Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο Pin σε Ryzen 2700X


killertol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 3 μερες εφτιαξα καινουριο PC.. παρατήρησα στην CPU 82 βαθμούς όταν έπαιζα παιχνίδια και αποφασισα να αλλαξω παστα στην stock ψηκτρα στην προσπάθεια μου να βγάλω την ψύκτρα βγήκε μαζί και  ο επεξεργαστής  στον οποίο έσπασε ένα pin το οποίο και έχασα. διάβασα εδώ στο forum σε δύο threads ότι αν βάλω το   pin στο socket και βάλω από πάνω τον επεξεργαστή  μπορει και να δουλέψει . Που μπορώ να βρω pin από άλλον επεξεργαστή για να το δοκιμασω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να σπάτε όλοι τα πιν από τους Ryzen... Αγόρασε έναν CPU AMD και πάρε το πιν. Είναι σίγουρο ότι δε δουλεύει χωρις το πιν; 

Δες ποιο πιν έσπασε και με τι σχετίζεται. 

Καποιο παλικάρι κολλούσε πινς αλλά δε θυμάμαι ποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το δοκιμασα χωρις το pin προτιμώ να βρω ένα άλλο pin και να το βάλω στην θέση του σπασμενου.

Το έψαξα και η AMD δεν έχει βγάλει κάποιο σχέδιο για το τι κάνει το κάθε  pin στο AM4  socket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και cpu intel 478 μπορεις να βρεις σε μαγαζια υπολογιστων που εχουν μεταχειρισμενα...

το θεμα ειναι οτι δεν κανει σωστη επαφη ετσι οπως λες (εγω δεν θα το εβαζα ετσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, killertol είπε

Δεν το δοκιμασα χωρις το pin προτιμώ να βρω ένα άλλο pin και να το βάλω στην θέση του σπασμενου.

Το έψαξα και η AMD δεν έχει βγάλει κάποιο σχέδιο για το τι κάνει το κάθε  pin στο AM4  socket

Σίγουρα υπάρχουν, κάνε λίγη υπομονή και θα σου απαντήσουν. Αν έχεις κάνει ηλεκτρονική αγορά, συμβουλή μου, για να μην κλαις τα λεφτά, τον συσκευάζεις και κανεις αίτηση υπαναχώρησης από την αγορά . Δε χρειάζεται δικαιολογία, ωστοσο αν σου πούνε κάτι πες το σύνδεσα και δεν έπαιζε. Και μην αναφέρεις τίποτα για πιν και σπασίματα. 

Ή απλά κάνε τον κινέζο εξ αρχής 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 1
  • Confused 4
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους ryzen τα pin ειναι πολύ λεπτα και δεν νομίζω ότι μπορουν να κολλήσουν εκτος και αν ειναι κανενα στην άκρη. Μην δοκιμασεις να κολλήσεις πιν που δεν ειναι απο ryzen καθως κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι πιο χοντρα και δεν θα μπαινουν στο socket.

Δοκιμασε τον οπως ειναι χωρις το πιν που λείπει. Αν ειναι κάποιο reserved ή γειωση, θα δουλεύει χωρις πρόβλημα. Επιπλεον ζημια δεν προκειται να πάθει. Αν το κομμένο εχει μαγκωσει μεσα στο socket κουνα το για να βγει πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το χωρίς το pin. Το πιθανότερο ειναξ να μην το χρειάζεται και να λειτουργήσει. 

Το εχω πάθει σε μητρική 1151 με 2 pins στραβωμενα. Δεν επηρέασαν καθόλου τη λειτουργία του G4400. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστολακι για τα μαλλια ή benchmark πριν βγαλετε ψυκτρα ρε παιδια ωστε να λιωσει η παστα και να ξεκολλαει ευκολα χωρις να βγει μαζι με επεξεργαστη απο το σοκετ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Δεν είπα ότι είναι σωστή η νοοτροπία, ωστοσο δε θα ζημειωθει κανεις. Δε νομίζω να ήταν ο πρώτος επεξεργαστής με ένα λιγότερο πιν που θα έφευγε από την AMD, άρα λες αερολογίες και πιάνεις τα άκρα. 

