Προς το περιεχόμενο

UPS κλεινει μετα απο 5 λεπτα


MerNion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με 2 διαφορετικα ups. Ενα Trust 600VA και ενα Mustek Powermust 800. Τους εχω αλλαξει μπαταριες και ειναι πληρως φορτισμενα.

Οταν λοιπον τα εχω κανονικα στο ρευμα και βγαλω την πριζα τους για να προσομοιωσω την διακοπη ρευματος, κρατανε την συσκευη που εχω πανω 5 λεπτα και μετα σβηνουν! Προφανως η μπαταρια δεν εχει αδειασει γιατι αν το κλεισεις και το ξανανοιξεις θα κρατησει για αλλα 5 λεπτα κοκ. Αυτο μπορει να γινει για πολλα 5 λεπτα (μεχρι 5-6 δοκιμασα, μετα βαρεθηκα). Το mustek που καταφερα να βρω ενα προγραμμα για να το συνδεσω μεσω usb με υπολογιστη δειχνει οτι η μπαταρια ειναι 75% φορτισμενη ακομα μετα ολα αυτα τα 5λεπτα. Επισης ειδα καπου  μια επιλογη (που δεν μπορουσα να την αλλαξω ομως) να κανει shutdown μετα απο 5 λεπτα! Το trust δεν εχει συνδεση για να δω αλλα υποψιαζομαι οτι κατι αντιστοιχο εχει και αυτο. Και ρωτω, τι βλακεια ρυθμιση ειναι αυτη; Ο ρολος του ups ειναι να μενει ανοιχτο οσο περισσοτερο γινεται, οχι να σβηνει μετα απο 5 λεπτα και να κραταει μπαταρια για ποιο λογο..;

Ξερει κανεις αν οντως συμβαινει αυτο στα ups και πως μπορω να το απενεργοποιησω;

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα περισσότερα ups μετά από διακοπή ρεύματος κρατάνε 5 λεπτά σαν δικλίδα ασφαλείας για να μην αδειάσει η μπαταρία. Δεν καταλαβαίνω που είναι το περίεργο?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BlueBlood7

Δεν ισχύει αυτό (όπως το προσεγγίζεις). Η δουλειά του ups ειναι να παίρνει ενέργεια από την μπαταρία και να την κάνει ρεύμα και αυτό γίνεται "μέχρι σχεδον να αδειάσει" η μπαταρία. Το πότε αδειάζει εξαρτάται από το πόσο φορτίο (ρεύμα, ενέργεια) ζητάμε απο το ups. Αν βαλουμε π.χ. καταναλωτη 100watt θα κλείσει σε Χ λεπτα, ενω αν βάλουμε 200watt θα κλείσει σε X/2 λεπτα.

Αντιθετα το φαινομενο που γράφει ο ts, το ειχα διαβασει παλιότερα, οπου κάποια ups οταν τους έβαζε πολυ χαμηλο φορτίο (πχ ενα φορτιστή ασυρματου τηλεφώνου), τοτε σε πιθανη διακοπή ρευματος ΔΕΝ "έδιναν ρευμα" ή έκλειναν συντομα.

Το ποιο ειναι το required minimum load, εξαρτάται από το ups και αν δεν το γράφει στο manual, πρεπει να γινει ερώτηση στον κατασκευαστή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου ups έχει την επιλογή  είτε να τερματίζει τον υπολογιστή σε 5 λεπτά από την πτώση ρεύματος είτε να κρατήσει τον υπολογιστή ανοιχτό έως η μπαταρία να έχει ακόμη 5 λεπτά διάρκεια. Αφού μιλάμε για οικιακά ups και προφανώς σε οικιακό budget τιμών  σκοπός είναι η προστασία των εξαρτημάτων και όχι να δουλέψουν για πολύ ώρα. Επιπλέον οι μπαταρίες των ups φθείρονται όταν ξελιγώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την κουβεντα "εβγαλα" οτι μπήκε ακομα μια μπερδεψιάρικη παραμετρος όταν πρεπει να επιλέξω ups, γιατί σκοπός μου ειναι να προστατευσω τα μηχανήματα μου και κατά περιπτωση να λειτουργουν οσο περισσοτερο γινεται μεχρι να επανέρθει το ρεύμα. Τα μηχανήματα μου θελω να προστατευσω οχι το ups. Προχτές έψαχνα ups για φίλο που θέλει να συνδεσει voip router-τηλεφωνο και κάμερα παρακολούθησης τα οποια να λειτουργουν οσο περισσοτερο γινεται σε διακοπή ρεύματος. Ολα αυτά εχουν καταναλώσεις κάπου 15watt οποτε αν το ups κλείσει στα 5 λεπτά (λόγω χαμηλού φορτίου) τζάμπα λεφτά και λύση στην ανάγκη δεν βρεθηκε. Το σπαστικό ειναι οτι τετοιες λεπτομέριες συνήθως δεν τις γράφουν τα manual, οποτε πρεπει να στέλνουμε email στον κατασκευαστή. Ασκοπο χάσιμο χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ups, δεν είναι για να έχεις ρεύμα, όταν δεν σου δίνει η ΔΕΗ. Είναι για τα ανεβοκατεβάσματα τασης, είναι για 1-2 λεπτά υπόταση η καθόλου ρευμα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί 1-2 λεπτά και οχι 30 δευτερολεπτα ή 40 λεπτα; 

Το ups φτιάχτηκε με σκοπό το uninterrupted power supply και ψωνιζουμε με βάση το ζητουμενο φορτίο (συνδεμένοι καταναλωτές) και το χρόνο παροχής τάσης/ισχύος. 

