Προς το περιεχόμενο

Depon- πονοκεφαλος με τις τιμες


opcorsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,  2020 πλέον. είμαι περιπτεράς και θα σας πω τα εξης: πριν από 2,5 χρόνια ( όπου η Λ.Τ του ντεπον ήταν 0,97 στα φαρμακεια) εγώ αγόρασα ντεπον χονδρική και πουλουσα 1€ αλλά με ένα περιθώριο κέρδους της τάξεως του 20-25%. Μετά την απελευθέρωση τιμών των ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ ο ίδιος άνθρωπος που τα αγόραζα μου πούλησε με 0.92 και με ενημέρωσε για τις αλλαγές ! μου είπε πουλα 1.20 -1,30 όπως και έκανα. Σήμερα λοιπόν  το πρωί  αγόρασα 20 depon  με τελική τιμή 28,62 τουτέστιν 1,43€ !!! άμα βάλω 15% περιθώριο κέρδους καταλήγει στο 1.64!! εγώ ντρέπομαι να το πουλήσω μέχρι να το συνηθίσει ο κόσμος σ'αυτή την τιμή.. θα τα δώσω 1,30 Αλλά θα ενημερώνω παράλληλα ότι την επόμενη φορά  ας πάνε σε φαρμακείο γιατί στο περίπτερο θα τα βρουν με 1,80 .. μερικές φορές  ο "αλήτης"  κρύβεται πιο πίσω από όσο νομίζουμε.. Καλή λευτεριά σε όλους μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Askanswer4 είπε

Καλησπέρα παιδιά,  2020 πλέον. είμαι περιπτεράς και θα σας πω τα εξης: πριν από 2,5 χρόνια ( όπου η Λ.Τ του ντεπον ήταν 0,97 στα φαρμακεια) εγώ αγόρασα ντεπον χονδρική και πουλουσα 1€ αλλά με ένα περιθώριο κέρδους της τάξεως του 20-25%. Μετά την απελευθέρωση τιμών των ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ ο ίδιος άνθρωπος που τα αγόραζα μου πούλησε με 0.92 και με ενημέρωσε για τις αλλαγές ! μου είπε πουλα 1.20 -1,30 όπως και έκανα. Σήμερα λοιπόν  το πρωί  αγόρασα 20 depon  με τελική τιμή 28,62 τουτέστιν 1,43€ !!! άμα βάλω 15% περιθώριο κέρδους καταλήγει στο 1.64!! εγώ ντρέπομαι να το πουλήσω μέχρι να το συνηθίσει ο κόσμος σ'αυτή την τιμή.. θα τα δώσω 1,30 Αλλά θα ενημερώνω παράλληλα ότι την επόμενη φορά  ας πάνε σε φαρμακείο γιατί στο περίπτερο θα τα βρουν με 1,80 .. μερικές φορές  ο "αλήτης"  κρύβεται πιο πίσω από όσο νομίζουμε.. Καλή λευτεριά σε όλους μας.

Προχθες πηρα απο περιπτερο 1,50 στη Μεσογειων 

Προτιμοτερο απο το να ψαχνω για φαρμακειο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο σχιζοφρενικό αυτό που η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου γουστάρει απελευθέρωση και ανταγωνισμό αλλά από την άλλη θέλει και ελεγχόμενες τιμές. Ορίστε, απελευθερώθηκαν οι τιμές σε ένα σωρό φάρμακα. Δείτε τον ανταγωνισμό να δουλεύει στην πράξη. Πχ ασπιρίνη από 0,50 € => 4 €. Και έπεται συνέχεια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

meanwhile στο UK η generic παρακεταμόλη των 500 εχει 39 πένες το κουτακι των 16 και μα τον οσηρι με πιανει μόλις ένα χαπι τη στιγμή που με το ελληνικό ντεπον θελω δύο...wtf

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Είναι λίγο σχιζοφρενικό αυτό που η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου γουστάρει απελευθέρωση και ανταγωνισμό αλλά από την άλλη θέλει και ελεγχόμενες τιμές. Ορίστε, απελευθερώθηκαν οι τιμές σε ένα σωρό φάρμακα. Δείτε τον ανταγωνισμό να δουλεύει στην πράξη. Πχ ασπιρίνη από 0,50 € => 4 €. Και έπεται συνέχεια.

Το θέμα είναι πως δεν υπάρχουν εναλλακτικά προϊόντα για να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός, και όπου υπάρχει δεν το ζητά με το όνομά του ο κόσμος επειδή το ξέρει με άλλη εμπορική ονομασία.

