Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 μπορούν αυτόματα να απεγκαθιστούν ενημερώσεις με σοβαρά bugs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Εκεί κάνεις λάθος όπως και πολλοί άλλοι , δε βγαίνουν έτσι από το πουθενά . Υπήρχαν από την αρχή...απλό είναι!

Οταν φτιαχνετε νεος κωδικας ειναι πολυ πιθανο να υπαρχουν τρυπες. Μπηκε το νεο Update προφανως και θα δημιουργησει νεες τρυπες. Δεν ειναι οτι υπαρχουν απο τις αρχες των windows 10. Καποιες σιγουρα θα ειναι απο τοτε και τις ανακαλυπτουν. Δεν υπαρχει λειτουργικο που να βγηκε αψογο απο την αρχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με αυτό τον τρόπο κάνουν απλά μια τρύπα στο νερό. Δηλαδή, αντί να προσπαθήσουν να διορθώσουν σιγά-σιγά τα σοβαρά bugs(που λογικό είναι να υπάρχουν σε ένα λειτουργικό σύστημα), σου λένε ότι ναι μεν θα εγκαθίστανται όλα τα updates, αλλά εάν δεν λειτουργούν όλα ομαλά θα γίνεται απεγκατάσταση και μετά από 30 μέρες πάλι τα ίδια...

Δεν ξέρω, αλλά αυτή η λογική μου φαίνεται τουλάχιστον ανόητη για μια εταιρία όπως η Microsoft.

 

Προσωπικά, το τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ Linux και έχω ησυχάσει από όλα αυτά! Ελαφρύ, γρήγορο και όμορφο λειτουργικό.

Μπορεί να μην έχει κάποιες δυνατότητες των Windows, αλλά με τα Windows 10 μετά από κάθε update όλο και κάποιος driver/πρόγραμμα δεν θα λειτουργούσε όπως πρέπει. Σκέφτηκα  να γυρίσω στα 7άρια, αλλά αφού η MS σταματάει την υποστήριξή τους, το λειτουργικό θεωρείται "νεκρό" πλέον.

Άφησα τα 10άρια σε dual boot, για να παίζω κάνα παιχνίδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, alexis67676767 said:

Δίκιο έχεις, έγραψα το path έτσι για να σου δείξω ότι δεν είναι 'συναισθηματικό' το λειτουργικό. Σου έσβησε τα αρχεία σου από τον προσωπικό σου φακελο; Όχι από τα documents;

Ο φάκελος Documents είναι μέσα στον προσωπικό σου φάκελο.
Για την ακρίβεια το πρόβλημα με τα σβησμένα αρχεία το είχαν users οι οποίοι είχαν αλλάξει το path του συστήματος που αναφέρεις σε κάποιο άλλο.
Έκανα re-map τα default paths σε νέα δικά τους, συνήθως σε εξωτερικό δίσκο ή άλλο partition.
Παρόλα αυτά όμως κράτησαν και αρχεία στους πρωτότυπους φακέλους (c:/users/username/*).
Εκείνα τα αρχεία χάθηκαν!
Δες περισσότερα εδώ και εδώ

Αν χρησιμοποιούσες τους default φακέλους ή είχες εσύ ένα δικό σου file structure σε κάποιον άλλο δίσκο δεν είχες κανένα θέμα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2019 στις 10:17 ΠΜ, Federer είπε

Έλεος ρε Micro$oft!! Μωρε XP και πάλι XP! Με απενεργοποιημένα τα update από την πρώτη μέρα! XP μέχρι τέλος!! 

Dos μεχρι το τελος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Istros είπε

Ποτέ η micrisoft δεν τα πήγε πραγματικά με νούμερα.Λεγεται ότι επίτηδες δεν συμπεριέλαβαν το νούμερο 9 γιατί θεωρείται γρουσουζικος αριθμός στην Ιαπωνία.Παντως δεν υπάρχει κάποια επίσημη εξήγηση γιατί πήγαν κατευθείαν στο 10

Σαφώς και υπάρχει επίσημη εξήγηση, από τον πρώτο kernel nt που χτίστηκε προσμετράται η αρίθμηση.

windows 10 - win10

windows 9   - win8.1

windows 8   - win8

windows 7   - win7

windows 6    - win vista

windows 5    - win xp

windows 4    - win me

windows 3    - win 2000

windows 2    - win 98

windows 1    - win nt 4.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, BritGreek είπε

Αν υπήρχε κανονική έκδοση, πλήρως συμβατή έκδοση του Office για Linux, έσβηνα ευχαρίστως για πάντα τα Windows, ακόμα και στη δουλειά. Τεράστιο θέμα για τις δικές μου ανάγκες το Office.

