Προς το περιεχόμενο

Με «periscope» camera για εκπληκτικό ζουμ έρχεται το νέο Huawei P30 Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Οχι αγαπητέ, η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που βγαζει τις καλύτερες φωτογραφίες. Με το σκεπτικό σου η καλύτερη φωτογραφική μηχανή είναι τα μάτια και οι αναμνήσεις σου. Πήγαινε ταξίδι εσύ και τράβα φωτογραφίες με το κινητό, δικαίωμα σου αλλά μην στρουθοκαμηλιζεις οτι έκανες οτι καλύτερο για να αποθανατισεις την στιγμή μονο και μονο γιατί βαριόμουν να βάλεις στο λαιμό μια αξιοπρεπή φωτογραφική μηχανή. Και δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης κινητου και dslr, ούτε στο ελάχιστο.

το έχουμε πει ένα μύριο φορές. Ότι κάμερα και να έχεις αν δεν το έχεις δεν βγάζεις καλή φωτογραφία. Δεν παίζει ρόλο η κάμερα. ΜΟΝΟ το μάτι του φωτογράφου και οι γνώσεις πως να τραβήξεις μια φωτογραφία. Οι καλοί οι φωτογράφοι είναι πολύ λίγοι. Και ακόμη και ένα κινητό του κατοστάρικου να πάρουν στα χέρια τους θα βγάλουν μοναδικές φωτογραφίες. είδα τις προάλλες φωτογραφίες με μηχανή του 1970 που δεν συγκρίνεται με ΤΙΠΟΤΕ ούτε σε ποιότητα ούτε σε δυνατότητες με τα σημερινά καμεροκινητά και όμως το συναίσθημα δεν το έχω δει ποτέ από κανένα κινητό. 

Μην έχετε αυταπάτες. Τα καμεροκινητά σύντομα θα σκεπάσουν τις επαγγελματικές μηχανές γιατί και τους συμφέρει και είναι εφικτό με την τεχνολογία και στην εξέλιξη του hardware και κυρίως του software.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω 2 καλές φωτογραφικές μηχανές με αρκετούς φακούς και λοιπό εξοπλισμό, αλλά θέλω και το κινητό να τραβάει καλές φωτογραφίες. Το ένα δεν αντικαθιστά το άλλο, το καθένα έχει τη χρήση του.

Από όταν άρχισαν τα κινητά δίνουν αξιοπρεπή αποτελέσματα, σε κάποια ταξίδια που θέλω να χαλαρώσω δεν κουβαλάω καν φωτογραφική μηχανή. Πολύ σπάνια συμβαίνει όμως να πάρω φωτογραφία για τύπωμα από το κινητό.

Επεξ/σία από andreasl
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί χρειάζεσαι όλη μέρα 50x zoom και 40mp? 

Επίσης πόσο χρόνο ζωής έχει πλέον κάθε κινητό μέχρι να το σπάσεις από ατύχημα η να λήξει η μπαταρία του; 

προφανώς αν έχει κάποιος άπειρα χρήματα μπορεί να αγοράσει μία dslr με mirrorless ένα p30 1 Phone και να κάνει τη δουλειά του με ότι τον βολεύει κάθε φορά. Διαφορετικά ανάλογα με τις ανάγκες και τις γνώσεις του διαλέγει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και εμένα μου αρέσει οι εταιρίες να επενδύουν στις φωτογραφικές δυνατότητες...εξάλλου όλα τα άλλα πλην της μπαταριας,είναι υπέρ αρκετά(ταχύτητα, γρήγορη φόρτιση, οθοναρες,ανθεκτικότητα κ.α)Θα ήθελα να δω και τι ψάρια πιάνει το ΝΟΚΙΑ 9(μπηκε και η Νοκια στο "παιχνιδι" των καμερών έστω  και αργα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι από μας δεν φιλοδοξούν να γίνουν επαγγελματίες φωτογράφοι, και δεν μας ενδιαφέρει να αφιερώσουμε χρόνο για να μάθουμε την τέχνη (που την εκτιμώ, αλλά δεν είναι για όλους). Σε κάποιους από μας το ζητούμενο είναι η πολύ καλή φωτογραφία για προσωπικές στιγμές, είτε των παιδιών μας είτε των χόμπι μας,  χωρίς πολλά. Είμαστε όμως και οι περισσότεροι. Αυτό το κενό έρχονται τα καμεροκινητά την ευκολία χρήσης τους να καλύψουν.

