Προς το περιεχόμενο

Η BOE σκοπεύει να προμηθεύσει την Apple με οθόνες για τα νέας γενιάς iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, JcD είπε

Λυπάμαι αλλά δεν συμφωνώ. Πρόσφατα δούλεψα το απλό 8άρι και έμεινα κατευχαριστημένος και από την οθόνη και από την απίστευτη ποιότητα κατασκευής. Είπαμε είναι υπερ τιμολογημένες συσκευές αλλά είναι και συσκευάρες! 

και εγώ χτες έπιασα ένα 8 αρι στα χέρια μου και μπορώ να πω οτι συμφωνώ με αυτά που γράφεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, fg9000 είπε

Κάι μας νοιάζει, αφού κατέχει μόλις το 6,4% στην Ελληνική αγορα το iphone

Αυτο δεν τα γνωριζα, η αληθεια ειναι οτι πριν καποια χρονια εβλεπα ολους με iphone. Τωρα φτωχεψαμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Πριν κατι μερες ηρθε κοπελα με iphone 8 plus 860 ευρω αγορασμενο απο vodafone. Οταν της εδειξα amoled note samsung του 2013 λεει τη οθοναρα ειναι αυτη το 8plus εμοιαζε σαν φθηνο παιχνιδι στην οθονη. Επεσε λιγο κλαμα με λιγα λογια. Η samsung παντα ειχε τις τοπ οθονες σε κινητα. 

Μην τρελαθούμε τώρα, μιλάς το πολύ για Note 3 (2013). Note 3 είχε ο αδερφός μου και από χρώματα είναι ό,τι να ναι. Μπορεί τώρα η Samsung να είναι όντως κορυφαία στις οθόνες, αλλά οι πρώτες γενιές sAmoled είχαν πιστότητα απεικόνισης για κλάματα. Οι καλές LCD τότε είχαν πολύ πιο ρεαλιστική εικόνα. 

Το iPhone 8 μια χαρά οθόνη έχει. Μπορεί να μην είναι τέλεια, αλλά είναι σίγουρα καλύτερη από του Note 3.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, thanos_gr είπε

Μην τρελαθούμε τώρα, μιλάς το πολύ για Note 3 (2013). Note 3 είχε ο αδερφός μου και από χρώματα είναι ό,τι να ναι. Μπορεί τώρα η Samsung να είναι όντως κορυφαία στις οθόνες, αλλά οι πρώτες γενιές sAmoled είχαν πιστότητα απεικόνισης για κλάματα. Οι καλές LCD τότε είχαν πολύ πιο ρεαλιστική εικόνα. 

Το iPhone 8 μια χαρά οθόνη έχει. Μπορεί να μην είναι τέλεια, αλλά είναι σίγουρα καλύτερη από του Note 3.

Έχεις την άποψη σου και είναι σεβαστή. Έχω τελείως διαφορετική. Δουλεύω και mi8 παράλληλα και δεν υπάρχει σημαντική διαφορά μεταξύ των 2. Η lcd του 8plus μας φάνηκε ξεβαμμενη και αρκετά μουντη δίπλα στις 2 amoled. Ο αδερφός σου ίσως να έπεσε σε κακό κομμάτι δεν γνωρίζω. Του iPhone xs είναι πολύ ανώτερη προφανώς και του s10 που δούλεψα ακόμα πιο πάνω. 

 

Συγκρίναμε αρκετές εικόνες από zedge και όλοι είχαμε του 8plus αρκετά πιο πίσω. Η άπειρη αντίθεση μιας amoled το κορυφαίο μαύρο και τα πιο έντονα χρώματα πάντα θα παραμένουν εντυπωσιακά. Μια lcd με το γκρι μαύρο τα μουντά χρώματα δίπλα σε amoled είναι τρομερή διαφορά. Το iPhone xr είναι σε ακόμα χειρότερη μοίρα από το 8plus. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, newton91 είπε

Αυτο δεν τα γνωριζα, η αληθεια ειναι οτι πριν καποια χρονια εβλεπα ολους με iphone. Τωρα φτωχεψαμε 

Είναι καλά και σταθερά, αλλα το android σήκωσε κεφάλι. Οι γρήγοροι επεξεργαστές έχουν μειώσει lags και κολλήματα. Το google account έχει πλέον οικοσύστημα.

Έχουν μείνει πίσω σε features.

