Προς το περιεχόμενο

[Τηλεόραση]Philips 55PUS6703, 449€, Κωτσόβολος [ΤΕΛΟΣ]


efkola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, patsi είπε

82 εκ δηλαδή έχουν μάκρος τα ποδαράκια από πίσω μέχρι μπροστά;

Οχι, απόσταση από το ένα μέχρι το άλλο μαζί με το πλάτος τους 2εκ περίπου το καθένα. Πόσο βάθος δεν το μέτρησα.

Edit: 23εκ είναι το "βάθος" στις βάσεις.

Επεξ/σία από aoc4000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, patsi είπε

82 εκ δηλαδή έχουν μάκρος τα ποδαράκια από πίσω μέχρι μπροστά;

lol, κι εγω την ερωτηση περι "μηκους" ετσι την αντιληφθηκα παντως (συνηθως με 'μηκος' χαρακτηριζουμε την μεγαλυτερη διασταση). Και λογικο ειναι δηλαδη, κι εμενα θα με ενδιεφερε πρωτα το 'βαθος' των ποδαρακίων της τιβίς, αλλά δεν φαινεται να ειναι μεγαλο (βαση με -αντε πανω απο 10-15%- μικροτερο πλατος απο την τηλεοραση εγω τουλαχιστον δε θα 'ρισκαρα' ευκολα).

Αυτο που επισης δε φαινεται να ειναι εντονο ειναι το ambilight, τουλαχιστον στα βιντεο που ειδα εδω, αραγε να εχουν κρατησει την σχετικη ρυθμιση χαμηλά ή οντως να μην ειναι τοσο εντονο οσο σε άλλες (πιο ακριβες?) φιλιπς?... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αξίζει η συγκεκριμένη, ειδικά στα λεφτά που είναι τώρα?

 

Από τα αρνητικά που μπόρεσα να βρω (δίχως σειρά προτεραιότητας, απλά κατάθεση αυτών) :

1) VA panel, ξεχνάμε τις γωνίες θέασης μεγαλύτερες από 30 μοίρες καθώς θα ξεφτίζουν τα χρώματα

2) Χαμηλή φωτεινότητα, μέγιστη 350 nits, κάτι που τελικά έχει άμεσο αντίκτυπο στο HDR. Για πραγματικό HDR, τα nits πρέπει να είναι 1000, που σημαίνει ξεφεύγουμε σε τιμή. Για  όμοια σύγκριση σε αντίστοιχα μοντέλα και όχι στην τιμή της προσφοράς (άρα μιλάμε για ~650-700 ευρώ που και πάλι είναι πιο ακριβές από την philips), τα αντίστοιχα αυτά μοντέλα έχουν 500-600 nits

3) 3 θύρες HDMI

4) Η 1η θύρα HDMI υποστηρίζει 4K@30 Hz, οι υπόλοιπες είναι μια χαρά (4Κ@60 Hz). Ξεχνάς επομένως σύνδεση κονσολών/pc στην 1η θύρα.

5) Από τα ενσωματωμένα apps, μόνο το Netflix υποστηρίζει ταυτόχρονα 4Κ και HDR, τα υπόλοιπα είτε το ένα είτε το άλλο ΔΕΝ υποστηρίζουν

6) Θέλει πάρα πολύ καλό calibration για να έρθει στα ίσια της

7) Δεν έχει android λογισμικό

8) Πολύ αργό άλλαγμα καναλιών και μενού

Επεξ/σία από cv01302
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, cv01302 said:

Από τα αρνητικά που μπόρεσα να βρω (δίχως σειρά προτεραιότητας, απλά κατάθεση αυτών) :

........

6) Θέλει πάρα πολύ καλό calibration για να έρθει στα ίσια της

7) Δεν έχει android λογισμικό

8)  Πολύ αργό άλλαγμα καναλιών και μενού

Πήρα προχθές την 43άρα FullHD PFS5803.

