Προς το περιεχόμενο

[Τηλεόραση]Philips 55PUS6703, 449€, Κωτσόβολος [ΤΕΛΟΣ]


efkola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια καλησπερα!Εχω αγορασει την blaupunkt 49' απο παλιοτερο θεμα του insomnia αλλα με εχει κουρασει το clouding και το οτι δεν εχει dlna και wifi..Κοιταω για αγορα της συγκεκριμενης καθως θα μου αρεσε αρκετα και η ιδεα του ambilight γιατι βλεπω παρα πολλες ταινιες και σειρες στην tv.Το μονο ερωτημα που εχω ειναι αν τα χρωματα ειναι αψεγαδιαστα και αν το μαυρο εχει ανομοιομορφιες(στο τελειως σκοταδι παντα) γιατι δεν θελω να φυγω απο το ενα clouding και να παω σε αλλο εστω και πιο ηπιο.Αν μπορει καποιος κατοχος να μου απαντησει(σε τελειως σκοταδι παντα και με το ambilight κλειστο θα φανει).Ευχαρτιστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, cv01302 είπε

Τελικά την τσίμπησα και εγώ - καταλυτικός παράγοντας το ambilight που όντως δικαίωσε. Εννοείται μείωσα την ένταση διότι ήταν προεπιλεγμένο στο 10 + έβαλα κάποιο άλλο setting (relax νομίζω). Γενικώς πρέπει να παίξετε αρκετά με τα 'all settings' για να έρθει στα ίσια.

Θεματάκια:

1) Συνδέω το home cinema αναγκαστικά στην θύρα 1 (ARC) για να έχω επιστροφή ήχου, πρέπει οπωσδήποτε όμως να επιλεγεί το "multichannel bypass" για να έχω τελικώς ήχο σε κανάλια της TV - επιλογή μόνο από advanced sound settings.

2) Η θύρα 1 κατά τα γνωστά ΔΕΝ υποστηρίζει HDR. Άρα κονσόλες / blueray players που υποστηρίζουν HDR, αναγκαστικά στην θύρα 2 ή θύρα 3, που σημαίνει εκτός σύνδεσης με home cinema -> θα πρέπει τελικώς να συνδεθεί και οπτική ίνα για να υπάρχει ήχος στο home cinema. Εναλλακτικά, σύνδεση κατευθείαν στην θύρα 2 ή 3, προφανώς με οπτική ίνα για ήχο παντού. Πραγματικά Philips, τί σκεφτόσουν?? Υπόψιν η σειρά 7+ δεν έχει τέτοιου είδους θέματα. Το απλό PS4 συνδεδεμένο στην θύρα 2, σκέτη απόλαυση λόγω HDR.

3) Network play (DLNA) 4Κ 10-bit HDR HEVC με ενσωματωμένους υπότιτλους, bitrate γύρω στα 53Mbps, τρέξιμο μέσω wired LAN από το PC στον player της TV (σ.σ. τα πάντα συνδεδεμένα με ethernet 100Mbps), έχει ψιλοκολλήματα. Δοκιμάστηκαν αρκετές ρυθμίσεις στην εικόνα μπας και έφταιγε κάποια ρύθμιση, δεν βρήκα κάτι. Το πιθανότερο να φταίει η συνδεσμολογία στο δίκυτο μιας και στα χαρτιά θα έπρεπε να παίζει (το pc συνδέεται στο modem/router του ΟΤΕ, το οποίο συνδέεται σε ένα κεντρικό switch. Η τηλεόραση συνδέεται σε ένα δεύτερο router το οποίο συνδέεται στο κεντρικό switch - τα πάντα wired. Ίσως υπάρχουν αρκετές απώλειες). Όμως...