Οπότε γιατί να αγοράσει ο άλλος 1000Ε iphone ενώ με τα ίδια λεφτά παίρνει κάτι πολύ καλύτερο?

<iphone fan boy ( ...όχι για πολύ)>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν όλοι τα προβλήματα τους .. έχετε και εσείς τον πόνο σας .... μιλάμε για apple και Huawei όταν όλη η πλακέτα οθόνη μόντεμ  μνήμες τα πάντα είναι από κάθε λογής κινεζική μάρκα κατασκευασμένη... και χαίρεστε να λέτε Εγώ το πλήρωσα 2000 4000 και εδώ αυτό που είναι καλύτερο..... έχετε σκεφτεί ότι εσείς μαλωνετε  (Δεν λέτε γνώμη ούτε συζητάτε) και άλλοι πλουτίζουν  και πάνε με τα λεφτά σας διακοπές σε όλο τον πλανήτη? Και ζούνε στην χλιδή... και όλοι να όλοι εσείς τους δίνετε το χρήμα σας. Ενω μπορείτε να βρείτε καλύτερες ποιο οικονομικές λύσεις... Όχι να είστε τόσο τυφλοί...!!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alex1_kgr είπε

Φίλε μου ίσως δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά τότε...Η διαφορά στην οθόνη του iphone 8 και του iphone X (η οποιαδήποτε amoled από s5 και πάνω) είναι χαοτική.Όσο καλά και να καλιμπράρει η Apple τις οθόνες της δε γίνεται να μας λες ότι μία IPS είναι καλύτερη από μια amoLED.Δεν το λέμε εμείς το λέει η τεχνολογία από μόνη της. Εκτός βέβαια αν η Apple προτιμάει να δίνει περισσότερα λεφτά στη Samsung/LG/BOE για amoled από το να βάζει συμβατικές.

Όσο για το άρθρο οκ καλό είναι να υπάρχουν και άλλοι παίκτες στη συγκεκριμένη αγορά, αλλά είναι πασιφανές ότι η Samsung αυτή τη στιγμή παίζει μόνη της (και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μιας και η LG φτιάχνει πολλά χρόνια amoled) και εκτός αυτού όσες φορές η Apple πήγε σε άλλο προμηθευτή πήγε ΜΟΝΟ για την τιμή και ΠΟΤΕ για την ποιότητα. (βλέπε Samsung - LG στις οθόνες και Qualcomm - Intel στα modem)

Τεχνολογικά υπάρχει χαοτική διαφορά όπως λες κι εσύ  αλλά στο μάτι του χρήστη ενίοτε οι Lcd δείχνουν καλύτερα, ασχέτως του ότι εγώ δεν έγραψα ότι είναι καλύτερες. Έχω το note 9 και τα έβαλα δίπλα δίπλα και για να σου πω την αλήθεια αν δεν έμπαινα να ψάξω τα χαρακτηριστικά του iphone δεν θα καταλάβαινα με το μάτι ότι δεν έχει amoled.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aris1986 είπε

Samsung στις οθόνες

Microsoft σε office και AutoCAD

Adobe στo Photoshop για να μην πω και στα video.

Κτλπ

Ο καθένας έκαστος στο είδος του. Τώρα τι BOE να φορέσει εγώ θα το λέω Τσιν Τσαν τσον "τηλεμποε" (όπως λέμε τηλεβόας)

Η πλάκα θα είναι να ανέβει και η τιμή όπως συνηθίζεται.

MichaelJacksoneatingpopcorn.gif από τώρα!

Samsung στις οθόνες κινητών.  Συμφωνώ.

Αλλά τι θες να πεις με τα επόμενα παραδείγματα?

Το office είναι της microsoft.

To photoshop είναι της adobe.

To autocad μια χαρά δουλεύει και σε OS (απ' ότι ξέρω) και σε linux mint μέσω wine.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Samsung στις οθόνες κινητών.  Συμφωνώ.

Αλλά τι θες να πεις με τα επόμενα παραδείγματα?

Το office είναι της microsoft.

To photoshop είναι της adobe.

To autocad μια χαρά δουλεύει και σε OS (απ' ότι ξέρω) και σε linux mint μέσω wine.

Θέλω να πω τα alternatives προγράμματα άλλων εταιριών απλά χάσιμο χρόνου είναι.

