Προς το περιεχόμενο

Google Stadia: Η υπόσχεση της Google για βιώσιμο cloud gaming


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Ο συνδυασμός FTTH, 5G Cloud gaming και μεγάλη οθόνη με καλά ηχεία είναι το μέλλον. Το PC θα πάρει δουλειά γραφείου και παιχνιδιών gameplay mouse/keyboard  τύπου Diablo, StarCraft,  Baldurs gate, κτλ τα οποία είναι αναντικατάστατα και για χρόνια θα βγαίνουν DEs για αυτά. Στην τηλεόραση θα πάει το γραφικό, το Casting, το Youtube και το Netflix. Επίσης θα πάει σύντομα η Nintendo με DE παλαιών της τίτλων. 

γιατί να έχουμε PC για δουλειά γραφείου και όχι cloud computing; 

πρέπει κάποια στιγμή να κοιτάξουμε τους πόρους. γιατί να έχουμε έναν υπολογιστή που καίει 100 watt ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε την υπολογιστική δύναμη ενός απομακρυσμένου server που τροφοδοτείται από ηλιακή ενέργεια ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Al3xgrc7 είπε

έτσι ακριβώς , πλέον θα σκάμε 50ρικα για αέρα . πάνε οι εποχές με τις συλλογές από τα αγαπημένα μας Games cd/dvd κλπ .

Αστα να πάνε, ούτε αναμνήσεις ούτε τπτ. Ακόμα κάθομαι μερικές φορές και κοιτάω τους δίσκους απτό ps1 και νοσταλγώ να δω τι θα κοιτάμε στο μέλλον τους κλειστούς λογαριασμούς; Ένα μεγάλο κομμάτι του gaming χάνεται με τα digital. Το άγγιγμα του κουτιού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Google έχει και τις υποδομές (server ip κτλ) και το ελάχιστο δυνατό lag (βασικό χαρακτηριστικο, το χειριστήριο συνδέεται μέσω wifi κατευθείαν με τον server!!!).  Επίσης  πάει να κάνει δυναμική είσοδο στη αγορά με τον τρόπο που έκανε το PSone στην αρχή της κυκλοφορίας του (δηλ αποκλειστικους τίτλους και τεραστια γκαμα παιχνιδιών)με το καλημέρα. 

Αν καταφέρει και κάνει το μεγάλο μπαμ, και το σύστημα δουλέψει, τότε τελείωσε το gaming όπως το γνωρίζουμε σήμερα. 

Θυμηθείτε τι έγινε στην αγορά physical game disk με την πρωτοπορία του STEAM, και στην αγορά/ενοικίαση DVD μετά την κυριαρχία του NetFlix, 

Το σίγουρο είναι πως ζούμε ιστορικές στιγμές και αν η Google δεν επιτύχει, τότε θα είναι πολύ δύσκολο να το καταφερει κάποιος αντίστοιχος παροχος και το επιχείρημα θα πάει άπατο. 

Αν πιάσει όμως......................

Επεξ/σία από oyk152
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει και η MS έχει την υποδομή δηλαδή.μην τα ισοπεδώσουμε η Microsoft φαίνεται θεωρητικά να έχει ένα προβάδισμα γιατί έχει αποκλειστικά ip έχει πάρει studo για καινούργια ip έχει φοβερό χειριστηριο και άλλα πολλά που θα δελεάσουν κάποιον να παίζει Forza ή Halo στο κινητό. Η Google αν βασιστεί μόνο στα multiplatform θα καεί όπως και όσοι το επιχειρήσουν να πάρουν κάζουαλ κοινό μόνο για Fortnite ΦΙΦΑ CoD και Tekken

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή τη στιγμή,για διάφορους λόγους,εχω το pc ,διπλα απο την οθόνη,και δε τα εχω καν συνδέσει.Ένα μήνα τώρα,μετα τη μετακομιση.

Έίτε με το σμαρτφον,είτε/και με το μποξακι στην τηλεόραση,κάνω τη δουλειά μου.

Θέλω ομως να παιξω the last  of us.Δε κρύβω πως θέλω να παιξω και το civ που επαιζα στο πισακι μου.

Το civ στο αντροιντ ειναι απαραδεκτο,ενω για tlos πρεπει να σκάσω κανα τετρακοσαρι για συσκευή και παιχνιδι.

