Προς το περιεχόμενο

Πέντε νέα πολυτελή smartwatches MARQ ανακοίνωσε η Garmin με τις τιμές τους να ξεκινούν από τα $1500


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Garmin για να γιορτάσει την 30η επέτειο της, ανακοίνωσε τη νέα πολυτελή σειρά MARQ που αποτελείται από πέντε smartwatches με τιμές που βρίσκονται μεταξύ $1500 και $2500, ξεπερνώντας ή φτάνοντας σε τιμή μερικά από τα ακριβότερα και πολυτελέστερα smartwatches με Wear OS, όπως το Montblanc Summit 2 ($995) και το Tag Heuer Connected ($1600) αντίστοιχα.

Η νέα σειρά MARQ συνδυάζει συγκεκριμένα σύνολα χαρακτηριστικών με την εμφάνιση κλασικών χρονογράφων και απευθύνεται σε διαφορετικές ομάδες χρηστών.

Το MARQ Aviator για παράδειγμα προσφέρει χάρτες αεροναυσιπλοΐας, πληροφορίες για αεροδρόμια, Nexrad Weather Radar καθώς και «Garmin cockpit integration». Το MARQ Driver με το λουράκι τιτανίου/ σιλικόνης έρχεται με 250 διάσημες πίστες αγώνων αυτοκινήτου και προσφέρει χαρακτηριστικά όπως «lap splits, χρόνο delta σε πραγματικό χρόνο και track timer». Το MARQ Captain είναι ένα smartwatch για όσους αγαπούν την ναυσιπλοΐα και εξοπλίζεται με στεφάνι «regatta timer», δείχνει την ταχύτητα του ανέμου, τη θερμοκρασία και την παλίρροια, δείχνει παράκτια διαγράμματα και έρχεται με καντράν (watch face) με τις συνθήκες λιμανιού κ.ά. To MARQ Expedition συνδέεται με τον satellite communicator της Garmin, InReach Mini που πωλείται ξεχωριστά και ενσωματώνει αισθητήρες για υψόμετρο, βαρόμετρο και πυξίδα, προσφέρει τοπογραφικούς χάρτες TOPO καθώς και ClimbPro που παρέχει πληροφορίες σε πραγματικό χρόνο για αναρρίχηση κ.ά. Το πέμπτο μέλος της οικογένειας MARQ είναι το MARQ Athlete το οποίο έχει τα περισσότερα κοινά στοιχεία με τα fitness smartwatches της εταιρείας, προσφέροντας πληροφορίες για την κατάσταση της φυσικής κατάστασης και της υγείας του χρήστη του, αισθητήρα παλμικής οξυμετρίας, αισθητήρα μέτρησης μέγιστης πρόσληψης οξυγόνου (VO2max) κ.ά.

r-marq-athlete-hr-1000.jpg.46625945e22fb396733cd0b7d03ce3b0.jpg

H Garmin υπόσχεται 12 ημέρες αυτονομίας σε κατάσταση «smartwatch», 28 ώρες αυτονομίας με τη χρήση του GPS και 48 ώρες με την χρήση της λειτουργίας εξοικονόμησης ενέργειας UltraTrac GPS.  Όλα τα μοντέλα της σειράς MARQ είναι κατασκευασμένα από τιτάνιο σε συνδυασμό με κρύσταλλο ζαφείρι και έχουν στεφάνι κάσας από κεραμικά υλικά ενώ διαθέτουν οθόνες «always-on», αισθητήρες μέτρησης καρδιακών παλμών και παλμικής οξυμετρίας, δυνατότητες αναπαραγωγής μουσικής κ.ά. Η νέα σειρά smartwatches της Garmin θα κυκλοφορήσει μέσα στο δεύτερο τρίμηνο της χρονιάς.

 

C|Net


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομορφα ρολογια δν μπορω να πω.. αλλα ρε φιλε οσο παει οι τιμες κ πιο πανω.

τουλαχιστον στην ελλαδα ειναι παρα πολυ δυσκολο να αγορασει καποιος τετοιες συσκευες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος garmin fenix 5x plus θα το σκεφτώ σοβαρά να προβώ στην αγορά του συγκεκριμένου...

 

(Αρκετά μεγάλο το ποσό και δεν βλέπω μεγάλες βελτιώσεις ώστε να δικαιολογείται η τιμή)

Πανέμορφα βέβαια. 🤔🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικά ρολόγια για ειδικούς χρήστες.

Κακός μπαίνουν τέτοιες ειδήσεις εδώ. Εκτός αν γίνεται επίτηδες για να χαρμανιαζόμουν τα τρολ

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Lefkask είπε

Και έλεγα... τι μου λείπει.. τί μου λείπει.. ενα ρολόι με χάρτες αεροναυσιπλοίας αχαχααχαχαχα

εμένα όμως που έχω πάρει drone από τα Jumbo κάτι τέτοιο θα μου φανεί χρήσιμο! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αξίζει να δώσεις αυτά τα λεφτά για να αγοράσεις smartwatch , μην ξεχνάμε η τεχνολογία είναι κατι disposable ειναι κατι που δεν έχει αξία δηλαδη φθείρεται κανει τον κύκλο του πολυ σύντομα δεν αντέχει στο χρόνο και ξεπερνιέται και εύκολα , σε 1 χρόνο θα έχει ξεπεραστει και θα βγούν άλλα , εκτος αυτού σε αυτα τα χρήματα μπαίνεις στην κατηγορία των luxury mechanical watches οπου η επένδυσή σου μετράει και σου προσθέτει κυρος στύλ και παράδοση και αντέχει στο χρόνο και έχεις και καλή τιμή μεταπώλησης αν το βαρεθείς και θα σου αντέξει πολλα χρόνια   δηλαδή με μια στιγμιαία έρευνα βλέπει κανείς οτι μπορει να αγοράσει σε αυτά τα χρήματα μεγάλες μάρκες οπως Raymond Weil , Baume & Mercier , Tissot , Tag Heuer, Frederique Constant , Oris  και άλλα πολλά , μπαίνεις στην περιοχή που υπαρχει αξία γιατι να πεταξεις τα λεφτά σου σε αυτά , εντάξει καποιος θα το παρει  που το θέλει για ειδικο σκοπό διαφορετικά  ειναι λάθος να επενδύσεις τοσα λεφτα σε αυτή τη κατηγορία

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mants118 είπε

εμένα όμως που έχω πάρει drone από τα Jumbo κάτι τέτοιο θα μου φανεί χρήσιμο! 😛

Αν το είχα.. θα πετουσα ανετα τον χαρταετο..... αργησαν :P. Oσο για το drone σου θα σου χρειαστει μαλλον gps tracker αχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητά 1000-1500 € ρολόγια 1500 € από την garmin (ας έχουν και 500 λειτουργίες) σε μία εποχή που η συντριπτική πλειοψηφία έχει όλο και λιγότερα χρήματα παγκοσμίως. Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας Νίκο Τσιαμτσίκα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakinen είπε

Κινητά 1000-1500 € ρολόγια 1500 € από την garmin (ας έχουν και 500 λειτουργίες) σε μία εποχή που η συντριπτική πλειοψηφία έχει όλο και λιγότερα χρήματα παγκοσμίως. Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας Νίκο Τσιαμτσίκα... 

Όπως τα λες είναι Νίκο Ευαγγελατο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...