Στη δουλειά μου έχει βγάλει τρια διαφορετικά updates στα Windows σε όλους τους υπολογιστές μέσα σε τρεις ημέρες. Δεν γίνεται αυτό το πράγμα κάθε λίγο και λιγάκι.

@BritGreek Ρίξε μια ματιά στο WPS-Office.

 

https://www.wps.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω ρυθμίσει τα updates να κατεβαίνουν μετά από 1 μήνα και τις νέες εκδόσεις (ποιος ξεχνάει την 1809) να κατεβαίνουν μόνο όταν θεωρούνται οκ για οργανισμούς (από advanced options). Έτσι γλιτώνεις τα περισσότερα προβλήματα. Τώρα αν γίνει η στραβή κάνεις απεγκατάσταση του update. Το περίεργο είναι ότι αυτά τα προβληματικά updates θα έπρεπε να τα βρίσκουν από τους insiders.

1 ώρα πριν, stafaf είπε

Σαφώς και υπάρχει επίσημη εξήγηση, από τον πρώτο kernel nt που χτίστηκε προσμετράται η αρίθμηση.

windows 10 - win10

windows 9   - win8.1

windows 8   - win8

windows 7   - win7

windows 6    - win vista

windows 5    - win xp

windows 4    - win me

windows 3    - win 2000

windows 2    - win 98

windows 1    - win nt 4.0

Τα win98 και win me δεν είχαν nt kernel. Προερχόντουσαν από τα win95.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου κάνει εντύπωση πως αν μπορέσει κάποιος να το εκμευταλευτεί αυτό (με κακό σκοπό εξ αποστάσεως) μπορεί να κάνει οτι γουσταρεί στον υπολογιστή σου ? Απο ότι φαίνεται πρέπει να γίνει μια ανακεφαλαίωση εκεί στην Microsoft...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ktlk21 είπε

Αφιερωμένο σε όσους όσους το παίζουν γκατζετακιδες και λάτρεις της τεχνολογίας αλλα μένουν σε αλλες εποχές.... φιλιά 

Έβαλα να δω το 3ο βίντεο κ το σταμάτησα περίπου στο 6ο λεπτό. Το Viber υποστηρίζει end-to-end encryption,αν και με είχε πείσει το όταν τρώω δεν πέφτω στη θάλασσα σαν επιχείρημα

Μην αφιερώνεις καλύτερα....

Επεξ/σία από gnsX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gnsX είπε

Έβαλα να δω το 3ο βίντεο κ το σταμάτησα περίπου στο 6ο λεπτό. Το Viber υποστηρίζει end-to-end encryption,αν και με είχε πείσει το όταν τρώω δεν πέφτω στη θάλασσα σαν επιχείρημα

Μην αφιερώνεις καλύτερα....

Τι σχέση έχει το Viber;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όποιος ασχολείται χρόνια με λειτουργικά σίγουρα θα έχει ψάξει να δει τι σόι "ενημερώσεις ασφαλείας " βάζει κατα καιρούς η MS σε κάποια KB που διαθέτει.Έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση τα moded Win ίσως είναι μια λύση. Δυστυχώς το "Καλή τη πίστη" Εχει πάψει να ισχύει εδώ και δεκαετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/3/2019 στις 4:16 ΜΜ, Stoliver είπε

Τι σχέση έχει το Viber;

 

Στις 16/3/2019 στις 9:01 ΜΜ, ktlk21 είπε

ελα μου ντε

Στο 3ο βίντεο και περίπου στο 5ο λεπτό (όπως ήδη έγραψα) ο youtuber, θεωρεί λογικό να σου βλέπει όλα σου τα δεδομένα η Microsoft γιατί χρησιμοποιείς της υπηρεσίες τις.

Αναφέρει και ως παράδειγμα το Viber και αναρωτιέται γιατί εκεί δεν μας ενοχλεί και μας ενοχλεί η Microsoft; Ε;

Αφού κι εκείνοι βλέπουν ότι στέλνεις, γιατί είσαι ηλίθιος;

Το Viber υποστηρίζει end-to-end encryption οπότε στα χαρτιά δεν διαβάζει κ δεν βλέπει τίποτα. Είμαι σίγουρος ότι πιστεύει ότι όταν κρυπτογραφείς τα δεδομένα σου με το VeraCrypt πχ, ότι αυτό έχει την δυνατότητα να μπορεί να τα διαβάζει, ίσως το θεωρεί και φυσιολογικό.

Στα 5 λεπτά που άντεξα και είδα, νομίζω ότι το μόνο σωστό πράγμα που είπε είναι ότι δεν χρειάζεται να περάσουν 2 ώρες από το φαγητό για να κάνεις μπάνιο στη θάλασσα.

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...