4) ... σε εξωτερικό δίσκο USB2 (άρα μέγιστο transfer rate 480Mbps), το ίδιο αρχείο έπαιξε άπταιστα δίχως κολλήματα, που σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα να θέλω 1Gbps ethernet δίκτυο. Καλό θα ήταν να δοκιμαστεί κάτι αντίστοιχο και από κάποιον άλλο, με απλότερη συνδεσμολογία δικτύου αλλά στα 100Mbps wired, για να είμαστε 100% σίγουροι.

5) Σε network play, άλλες ταινίες σε 1080p - προφανώς δίχως κολλήματα λόγω χαμηλότερου bitrate - με εξωτερικούς Αγγλικούς υπότιτλους UTF-8 (srt ή sub/idx), δεν εμφανίζονται καθόλου. Όταν τα ίδια αρχεία τα φορτώσω στον εξωτερικό δίσκο όπως και πριν, εμφανίζονται μια χαρά οι υπότιτλοι. Εδώ δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει, έχω κοιτάξει όλες τις ρυθμίσεις subtitles για την 1η περίπτωση (network play), κανονικά θα έπρεπε να μην παίζει ούτε στην 2η περίπτωση.

6) Είναι όντως εκνευριστική η καθυστέρηση στην κίνηση στο μενού ή στην αλλαγή των καναλιών.

Κατά τ' άλλα, εξαιρετική, ειδικά για τα λεφτά της. Τα περισσότερα reviews την εξυμνούσαν όταν είχε £700 , στα €450 δεν το συζητάμε καν!

οταν εχεις σβηστη την τηλεοραση και αναψεις το home cinema να παιξεις κανα ραδιοφωνικο σταθμο σου βγαζουν ηχο τα ηχεια?

εμενα πουεχω το Pc στο hdmi2 μου βγαζει ηχο απο το arc και σε 5.1,το θεμα ειναι πως το hdm1 που ειναι το arc ειναι στα 30hz και δεν ειναι hdmi version 2,οποτε εαν εχεις ενισχυτη 4κ τι κανεις?

ολα αυτα αφορουν αυτο το μοντελο βεβαια PHILIPS 65PUS6162/12 ,αλλα δε βλεπω αλλαγες

(οσες φορες την αναψω και ειναι ξεχασμενη σε καποια πηγη που δεν παραγει ηχο την στιγμη που την αναβω και πατησω να δω τηλεοπτικο σημα δεν βγαζει ηχο καθολου,την σβηνω και την αναβω να παιζει καποιο καναλι και ο ηχος ερχεται)

Επεξ/σία από wannaplay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, wannaplay είπε

οταν εχεις σβηστη την τηλεοραση και αναψεις το home cinema να παιξεις κανα ραδιοφωνικο σταθμο σου βγαζουν ηχο τα ηχεια?

εμενα πουεχω το Pc στο hdmi2 μου βγαζει ηχο απο το arc και σε 5.1,το θεμα ειναι πως το hdm1 που ειναι το arc ειναι στα 30hz και δεν ειναι hdmi version 2,οποτε εαν εχεις ενισχυτη 4κ τι κανεις?

ολα αυτα αφορουν αυτο το μοντελο βεβαια PHILIPS 65PUS6162/12 ,αλλα δε βλεπω αλλαγες

(οσες φορες την αναψω και ειναι ξεχασμενη σε καποια πηγη που δεν παραγει ηχο την στιγμη που την αναβω και πατησω να δω τηλεοπτικο σημα δεν βγαζει ηχο καθολου,την σβηνω και την αναβω να παιζει καποιο καναλι και ο ηχος ερχεται)

Αυτή παίζει ήχο φίλε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tonypapadovic είπε

Παιδιά, τι εφαρμογές παίρνει το λειτουργικό της;

Plex ή spotify πχ υποστηρίζει; 

Μιας και την πήρα χθες, η απάντηση είναι όχι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tonypapadovic είπε

Μιας και την πήρα χθες, η απάντηση είναι όχι :) 

Είσαι σίγουρος για spotify; Τις προάλλες το εγκατέστησα σε μια 50PUS6703. Για ψάξε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Είσαι σίγουρος για spotify; Τις προάλλες το εγκατέστησα σε μια 50PUS6703. Για ψάξε καλύτερα.

