Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για Opel Astra '11 1.6


malthampoukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω βάλει στο μάτι ένα μεταχειρισμένο Opel astra J 1.6 115 hp και θα ήθελα κάποια γνώμη από εδώ μέσα. Έχει κάποια χιλιόμετρα (115.000) και δεν ξέρω. Είναι πολύ όμορφο, μου φαίνεται στιβαρό, προσεγμένο από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη , αλλά όταν ρώτησα τον μηχανικό μου μου είπε μακριά από Όπελ, χίλιες φορές κάποιο άλλο παρά αυτό, βγάζουν προβλήματα κλπ. 

Έχει κανένας; Καμία γνώμη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως ο μηχανικός σου είναι μέλος του ινσομνια;

Το dekra reliability  test το βγάζει πολύ καλό:

https://www.used-car-report.com/en/used-car-report/detail/?no_cache=1&tx_t3dekragwr_dekrausedcarreport[action]=show&tx_t3dekragwr_dekrausedcarreport[controller]=ModelData

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα opel γενικά φίλε μου.

Δεν έχω το astra αλλά έχω το vectra 1,6 του 2005  έχει 272.000 χιλιόμετρα από τα οποία  τα 144.000 με υγραέριο χωρίς κάποια σημαντική βλάβη μέχρι αυτή τη στιγμή πέραν των φυσιολογικών φθορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω φίλε μου, γενικά έχω ακούσει ή του ύψους ή του βάθους κριτικές για τα Όπελ. Οι χρήστες που ξέρω είναι ικανοποιημενοι , δεν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα να αναφέρουν, οι μηχανικοί τα κατακρίνουν . Θα ήθελα να μάθω και από κόστος σέρβις, κατανάλωσης, συντηρήσεις κλπ πως πάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Μήπως ο μηχανικός σου είναι μέλος του ινσομνια;

Το dekra reliability  test το βγάζει πολύ καλό:

https://www.used-car-report.com/en/used-car-report/detail/?no_cache=1&tx_t3dekragwr_dekrausedcarreport[action]=show&tx_t3dekragwr_dekrausedcarreport[controller]=ModelData

Εμπιστευεσαι τη DEKRA? Που βγαζει το Golf VI αξιοπιστο ενω στο τελος βγαζεις ραντεβου τη γραμματεα στο σερβις της VW με τοσες φορες που πας. Δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι απλα ενα τρικ των Γερμανων για να σε πεισουν οτι ειναι αξιοπιστα τα αυτοκινητα τους ενω ειναι σκουπιδια; Γερμανικη η DEKRA, Γερμανικες η VW κι η Opel αρα τα παιρνει

Φιλε διαλεξε

1) Γιαρις

2) Μικρα του 98

3) Σταρλετ. 

4) Jazz

5) CHR Hybrid, δε μας νοιαζει τι θες, αυτο ειναι η νεα θρησκεια...

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, malthampoukos είπε

Δεν ξερω φίλε μου, γενικά έχω ακούσει ή του ύψους ή του βάθους κριτικές για τα Όπελ. Οι χρήστες που ξέρω είναι ικανοποιημενοι , δεν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα να αναφέρουν, οι μηχανικοί τα κατακρίνουν . Θα ήθελα να μάθω και από κόστος σέρβις, κατανάλωσης, συντηρήσεις κλπ πως πάνε 

Εμένα το πιο ακριβό σέρβις που κάνω είναι η αλλαγή σετ ιμάντα εκεντροφόρου και αντλίας  κ.λ.π. κάθε 65-70 χιλιάδες χιλιόμετρα γύρω στα 210 ευρώ.Τα πιο καινούργια έχω ακούσει ότι αλλάζουν και μετά τις 100 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Λάδια φίλτρα μπουζί όπως όλα τα αυτοκίνητα , εγώ τα αλλάζω μόνος.Κάποιο άλλο σέρβις εκτός λάστιχα φρένα δεν του έχω κάνει ούτε μου ζήτησε κάτι άλλο τόσα χρόνια.Και το σημαντικό η μηχανούλα άντε να κάψει 200-300 γραμμάρια λάδι (και αυτό τώρα τελευταία) από αλλαγή σε αλλαγή.Σκυλί αν σκεφτείς ότι έχω κάνει και μετατροπή σε υγραέριο όπως είπα.

