθόνη, τουλάχιστον 2 θα τσουλάς like a boss και παραγωγικά η μία καλό είναι να έχει καμία 20 ίντσες (ή κάπως μεγαλούτσικη) και η άλλη μπορεί να είναι μια μεταχειρισμένη 17ρα/15ρα, εάν δεν σου κάνει τότε παίξε με 17ρες η μια εξ' αυτών (η κεντρική να είναι σε FHD ανάλυση), σαφώς εκεί παίζουν προσωπικές ρυθμίσεις όσο αφορά και σε orientations κλπ κλπ.

 

Γενικά να συνοψίσω για την νέα σου ακαδημαϊκή ζωή:

  • Δες τι μπορείς να κάνεις με ότι έχεις ότι δεν μπορείς τότε ξοδεύεσε.
  • Ότι και να κάνεις ΠΑΝΤΑ να είσαι προετοιμασμένος να το δείξεις σε οθόνες και προτζέκτορες με VGA υποστήριξη.
Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καταρχάς, δεν χρειάζεσαι Mac για να φτιάξεις εφαρμογές που να τρέχουν σε OSX. BSD Unix είναι και τρέχει πολλές από τις εφαρμογές που τρέχουν και σε Linux. Εκεί που χρειάζεσαι Mac είναι αν θες να φτιάξεις εφαρμογές για iOS. Ο δε, λόγος που η Apple δεν επιτρέπει να φτιάχνεις binary αν δεν έχεις Mac είναι απλά γιατί θέλει να πουλάει hardware. Δεν υπάρχει τίποτα το μυστήριο σε αυτό, ανέκαθεν hardware πούλαγε.

Από εκεί και πέρα, ρεαλιστικά μιλώντας εγώ δεν ξέρω κανέναν που να φτιάχνει εφαρμογές για όλες τις πλατφόρμες. Μόνο εταιρίες τα κάνουν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, elorant είπε

Καταρχάς, δεν χρειάζεσαι Mac για να φτιάξεις εφαρμογές που να τρέχουν σε OSX. BSD Unix είναι και τρέχει πολλές από τις εφαρμογές που τρέχουν και σε Linux. Εκεί που χρειάζεσαι Mac είναι αν θες να φτιάξεις εφαρμογές για iOS. Ο δε, λόγος που η Apple δεν επιτρέπει να φτιάχνεις binary αν δεν έχεις Mac είναι απλά γιατί θέλει να πουλάει hardware. Δεν υπάρχει τίποτα το μυστήριο σε αυτό, ανέκαθεν hardware πούλαγε.

Από εκεί και πέρα, ρεαλιστικά μιλώντας εγώ δεν ξέρω κανέναν που να φτιάχνει εφαρμογές για όλες τις πλατφόρμες. Μόνο εταιρίες τα κάνουν αυτά.

Όμως πολλές φορές αναλόγως την εταιρεία ή σε περιπτώσεις όπως πχ. electron ή ionic based apps θες πολλές πλατφόρμες μην ξεχνάς ότι με ίδιο codebase σε javascript τεχνολογίες αναπτύσσεις παράλληλα σε περισσότερες από μια πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα laptop θέλει ο άνθρωπος γύρω στα 650-700 ευρώ.

Σ' αυτήν την κατηγορία τιμής βρίσκει κανείς καινούριο laptop με i5 8ης γενιάς, 256ssd, 8 GB Ram, full hd ips 14 ίντσες γύρω στο 1,5 κιλό με Windows 10. Με 50 ευρώ παραπάνω βρίσκει και αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής. 

Χρειάζονται τα παραπάνω χαρακτηριστικά για να γράφει C σε notepad ή Java στο Eclipse/NetBeans/Notepad++ στο πρώτο/δεύτερο έτος; Όχι

Και με 400/500 ευρώ τη δουλειά του θα την κάνει, αλλά σύντομα κάτι θα τον χαλάσει. Είτε είναι το βάρος, είτε η TN οθόνη, είτε το πληκτρολόγιο, είτε οι επιδόσεις, είτε η αυτονομία. Ένα laptop με τα παραπάνω χαρακτηριστικά θα είναι υπέρ πλήρες για τα επόμενα 4 χρόνια. Αργότερα (μπορεί σε δύο χρόνια) αν γεμίσει ο ssd παίρνει έναν μεγαλύτερης χωρητικότητας ssd δίσκο που θα κοστίζει γύρω στα 60-80 ευρώ κάνει κλώνο τον παλιό και θα είναι κομπλέ. Αν χρειαστεί (μπορεί και όχι) αναβάθμιση και στη RAM το βλέπει όταν χρειαστεί. Καλά θα ήταν τα 16 GΒytes RAM, αλλά όχι σε αυτήν την κατηγορία τιμής (τώρα) και από Ελλάδα. Και τα 8 πάντως είναι ικανοποιητικά.