Χμμ περίεργο, θα το τσεκάρω, θενξ!

Επεξ/σία από tonypapadovic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση μπορουμε να εγκαταστησουμε καποιον iptv player στη tv.? Αλλιως γινεται να παιξω μια λίστα κατευθειαν απο τη τηλεοραση χωρις να πρεπει να συνδεω καποιο tv box π.χ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, todoris10 είπε

Παιδια μια ερωτηση μπορουμε να εγκαταστησουμε καποιον iptv player στη tv.? Αλλιως γινεται να παιξω μια λίστα κατευθειαν απο τη τηλεοραση χωρις να πρεπει να συνδεω καποιο tv box π.χ.?

Ναι γίνεται έχει τον ss tv player θα τον βρεις στις διαθέσιμες εφαρμογές, πάτα το κουμπί για settings (γρανάζι) και έπειτα στην καρτέλα εφαρμογές

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, DownUNDERground said:

Είσαι σίγουρος για spotify; Τις προάλλες το εγκατέστησα σε μια 50PUS6703. Για ψάξε καλύτερα.

Σίγουρο. Σου δίνει σαν εναλλακτική το Deezer....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JIMBOAthens είπε

Σίγουρο. Σου δίνει σαν εναλλακτική το Deezer....

Το Deezer είναι το  έτοιμο. Το spotify το βρίσκεις και το εγκαθιστάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2019 στις 12:36 ΜΜ, wannaplay είπε

οταν εχεις σβηστη την τηλεοραση και αναψεις το home cinema να παιξεις κανα ραδιοφωνικο σταθμο σου βγαζουν ηχο τα ηχεια?

εμενα πουεχω το Pc στο hdmi2 μου βγαζει ηχο απο το arc και σε 5.1,το θεμα ειναι πως το hdm1 που ειναι το arc ειναι στα 30hz και δεν ειναι hdmi version 2,οποτε εαν εχεις ενισχυτη 4κ τι κανεις?

ολα αυτα αφορουν αυτο το μοντελο βεβαια PHILIPS 65PUS6162/12 ,αλλα δε βλεπω αλλαγες

(οσες φορες την αναψω και ειναι ξεχασμενη σε καποια πηγη που δεν παραγει ηχο την στιγμη που την αναβω και πατησω να δω τηλεοπτικο σημα δεν βγαζει ηχο καθολου,την σβηνω και την αναβω να παιζει καποιο καναλι και ο ηχος ερχεται)

Πλέον την έχω συνδεδεμένη στο HDMI2 με οπτική ίνα. Με κλειστή τηλεόραση, όταν ανοίγω το home cinema παίζουν κανονικά τα ηχεία του home cinema. Αν το είχα σε ARC, με το που άναβα το home cinema θα άναβε και η τηλεόραση και μετά από κάποια δευτερόλεπτα μπορεί να έκανε capture το σήμα της τηλεόρασης και να μου άλλαζε το source στο home cinema.

Όσο για τον ενισχυτή 4Κ, αναγκαστικά στην θύρα 2 ή 3 καθώς όντως η 1 δεν υποστηρίζει 60Hz (ούτε HDR), και σύνδεση με οπτική ίνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Είσαι σίγουρος για spotify; Τις προάλλες το εγκατέστησα σε μια 50PUS6703. Για ψάξε καλύτερα.

Επειδή και εγώ το ψάχνω μπορείς να μου πεις πως το έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι ακριβώς και δεν έχω την τηλεόραση πρόχειρη. Κάπου είχε αναζήτηση εφαρμογών, έψαξα το spotify και το εγκατέστησα. Ήταν σε μια 50PUS6703 που ήταν σε προσφορά το Δεκέμβρη. Φαντάζομαι ότι το ίδιο λειτουργικό θα έχει και η δική σας εκτός απροόπτου, εφόσον μιλάμε για την ίδια σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...