Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia ανακοίνωσε τη νέα κάρτα γραφικών GeForce GTX 1660 6GB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, gaius germanicus είπε

@ΤopicStrarter συμφωνω με τα λεγομενα σου,την παραπανω προταση την εγραψα στον φιλο που βρηκε 1660 τι με 285 ως σαν τα 35 ευρω ειναι ενα ασημαντο ποσο,αν προσεξεις οι προηγουμενες απαντησεις μου στο τοπικ εχουν να κανουν ακριβως με την τιμολογιακη πολιτικη της nvidia και ποσο ευκολα πειθονται καποιοι απο τα μαρκετιστικα παραμυθια της nvidia.

sorry λάθος κατάλαβα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

31 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

ενδεικτικά τιμές σε ευρώπη της MSI gaming GTX 970 

https://pricespy.co.uk/computers-accessories/computer-components/graphics-cards/pci-express/msi-geforce-gtx-970-gaming-hdmi-dp-2xdvi-4gb--p2809933/statistics

έχει πέσει και κάτω απο 200 λίρες... 

Και υπόψιν πως ήταν απο τις πιο πρόσφατες κάρτες της Nvidia σε σχέση με την εκτόξευση τιμών που ακολούθησε δηλαδή οι τιμές ήταν ακόμη καλύτερες τις προηγούμενες γενιές 

Συγνωμη αλλα οι συγκρισεις σου ειναι τερμα ασχετες.

Μιλαμε για τιμες κοντα στο launch των καρτων οπως καλη ωρα τωρα με τις 2060 και 1660.

Που κολλανε οι τιμες που εχει μια καρτα 5ετιας το 2019?😂😂

Γυρω στα 400ευρω βλεπαμε τις ψιλο καλες υλοποιησεις το 2013 στην Ελλαδα(gtx 770 windforce πχ) και επισης γυρω στα 380-400+τις καλες υλοποιησεις 970 στην Ελλαδα(gigabyte 970 gaming) το 2014(μετα το καλοκαιρι και στις δυο περιπτωσεις).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Που κολλανε οι τιμες που εχει μια καρτα 5ετιας το 2019?😂😂

Οι τιμές ειναι την εποχή που η κάρτα ήταν διαθέσιμη όχι το 2019.... δεν υπάρχει πια διαθέσιμη έτσι και αλλιώς..

 

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γυρω στα 400ευρω βλεπαμε τις ψιλο καλες υλοποιησεις το 2013 στην Ελλαδα(gtx 770 windforce πχ) και επισης γυρω στα 380-400+τις καλες υλοποιησεις 970 στην Ελλαδα(gigabyte 970 gaming) το 2014(μετα το καλοκαιρι και στις δυο περιπτωσεις).

εγώ είχα πάρει την δική μου 270 ευρώ και πάλι δεν μου καλάρεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Υποστηρίζει RTX DLSS? όχι...

Παίζει με καλές επιδόσεις παιχνίδια πάνω απο 1080p πχ 1440p χωρίς να κάνεις υποχωρήσεις στην ποιότητα ; όχι ...

Τώρα αν θες να παιξεις lol κτλ με εναν i3 σε 1080p 60hz ενδεχομένως με κάποιες υποχωρήσεις στα πιο βαριά παιχνίδια τότε ναι ειναι μια χαρά... αλλά αυτό ακριβώς σημαίνει entrylevel... βασικές τεχνολογίες βασικές επιδόσεις ... η τιμή δεν ειναι βασική απο τιμή ναι ομολογώ ειναι midrange τουλάχιστον.... 

Εχεις μπερδεψει τα αυτα και τα πασχαλια μου φαινεται.

Ενω αυτο που λες στο τελος περι lol ετσι ειναι και εχεις δικιο,η 1660ti δεν θεωρειται entry level καρτα αλλα mid range καρτα γιατι σαν αποδοση ειναι στα ιδια με την Gtx 1070,την οποια μονο entry level καρτα δεν την λες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχεις μπερδεψει τα αυτα και τα πασχαλια μου φαινεται.

Ενω αυτο που λες στο τελος περι lol ετσι ειναι και εχεις δικιο,η 1660ti δεν θεωρειται entry level καρτα αλλα mid range καρτα γιατι σαν αποδοση ειναι στα ιδια με την Gtx 1070,την οποια μονο entry level καρτα δεν την λες.

Εσύ τα έχεις μπερδέψει.. εγώ μίλησα με επιχειρήματα όχι με χαρακτηρισμούς επειδή "'ετσι" 

 

είναι entrylevel κάρτα και ο λόγος ειναι αυτός που έγραψα πιο πριν δηλαδή: 

 

48 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Υποστηρίζει RTX DLSS? όχι...