Libre office,open office κτλπ. Κάτι cad δωρεάν και στυλ Photoshop. Έτσι παρόμοια και στο hardware στις οθονες η Samsung απλά δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να θέλει να αλλάξει λόγο παραγωγής η και λογο οικονομίας μπορεί η μια να προσφέρει πχ 50 και η άλλη να ζητάει 40 η 35 λέω εγώ με αποτέλεσμα λιγότερο κόστος για την εταιρία μεγαλύτερο κέρδος από τις πωλήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Θέλω να πω τα alternatives προγράμματα άλλων εταιριών απλά χάσιμο χρόνου είναι.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Libre office,open office κτλπ. Κάτι cad δωρεάν και στυλ Photoshop. Έτσι παρόμοια και στο hardware στις οθονες η Samsung απλά δεν υπάρχει.

Στις οθόνες κινητών ναι. Σε τηλεόραση προσωπικά θα προτιμούσα LG ή sony ( αν και στις 4 τελευταίες οι 3 είναι samsung η 1 lg).

Τώρα για τα office μαζί σου αλλά πιο πολύ λόγω συμβατότητας, επειδή τα δουλεύουν όλοι.

Στα cad (επί πληρωμής, είναι άδικο να τα συγκρίνουμε με τα free), το autocad προσωπική γνώμη δεν βολεύει όταν θες να κάνεις μια 3d παρεμβολή ας πούμε. Και σίγουρα δεν είναι καθόλου smooth όταν έχεις μεγάλα σχέδια (παρ' όλο που έχει το regen). Για εμένα είναι από τα χειρότερα. Επίσης δύσκολα συνεργάζεται με άλλα cad προγράμματα.

Για το photoshop δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά από φίλο που το δουλεύει. Με τα λεγόμενα του θα συμφωνούσε μαζί σου.

Επεξ/σία από armagedwnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά κάθε topic με τη λέξη "Apple" στον τίτλο καταλήγει σε τρελό flame. 

Κατά την ταπεινή μου άποψη η Apple έχει καταλάβει ότι δεν την παίρνει και τόσο πολύ μετά το χαστούκι του τελευταίου χρόνου (στάσιμες/πτωτικές πωλήσεις). Καθώς η αγορά των κινητών τηλεφώνων έχει κορεστεί, τα κέρδη βασίζονται πλέον στις υπηρεσίες, ωστόσο αν αρχίσουν να χάνουν μερίδιο αγοράς τότε δε θα έχουν και σε ποιον να πουλήσουν τις υπηρεσίες!

Αρνούμαι τους χαρακτηρισμούς "πρόβατα" που μειωτικά κάποιοι αποδίδουν σε χρήστες της εταιρείας. Είναι ποιοτικές συσκευές με πολύ καλό λειτουργικό (αν και κάπως απλοϊκό iOS interface πλέον για τα γούστα μου), εξαιρετικό και ασφαλές (ακούς google?) App store, ωστόσο (λόγω premium brand name) σαφώς υπερτιμολογιμένες. Αυτές τις παραμέτρους τις ζυγίζουν οι περισσότεροι και φαίνεται ότι σιγά σιγά αρχίζουν και εγκαταλείπουν την εταιρεία. Τα καμπανάκια έχουν ακουστεί στο Cupertino. 

Φυσικά και δε θα γίνει Xiaomi αλλά νομίζω ότι η κούρσα των τιμολογιακών αυξήσεων θα σταματήσει προκειμένου να μη χάσει την εγκαταστημένη users base. 

Σχετικά με τις BOE, θα μπορούσε κάλλιστα να τις χρησιμοποιήσει για το "φθηνό" XR και να κρατήσει τις Samsung για τα πιο ακριβά μοντέλα. Έτσι και αναβαθμίζει σε OLED όλες τις συσκευές της και δεν ξεφεύγει σε κόστος. 

 

Ως disclosure για τα σχόλιά μου: χρήστης Mac (εδώ και 6 χρόνια και δεν σκοπεύω να πάω πίσω σύντομα), iPad και android (αφού πέρασα και ένα φεγγάρι από iphone).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μέσος καταναλωτής δεν νοιάζεται για Amoled vs LCD. Πόσο μάλλον για Samsung vs BOE. Θέλει μια φωτεινή μεγάλη οθόνη με ωραία χρώματα και καλό auto-brightness.

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...