Προς το περιεχόμενο

[Modem Router] Asus DSL-N16 με 25,22 € @ e-gate.gr [ΤΕΛΟΣ]


xristoslet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα η γραμμή είναι χάλια και μαζεύει συνεχεία λάθη και το καλύτερο και ακριβότερο τι να σου κάνει ... μπορεί να βγει και χειρότερα από το τσάμπα του παροχου .... Ειδικα σε vdsl . Αν θες να πειραματιστεις να έχεις και τα 2 ετοιμάσου για πολλές σελίδες διάβασμα δεν ειναι απλό ούτε εγγυημένο το αποτέλεσμα  .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως λίγο off topic αλλά πριν ένα μήνα  στη wind ενεργοποίησα vdsl 50. Η γραμμή μου δεν  έγινε voip και έτσι αγόρασα ένα router το Asus ac52u. Από τότε τους παρακαλάω να μου δώσουν κωδικούς για internet για να το συνδέσω. Πάντα μου λένε τον κωδικό και το username όμως  μου τα λένε λάθος ή έχουν κάνει κάτι να παίζει μόνο το δικό τους router. Ακόμα και στο δικό τους να βάλω τα στοιχεία σύνδεσης  που μου δίνουν δε γίνονται αποδεκτά κ  για να συνδεθώ έπειτα από χειροκίνητη αλλαγή PPP ρυθμίσεων απλά  κάνω επαναφορά εργοστασιακων. Γενικά καταλήγουμε να μου λένε να βάλω το δικό τους router. Δυστυχώς δεν κατάφερα ούτε το Internet. Συνεπώς προσοχή. 

Επεξ/σία από dstone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ για τις ρυθμίσεις τους τα πήρα . Δυστυχώς δεν αρέσει καθόλου στο παροχο είτε να ζητάς τέτοια και κυρίως να του λες ότι βλέπω ότι η γραμμή  πιάνει και παραπάνω . Εκεί πάνε να σε βγάλουν και τρελό - αλλά το asus στις μετρήσεις μου περνάει κάθε ZTE  , Zyxel  κτλ. H wind που λες μάλιστα έδινε και το αντίστοιχο DSL-N14U και ήταν το καλό μοντέλο  με αποσπωμενες βιδωτές κεραίες 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/03/2019 at 03:09, Mhlogiatros said:

Άμα η γραμμή είναι χάλια και μαζεύει συνεχεία λάθη και το καλύτερο και ακριβότερο τι να σου κάνει ... μπορεί να βγει και χειρότερα από το τσάμπα του παροχου .... Ειδικα σε vdsl . Αν θες να πειραματιστεις να έχεις και τα 2 ετοιμάσου για πολλές σελίδες διάβασμα δεν ειναι απλό ούτε εγγυημένο το αποτέλεσμα  .

αυτό είναι το πρόβλημα μου και έμενα ,τα πολλά λάθη στήν γράμμη . αλλά απο αυτο που γίνετε με τις εταιρείες δεν το καταλάβαίνω.δεν δίνουν καινούριο router αν ανανεώσεις και άμα πάρεις δικό σου δεν σε βοηθάνε σε τυχόν πρόβλημα . λένε το κλασικό δεν γνωρίζουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταία έχει τύχει να μου πουν και το κορυφαίο  ότι "αφού δε συνεργάζεστε να έχετε στη γραμμή μόνο το δικό μας δε μπορούμε να βοηθήσουμε" Η βοήθεια είναι το σκονάκι βάλτε - βγάλτε πρίζα on off δε πα να φωνάζεις ότι έχεις σφάλματα και δεν είναι από μέσα .

Ενα θέμα που έχει είναι ότι μπορεί να θέλει 2 restart για να περαστούν ρυθμίσεις σωστά και Ηard Reset μετα το Firmware update.   τελευταίο του έχω  το 1.1.2.3_617 που είναι και κοινό σε όλα τα asus και εύκολο .

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο ελαφρώς, και εγώ Wind50. Speedport 788κάτι. Τρέχω γενικά απροβλημάτιστα, ΑΠΛΑ, μην χρειαστεί να μπεις στην σελίδα του ρούτερ, Τατί απλά δεν ανοίγει εάν δεν προηγηθεί ρεσταρτ στην συσκευή. Και πάλι δίνει σπαρτιάτικες πληροφορίες για την ποιότητα της γραμμής. Το θέμα είναι, να αντικαταστήσω το Speedport με το ρουτερ του θέματος για να βλέπω απλά περισσότερες πληροφορίες σύνδεσης, ή μένω στο μαμά ρούτερ που δουλεύει ούτως ή άλλως για αυτό που φτιάχτηκε τουτέστιν να συνδέονται συσκευές επάνω του και να προσφέρει γενικά το bandwidth της 50αρας (που το πιάνω και με το παραπάνω). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2019 στις 8:15 ΠΜ, dstone είπε

Ίσως λίγο off topic αλλά πριν ένα μήνα  στη wind ενεργοποίησα vdsl 50. Η γραμμή μου δεν  έγινε voip και έτσι αγόρασα ένα router το Asus ac52u. Από τότε τους παρακαλάω να μου δώσουν κωδικούς για internet για να το συνδέσω. Πάντα μου λένε τον κωδικό και το username όμως  μου τα λένε λάθος ή έχουν κάνει κάτι να παίζει μόνο το δικό τους router. Ακόμα και στο δικό τους να βάλω τα στοιχεία σύνδεσης  που μου δίνουν δε γίνονται αποδεκτά κ  για να συνδεθώ έπειτα από χειροκίνητη αλλαγή PPP ρυθμίσεων απλά  κάνω επαναφορά εργοστασιακων. Γενικά καταλήγουμε να μου λένε να βάλω το δικό τους router. Δυστυχώς δεν κατάφερα ούτε το Internet. Συνεπώς προσοχή. 

Σου δινουν τα default που εχουν για ολους αλλα δεν δουλευουν τελικα σε ολους.

Πρέπει να τους πρήξεις, να πάς σε επόμενο στάδιο τεχνικης εξυπηρετησης και θα σου δωσουν username και password ειδικα για εσενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα είδα αυτό το dsl modem/router σε σχετικά καλή τιμή και προσφορά και απο όσο ξέρω είναι το ίδιο με το Asus dsl n14u σε νεότερη έκδοση.

Αξίζει για 24αρί και πιστευώ απο τα αρχικά modem των παρόχων (ZTE , Zyxel κτλ) είναι κάπως καλύτερο.

Asus-DSL-N16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...