 Ειμαι και περίεργος να το δω,προφανεστατα ειναι παιχνιδαρα και εγω,ειμαι gamer,αλλά εχω άλλες προτεραιότητες,και δε μιλάω για τη Δεη,αλλά για κανα ταξίδι στη Μάλτα.

Γιατί εκτός απο gamer,είμαι και νοημων ενήλικας με σύντροφο.

ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΡΕ ΤΗΛΕΜΑΧΕ;;;

Μπαίνω με το μποξάκι των πενήντα ευρώ,πληρωνω είκοσι-τριάντα το μήνα και παίζω αυτά που θέλω;Και μάλιστα όχι με τα γραφικα του i3 3220;Και σε δύο μηνες που το τερμάτισα,δε ξαναπληρώνω;

ΡΕ ΤΙ ΚΟΡΟΙΔΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΡΕ ΣΤΗ ΓΚΟΥΓΚΛ,ΚΑΙ ΤΗ ΚΑΘΕ ΓΚΟΥΓΚΛ.

ΑΠΑΤΗ ΘΑ ΠΑΕΙ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

Λες και η πλειονότητα των ανθρώπων δεν εχει δουλειες μετα τα 25,και προτιμά να δώσει ένα πεντακοσαρι-χιλιαρι για να το βλεπει να τον περιμένει πότε θα ευκαιρήσει να παίξει.Και δε ξερετε πόσο στεναχωριέμαι που δεν εχω ανταπτορα κεραιας σε hdmi για να συνδεσω το μαστερ σιστεμ να παιξω σονικ,και καθεται στην αποθηκη.

Δέκα σελιδες νήμα και συζητάτε την βλακεία του καθε νιντεντακια.

Προφανώς και είναι το μέλλον,προφανώς και βολεύει την πλειονότητα του κόσμου,προφανώς και εγειρεται θέμα συγκεντρωτισμου απο μια δυο εταιρείες,που θα έχουν την δύναμη να προωθούν αυτό που θέλουν,και που θα επηρρεάσει αρδην την βιομηχανία παιχνιδιών.

Αλλά αντι να συζητήσουμε το τελευταίο,και πως εμεις σαν καταναλωτές θα μπορέσουμε να αδράξουμε τα μέγιστα απο αυτό,χωρίς να γίνουμε τα πουτανάκια της κάθε γκουγκλ,ασχολούμαστε με το δέντρο.

Ή για την ακρίβεια,σχολιάζουμε τη κάθε βλακεία του τυπου που θεωρει επιτομη του γκειμινγκ το μαριο 15,ή που χαιδεύει το κολεκτορς εντισιον του dune πριν κοιμηθει

 

 

 

Επεξ/σία από IT chef
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, IT chef είπε

Αυτή τη στιγμή,για διάφορους λόγους,εχω το pc ,διπλα απο την οθόνη,και δε τα εχω καν συνδέσει.Ένα μήνα τώρα,μετα τη μετακομιση.

Έίτε με το σμαρτφον,είτε/και με το μποξακι στην τηλεόραση,κάνω τη δουλειά μου.

Θέλω ομως να παιξω the last  of us.Δε κρύβω πως θέλω να παιξω και το civ που επαιζα στο πισακι μου.

Το civ στο αντροιντ ειναι απαραδεκτο,ενω για tlos πρεπει να σκάσω κανα τετρακοσαρι για συσκευή και παιχνιδι.

 Ειμαι και περίεργος να το δω,προφανεστατα ειναι παιχνιδαρα και εγω,ειμαι gamer,αλλά εχω άλλες προτεραιότητες,και δε μιλάω για τη Δεη,αλλά για κανα ταξίδι στη Μάλτα.

Γιατί εκτός απο gamer,είμαι και νοημων ενήλικας με σύντροφο.

ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΡΕ ΤΗΛΕΜΑΧΕ;;;

Μπαίνω με το μποξάκι των πενήντα ευρώ,πληρωνω είκοσι-τριάντα το μήνα και παίζω αυτά που θέλω;Και μάλιστα όχι με τα γραφικα του i3 3220;Και σε δύο μηνες που το τερμάτισα,δε ξαναπληρώνω;

ΡΕ ΤΙ ΚΟΡΟΙΔΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΡΕ ΣΤΗ ΓΚΟΥΓΚΛ,ΚΑΙ ΤΗ ΚΑΘΕ ΓΚΟΥΓΚΛ.

