Προς το περιεχόμενο

[Τηλεόραση]Philips 55PUS6703, 449€, Κωτσόβολος [ΤΕΛΟΣ]


efkola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, franklawl είπε

Επειδή και εγώ το ψάχνω μπορείς να μου πεις πως το έκανες?

 

10 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Δε θυμάμαι ακριβώς και δεν έχω την τηλεόραση πρόχειρη. Κάπου είχε αναζήτηση εφαρμογών, έψαξα το spotify και το εγκατέστησα. Ήταν σε μια 50PUS6703 που ήταν σε προσφορά το Δεκέμβρη. Φαντάζομαι ότι το ίδιο λειτουργικό θα έχει και η δική σας εκτός απροόπτου, εφόσον μιλάμε για την ίδια σειρά.

 

Λογικά θα το έβγαλαν για κάποιον λόγο... δεν το βρήκα και με search χθες τελικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, cv01302 είπε

Πλέον την έχω συνδεδεμένη στο HDMI2 με οπτική ίνα. Με κλειστή τηλεόραση, όταν ανοίγω το home cinema παίζουν κανονικά τα ηχεία του home cinema. Αν το είχα σε ARC, με το που άναβα το home cinema θα άναβε και η τηλεόραση και μετά από κάποια δευτερόλεπτα μπορεί να έκανε capture το σήμα της τηλεόρασης και να μου άλλαζε το source στο home cinema.

Όσο για τον ενισχυτή 4Κ, αναγκαστικά στην θύρα 2 ή 3 καθώς όντως η 1 δεν υποστηρίζει 60Hz (ούτε HDR), και σύνδεση με οπτική ίνα.

με την οπτικη ομως τα υποστηρίζει ολα τα πρωτόκολλα?το  hdmi εχει μεγαλυτερο ευρος,λογικα με αυτο τον τροπο και στο hdmi 1 να τον συνδεσεις και να απενεργοποιησεις το arc το ιδιο πραγμα θα ειναι,παντως στο xbox οταν παταω screen details μου λεει πως Hdr  μπoρει να υποστηριξει μονο στην αναπαραγωγη video και οχι στα παιχνιδια (Philips 65PUS6162)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, wannaplay είπε

με την οπτικη ομως τα υποστηρίζει ολα τα πρωτόκολλα?το  hdmi εχει μεγαλυτερο ευρος,λογικα με αυτο τον τροπο και στο hdmi 1 να τον συνδεσεις και να απενεργοποιησεις το arc το ιδιο πραγμα θα ειναι,παντως στο xbox οταν παταω screen details μου λεει πως Hdr  μπoρει να υποστηριξει μονο στην αναπαραγωγη video και οχι στα παιχνιδια (Philips 65PUS6162)

Ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης ηχειων είναι το arc, δείτε ποια hdmi της τηλεόρασης υποστηρίζουν τι. Αναφορικά με το hdr βρες αν έχει hdmi 2.0 και ίσως χρειαζεται ενεργοποίηση η λειτουργία 4:4:4, πήγαινε πηγές εισόδου βρες το hdmi και πάτα info  να δεις τι γίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επιλογή βάζουμε στα Audio Out settings για να πάει ο ήχος στην ηχόμπαρα μέσω HDMI Arc; Ξέρει κανείς;

Συνδέω την ηχόμπαρα (creative stage) αλλά ότι κι αν επιλέγω στο audio out ( TV Speakers, HDMI Sound System, Headphones, TV Speakers off) δεν λέει να βγει από κει ήχος

Επίσης συνδέοντας με οπτική έχω ήχο από την μπάρα αλλά ταυτόχρονα με τα ηχεία της TV!

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tonypapadovic είπε

Τι επιλογή βάζουμε στα Audio Out settings για να πάει ο ήχος στην ηχόμπαρα μέσω HDMI Arc; Ξέρει κανείς;

Συνδέω την ηχόμπαρα (creative stage) αλλά ότι κι αν επιλέγω στο audio out ( TV Speakers, HDMI Sound System, Headphones, TV Speakers off) δεν λέει να βγει από κει ήχος

Επίσης συνδέοντας με οπτική έχω ήχο από την μπάρα αλλά ταυτόχρονα με τα ηχεία της TV!

Καμιά ιδέα;

Ε μηδενιζεις τον ηχο της tv και ακους μονο απο την ηχομπαρα 😎😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tonypapadovic είπε

:P 

Το έκανα αυτό εννοείται :D 

για δες εχει πουθενα για ενεργοποιηση στο hdmi smartlink πρπει να το λεει αν θυμαμαι καλα.

 

1 ώρα πριν, Geo4ever είπε

Ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης ηχειων είναι το arc, δείτε ποια hdmi της τηλεόρασης υποστηρίζουν τι. Αναφορικά με το hdr βρες αν έχει hdmi 2.0 και ίσως χρειαζεται ενεργοποίηση η λειτουργία 4:4:4, πήγαινε πηγές εισόδου βρες το hdmi και πάτα info  να δεις τι γίνεται

ναι το εχω δοκιμασει μολις βαζω τα 4αρια δεν βγαζει καθολου εικονα το xbox.εννοείται hdmi 2 στα χαρτια τουλαχιστον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, η αποκωδικοποίηση του ήχου γίνεται στον ενισχυτή, η οπτική ίνα απλά μεταφέρει το (κωδικοποιημένο) σήμα του ήχου από την TV (digital out) στο home cinema (digital in). Επομένως είτε το είχες συνδεδεμένο με HDMI 1 ARC, είτε με οπτική ίνα, τα ίδια πρότυπα υποστηρίζονται, τον ίδιο ήχο θα ακούσεις.