Αν δεν τον εξυπηρετούν τα Windows 10 (εγώ δε βλέπω κάποιο λόγο) μπορεί να βάλει Linux. Ή να κατεβάσει άκοπα από το MS Store διανομές Linux που υποστηρίζονται από τα Windows 10 και τη MS (Kali, Debian, Ubuntu, OpenSuse) . Στη σχολή του κατά πάσα πιθανότητα Unix θα χρησιμοποιεί, οπότε καλό είναι να έχει δει/χρησιμοποιήσει και τα Windows 10, λειτουργικό που μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί για ανάπτυξη εφαρμογών λόγω του Visual Studio.

Τώρα τι σχέση έχει το MacOS σε αυτήν την κατηγορία τιμής για laptop και γιατί θα εξυπηρετήσει καλύτερα έναν φοιτητή σε σχέση με τα Windows 10, δεν το γνωρίζω αν και έχω και MacBook. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2019 στις 11:32 ΜΜ, elpenor είπε

Είμαι σίγουρος ότι κανένας από όσους σου λένε να βάλεις linux δεν γράφουν αυτή τη στιγμή στο forum σε μηχάνημα που τρέχει linux σαν μοναδικό OS. Για προγραμματισμό εγώ θα ήθελα στο γραφείο μου εκτός από το laptop και μία 1440p οθόνη και ένα μηχανικό πληκτρολόγιο αλλά δεν έχω ακούσει κανένα άλλο να τα χρειάζεται. Αν σκοπεύεις να κάνεις πολλά compile πάρε ένα σοβαρό CPU της intel.

Οι σπουδές, η αριστεία σε αυτές και η επαγγελματική εμπειρία έχουν σχέση με το πόσο καλά μπορεί να συμβουλέψει κάποιος τον άλλο και καθιστούν την γνώμη του ανώτερη, δεν είναι off topic και είναι κάτι που το αντιλαμβάνεσαι όταν δουλέψεις σε συνεργασία με άλλες ειδικότητες. Εσύ αλήθεια αυτό το μήνυμα το γράφεις από Ubuntu; Γνωρίζεις πολλούς προγραμματιστές που να χρησιμοποιούν Ubuntu; Εγώ όσους έχω γνωρίσει windows και mac χρησιμοποιούν και μέσα από αυτά όλη τη μέρα κάνουν διαχείριση με ssh τους server τους. Αν το Ubuntu είναι τόσο καλό γιατί το χρησιμοποιούν τόσο λίγοι άνθρωποι στον πλανήτη;

 

Αφού μας παίρνει η μπάλα θα σου απαντήσω κι εγώ επί προσωπικού με τη σειρά μου. Έγραψα και το προηγούμενο και αυτό το μήνυμα σε linux. Έχω dual boot windows; φυσικά, γιατί όχι; Υπάρχει ένα partition κομμένο στα 200gb με windows το οποίο το έχω για κάνα game  πού και πού.

 

Σε ό,τι αφορά τη σχολή, επειδή κάπου είδα να αναφέρεται και να προτείνεται windows με cygwin κλπ. Κι εγώ έτσι είχα ξεκινήσει στο πρώτο εξάμηνο. Αν όμως είσαι σε μια σοβαρή σχολή δε θα μάθεις απλά προγραμματισμό θα μάθεις και unix. Θα υπάρχουν κάποια μηχανηματάκια της σχολής με linux όπου θα σου μάθουν κάποια βασικά πράγματα περί unix, filesystem, permissions, pipelines κλπ. Παράλληλα θα σου μάθουν (αν ξεκινήσεις με C) πώς να χρησιμοποιείς το gcc απ' τη μάνα του, πώς να κάνεις compile/link, αργότερα να χρησιμποιείς makefiles και πάει λέγοντας. ΑΥΤΑ είναι καθαρά unix εργαλεία και ο φοιτητής πληροφορικής που σέβεται τον εαυτό του και θέλει να πάει ένα βήμα παραπέρα θα θελήσει να παίξει και σπίτι του. Για πόσο νομίζεις πως θα συμβιβάζεται κάποιος με 3rd party tools όπως cygwin ή putty απομακρισμένα μέχρι να πει "εγώ τα θέλω αυτά native στο pc μου να παίζω όπως γουστάρω";

Προσωπικά σε όλη τη σχολή χρειάστηκα πέρα από παιχνίδια να μπω από windows 2 φορές: α) matlab b) MIPS emulator. και τα 2 είχαν linux alternatives απλά κάθε φορά κρίνεις τι πρόκειται να σου διευκολύνει το workflow προς θεού δεν είμαστε τίποτα φανατικοί μαζοχιστές. Αλλά ας λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους.