Αγγλία π.χ. βρίσκεις στα Wilco ασπιρίνες και αντιπυρετικά με την επωνυμία της αλυσίδας στο 1/3 της τιμής των αντίστοιχων της Bayern και της Pfizer, ίδια ενεργή ουσία έχουν ακριβώς. Εκεί μια χαρά δουλεύει η αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

9 ώρες πριν, Askanswer4 είπε

Καλησπέρα παιδιά,  2020 πλέον. είμαι περιπτεράς και θα σας πω τα εξης: πριν από 2,5 χρόνια ( όπου η Λ.Τ του ντεπον ήταν 0,97 στα φαρμακεια) εγώ αγόρασα ντεπον χονδρική και πουλουσα 1€ αλλά με ένα περιθώριο κέρδους της τάξεως του 20-25%. Μετά την απελευθέρωση τιμών των ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ ο ίδιος άνθρωπος που τα αγόραζα μου πούλησε με 0.92 και με ενημέρωσε για τις αλλαγές ! μου είπε πουλα 1.20 -1,30 όπως και έκανα. Σήμερα λοιπόν  το πρωί  αγόρασα 20 depon  με τελική τιμή 28,62 τουτέστιν 1,43€ !!! άμα βάλω 15% περιθώριο κέρδους καταλήγει στο 1.64!! εγώ ντρέπομαι να το πουλήσω μέχρι να το συνηθίσει ο κόσμος σ'αυτή την τιμή.. θα τα δώσω 1,30 Αλλά θα ενημερώνω παράλληλα ότι την επόμενη φορά  ας πάνε σε φαρμακείο γιατί στο περίπτερο θα τα βρουν με 1,80 .. μερικές φορές  ο "αλήτης"  κρύβεται πιο πίσω από όσο νομίζουμε.. Καλή λευτεριά σε όλους μας.

Φιλε αν ηξερα που εχεις περιπτερο θα ερχομουν συνεχεια,  το bold δεν το λεει ευκολα εμπορος. Στο τελος βεβαια θα πουλησεις εκει που πουλανε ολοι, η διαφορα ειναι οτι στον αλλον περιπτερα μπορει να του αρεσει ή να μην τον απασχολει ενω σε εσενα υπαρχει ενα ηθικο προβλημα. Το αποτελεσμα ομως ειναι το ιδιο (μη το ξεχναμε αυτο), και αυτο ειναι που πρεπει να αλλαξει.

36 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Είναι λίγο σχιζοφρενικό αυτό που η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου γουστάρει απελευθέρωση και ανταγωνισμό αλλά από την άλλη θέλει και ελεγχόμενες τιμές. Ορίστε, απελευθερώθηκαν οι τιμές σε ένα σωρό φάρμακα. Δείτε τον ανταγωνισμό να δουλεύει στην πράξη. Πχ ασπιρίνη από 0,50 € => 4 €. Και έπεται συνέχεια.

Το ιδιο γινεται με τα τροφημα το ρευμα το τηλεφωνο, σε λιγο και με το νερο κτλ κτλ.... Και ξερεις οταν απο 4 παει 3,80 θα βγουν μερικοι και θα μιλανε για το οτι ο ανταγωνισμος μιλησε, και θυμασαι τοτε που το κρατος αυξησε το φπα και τα γενοσημα δεν ειναι γνωστα ..... κτλ κτλ τρικυμια εν κρανιω 

4 λεπτά πριν, Narayan είπε

Το θέμα είναι πως δεν υπάρχουν εναλλακτικά προϊόντα για να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός, και όπου υπάρχει δεν το ζητά με το όνομά του ο κόσμος επειδή το ξέρει με άλλη εμπορική ονομασία.

Αγγλία π.χ. βρίσκεις στα Wilco ασπιρίνες και αντιπυρετικά με την επωνυμία της αλυσίδας στο 1/3 της τιμής των αντίστοιχων της Bayern και της Pfizer, ίδια ενεργή ουσία έχουν ακριβώς. Εκεί μια χαρά δουλεύει η αγορά.

  Εδω ομως συζηταμε αλλο, και εδω θα βρεις καποτε να πουλουνται στο 1/3 της τιμης, θα δεις και ασπιρινη lidl το θεμα ειναι οτι το 1/3 δε θα ειναι τα 0,5 ευρω που ειχε μεχρι πριν λιγο καιρα.... βασικα ειναι αυτο που ειπε ο φιλος περιπτερας πιο πανω... μεχρι να συνηθισει ο κοσμος τη τιμη....

Και το ρευμα αλλη τιμη ειχε πριν 10 χρονια... τωρα μιλαει ο ανταγωνισμος

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Narayan είπε

Το θέμα είναι πως δεν υπάρχουν εναλλακτικά προϊόντα για να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός, και όπου υπάρχει δεν το ζητά με το όνομά του ο κόσμος επειδή το ξέρει με άλλη εμπορική ονομασία.