Πολή καλή εικόνα αλλά ισχύουν και σε αυτή τα 3 παραπάνω. 

Το Saphi smart πάντως για να πω την αλήθεια φαίνεται πολύ "λίγο".... 

Επεξ/σία από JIMBOAthens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sokelas said:

να ρωτησω λιγο , εχει media player για αναπαραγωγη ταινιων απο usb η σκληρο; η παιζει με καποια εγκατεστημενη εφαρμογη?

Έχει ενσωματωμένο USB Media Player. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα παραπάνω από το να συνδέσεις τον σκληρό σου μέσω USB....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιστεύω αυτό που ζω 

Μόλις συνέδεσα την τηλεόραση με συσκευή mag24 και το χειριστήριο του mag συγχρονίζει με την tv και κάθε φορά που πατάω το οκ με πετάει στο ωρολόγιο πρόγραμμα της τηλεόρασης!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, cv01302 είπε

VA panel,

Ρε μαν θα με σκάσεις? Στους 30 οι 29 παρακαλαν για va γιατί έχει πολύ καλύτερη εικόνα/μαύρα /λευκά και συ μου το θεωρείς αρνητικό για την γωνία θέασης? Δηλ από το πλάι θα βλέπεις?? 

 

 

Όσους για το hdr ρώτα κάνα ειδικό να σου πει τι είναι το hdr σε αυτά τά μοντέλα sami/lg /Sony των 500 πλας ευρώ. Σπαμ του λευκού είναι και δεν το δουλεύει κάνεις. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2019 στις 8:38 ΠΜ, cv01302 είπε

 

Από τα αρνητικά που μπόρεσα να βρω (δίχως σειρά προτεραιότητας, απλά κατάθεση αυτών) :

1) VA panel, ξεχνάμε τις γωνίες θέασης μεγαλύτερες από 30 μοίρες καθώς θα ξεφτίζουν τα χρώματα

Δεν ισχυει ο κανονας οθονη pc ->ips panel, και τηλεοραση VA panel? Μηπως συγκρινεις αλλες κατηγοριες; αυτη η τηλεοραση μπορει να συγκριθει με τις samsung που βγαζει το e-shop προσφορα. Οχι τιποτα sony των 1000+€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την εχω απο προχθες την 55αρα,εχω παθει την πλακα μου με το ποσο πολλα αγοραζεις με 450 ευρο,εξαιρετικη εικονα,πολυ καλα τα μαυρα σε σημειο που απορεις εαν ειναι εαν ειναι πραγματικο αυτο που βλεπεις.Εκκλησια κλεβεις.....

Οσο για το va εννοειται οτι το προτιμαμε καθως εχει εξαιρετικη αποδοση σε αυτο που θελουμε δλδ ποιοτητα εικονας.

Οσο για το amp.l ολα τα λεφτα,σε λευκο τοιχο που την εχω κρεμασμενη πραγματικα δινει εκπληκτικα αποτελεσματα!!

Εαν την προλαβετε την τσιμπατε ανεπυφιλακτα.........

Επεξ/σία από sakispap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakispap είπε

Kαι ασυρματα και ενσυρματα με mhl φιλε....

Κανει και σε iphone τo mhl? Σαν αυτο;

https://www.ebay.com/itm/MiraScreen-Wireless-Wifi-Phone-Video-to-HDMI-TV-HDTV-Receiver-Dongle-Adapter/113157148906?hash=item1a58b110ea:m:mHx3ym809ai30M5m9qH3sQw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Δεν εχω φιλε iph δεν ξερω,αλλα υπαρχει θυρα hdmi mhl στην tv,οποτε γιατι να μην κανει?

Σαν αυτη.

https://www.youtube.com/watch?v=yNY_-R4eF1g

Αλλα αφου μπορεις να συνδεθεις ασυρματα γιατι να μπεις σε αυτην την διαδικασια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...