Παίζει με καλές επιδόσεις παιχνίδια πάνω απο 1080p πχ 1440p χωρίς να κάνεις υποχωρήσεις στην ποιότητα ; όχι ...

Ειδικά έτσι ώστε τουλάχιστον να αξιοποιείται μια οθόνη που έχει refreshrate πάνω απο 60 hz; (πχ 100-144Ηz) όχι (<-- στο συγκεκριμένο μάλιστα ίσως δεν θα αξιοποιεί το refreshrate της οθόνης ακόμη και αν είναι σε 1080p ανάλυση)

Υποστηρίζει SLi; όχι

Άμεσο επόμενο των απο πάνω... θα κρατήσει πάνω απο 1,2 χρόνια ειδικά αν μιλάμε για ΑΑΑ games απαιτητικά γραφικά χωρίς τεράστιες υποχωρήσεις σε ποιότητα/γραφικά; Όχι....

με τα 6GB και το κουτσουρεμένο bandwidth είναι χρήσημη σε άλλες εφαρμογές εκτός gaming (σε βαθμό που να αξίζει να δώσεις τα λεφτά) όχι....

Τώρα αν θες να παιξεις lol κτλ με εναν i3 σε 1080p 60hz ενδεχομένως με κάποιες υποχωρήσεις στα πιο βαριά παιχνίδια τότε ναι ειναι μια χαρά... αλλά αυτό ακριβώς σημαίνει entrylevel... βασικές τεχνολογίες βασικές επιδόσεις ... η τιμή δεν ειναι βασική απο τιμή ναι ομολογώ ειναι midrange τουλάχιστον.... 

Απο θέμα τιμής εννοείται πως ειναι midrange όμως!! midrange και βάλε... 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Εσύ τα έχεις μπερδέψει.. εγώ μίλησα με επιχειρήματα όχι με χαρακτηρισμούς επειδή "'ετσι" 

είναι entrylevel κάρτα και ο λόγος ειναι αυτός που έγραψα πιο πριν δηλαδή: 

Απο θέμα τιμής εννοείται πως ειναι midrange όμως!! midrange και βάλε... 

Μα και παλι αυτα που εγραψες ειναι ασχετα με την πραξη.

Ουτε η 1070 ηταν καρτα για 1440p ultra settings σε ολα τα παιχνιδια,τι παει να πει αυτο οτι και αυτη θεωρειται entry level καρτα?

Οσο για τις τιμες,επειδη εισαι τερμα λαθος και επιμενεις και για να τελειωνει το θεμα.

Τιμη 770 στο launch

https://www.guru3d.com/articles_pages/geforce_gtx_770_review,24.html

So the MSRP pricing for GTX 770 overall is EUR 329.00 excl. VAT, which means roughly 395 EUR / USD depending on your country.

Τιμη 970 στο launch

https://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_970_gaming_review,27.html

GTX 970: $329 excl Vat

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Μα και παλι αυτα που εγραψες ειναι ασχετα με την πραξη.

Ουτε η 1070 ηταν καρτα για 1440p ultra settings σε ολα τα παιχνιδια,τι παει να πει αυτο οτι και αυτη θεωρειται entry level καρτα?

Απο που προκύπτει αυτό απλά δεν καταλαβαίνεις τι γράφω.. 

 

ακριβώς το ότι μπορούσε να το κάνει αυτό (καθώς και ότι υποστήριζε όλες τις τεχνολογίες της γενιάς της και ότι υποστήριζε και SLi κτλ) την καθιστά midrange 

 

η GTX 1660 ti που ΔΕΝ τα κάνει όλα αυτά ΔΕΝ ειναι midrange...

αν μια κάρτα τα κάνει όλα αυτά ειναι τουλάχιστον midrange... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

είναι entrylevel κάρτα και ο λόγος ειναι αυτός που έγραψα πιο πριν δηλαδή: 

αρα η 1650 οταν βγει τι θα ειναι?η 1650ti? (η οπως σκατα τις ονομασουν αυτες)

 

 

ΥΓ: αυτο που τσεκαρεις την τιμη της 970 το 2019 με ξεπερναει xD

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Απο που προκύπτει αυτό απλά δεν καταλαβαίνεις τι γράφω.. 

ακριβώς το ότι μπορούσε να το κάνει αυτό (καθώς και ότι υποστήριζε όλες τις τεχνολογίες της γενιάς της και ότι υποστήριζε και SLi 

 

Αρα και η 2070 που δεν υποστηριζει Sli ειναι entry level καρτα με βαση την ''λογικη''σου και ας υποστηριζει τα υπολοιπα😂😂

Επισης το απο ποτε το Sli καθοριζε το αν μια καρτα θεωρειται entry ή mid level που ουτως ή αλλως την πλειοψηφια δεν την ενδιαφερει,μονο εσυ το ξερεις.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αρα και η 2070 που δεν υποστηριζει Sli ειναι entry level καρτα με βαση την ''λογικη''σου και ας υποστηριζει τα υπολοιπα😂😂

 

ρε φίλε απλά έχεις πολύ άγνοια η οποία δεν σου επιτρέπει τέτοιο ειρωνικό ύφος...