ΑΠΑΤΗ ΘΑ ΠΑΕΙ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

Λες και η πλειονότητα των ανθρώπων δεν εχει δουλειες μετα τα 25,και προτιμά να δώσει ένα πεντακοσαρι-χιλιαρι για να το βλεπει να τον περιμένει πότε θα ευκαιρήσει να παίξει.Και δε ξερετε πόσο στεναχωριέμαι που δεν εχω ανταπτορα κεραιας σε hdmi για να συνδεσω το μαστερ σιστεμ να παιξω σονικ,και καθεται στην αποθηκη.

Δέκα σελιδες νήμα και συζητάτε την βλακεία του καθε νιντεντακια.

Προφανώς και είναι το μέλλον,προφανώς και βολεύει την πλειονότητα του κόσμου,προφανώς και εγειρεται θέμα συγκεντρωτισμου απο μια δυο εταιρείες,που θα έχουν την δύναμη να προωθούν αυτό που θέλουν,και που θα επηρρεάσει αρδην την βιομηχανία παιχνιδιών.

Αλλά αντι να συζητήσουμε το τελευταίο,και πως εμεις σαν καταναλωτές θα μπορέσουμε να αδράξουμε τα μέγιστα απο αυτό,χωρίς να γίνουμε τα πουτανάκια της κάθε γκουγκλ,ασχολούμαστε με το δέντρο.

Ή για την ακρίβεια,σχολιάζουμε τη κάθε βλακεία του τυπου που θεωρει επιτομη του γκειμινγκ το μαριο 15,ή που χαιδεύει το κολεκτορς εντισιον του dune πριν κοιμηθει

Μονο που δεν ισχυει αυτο...Το οτι θα μπορεις να πηγαινεις στο youtube και να πατας play σε καποια παιχνιδια δε σημαινει οτι θα ισχυει για ολα τα παιχνιδια...Θα ισχυει μονο για τα παιχνιδια που εχει αγορασει η google για να υποστηριζονται στην υπηρεσια της...Αυτο αφαιρει αμεσα τα παιχνιδια της microsoft, της sony, της ea που ολες εχουν τις δικες τους υπηρεσιες...Για να παιξεις το last of us(ps3 version) στο pc σου, πχ που θες εσυ, θα πρεπει να πας στο ps now της sony. Αν και η υπηρεσια δεν υποστηριζεται αυτη τη στιγμη στην ελλαδα, λογικα μπορεις να παιξεις με γερμανικο ή αμερικανικο account..Εχει δωρεαν trial για μια εβδομαδα, δοκιμασε το, δεν χανεις κατι...Δεν ξερω τι αποδοση εχει και αν αξιζει η υπηρεσια, αν καποιος την εχει δοκιμασει ας πει...

 

google stadia με ublock γαματο ακουγεται...

 

Λογικα καποια στιγμη η βιομηχανια θα παει σε καποια streaming λυση, οντως αυτο φαινεται να ειναι το μελλον. Αλλα δεν εχουμε φτασει ακομα εκει, ποσσο μαλλον εδω στην Ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρθηκα στη κάθε γκουγκλ,μιας και το θεμα απο το σταντια,εγινε cloud gaming εν γενει.

Ειδικα για  το σταντια λοιπον,αυτό που ουσιαστικα καιει την γκουγκλ,ειναι το youtube.

Διακοσια εκατομμυρια βιουζ για βιντεο παιχνιδιων την ημερα,πιο συγκεκριμενα.

Το κουμπί διαμοιρασμου ειναι το ζήτημα στο σταντια.

Σονυ,μαικροσοφτ,βαλβ και λοιποι,σιγα που θα χαρισουν τετοια ευκαιρια στη γκουγκλ,μόλις θα εχουν την δικη τους πλατφορμα.Τα λεφτα απο τις διαφημισεις τους καινε ολους.

Ακομα και τα βιντεο απο το twitch στο yt καταληγουν.

Περισσοτερο θα ελεγα την καίει να κρατησει το γιουτουμπ βασιλια,παρα να ασχοληθει με το γκειμινγκ.

Και προφανως ,μόνο υποστηριξη με χρομ,για αρχη τουλαχιστον,και κουμπακι οκ γκουγκλ.

Εν πασει περιπτώση,η αλφαμπετ παιζει να ειναι και η μονη εταιρια που μπορει να το κανει αυτο,χθες.