Πρότεινες κάτι που είναι ΛΑΘΟΣ, δεν χρειάστηκε λοιπόν να πεις ότι είναι σωστή η νοοτροπία αγαπητέ. Και δεν πιάνω κανένα άκρο, δες πως έχουν καταντήσει τα support επώνυμων εταιρειών που ξέρουν τι λαμογιές κάνουν όλοι και μετά έλα πες μου αν ζημιώνεται κανείς άμεσα ή έμμεσα. Χαζούς τους έχεις τους κατασκευαστές να τρώνε τη χασούρα επειδή ο άλλος δεν ξέρει να ξεκουμπώσει έναν επεξεργαστή, να κουμπώσει μια κάρτα γραφικών ή ένα dimm. Λες και αν ανοίξει το κουτί δεν φαίνεται αν το pin έλειπε από κατασκευής/δεν κόλλησε ποτέ σωστά, ή αν έσπασε από μηχανική καταπόνηση. Ελπίζω να αλλάξεις μυαλό κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Εταιρία ούτε εγώ, αλλά κλεφτοσκρουτζομαγαζαίους έχω δει:)

Καταστήματα άπειρα, συμφωνώ και εγώ αλλά στην τελική ο προμηθευτής και η εταιρία θα κάνουν την αλλαγή, το κατάστημα, ειδικά στο Σκρουτζ είναι περισσότερο μεσάζοντες. Το πολύ πολύ μιλάς απευθείας με την εταιρία, τους εξηγείς ότι αρνούνται να τιμήσουν την εγγύηση και καθάρισες. Το κατάστημα το τραβάς και μια καταγγελία. Γιατι άντε πες όντως ήρθε σπασμένο το πιν ή έλειπε ή ή ή, το κατάστημα πάλι εσένα θα δείξει σαν υπαίτιο. Και δε μιλάμε για επεξεργαστή μηνών, μιλάμε για 3 ημέρες.

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αρκετό καιρό που συναρμολόγισα τελευταία υπολογιστή αλλά θυμάμαι πως ο επεξεργαστής συγκρατείται με λευγεδάκι πάνω στη μητρική και μάλιστα αρκετά ισχυρό. πως βγήκε ο επεξεργαστής μαζί με την ψύκτρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Δε μπορείς να κρίνεις την ποιοτική μας διαφορά από κάτι τέτοιο, όποτε λυπάμαι. Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε εν ολίγοις για να μη ξεφύγουμε και άλλο. 

Απαντησα με σαφήνεια, take it or leave it, δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Ξανά λέω, έξω από το χορό πολλοί κελαηδάνε. Και ειδικά σε αυτό το φόρουμ έχω δει πολλούς να το παίζουν τάξης και ηθική πράγμα δεν καθρεφτίζει την πραγματική τους ζωή, άρα μη μου κανεις εμένα υποδείξεις, δε σε ξέρω δε με ξέρεις, το ποσο σωστός είμαι ασε να το ξέρω εγώ. Έχει γεμίσει η χώρα από κυβιστες, απορώ αφού είστε όλοι τόσο υπέρ πάνω πως έχουμε μνημόνια. 

Ο νοών νοείτο. 

Στην περιπτωση μας το προβλημα το προκαλεσε ο χρηστης ομως, το προιον δουλευε μια χαρα. Αν η AMD κανει αντικατασταση καλως, παντως η λογικη σου ειναι λαθος απο το πρωτο γραμμα. Εκτως και αν εισαι 10 χρονων, τοτε σε δικαιολογω. Και εγω οταν εκανα κατι λαθος στην ηλικια αυτη ελεγα δεν ξερω δεν το εκανα εγω το εκανε ο αλλος, αντι να αναλαβω τις ευθυνες μου.

Τροφη για σκεψη 😉

Και οπως ειπες, ο νοών νοείτο!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2019 στις 9:55 ΜΜ, thetiesthatbind είπε

Σίγουρα υπάρχουν, κάνε λίγη υπομονή και θα σου απαντήσουν. Αν έχεις κάνει ηλεκτρονική αγορά, συμβουλή μου, για να μην κλαις τα λεφτά, τον συσκευάζεις και κανεις αίτηση υπαναχώρησης από την αγορά . Δε χρειάζεται δικαιολογία, ωστοσο αν σου πούνε κάτι πες το σύνδεσα και δεν έπαιζε. Και μην αναφέρεις τίποτα για πιν και σπασίματα. 

Ή απλά κάνε τον κινέζο εξ αρχής 

Τα ιδια πραγματα ειχαμε πει και στο διπλα θεμα αλλου συμφορουμιτη που την πατησε. Να μαθετε οτι τα λαθη πληρωνονται και αυτη την νοοτροπια την τρωμε στην μαπα ολοι τωρα στα service.

Κατι με πινακια που ως δια μαγειας λειπουν και το καταλαβαινει ο αλλος αφου εχει ηδη μπει ο επεξεργαστης πανω στο συστημα και οχι πιο πριν(εκει σε καταλαβαινει η εταιρεια οτι εκανες την πατατα),κατι με καρτες γραφικων να καιγονται πριν τελειωσει η εγγυηση για να παρει ο αλλος νεα καρτα,κατι με παραγγελιες που ο αλλος τις πηρε και δηλωσε στην εταιρεια οτι δεν του ηρθαν ποτε και παει λεγοντας.