 

 η 1070 υποστιρίζει SLi...

 

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Επισης το απο ποτε το Sli καθοριζε το αν μια καρτα θεωρειται entry ή mid level που ουτως ή αλλως την πλειοψηφια δεν την ενδιαφερει,μονο εσυ το ξερεις.

Απλά you dont understand life μου φαίνεται γιατί ακόμη και αν αφήσουμε στην άκρη την άγνοια σου για τις κάρτες γραφικών δεν μπορείς να κατανοήσεις το περιεχόμενο ενός κειμένου.. πουθενά δεν έγραψα αυτό που αναφέρεις το σύνολο του κειμένου δεν ισούται με ένα απόσπασμα ... έτσι λειτουργεί ο κίτρινος τύπος αλλά εκει τουλάχιστον το κάνουν εσκεμμένα εσυ απλά μου φαίνεται αδυνατείς να καταλάβεις...

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

ρε φίλε απλά έχεις πολύ άγνοια η οποία δεν σου επιτρέπει τέτοιο ειρωνικό ύφος...

 η 1070 υποστιρίζει SLi...

Μαρεσει που εβαλες παραθεση το σχολιο μου στο οποιο αναφερομαι στην 2070 την οποια εσυ περνας για 1070 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετος με το άθλημα και τις κάρτες γραφικών, ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Αρχικά να γράψω οτί δεν ασχολούμαι με παιχνίδια και κάνω πολύ βασική χρήση στο PC. Ταινίες, μουσική, πολύ διαδίκτυο (Youtube κυριώς), Office και κάποια απλά προγραμματάκια. Έχω την Nvidia GT force 710 που έναι αν δεν κάνω λάθος είναι συμβατή με μητρικές της MSI μιας και αναφέρεται το όνομα της. Επίσης έχω την MSI B450M PRO-VDH. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ουσιαστικά είναι επειδή θέλω να την αναβαθμίσω, ποια προτείνεται εσείς; H συγκριμένη κάρτα γραφικών που συζητάτε εδώ είναι απαραίτητη για κάποιον που παίζει παιχνίδια η μπορώ να αναβαθμίσω με κάποια πιο πρόσφατη και πιο εξελιγμένη της GT Force 710, για παρόμοια χρήση πάντα; Είναι λίγο ίσως και ανασφάλεια οτί η 710 που έχω είναι κάρτα των 50 ευρώ.

Επεξ/σία από baiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, baiosss είπε

Άσχετος με το άθλημα και τις κάρτες γραφικών, ήθελα να ρωτήσω το εξής. 

Αρχικά να γράψω οτί δεν ασχολούμαι με παιχνίδια και κάνω πολύ βασική χρήση στο PC. Ταινίες, μουσική, πολύ διαδίκτυο (Youtube κυριώς), Office και κάποια απλά προγραμματάκια. Έχω την Nvidia GT force 710 που έναι αν δεν κάνω λάθος είναι συμβατή με μητρικές της MSI μιας και αναφέρεται το όνομα της. Επίσης έχω την MSI B450M PRO-VDH.  

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ουσιαστικά είναι επειδή θέλω να την αναβαθμίσω, ποια προτείνεται εσείς; H συγκριμένη κάρτα γραφικών που συζητάτε εδώ είναι απαραίτητη για κάποιον που παίζει παιχνίδια η μπορώ να αναβαθμίσω με κάποια πιο πρόσφατη και πιο εξελιγμένη της GT Force 710, για παρόμοια χρήση πάντα; Είναι λίγο ίσως και ανασφάλεια οτί η 710 που έχω είναι κάρτα των 50 ευρώ. 

κατα 99% δεν χρειάζεσαι άλλη κάρτα αν θελεις τοσο πολυ να βαλεις κατι αλλο βαλε μια 1030 με κανα 75 ευρω

https://www.skroutz.gr/s/11994314/MSI-GeForce-GT-1030-2GB-Aero-ITX-OC-GT-1030-AERO-ITX-2G-OC.html

https://www.skroutz.gr/s/12247000/Gigabyte-GeForce-GT-1030-2GB-OC-GV-N1030OC-2GI.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε @TopicStrarter επειδη ουτε γω εχω καταλαβει τι γραφεις γενικα. Entry level καρτες γραφικων ειναι καρτες οπως η 1050, 1050ti, η RX570, η RX560 τετοια μοντελα. Καρτουλες τιμιες για αυτα που προσφερουν για πολυ συγκεκριμενα πραγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...