Το ARC θα βόλευε πραγματικά ΑΝ υποστηριζόταν 60Hz + HDR στην θύρα 1. Το συγκεκριμένο μοντέλο εκεί υστερεί (άντε και στο λειτουργικό), εξ' ου και η χαμηλότερη τιμή - που και πάλι αξίζει.

Οι θύρες 2 και 3 είναι οι σωστές, αλλά δεν έχεις επιστροφή ήχου (Audio Return Channel - ARC). Επομένως για εμένα είναι μονόδρομος η σύνδεση στην θύρα 2 για  τα καλούδια του video + SPDIF για ήχο αναγκαστικά στο home cinema(σε youtube/netflix, και αν για κάποιο λόγο θες ήχο από home cinema και στα κανάλια της TV). Απλά χαμηλώνεις τον ήχο της TV όταν θες να έχεις κάποιο source από το home cinema. Από το manual της τηλεόρασης (παρεπιπτόντως, δεν υπήρχε manual στην συσκευασία, πέραν κάτι safety / εγγυήσεις): 

• HDMI 2/3: The setting Optimal* allows maximum up to Ultra ΗD (50Hz or 60Hz) RGB 4:4:4 or YCbCr 4:4:4/4:2:2/4:2:0 signals (12 bit)

Η HDMI 1 υποστηρίζει μέχρι 30 Hz και δίχως HDR.

Αν δεν έχεις συσκευή που να υποστηρίζει HDR, ή δεν σε νοιάζει να έχεις max 4Κ@30Hz, τότε συνδέεις το home cinema στην HDMI 1 (προφανώς δεν χρειάζεται οπτική ίνα) και όλες τις συσκευές στο home cinema. Πριν κατασταλλάξω στην λύση της οπτικής ίνας, θυμάμαι ότι μου έκανε μερικά νερά (π.χ. με το που ανοίγεις το home cinema, ανοίγει και η TV και μετά από κάτι δευτερόλεπτα σου κλέβει το source του home cinema και το πάει στην TV ή όντως μερικές φορές παίδευε και δεν είχε ήχο και έπρεπε να κάνω συνέχεια εναλλαγές στο source ή να πειράξω το bypass κλπ για να έρθει ο σωστός ήχος). Αυτό όμως πιστεύω είναι γενικότερο τερτίπι του ARC και όχι της τηλεόρασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τοσα μπερδεματα με τον ηχο και τα hdmi?

Οπτικη εξοδο για τον ηχο (πχ ηχομπαρα παιζει κυριλε) και καθαρισες, ουτε ρυθμισεις ουτε τιποτε.

Ανοιγει αυτοματα η ηχομπαρα με την TV και οπου δεν ειναι επιθυμητη η χρηση της, απλα κλεινεις την ηχομπαρα, χωρις να χρειαζεται να μπαινεις στα μενου εξοδου ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήμουν και εγώ ευγνώμων αν κάποιος πιο έμπειρος και γνώστης μας έδινε ρυθμίσεις κυρίως για να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατό για τα ποδοσφαιρικά. Στο υπόλοιπο κομμάτι η τηλεόραση είναι σούπερ. Μου κάνει εντύπωση η ελάχιστη διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στο ίδιο κανάλι, όταν εκπέμπει σε sd ή hdπ.χ Αντ1,σταρ, alpha, πιθανότητα λόγω πολύ καλού επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εγώ ακόμη ασχολούμαι με την σύνδεση της ηχόμπαρας με HDMI Arc και δεν βγάζω άκρη.

Στην αρχή δεν την έβρισκε καθόλου. Αφού άλλαξα κανα δυο καλώδια, είδα πρώτη φορά το ARC detected σήμα στην οθόνη και όντως δούλευε.

Κάθε φορά που την κλείνω όμως ή αλλάζω source το χάνει και παίζει από το ηχεία!

Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα 2-3 αγωνες μπαλα και φαινονται πολυυ καλυτερα απο την lg 4k 2017. απλα εβαλα στην κινηση αθλητικα και αφησα προφιλ εικονας το 1ο προσωπικο νομιζω, πανω απο τ ζωντανο. χρωματα ειναι τοπ,κινηση πολυ ευχαριστη. εχω κ καλα δορυφορικα full hd που παιζει ρολο κ αυτο, αν και κοσμοτε νομιζω δινει καλη εικονα γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, 

Γνωριζει καποιος πως μπορει να συνδεθει η τηλεοραση με το παρακατω home cinema?  Βλεπω οτι δεν εχει scart η τηλεοραση οποτε μηπως γινεται με τα κοκκινα πρασινα καλωδια? 

Το home cinema ειναι το εξης:

https://www.philips.gr/c-p/HTS3154_12/-/specifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...