Προς το περιεχόμενο

Πότε να αλλάξω λαδια σε καινούριο αυτοκίνητο?


dimos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, όσοι έχετε καινούριο αυτοκίνητο πότε αλλάξατε λαδια για πρώτη φορα?

Ισχύει ότι πρέπει να αλλάξεις στα 1000 χιλιόμετρα γιατί ο κινητήρας έχει περισσότερες τριβες όταν είναι καινουριος?

Επίσης έχω διαβάσει ότι αν το αμάξι ειναι εκτος γκαράζ πρέπει να αλλάζεις λαδια κάθε χρόνο λόγω της υγρασίας.

Η αντιπροσωπεια μου λέει πρώτη αλλαγή στα 10000 χιλιόμετρα..

Πότε να αλλάξω οεο?😛

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Βρήκα δυο έρευνες πάνω σε αυτό το θέμα  

η πρώτη https://www.sae.org/publications/technical-papers/content/2007-01-4133/

η δεύτερη https://www.bobistheoilguy.com/used-oil-analysis-how-to-decide-what-is-normal/

Το συμπέρασμα είναι ότι οποιος αλλάζει πρόωρα λάδι περισσότερο κακό κάνει στον κινητήρα του παρα καλο..

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθένας έχει την άποψή του σε αυτό το θέμα. Ό,τι και αν επιλέξεις τελικά να κάνεις, θα βρεις σίγουρα και αντίλογο.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Καλησπέρα, όσοι έχετε καινούριο αυτοκίνητο πότε αλλάξατε λαδια για πρώτη φορα?

Ισχύει ότι πρέπει να αλλάξεις στα 1000 χιλιόμετρα γιατί ο κινητήρας έχει περισσότερες τριβες όταν είναι καινουριος?

Επίσης έχω διαβάσει ότι αν το αμάξι ειναι εκτος γκαράζ πρέπει να αλλάζεις λαδια κάθε χρόνο λόγω της υγρασίας.

Η αντιπροσοπεια μου λέει πρώτη αλλαγή στα 10000 χιλιόμετρα..

Πότε να αλλάξω οεο?😛

Κάπου κάνεις λάθος, οι αντιπροσωπείες πάντα λένε αλλαγή στις τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα ή στους τόσους μήνες(όποιο έρθει πρώτο).

Τα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν χρειάζονται πρώτη αλλαγή στα 1.000 χλμ γιατί οι κινητήρες είναι στρωμένοι(έχουν δουλέψει στον πάγκο).

Μπορείς είτε να κάνεις του κεφαλιού σου είτε να ακολουθήσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή, εγώ προσωπικά κάνω ότι λέει ο κατασκευαστής.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λέει ο κατασκευαστής. Αυτά του τύπου , "να αλλάζεις τα πρώτα λάδια στα 1000χλμ κλπ κλπ", είναι στερεότυπα άλλων εποχών και δεν ισχύουν

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λέει ο κατασκευαστής , είναι αυτός που κατασκευάσε το κινητήρα και ξέρει καλύτερα από τον κάθε Χ Ψ τι χρειάζεται και πότε , όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κινητηρες ερχονται στρωμενοι πλεον απο το εργοστασιο οπως ειπε και ο φιλος Joshua πιο πανω, οποτε ακολουθεις τις οδηγιες του κατασκευαστη. Η αλλαγη γινεται ή σε καθορισμενα χιλιομετρα ή σε χρονικο διαστημα (οτι ερθει πρωτο απο τα δυο). 

Αυτο που μαζευει υγρασια και χρειαζετε αλλαγη ανα 2 χρονια, ειναι τα υγρα φρενων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάπου κάνεις λάθος, οι αντιπροσωπείες πάντα λένε αλλαγή στις τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα ή στους τόσους μήνες(όποιο έρθει πρώτο).

Τα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν χρειάζονται πρώτη αλλαγή στα 1.000 χλμ γιατί οι κινητήρες είναι στρωμένοι(έχουν δουλέψει στον πάγκο).