Αν ήθελα απλά εξομάλυνση τάσης, μια χαρά κάνω τη δουλειά μου με ένα avr σταθεροποιητή τάσης και γλυτώνω και το κοστος απο τις αλλαγες μπαταριών κάθε 12-18

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στα 40' θες δωματιο ups και απο διπλα γεννήτρια.
Δεν υπάρχει καποια εταιρια ιδιωτης, οπου να βασιζεται στα ups για να εχει ρευμα.

 

Οχι με το σταθεροποιητη τασης δεν κανεις την δουλεια σου και δεν ειναι ιδιος. Εαν κανεις κατι σημαντικο και σβησει το ρευμα θα χασεις πιθανα τη δουλεια σου, ενω με τα 1-2-5 λεπτα θα προλαβεις να την σωσεις.

Νομιζω οτι κανω αναφορά σε βασικές αρχές που όλοι τις γνωρίζουμε.

Προφανώς και εγω θα ηθελα ups με 100-200€ να βγαζει καμια ωρα οπως και πολλα αλλα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, isay είπε

@BlueBlood7

Δεν ισχύει αυτό (όπως το προσεγγίζεις). Η δουλειά του ups ειναι να παίρνει ενέργεια από την μπαταρία και να την κάνει ρεύμα και αυτό γίνεται "μέχρι σχεδον να αδειάσει" η μπαταρία. Το πότε αδειάζει εξαρτάται από το πόσο φορτίο (ρεύμα, ενέργεια) ζητάμε απο το ups. Αν βαλουμε π.χ. καταναλωτη 100watt θα κλείσει σε Χ λεπτα, ενω αν βάλουμε 200watt θα κλείσει σε X/2 λεπτα.

Αντιθετα το φαινομενο που γράφει ο ts, το ειχα διαβασει παλιότερα, οπου κάποια ups οταν τους έβαζε πολυ χαμηλο φορτίο (πχ ενα φορτιστή ασυρματου τηλεφώνου), τοτε σε πιθανη διακοπή ρευματος ΔΕΝ "έδιναν ρευμα" ή έκλειναν συντομα.

Το ποιο ειναι το required minimum load, εξαρτάται από το ups και αν δεν το γράφει στο manual, πρεπει να γινει ερώτηση στον κατασκευαστή. 

Όχι αδερφέ είσαι λάθος. Δεν ξέρω που έχεις διαβάσει αυτά που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα accupower που εχω παντως,κραταει μεχρι να τελειωσει τελειως η μπαταρια του.

Και εγω προτιμω να κραταει ετσι,γιατι απλα μπορει να μην ειμαι σπιτι.

Δε βλεπω λογο να μη κραταει οσο μπορει.

Σε idle,ενα 45λεπτο μου κραταει το συστημα της υπογραφης ενα 1400VA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ενα accupower που εχω παντως,κραταει μεχρι να τελειωσει τελειως η μπαταρια του.

Και εγω προτιμω να κραταει ετσι,γιατι απλα μπορει να μην ειμαι σπιτι.

Δε βλεπω λογο να μη κραταει οσο μπορει.

Σε idle,ενα 45λεπτο μου κραταει το συστημα της υπογραφης ενα 1400VA.

Εαν κάθε φορά το αφήνεις μέχρι να τελειώσει η μπαταρία τότε αυτή θα φθαρεί πολύ γρηγορότερα.

Εξ ορισμού ο χρόνος είναι 5 λεπτά (για τα περισσότερα τουλάχιστον) για τον λόγο που προανέφερα. 

Τον χρόνο των 5 λεπτών μπορείς να τον αλλάξεις ανάλογα με το ups. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να αλλαχτεί σες όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Εαν κάθε φορά το αφήνεις μέχρι να τελειώσει η μπαταρία τότε αυτή θα φθαρεί πολύ γρηγορότερα.

Εξ ορισμού ο χρόνος είναι 5 λεπτά (για τα περισσότερα τουλάχιστον) για τον λόγο που προανέφερα. 

Τον χρόνο των 5 λεπτών μπορείς να τον αλλάξεις ανάλογα με το ups. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να αλλαχτεί σες όλα.

Στις 2 φορες που θα μου χρειαστει,προφανως δε με ενδιαφερει το ποσο θα φθαρει η μπαταρια.Αυτη ειναι η δουλεια της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Στις 2 φορες που θα μου χρειαστει,προφανως δε με ενδιαφερει το ποσο θα φθαρει η μπαταρια.Αυτη ειναι η δουλεια της.

Όχι δεν είναι αυτή η δουλειά της. Είναι να πάρεις τον χρόνο σου σου και να κλείσεις ομαλά το pc. Απλά πράγματα.

Και θα χρειαστεί 2 φορές. Σε σένα μπορεί. Σε μένα έχει χρειάστεί πάνω από 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα εφοσον ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες,πρεπει να εχει και τουλαχιστον επιλογες να διαλεξει ο καθενας πως θελει να λειτουργει.

Εμενα αυτο με το 5λεπτο πχ ,δε με βολευει καθολου,με τη χρηση που κανω.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...