Ναι,εα και μαικροσοφτ και λοιποι λενε για κλαουντ υπηρεσιες.

Οπως είπες ,"δοκιμασε το ps now και βλέπεις αν σου κανει..".

Αλλά εχει μεγαλη διαφορα του παραγω το καρπουζι,με το το πουλαω σε καθε σουπερμαρκετ στον πλανητη.

Ετοιμο,καθαρισμενο,λεγοντας απλα

Ok google.

Επεξ/σία από IT chef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, xavier είπε

Λογικα καποια στιγμη η βιομηχανια θα παει σε καποια streaming λυση, οντως αυτο φαινεται να ειναι το μελλον. Αλλα δεν εχουμε φτασει ακομα εκει, ποσσο μαλλον εδω στην Ελλαδα...

Συμφωνώ, είναι νωρίς ακόμη για να είναι μια τέτοια υπηρεσία βιώσιμη.

Η έναρξη της υπηρεσίας αυτής και της επικείμενης της Amazon έχει κι άλλους σκοπούς, αμφιβάλλω αν ενδιαφέρονται στη φάση αυτή για τη βιωσιμότητα  της.

Μπορεί μαζί με τη Microsoft να έχουν προβάδισμα στο cloud απέναντι σε όλους αλλά αυτό δεν αρκεί.

Πρέπει να έχουν αυτές τις υπηρεσίες ενεργές, για να βγάζουν παιχνίδια τα δικά τους studios, για να εξαγοράσουν στη συνέχεια studios, για να κάνουν συμφωνίες με τρίτα studios, κοινώς για να φτιάξουν ένα αξιοπρεπή κατάλογο στη πάροδο του χρόνου.

Δεν μπορούν να γίνουν μεγάλοι game developers χωρίς υπηρεσία για να "τοποθετήσουν" τα παιχνίδια τους.

Για αυτό έφτιαξαν και δικό τους studio για exclusives και για αυτό έφτιαξε και η Amazon δικό της studio.

Google created its own studio for Stadia-exclusive games
https://www.theverge.com/2019/3/19/18272996/google-stadia-studio-games-entertainment-exclusives-gdc-2019
 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, karaLRS είπε

γιατί να έχουμε PC για δουλειά γραφείου και όχι cloud computing; 

πρέπει κάποια στιγμή να κοιτάξουμε τους πόρους. γιατί να έχουμε έναν υπολογιστή που καίει 100 watt ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε την υπολογιστική δύναμη ενός απομακρυσμένου server που τροφοδοτείται από ηλιακή ενέργεια ή κάτι άλλο.

Γιατί το έχουμε ήδη στην παλάμη του χεριού μας. Στο γραφείο απλά έχεις μεγαλύτερη οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω και από διαφορά μεγάλα site του εξωτερικού πως δεν θα έχει απήχηση καθώς η google το κάνει απλά για να πει ότι το δοκίμασε και αυτό. 

Δεν υπάρχει λόγος ούτε δίνει κάτι που έλειπε σε όσους ασχολούνται με το gaming όποτε δεν θα έχει και καμία απήχηση. 

Σημασια έχει να προσεγγίσεις τον κόσμο των gamers και να δώσεις σημασία σε αυτά που ζητάνε. 

Ακομα και οι μεγάλες εταιριες  έπεσαν με τα μούτρα στα moba ενώ κανένας δεν τους είπε ότι αυτό θελουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2019 στις 9:03 ΠΜ, Fotis13 είπε

Eσυ πληρωνεις ΕΩΣ  24 και πιανεις τα 3  σου οπως λες  και νομιζεις πως πληρωνεις για 24αρα  εγγυημενη .

Εγινε το πρωτο βημα  απο μια εταιρεια που συγκαταλεγεται  στις κορυφαιες του πλανητη .Εχει την υποδομη  ,το κεφαλαιο και την τεχνογνωσια να το υποστηριξει.Το μελλον ειναι στο streaming  (και ας προτιμω εγω το retail  που το στηριζω   με αρκετα λεφτα καθε χρονο ,οχι στην θεωρια οπως κανουν μερικοι )  ,οσο οι γρηγορες ταχυτητες ιντερνετ αγκαλιαζουν  ολο και μεγαλυτερο κομματι του πληθυσμου  και αυτο συμβαινει ταχιστα .