Μπορείς είτε να κάνεις του κεφαλιού σου είτε να ακολουθήσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή, εγώ προσωπικά κάνω ότι λέει ο κατασκευαστής.

Όταν το αγόρασα μου είπαν 10000 χιλιόμετρα η ένα χρόνο.. Σήμερα έκλεισα χρόνο παιρνω τηλ το service και μου λέει φερτο στις 10000..

Εντωμεταξυ έχω κάνει μόλις 3000...😛

Επισης στο φύλλο οδηγιων λέει ότι πρέπει να το στρώσεις για τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα . Αυτό σημαινει ότι δεν έχει περάσει παγκο?

Α και κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω, ισχύει ότι όταν αλλάζεις λάδι δεν αλλάζει όλο το λάδι αλλα το μισο? Δηλαδη μένει 50% νέο λάδι και 50% παλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Όταν το αγόρασα μου είπαν 10000 χιλιόμετρα η ένα χρόνο.. Σήμερα έκλεισα χρόνο παιρνω τηλ το service και μου λέει φερτο στις 10000..

Εντωμεταξυ έχω κάνει μόλις 3000...😛

 

Εφόσον άλλα σου λένε τη μία και άλλα την άλλη απλά αγνόησε τους, κάνε ότι ακριβώς λέει στο βιβλίο συντήρησης.

23 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Επισης στο φύλλο οδηγιων λέει ότι πρέπει να το στρώσεις για τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα . Αυτό σημαινει ότι δεν έχει περάσει παγκο?

Καμία σχέση! Άλλο πράγμα η διαδικασία ρονταρίσματος στα παλιά αυτοκίνητα που ήταν αρκετά μπελαλίδικη και διαρκούσε αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα, και άλλο το "να έχεις προσεκτικό και συγκρατημένο στυλ οδήγησης στα πρώτα 1.000" που ισχύει στα σύγχρονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimos15 είπε

Καλησπέρα, όσοι έχετε καινούριο αυτοκίνητο πότε αλλάξατε λαδια για πρώτη φορα?

Ισχύει ότι πρέπει να αλλάξεις στα 1000 χιλιόμετρα γιατί ο κινητήρας έχει περισσότερες τριβες όταν είναι καινουριος?

Επίσης έχω διαβάσει ότι αν το αμάξι ειναι εκτος γκαράζ πρέπει να αλλάζεις λαδια κάθε χρόνο λόγω της υγρασίας.

Η αντιπροσωπεια μου λέει πρώτη αλλαγή στα 10000 χιλιόμετρα..

Πότε να αλλάξω οεο?😛

Εγω θα εκανα 4-5000χλμ. Καλο θα ειναι στα πρωτα 3000χλμ να μην δινεις φορτιο στον κινητηρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimos15 είπε

Καλησπέρα, όσοι έχετε καινούριο αυτοκίνητο πότε αλλάξατε λαδια για πρώτη φορα?

Ισχύει ότι πρέπει να αλλάξεις στα 1000 χιλιόμετρα γιατί ο κινητήρας έχει περισσότερες τριβες όταν είναι καινουριος?

Επίσης έχω διαβάσει ότι αν το αμάξι ειναι εκτος γκαράζ πρέπει να αλλάζεις λαδια κάθε χρόνο λόγω της υγρασίας.

Η αντιπροσωπεια μου λέει πρώτη αλλαγή στα 10000 χιλιόμετρα..

Πότε να αλλάξω οεο?😛

Βιβλίο σέρβις δεν εχει το αυτοκίνητο;

 

Οεεεοο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nickokin είπε

Ότι λέει ο κατασκευαστής , είναι αυτός που κατασκευάσε το κινητήρα και ξέρει καλύτερα από τον κάθε Χ Ψ τι χρειάζεται και πότε , όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.....

 Σωστός....σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να χάσει και την εγγύηση της αντιπροσωπείας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Δεν έχω βιβλίο σερβις

Καινουριο αυτοκινητο και δεν εχει βιβλιο σερβις ? Περιεργο μου φαινεται. Ποιο αυτοκινητο ειναι ?

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...