Επίσης αυτό που σου άρεσε βλέπω ότι είναι μόνο 115 ίππους.Ναι δεν έχει τη δύναμη εντός με 150 ίππων αλλά έχει πολλά υπέρ.Πολύ λιγότερες σχεδόν μηδενικές μηχανικές βλάβες άρα και πιο φτηνή συντήρηση.

19 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εμπιστευεσαι τη DEKRA? Που βγαζει το Golf VI αξιοπιστο ενω στο τελος βγαζεις ραντεβου τη γραμματεα στο σερβις της VW με τοσες φορες που πας. Δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι απλα ενα τρικ των Γερμανων για να σε πεισουν οτι ειναι αξιοπιστα τα αυτοκινητα τους ενω ειναι σκουπιδια; Γερμανικη η DEKRA, Γερμανικες η VW κι η Opel αρα τα παιρνει

Φιλε διαλεξε

1) Γιαρις

2) Μικρα του 98

3) Σταρλετ. 

4) Jazz

5) CHR Hybrid, δε μας νοιαζει τι θες, αυτο ειναι η νεα θρησκεια...

Αυτά όμως φίλε μου είναι για κάποιον που θέλει ένα μικρό αυτοκίνητο πόλης.Το astra είναι ένα κλικ πάνω από αυτά.Αν έλεγε για corsa εκεί θα μπορούσαμε να δούμε αν υπάρχουν διαφορές.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Εμπιστευεσαι τη DEKRA? Που βγαζει το Golf VI αξιοπιστο ενω στο τελος βγαζεις ραντεβου τη γραμματεα στο σερβις της VW με τοσες φορες που πας. Δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι απλα ενα τρικ των Γερμανων για να σε πεισουν οτι ειναι αξιοπιστα τα αυτοκινητα τους ενω ειναι σκουπιδια; Γερμανικη η DEKRA, Γερμανικες η VW κι η Opel αρα τα παιρνει

Φιλε διαλεξε

1) Γιαρις

2) Μικρα του 98

3) Σταρλετ. 

4) Jazz

5) CHR Hybrid, δε μας νοιαζει τι θες, αυτο ειναι η νεα θρησκεια...

Θέλω αυτοκίνητο με αποθηκευτικό χώρο και το μπάτζετ είναι γύρω στα 7000 οπότε λίγο δύσκολο να επιλέξω κάτι από αυτά. Επίσης ξέρω για τα Χόντα ότι είναι πολύ καλά, αλλά έχουν ακριβά ανταλλακτικά και δεν βρίσκεις σχετικά καινούριο σε αυτά τα λεφτά 

7 minutes ago, papoys1 said:

Εμένα το πιο ακριβό σέρβις που κάνω είναι η αλλαγή σετ ιμάντα εκεντροφόρου και αντλίας  κ.λ.π. κάθε 65-70 χιλιάδες χιλιόμετρα γύρω στα 210 ευρώ.Τα πιο καινούργια έχω ακούσει ότι αλλάζουν και μετά τις 100 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Λάδια φίλτρα μπουζί όπως όλα τα αυτοκίνητα , εγώ τα αλλάζω μόνος.Κάποιο άλλο σέρβις εκτός λάστιχα φρένα δεν του έχω κάνει ούτε μου ζήτησε κάτι άλλο τόσα χρόνια.Και το σημαντικό η μηχανούλα άντε να κάψει 200-300 γραμμάρια λάδι (και αυτό τώρα τελευταία) από αλλαγή σε αλλαγή.Σκυλί αν σκεφτείς ότι έχω κάνει και μετατροπή σε υγραέριο όπως είπα.

Επίσης αυτό που σου άρεσε βλέπω ότι είναι μόνο 115 ίππους.Ναι δεν έχει τη δύναμη εντός με 150 ίππων αλλά έχει πολλά υπέρ.Πολύ λιγότερες σχεδόν μηδενικές μηχανικές βλάβες άρα και πιο φτηνή συντήρηση.

Αυτά όμως φίλε μου είναι για κάποιον που θέλει ένα μικρό αυτοκίνητο πόλης.Το astra είναι ένα κλικ πάνω από αυτά.Αν έλεγε για corsa εκεί θα μπορούσαμε να δούμε αν υπάρχουν διαφορές.

Εσύ ποιο έχεις φίλε; Δεν ξέρω και από άλλους έχω ακούσει ότι δεν έχει βγάλει κάτι, αλλά επειδή δεν με παίρνει να δίνω κάθε τρεις και λίγο από κάτι για βλάβες θέλω αν είμαι σίγουρος . 