Σε μια  5ετια απο τωρα   θα ειναι mainstream  για την μαζα του κοσμου  που την ενδιαφερει η ανεση και η απλοτητα στην χρηση των προιοντων και υπηρεσιων .Αυτο σε συνδυασμο με μια επιθετικη τιμολογιακη πολιτικη  θα το  κανει μονοδρομο .Οσοι εχουν high end pc (που ειναι ελαχιστοι ακομα και εδω μεσα  ) και μερικοι "ρομαντικοι" θα παραμεινουν  στις υπολοιπες επιλογες σε βαθος χρονου  ,που θα ειναι διαθεσιμες  για αρκετα χρονια ακομα .

Φιλαράκο στην περιοχή μου δεν νομίζω πως πληρώνω 24αρα, όντως πληρώνω για 24αρα και στις διπλανές περιοχές έχουν ήδη vdsl, αυτό γιατί τη δαπάνη για το πρόγραμμα την ανέλαβε η cosmote ενώ στην περιοχή μου η Vodafone που τα ξύνει από το 2015 που πήρε την επιδότηση. Σκέψου πριν κατηγορήσεις κάποιον.

Στις 20/3/2019 στις 1:03 ΠΜ, chris_g92 είπε

Κοίτα νταξ θα έχει ένα challenge το 360p gaming. Εγώ σε νιώθω.

Το πολύ πολύ να βάλουνε κανένα achievement για όσους παίξουν σε 360p...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2019 στις 12:24 ΠΜ, teri23 είπε

Αυτό ακριβώς,  δεν είδα ούτε lag και η εικόνα ήταν πεντακαθαρη

Δεν είδες γιατί για φαντάσου τι ταχύτητας ίντερνετ έχουν εκεί που παρουσιάστηκε το google stadia.

Αν το βάλεις σε μια απλή adsl γραμμή που έχει η πλειοψηφία του κόσμου στην Ελλαδα πίστεψε με δεν θα είναι καθόλου playable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2019 στις 4:07 ΠΜ, IT chef είπε

 

Δέκα σελιδες νήμα και συζητάτε την βλακεία του καθε νιντεντακια.

 

έχει περισσότερο νόημα από τις βλακείες του κάθε μη παίκτη που φοβάται μην φάει παντόφλα και τσιγκουνεύεται τα 3-4 κατοστάρικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Stadia όπως προέκυψε από τo Keynote που απευθύνεται σε devs (βασικό αυτό) έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα: Τον συνδυασμό server blades για διπλάσια απόδοση ή και 4πλάσια κτλ. . Δεν πα να είναι 15 TF οι κονσόλες/PC νέας γενιάς, με ένα click αυτό γίνεται 21+ με το instancing που δείξανε και εν τέλει είναι πολύ πιο εύκολο και οικονομικό για την Google να αλλάξει GPU στο rack παρά όλο το R&D, δίκτυο μεταφοράς/μεταπώλησης, marketing/show, διαφήμιση, service(!) και εν τέλει το να πείσει τον πελάτη να αγοράσει το προϊόν της από ότι όπως έγραψα πριν να αλλάξει κάρτες γραφικών φθηνότερα στο scale που θα αγοράζει. 

Το να κρίνουμε με στάνταρντ Ε3 ή κάποιου άλλου Game Vendor ανήκει σε άλλα forum/site που είναι για λουκέτο ήδη.

Από την άλλη το μεγάλο μειονέκτημα του ταυτόχρονα είναι ότι όσο και να έχει control στην υποδομή του με upgrades on the fly που λέμε, υστερεί σε κάτι πολύ σημαντικό: Δεν ελέγχει τους ISP και όπως και αυτοί το last mile.

Δεν πα να έχει χτίσει Data Center μεγέθους Death Star, στο τέλος οι τελευταίοι θα ορίσουν την εμπειρία και ίσως και την περιορίσουν απαιτώντας, με το αζημίωτο φυσικά, ένα Certified by Google, πως θα το ονομάσουν logo. Διαφορετικά? Data Cap.

Στην Αμερική το λύνει σταδιακά η Google με το Google Fiber. Η Ευρώπη (εκτός Ελλάδας) προχωράει ραγδαία π.χ. Ισπανία.

Στον υπόλοιπο κόσμο τι γίνεται?

Δεν γίνεται.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...