Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia XZ2(μονόκαρτο), 4/64GB, 299€, Κωτσόβολος [ΤΕΛΟΣ]


efkola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συσκευή ως κάτοχος του xz1 σας λέω είναι ταχύτατη δεν κολλάει και θα το θυμηθείτε αυτό το σχόλιο.

Σε αυτονομία εάν είναι μπροστά το poco και μόνο σε τίποτα άλλο.

Η οθόνη είναι πανέμορφη με άψογες γωνίες θέασης και κάτω από ήλιο αλλάζει όλη η λειτουργία της και κυριολεκτικά βλέπεις όπως στο σπίτι.

Οι rom τους είναι άψογες και με συνεχόμενες αναβαθμίσεις για πολύ καιρό.οχι global όχι Dev όχι China ver όχι όχι όχι όχι τίποτα,το ανοίγεις και το δουλεύεις,δε ψαχνεσαι,δε θες να ψάξεις!

Οι κάμερες είναι αψογες,βίντεο πολύ καλό και σταθερό ενώ οι φωτογραφίες ακόμα και σε auto είναι ρεαλιστικές ενώ με την καταπληκτική λήψη ριπης που κάνει φοκους ξανά και ξανά σε κάθε κλικ θα πάρετε αυθόρμητες φωτογραφίες των παιδιών των αγαπημένων σας που δεν έχετε ξανά βγάλει.

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

Για την φωτογραφία οι κάτοχοι ελάτε από εδώ :

 

να σας πω κάνα 2 ρυθμισουλες να βγάζετε καλύτερα.

Θα είναι ένα σκαλί επάνω από το δικό μου.

Το xz1 είναι ότι κοφτερό έχω δει σε κινητό στην ανταπόκριση.

Μόνο ο gaming τύπος θα πάρει poco και αυτό για την αυτονομία.

Πάντως το δικό μου με την αστεία 2700 μπαταρία κρατά όλη μέρα εύκολα γιατί δεν ζεσταίνεται σαν συσκευή με τίποτα.

Το έχουν οι άνθρωποι σε σημεία πως να το κάνουμε;

Το βράδυ το βάζεις για φόρτιση χωρίς ανχος και το battery care θα σε πάει 100% στο ξυπνητήρι η με βάσει την συνήθεια να το πρωτοακουμπας .

Δεν έχουν κοφτερά selling points τα Xperia αλλά είναι σφαιρικά άρτιες συσκευές χωρίς γωνίες μέσα έξω.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως καλη και αγια η οθονη του αλλα και σε αυτο οι χρονοι αποκρισης ειναι τραγικοι.

20ms black to white και 40ms gtg.

Ενδεικτικα το XR εχει καπου στα 2 ms και στα δυο.Εξισου καλους χρονους εχουν τα mix 3,s10 κτλ.

Και δε δινει κανενας σημασια σε αυτο,καθως οι πιο πολλοι δεν ασχολουνται η δε το αντιλαμβανονται κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω των 3 μηνών άριστο Χζ1 μου, που είναι σε όλους τους τομείς άριστο. Το σκέφτομαι όμως, γτ είδα και μερικά που με χάλασαν. Πέραν του νέου design ( εγώ προτιμώ τα μπεζελ για μεγαλύτερη αντοχή στα πεσίματα αν τύχει, και για καλύτερο πιάσιμο) το 2 σύμφωνα με το GSM δεν έχει wide selfie και με χαλάει και το δακτυλικο στην πλάτη. 

Το καλό σκέφτομαι όμως γτ αν το πάρω και με τιμολόγιο θα βγει σε πολύ καλή τιμή και με τρώει το χέρι μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, planetman είπε

Πάντως παιδιά κι εγώ που πήρα το xz1 χθες, ήδη το έχω ερωτευτεί. Είναι κόσμημα, το μαύρο της οθόνης πάρα πολυ καλό, δεν έβλεπα το όριο της οθόνης στο μαύρο πλαίσιο του τηλεφώνου. Προσωπικά θέλω οπωσδήποτε 3.5 mm θύρα. Και πάρα πολύ γρήγορο. 

Γλιστράει απίστευτα το άτιμο σαν φρέσκο ψάρι. 

Μα αυτό το κόλπο πως το κάνετε που τα δοκιμάζετε και αποφασίζετε μετά; 

Aν το έχει σε display το πιάνεις, το χειρίζεσαι και αποφασίζεις. Αν πάλι δεν το έχει δεν μπορείς να το δοκιμάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dantε είπε

Παντως καλη και αγια η οθονη του αλλα και σε αυτο οι χρονοι αποκρισης ειναι τραγικοι.

20ms black to white και 40ms gtg.

Ενδεικτικα το XR εχει καπου στα 2 ms και στα δυο.Εξισου καλους χρονους εχουν τα mix 3,s10 κτλ.

Και δε δινει κανενας σημασια σε αυτο,καθως οι πιο πολλοι δεν ασχολουνται η δε το αντιλαμβανονται κιολας.

Εχεις κάποιο link να το δουμε;

Γιατί κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι έχει πολύ καλό touch latency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stafaf είπε

Εχεις κάποιο link να το δουμε;

Γιατί κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι έχει πολύ καλό touch latency. 

Αλλο το touch latency,αλλο το response time.

https://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-XZ2-Smartphone-Review.301284.0.html#toc-display-great-color-fidelity-and-brightness-in-the-xperia-xz2

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dantε είπε

Παντως καλη και αγια η οθονη του αλλα και σε αυτο οι χρονοι αποκρισης ειναι τραγικοι.