Το καλό είναι ότι υπάρχουν παντού Όπελ, οπότε βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά θαρρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, malthampoukos είπε

 

Εσύ ποιο έχεις φίλε; Δεν ξέρω και από άλλους έχω ακούσει ότι δεν έχει βγάλει κάτι, αλλά επειδή δεν με παίρνει να δίνω κάθε τρεις και λίγο από κάτι για βλάβες θέλω αν είμαι σίγουρος . 

Το καλό είναι ότι υπάρχουν παντού Όπελ, οπότε βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά θαρρω

Σου είπα παραπάνω το vectra του 2005.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε opel, καλά είναι...renault μην πάρεις μόνο...Μια ζωή οι ίδιες και οι ίδιες βλάβες... Πρόσφατα έπαθα βραχυκύκλωμα στον χώρο του κινητήρα από τα λάδια από το καπάκι του θερμοστάτη που έτρεξαν και έκαναν μπάνιο την μίζα.. Τρίτο καπάκι θερμοστάτη μιας κ είναι πλαστικό και κάθε τόσο τρεχουν νερά κ λάδια...Α και τρίτη μίζα...Και να ήταν μόνο αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, malthampoukos είπε

Καλησπέρα, έχω βάλει στο μάτι ένα μεταχειρισμένο Opel astra J 1.6 115 hp και θα ήθελα κάποια γνώμη από εδώ μέσα. Έχει κάποια χιλιόμετρα (115.000) και δεν ξέρω. Είναι πολύ όμορφο, μου φαίνεται στιβαρό, προσεγμένο από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη , αλλά όταν ρώτησα τον μηχανικό μου μου είπε μακριά από Όπελ, χίλιες φορές κάποιο άλλο παρά αυτό, βγάζουν προβλήματα κλπ. 

Έχει κανένας; Καμία γνώμη; 

Αν εχεις ενα link από το αμάξι,αν δηλαδή είναι κάπου online.

Ο μηχανικός σου είναι παντελώς άσχετος,συγγνώμη.

Όσο για τους κουβάδες τύπου Yaris, micra κλπ το αφήνω ασχολιαστο.Έχει καταντήσει για γέλια.

Δες και ξένα forum πανω για το συγκεκριμένο αμάξι,και αντίστοιχα Opel φόρουμ ελληνικά,αλλά όχι στο insomnia.

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν έχω,Toyota Auris και Mercedes CLK έχω.

Αλλα αν είναι να αγοράσω αμάξι και θέλω γνώμες θα κοιτάξω σε αντίστοιχα forum,σε ατομα που έχουν το αμάξι,σε ειδικα forum οπου από τα θέματα που αναρτώνται βλέπεις πάνω κάτω τις αδυναμίες του εκάστοτε μοντέλου.

Όχι εδώ μέσα,που οτι και να ρωτήσεις η απάντηση είναι Yaris, micra,Starlet και μονο ιαπωνικά. Και έχω και ιαπωνικό😀

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κοιτάξει και σε άλλα φόρουμ και συμβαίνει το κλασικό οι Οπελακηδες να αποθεώνουν τα πάντα από όπελ, οι γιαπωνέζοι, όλα τα γιιαπωνέζικα κλπ, και εδώ πίστευα πως μπορώ να τύχω σε κάποιον πιο αντικειμενικό λόγω της φύσης του φόρουμ. 

Ευχαριστώ για την συμβουλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εμείς έχουμε το astra H του 2007 και ο πεθερός μου το vectra του 2005. Το δικό μας μας έχει βγάλει ελάχιστα πράγματα (ούτε 500 ευρώ σε 12 χρόνια) αλλά έχει και μόλις 58.000 χλμ. και του πεθερου μου από ότι ξέρω είναι ευχαριστημένος αν και του έχει βγαλει 1-2 ζημιές λίγο ακριβές. Γενικά όμως ξέρω και εγώ ότι δεν είναι και τόσο αξιόπιστα τα οπελ. Δεν ξέρω αν έχει βάση αυτό η αν είναι κάποια αρβυλα. 

Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι είναι πολύ βαρετά στην οδήγηση. Καθόλου οδηγοκεντρικά. Αν δίνεις βάση σε αυτά τα πράγματα, δε θα στο συνιστούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...