 

Όσον αφορά τον επαγγελματικό τομέα από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου (1 ερευνητικό εργαστήριο και 1 εταιρεία πληροφορικής) κανένας δεν χρησιμοποιούσε windows ούτε ως workstation ούτε ως infrastructure. Πάντα όλοι δούλευαν σε mac/linux. Αλλά έπεσα σε εξαιρέσεις υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, the other one είπε

Αφού μας παίρνει η μπάλα θα σου απαντήσω κι εγώ επί προσωπικού με τη σειρά μου. Έγραψα και το προηγούμενο και αυτό το μήνυμα σε linux. Έχω dual boot windows; φυσικά, γιατί όχι; Υπάρχει ένα partition κομμένο στα 200gb με windows το οποίο το έχω για κάνα game  πού και πού.

Σε ό,τι αφορά τη σχολή, επειδή κάπου είδα να αναφέρεται και να προτείνεται windows με cygwin κλπ. Κι εγώ έτσι είχα ξεκινήσει στο πρώτο εξάμηνο. Αν όμως είσαι σε μια σοβαρή σχολή δε θα μάθεις απλά προγραμματισμό θα μάθεις και unix. Θα υπάρχουν κάποια μηχανηματάκια της σχολής με linux όπου θα σου μάθουν κάποια βασικά πράγματα περί unix, filesystem, permissions, pipelines κλπ. Παράλληλα θα σου μάθουν (αν ξεκινήσεις με C) πώς να χρησιμοποιείς το gcc απ' τη μάνα του, πώς να κάνεις compile/link, αργότερα να χρησιμποιείς makefiles και πάει λέγοντας. ΑΥΤΑ είναι καθαρά unix εργαλεία και ο φοιτητής πληροφορικής που σέβεται τον εαυτό του και θέλει να πάει ένα βήμα παραπέρα θα θελήσει να παίξει και σπίτι του. Για πόσο νομίζεις πως θα συμβιβάζεται κάποιος με 3rd party tools όπως cygwin ή putty απομακρισμένα μέχρι να πει "εγώ τα θέλω αυτά native στο pc μου να παίζω όπως γουστάρω";

Προσωπικά σε όλη τη σχολή χρειάστηκα πέρα από παιχνίδια να μπω από windows 2 φορές: α) matlab b) MIPS emulator. και τα 2 είχαν linux alternatives απλά κάθε φορά κρίνεις τι πρόκειται να σου διευκολύνει το workflow προς θεού δεν είμαστε τίποτα φανατικοί μαζοχιστές. Αλλά ας λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους.

Όσον αφορά τον επαγγελματικό τομέα από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου (1 ερευνητικό εργαστήριο και 1 εταιρεία πληροφορικής) κανένας δεν χρησιμοποιούσε windows ούτε ως workstation ούτε ως infrastructure. Πάντα όλοι δούλευαν σε mac/linux. Αλλά έπεσα σε εξαιρέσεις υποθέτω.

Για ένα ερευνητικό εργαστήριο τα windows δεν είναι επιλογή, εδώ καλά καλά για web/db server δεν κάνουν. Η εταιρεία πληροφορικής όμως μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση πως δεν χρησιμοποιούσε windows αφού πολύ μεγάλο κομμάτι της πίτας είναι οι εφαρμογές για αυτά.

Δεν είμαι φανατικός των windows και καταλαβαίνω τα μειονεκτήματα τους, μιλάμε για ένα λειτουργικό το οποίο έχει στο firewall Allow Outgoing by default και τρέχει μέσα στο ίδιο PID του svchost πολλά services με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο να έχεις πραγματικό έλεγχο, επίσης για να προστατεύσεις κάπως την ιδιωτικότητα σου πρέπει να αλλάξεις πάνω από 50 ρυθμίσεις. Τα windows δεν σου επιτρέπουν καν να ρυθμίσεις πότε θα γίνουν τα updates και έχουν τις δικές τους εντολές για να ταλαιπωρούν τον κόσμο αντί να υιοθετήσουν το POSIX. Ο κώδικας τους είναι τόσες πολλές γραμμές και η πολυπλοκότητα του ασύληπτη (με βάση τα διαγράμματα που είχαν βγει όταν είχε κυκλοφορήσει το source των NT) που είμαι σίγουρος ότι θα συνεχίσουν να έχουν πολλαπλάσια vulnerabilities από το linux.  Σε παλιό hardware τρέχουν απίστευτα αργά, το GUI ενώ είναι λίγο καλύτερο θέλει παράλογα περισσότερα resources. Λόγω του τρόπου που είναι σχεδιασμένα όταν μία εφαρμογή κολλάει επηρεάζει όλο το υπόλοιπο λειτουργικό.

