Προς το περιεχόμενο

[Modem Router] Asus DSL-N16 με 25,22 € @ e-gate.gr [ΤΕΛΟΣ]


xristoslet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Και εγω τα ιδια με τον Μακη ξερω και εχω. Letni, ασχετο, αλλα πότε πηγες wind; Μηπως τωρα βαζουν σε voip; Καποια στιγμη ηταν να υποχρεωθουν ολοι οι παροχοι να δινουν voip.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Και εγω τα ιδια με τον Μακη ξερω και εχω. Letni, ασχετο, αλλα πότε πηγες wind; Μηπως τωρα βαζουν σε voip; Καποια στιγμη ηταν να υποχρεωθουν ολοι οι παροχοι να δινουν voip.

Παντως η διαφορα Voip φαινεται στη ποιοτητα κλησης. Οταν παιρνω τηλ οπουδηποτε εχει πολυ καλη ποιοτητα η κληση, οπου εχω παρει απο φιλο τηλ που εχει vodafone πχ, η κληση ειναι σαν να ακουγεται απο πηγαδι. Εγω πιστευω κανει λαθος ο φιλος, η Wind δεν εχει Voip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

Και εγω τα ιδια με τον Μακη ξερω και εχω. Letni, ασχετο, αλλα πότε πηγες wind; Μηπως τωρα βαζουν σε voip; Καποια στιγμη ηταν να υποχρεωθουν ολοι οι παροχοι να δινουν voip.

Eιχα συνδεση 24αρα στην wind  3 χρονια,εδω και 3 μηνες περιπου εχω παει σε 100αρα και οι τηλεφωνικες  μου συσκευες ειναι συνδεδεμενες ολες στο modem router.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον η cosmote κανει τα τηλεφωνα της μονο Voip, η vodafone τις νεες συνδεσεις, καποια στιγμη η Wind θα εχει και αυτη μονο Voip. Αν ισχυει αυτη η "υποχρεωση" των παρόχων, τότε θα γίνει και πιο συντομα.

 

 

Για να αγορασεις ενα router, σημαινει οτι θελεις να αναβαθμίσεις το δίκτυο σου (στο wifi βλεπω οτι δεν εχει πολλα πολλα) και επισης να μην το αλλαξεις σε 1-2 χρονια (οπου λογικα παντα θα εχουμε voip) τότε δεν υπαρχει λόγος αγοράς. Εαν ηταν voip θα ηταν τελειο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alkis13 είπε

Εφοσον η cosmote κανει τα τηλεφωνα της μονο Voip, η vodafone τις νεες συνδεσεις, καποια στιγμη η Wind θα εχει και αυτη μονο Voip. Αν ισχυει αυτη η "υποχρεωση" των παρόχων, τότε θα γίνει και πιο συντομα.

Για να αγορασεις ενα router, σημαινει οτι θελεις να αναβαθμίσεις το δίκτυο σου (στο wifi βλεπω οτι δεν εχει πολλα πολλα) και επισης να μην το αλλαξεις σε 1-2 χρονια (οπου λογικα παντα θα εχουμε voip) τότε δεν υπαρχει λόγος αγοράς. Εαν ηταν voip θα ηταν τελειο :P

Συμφωνω απολυτα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw οι τιμες των voip router γιατι ειναι στο θεό; Επειδή πρέπει να πουλήσουν την σκαρταδούρα (που λογικα μετα θα τα κανουν ολοι access points/bridge) ή επειδη το "voip" σαν τεχνολογια-software-hardware είναι ακριβότερο στο κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ωραία θα πάρεις ένα ρουτερ που να είναι και voip (κατοχος fritz 7590) . 

Τον κωδικό να δω που θα βρεις αν εισαι εκτός ΟΤΕ για να ρυθμίσεις την τηλεφωνία.. Θα ήταν καλό αν όλοι έδιναν κωδικούς! 

Το συγκεκριμένο για τα λεφτά αυτά είναι τσάμπα πάντως..

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Amix είπε

Αξιζει να αντικαταστησω το Technicolor TG788VN v2; Εχω Nova VDSL.

σορρυ για το offtopic, αλλά κι εγω θελω τη γνωμη σας για το αν αξιζει να αντικαταστησω το tg788 v3 με αυτο του θεματος, καθως θελω να το κανω bridge με αλλο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, baskon είπε

Και ωραία θα πάρεις ένα ρουτερ που να είναι και voip (κατοχος fritz 7590) . 

Τον κωδικό να δω που θα βρεις αν εισαι εκτός ΟΤΕ για να ρυθμίσεις την τηλεφωνία.. Θα ήταν καλό αν όλοι έδιναν κωδικούς! 

Το συγκεκριμένο για τα λεφτά αυτά είναι τσάμπα πάντως..

Δεν τον δινουν για λογους ασφαλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δεν τον δινουν για λογους ασφαλειας

Μπορεις λιγο να διευκρινησεις ασφαλεια ως προς τι; Και γιατι ο ΟΤΕ δεν το θεωρει ανασφαλη πρακτικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreasece είπε

Παράδειγμα;

οτιδήποτε σε σκέτο router με 5Ghz αντε και μια usb.

για περισσότερες απαιτήσεις σε φτηνο ας παίρνει και εναλλακτικό firmware να κάνεις πολλα παραπάνω.

Σχεδον" Οχι modem πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Μπορεις λιγο να διευκρινησεις ασφαλεια ως προς τι; Και γιατι ο ΟΤΕ δεν το θεωρει ανασφαλη πρακτικη;

Γιατι θεωρητικα μπορει ο οποιοσδηποτε να παρει τηλεφωνο καπου και να εμφανιστει ο αριθμος ο δικος σου ως καλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το προβλημα ειναι η αποστολη του κωδικου και οχι τεχνικο, τοτε θα μπορουσαν πχ να φτιαξουν ενα secure portal, αποστολη με sms, παραλαβη απο το καταστημα ή συνδυασμο τους.Ως εξτρα μετρο ασφαλειας, θα μπορουσαν αν απαγορεψουν την χρηση απο αλλη γραμμη εκτος απο αυτη που εχει γινει η αναθεση της συνδεσης.

Για εμενα απο την στιγμη που ο μεγαλυτερος παροχος δε βρισκει προβλημα, θα επρεπε να προσαρμοστουν και οι μικροτεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...