Φανταζομαι την εχεις ακουστα την γνωστη κουβεντα οτι ''τα λαθη πληρωνονται''ετσι?

Γιαυτο και ολες οι εταιρειες το γραφουν ξεκαθαρα οτι ''οτι βλαβη προκαλεσει η πελατης δεν καλυπτεται απο την εγγυηση''.

Για να μην κανει ο αλλος τιποτα ταρζανιες και μετα ζηταει τα ρεστα με εγγυηση και αν δεν γνωριζει απο αυτα να μην τα πειραζει.

Και δεν το παιζουμε ηθικοι εδω μεσα η πραγματικοτητα αυτη ειναι.

Γραψε τα και σε τιποτα site του εξωτερικου αυτα επειδη εμεις το παιζουμε ηθικοι(σε τεχνολογικο forum αυτα....)να δεις τι ωραιες απαντησεις θα παρεις περι λαμογιας.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Στην περιπτωση μας το προβλημα το προκαλεσε ο χρηστης ομως, το προιον δουλευε μια χαρα. Αν η AMD κανει αντικατασταση καλως, παντως η λογικη σου ειναι λαθος απο το πρωτο γραμμα. Εκτως και αν εισαι 10 χρονων, τοτε σε δικαιολογω. Και εγω οταν εκανα κατι λαθος στην ηλικια αυτη ελεγα δεν ξερω δεν το εκανα εγω το εκανε ο αλλος, αντι να αναλαβω τις ευθυνες μου.

Τροφη για σκεψη 😉

Και οπως ειπες, ο νοών νοείτο!

Η λογική μου μπορεί να είναι λάθος αλλά η ορθογραφία μου όχι, ευτυχώς για εμένα δηλαδή. Ωστόσο, εμένα δε με νοιάζει τι θα χάσει η κάθε εταιρία στην προκειμένη περίπτωση, αλλά πως δε θα χάσει ο φίλος αλλά 600€ στο σύνολο. Δε χρειάζεται να είμαστε εριστικοί μαζί του. Το να πει ότι τον παρέλαβα έτσι δε θα ζημείωσει κανέναν, το κατάστημα θα τον αλλάξει στα πλαίσια της εγγύησης (εφόσον δεν αρχίσουν τα μα και τα μου, μιλάμε για πρόσφατη αγορά και όχι αγορά πάνω από 1 βδομάδα, οπότε θα ήταν ρεαλιστική η ιστορία του) ή αν απλά μιλήσει απευθείας με την AMD και την πείσει ότι έτσι παρέλαβε (όπως είπα υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις), θα πάρει τον παλιό, θα δώσει καινούργιο, θα φτιάξει το πιν στον άλλον και θα τον βάλει ξανά σε κάποιο ράφι για πούλημα. Κανείς δε βγαίνει χαμένος.

Καλά κάνετε και το παίζετε ηθικοί όλοι εδώ μέσα και εγώ μπορώ να πουλήσω (ηθικός είμαι εκεί που πρέπει στη ζωή μου, όχι πως αφορά κανέναν σας) κάτι που δεν είμαι πίσω από ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη γιατί "αυτό είναι το σωστό", αλλά αν οι περισσότεροι είστε τόσο σωστοί, δε ξέρω γιατί περάσαμε 4 μνημόνια. Εκτός και αν μαζευτήκατε όλες οι εξαιρέσεις μαζί. Όπως είπα, αν ήσασταν εσείς στη θέση του TS, δε ξέρουμε τι θα κάνατε, στα λογάκια καλοί είστε πάντως.  

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gdriver είπε

έχω αρκετό καιρό που συναρμολόγισα τελευταία υπολογιστή αλλά θυμάμαι πως ο επεξεργαστής συγκρατείται με λευγεδάκι πάνω στη μητρική και μάλιστα αρκετά ισχυρό. πως βγήκε ο επεξεργαστής μαζί με την ψύκτρα; 

απλο

οπως μετακινειται ο λεβιες απο την ακρη που τον ακουμπας  με το χερι, ετσι μετακινειται και απο την αλλη ακρη εσωτερικα στο σοκετ με το μπρος πισω της κολλημενης πανω στον επεξεργαστη ψυκτρας,χαλαρωνει και βγαινει επεξεργαστης κολλημενος στην ψυκτρα  με πιθανοτητα μια στις 100 να σπασει πιν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...