20ms black to white και 40ms gtg.

Ενδεικτικα το XR εχει καπου στα 2 ms και στα δυο.Εξισου καλους χρονους εχουν τα mix 3,s10 κτλ.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και έχεις και λάθος.

Το iPhone XR δεν μπορεί να έχει μονοψήφιο response time γιατί έχει IPS. Τα Mix 3s και S10 μπορούν γιατί έχουν AMOLED.

Οι AMOLED στα 60Hz έχουν καλύτερο response time από IPS/TN στα 144. Τελείως διαφορετική τεχνολογία.

Στο θέμα μας λοιπόν ... το iPhone XR (και όχι XS) έχει 20 και 40ms δηλαδή λίγο χειρότερα από του Sony.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Volte σε single sim πολύ δύσκολα.. Το έχω δύο μήνες περίπου και το έχω παλέψει πολύ με διάφορες rom αλλά απ' ότι καταλαβαίνω η Cosmote διαθέτει μόνο το dual sim και μόνο σε αυτό είναι δυνατή η ενεργοποίηση.

Κατά τα άλλα να πω και εγώ ότι το κινητό είναι από τα λίγα android χωρίς lag, με φοβερή αυτονομία και καλά ηχεία. Η οθόνη του προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ αλλά αυτό θεωρώ ότι είναι πολύ σχετικό. Επίσης η κάμερες είναι μεγάλη ιστορία. Βίντεο φανταστικό, η φωτογραφική θα ήθελε ένα ois και μια gcam για να αφήσει όλο τον ανταγωνισμό πίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ata1983 είπε

Volte σε single sim πολύ δύσκολα.. Το έχω δύο μήνες περίπου και το έχω παλέψει πολύ με διάφορες rom αλλά απ' ότι καταλαβαίνω η Cosmote διαθέτει μόνο το dual sim και μόνο σε αυτό είναι δυνατή η ενεργοποίηση.

Κατά τα άλλα να πω και εγώ ότι το κινητό είναι από τα λίγα android χωρίς lag, με φοβερή αυτονομία και καλά ηχεία. Η οθόνη του προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ αλλά αυτό θεωρώ ότι είναι πολύ σχετικό. Επίσης η κάμερες είναι μεγάλη ιστορία. Βίντεο φανταστικό, η φωτογραφική θα ήθελε ένα ois και μια gcam για να αφήσει όλο τον ανταγωνισμό πίσω..

Ποιες έχεις δοκιμάσει? Δεν εμφανίζεται καν η επιλογή στο μενού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και έχεις και λάθος.

Το iPhone XR δεν μπορεί να έχει μονοψήφιο response time γιατί έχει IPS. Τα Mix 3s και S10 μπορούν γιατί έχουν AMOLED.

Οι AMOLED στα 60Hz έχουν καλύτερο response time από IPS/TN στα 144. Τελείως διαφορετική τεχνολογία.

Στο θέμα μας λοιπόν ... το iPhone XR (και όχι XS) έχει 20 και 40ms δηλαδή λίγο χειρότερα από του Sony.

Δε θυμομουν σωστο το μοντελο.

Αν δεν ηταν το XR,ηταν καποιο αλλο.

Οπως και να εχει,αν καποιου εχει συνηθισει το ματι,ενα ελαχιστο ghosting το βλεπει σε τετοιους χρονους.

Και σε flagship κινητα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Το response time δεν εχει σχεση με τα hz.Μια ips στα 60hz μπορει να χει καλυτερο απο μια στα 144.

Για τις amoled παντως,καλη παρατηρηση,δε το γνωριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο long-term test του gsmarena, αναφέρει ότι το smoothness του xz2, είναι ό,τι πιο κοντινό σε pixel. 

Κάτι που σίγουρα μου λείπει από το android σε σχέση με το iOS που είχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leo066 είπε

Ποιες έχεις δοκιμάσει? Δεν εμφανίζεται καν η επιλογή στο μενού?

Το κινητό μου ήρθε με Customized IT. Πέρασα την T-Mobile DE με την οποία δεν δούλευε ούτε το 4G ούτε υπήρχε επιλογή στο μενού για volte, κτλ. Μετά πέρασα την Customized GR την οποία και κράτησα χωρίς επιλογή και πάλι για volte, wifi Calling. 

Για το dual sim το μοντέλο υπάρχει κανονικά στο xperifirm η Cosmote GR ROM, την περνάς και ενεργοποιείται

Αν έχεις καμία άλλη ιδέα ή λύση στείλε μου και εμένα γιατί είναι το μοναδικό που θα ήθελα σε αυτό το κινητό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ata1983 είπε

Το κινητό μου ήρθε με Customized IT. Πέρασα την T-Mobile DE με την οποία δεν δούλευε ούτε το 4G ούτε υπήρχε επιλογή στο μενού για volte, κτλ. Μετά πέρασα την Customized GR την οποία και κράτησα χωρίς επιλογή και πάλι για volte, wifi Calling. 

Για το dual sim το μοντέλο υπάρχει κανονικά στο xperifirm η Cosmote GR ROM, την περνάς και ενεργοποιείται

Αν έχεις καμία άλλη ιδέα ή λύση στείλε μου και εμένα γιατί είναι το μοναδικό που θα ήθελα σε αυτό το κινητό.

Costomized DE δεν έχει? Επίσης διάβασα ότι στην ΕΕ UK επίσης δουλεύει. Θα δοκιμάσω και, το πιθανότερο από Τρίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...