Αγγλία π.χ. βρίσκεις στα Wilco ασπιρίνες και αντιπυρετικά με την επωνυμία της αλυσίδας στο 1/3 της τιμής των αντίστοιχων της Bayern και της Pfizer, ίδια ενεργή ουσία έχουν ακριβώς. Εκεί μια χαρά δουλεύει η αγορά.

Πώς δεν υπάρχουν; Ένα σωρό σκευάσματα παρακεταμόλης υπάρχουν. Πολύ απλά, έχουν ανέβει όλα. 

Στην Αγγλία μπορεί να είναι φτηνότερες οι τιμές σε πολλά μη συνταγογραφούμενα, αλλά εκεί οι εταιρείες δεν δίνουν σημασία επειδή τα βγάζουν με το παραπάνω με τις πολύ υψηλότερες τιμές στα συνταγογραφούμενα. Άλλωστε εδώ έχει ειπωθεί και επισήμως ότι η απελευθέρωση των τιμών στα μη συνταγογραφούμενα έγινε ακριβώς ως δωράκι στις εταιρίες με αντάλλαγμα τη διατήρηση χαμηλών τιμών στα συνταγογραφούμενα.

Φυσικά υπάρχει πάντα και η απύθμενη βλακεία του κόσμου που αγοράζει οτιδήποτε διαφημίζεται. Γι'αυτό και η τηλεόραση έχει πήξει στις διαφημίσεις φαρμάκων. Ένα παράδειγμα: Γνωστός έπαιρνε επί δεκαετίες το Splentir για πονοκεφάλους. Αυτό περιέχει Aκετυλοσαλικυλικό 400mg, Παρακεταμόλη 200mg και Καφεΐνη 50mg. Κόστιζε κάτω από 1.50 €. Τώρα τελευταία (μετά την τηλεοπτική διαφήμιση) έχει αλλάξει στο Panmigran, το οποίο περιέχει 250mg Ακετυλοσαλικυλικό, 250mg Παρακεταμόλη και 65mg Καφεΐνη. Κόστος; 7€.

Φάρμακο για την βλακεία δεν υπάρχει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Πάντως με το Depon γίνεται το έλα να δεις. Για περίπτερο πια είναι για 1.80-2 ευρώ. Γίνεται πάρτι ανατιμήσεων σε όλες τις κατηγορίες προϊόντων για να ανέβει το καθαρό κέρδος των εταιρειών με τις ευλογίες της κυβερνήσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Choutas είπε

Πάντως με το Depon γίνεται το έλα να δεις. Για περίπτερο πια είναι για 1.80-2 ευρώ. Γίνεται πάρτι ανατιμήσεων σε όλες τις κατηγορίες προϊόντων για να ανέβει το καθαρό κέρδος των εταιρειών με τις ευλογίες της κυβερνήσεως.

Όλα τα προιόντα έχουν ανέβει. Το κόστος των μεταφορικών είναι ένας παράγοντας που έχει επηρεάσει τις τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2020 στις 10:27 ΠΜ, paylidis είπε

meanwhile στο UK η generic παρακεταμόλη των 500 εχει 39 πένες το κουτακι των 16 και μα τον οσηρι με πιανει μόλις ένα χαπι τη στιγμή που με το ελληνικό ντεπον θελω δύο...wtf

Στην Αγγλια τα φαρμακα οντως ειναι τζαμπα. 

Που να δεις τα χαπια για ημικρανιες. Απο 11 εως 20 ευρω το κουτακι και έχει.... 2 χαπια μεσα. 2 το θεο τους, 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ακριβά είναι τα φάρμακα και στο εξωτερικό. Ειδικά τα συνταγογραφούμενα. Συνήθως πιο ακριβά από την Ελλάδα.

Στην Ελλάδα τα σκευάσματα παρακεταμόλης-αν θυμάμαι καλά- είναι μόνο 3 εταιρείες (panadol-apotel-depon), οπότε δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός....

Επί του θέματος, ποια είναι η πιο φθηνή συσκευασία παρακεταμόλης σήμερα σε χάπια των 500gm;  apotel;

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και το lonarid με παρακεταμόλη+καφείνη+κωδεϊνη :P

Είναι όμως για διαφορετική χρήση αυτοί οι συνδυασμοί (παρακεταμόλη με αντιφλεγμονώδες, παρακεταμόλη με ηρεμιστικά κλπ) οι οποίοι συνήθως αποτελούν συνταγογραφούμενα φάρμακα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μητέρα μου μου έλεγε ότι πήρε depon από Mini market της γειτονιάς και ήταν πιο φθηνό από ότι από το φαρμακείο! 

Επεξ/σία από helen22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...