Μειονεκτήματα πολλά όμως σε φιλικότητα για τον νέο χρήστη, drivers, παιχνίδια, προγράμματα, GUI είναι ανώτερα αν έχεις καινούργιο hardware. Σε ένα φοιτητή που τώρα ξεκινάει την επαφή του με τον προγραμματισμό το linux σαν λειτουργικό μπορεί να δημιουργήσει σύγχυση. Tο να τρέχεις το linux με full OS virtualization μέσα από τα windows έχει περισσότερα πλεονεκτήματα για κάποιον χωρίς εμπειρία, έχεις snapshots και μπορείς να πειραματιστείς ελεύθερα χωρίς να φοβάσαι ότι ο υπολογιστής σου δεν θα ξεκινάει κλπ. Το dual boot είναι μία αντίστοιχη λύση.

Σε αυτό το post έμαθα ότι πολλοί περισσότεροι άνθρωποι από ότι πίστευα χρησιμοποιούν το linux στον προσωπικό τους υπολογιστή, ζηλεύω λίγο που το linux μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες τους ενώ εμένα όχι. Τώρα που διάβασα και σκέφτηκα όλα αυτά που γράψατε καταλαβαίνω ότι ήμουν υπερβολικός σε κάποιες τοποθετήσεις μου όμως η γνώμη μου παραμένει η ίδια, για εμένα το να ξεκινήσει ένας φοιτητής με ένα laptop χωρίς windows δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elpenor είπε

 

Σε αυτό το post έμαθα ότι πολλοί περισσότεροι άνθρωποι από ότι πίστευα χρησιμοποιούν το linux στον προσωπικό τους υπολογιστή, ζηλεύω λίγο που το linux μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες τους ενώ εμένα όχι. 

Είναι τι κάνει ο καθένας και τι ανάγκες έχει. Θυμάμαι που είχαμε έναν καθηγητή στην σχολή και είχε πει δείτε τις σας αρέσει και τι σας ταιριάζει σαν γλωσσά, εργαλεία και os.  Ένας developer  που χρησιμοποιεί  linux  δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερος από έναν που χρησιμοποιεί windows mac και το αντίστροφο.

Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει από προσωπική εμπειρια και φίλων στην Ελλάδα ,όσοι δουλεύουν σαν developers  σε  εταιρείες με αρκετά άτομα έχουν windows στους υπολογιστές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
9 λεπτά πριν, skiabox είπε

Το μόνο πράγμα που μπορεί να απειλήσει την μονοκρατορία της apple στον εξοπλισμό για προγραμματισμό είναι αυτό :

https://coder.com/

Με το συμπάθειο, αλλά δεν σε θυμάμαι να είσαι από τους προγραμματιστές αυτού του forum. Αυτή την άποψη περί "μονοκρατορία της Apple", την εκφράζεις βάσει εμπειρίας ή έχεις κάποιο αντικειμενικό μέγεθος το οποίο δείχνει αυτην την "μονκρατορία"; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

16GB / 512GB να ειναι, και να εχει λιγο καλη οθονη και καλο πληκτρολογιο. Ολα τα αλλα που ακουω φαση "linux" η "mac" η "windows" ειναι παπαριες κανονικα, υπαρχουν εκατομμυρια προγραμματιστες που δουλευουν σε καθενα απο αυτα τα λειτουργικα, και προσωπικα εχω δουλεψει σε windows και linux, το ιδιο πραγμα ειναι, αν εισαι πιο καβλωμενος για command line βαζεις linux, αν θες πιο touch-friendly και να παιζεις οτιδηποτε παιχνιδι θες πας windows. Για προγραμματισμο αν θες να γραψεις για iOS και MacOS η apple ειναι μονοδρομος γιατι δεν μπορεις να κανεις compile κωδικα για αυτες τις πλατφορμες απο κατι αλλο εκτως απο MacOs. Αν θελεις να κανεις προγραμματισμο για windows, πηγαινεις windows + visual studio 2019. Αν θελεις cross-platform development ή web development, θα πηγαινα linux.

Πχ εγω που εχω Dell 2in1 μενω windows και χρησιμοποιω Windows Subsystem for Linux και ειμαι GG γιατι θελω τα features που εχει το λαπτοπ μονο με τα windows.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...