Πόσοι πραγματικά τυπώνουν τις φωτογραφίες τους σήμερα; προσωπικά οι τελευταίες τυπωμένες που έχω είναι πριν 7 χρόνια από την γέννηση του γιου μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα χθες απο 10ημερο ταξιδι στη Ν. Υορκη. Εβγαλα ~800 φωτο και καμποσα βιντεο με το S9+. Σημερα στη δουλεια με ρωταγαν αν αγορασα φωτογραφικη μηχανη! Ξερω οτι σε επιδοσεις δε φτανει αυτες μιας dslr το κινητο μου, και ουτε πιστευω οτι θα γινει καποτε, παρολο που οι δυνατοτητες των κινητων σε αυτον τον τομεα εχουν εξελιχθει εκθετικα.

Για να ειμαι ειλικρινης, οσο ημουν εκει ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου να αγορασω μια dslr, αλλα με αυτα τα 500€ που τελικα δεν εδωσα, γεμισα κυριολεκτικα μια βαλιτσα με ρουχα και παπουτσια. Πραγμα το οποιο βρισκω καλυτερη επενδυση μιας και τη μηχανη δεν ξερω ποτε θα τη χρησιμοποιουσα ξανα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες τις φωτογραφίες τις βλέπουμε στο κινητό άντε και στο PC tv οπότε μέχρι εκεί τα κινητά τα πάνε άψογα.

Εγώ είμαι δεινόσαυρος και φτιάχνω και οικογενειακή άλμπουμ ακόμα αλλά φυσικά και εκεί δείχνουν σαν την συσκευή (μικρές φωτογραφίες 10χ15) .

Οπότε για κάποιον που πραγματικά δεν είναι φανατικός χομπίστας και λατρεύει το τέλειο αλλά και το πολύ δύσκολο τα κινητά εν σήμερον είναι ένα και ένα.

Δεν μπορούν φυσικά να κάνουν αυτά που κάνουν οι μηχανές σε καλά χέρια για αυτό και απευθυνόμαστε σε αυτούς για σημαντικές στιγμές.

Μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lol ομως

https://www.theverge.com/2019/3/11/18260213/huawei-fake-photos-p30-pro-camera-ad-dslr

 

Να την χαιρεστε την χουαγουέι όσοι ένθερμα την υποστηριζετε και την βαζετε στην ίδια πρόταση με.την Samsung

Edit: τελικά και η sammy έχει εφαρμόσει ιδια τακτική στο παρελθόν, busted. Sorry

 

Επεξ/σία από bahamut_zero
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι εταιριες τρεχουν κ δε φτανουν να βγαλουν καμερες με απολυτη λεπτομερεια...τις γυναικες τις ρωτησαν με καλυτερα φιλτρα να βγαλουν  χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JinTheGod είπε

Για κακη μου τυχη (και επειδη αλλαζω συνεχεια συσκευες) δεν εχω την γνησια να την ανεβασω να την δειτε.Δειτε την απο εδω λοιπον ακομα και αν ειναι κομενη απο αποψη ποιοτητας λογο instagram. Χανει σε κατι?Και υποψιν ειναι σουρουπο/νυχτα. Εννοειται πως αν ημουν επαγγελματιας φωτογραφος που βγαζω το ψωμι μου απο αυτο,δεν θα χρησημοποιουσα το κινητο μου,ομως το 90% των ανθρωπων ειναι υπερκαλυμενοι με μια καλη συσκευη φωτογραφικα.

Αυτό που θέλει ο κάθε άσχετος να γράφει στα αγγλικά και να βγάζει τα ματάκια μας με ξεπερνάει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Αυτό που θέλει ο κάθε άσχετος να γράφει στα αγγλικά και να βγάζει τα ματάκια μας με ξεπερνάει.

Σόρρυ ε;Την επόμενη φορά θα γράψω αγγλικά μόλις παρω το proficiency, για τά ματάκια σου και μόνο..! Τραγικέ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Lol ομως

https://www.theverge.com/2019/3/11/18260213/huawei-fake-photos-p30-pro-camera-ad-dslr

Να την χαιρεστε την χουαγουέι όσοι ένθερμα την υποστηριζετε και την βαζετε στην ίδια πρόταση με.την Samsung

Και να ήταν μόνο η Huawei χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...