Προς το περιεχόμενο

Πότε να αλλάξω λαδια σε καινούριο αυτοκίνητο?


dimos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, dimos15 είπε

Όταν το αγόρασα μου είπαν 10000 χιλιόμετρα η ένα χρόνο.. Σήμερα έκλεισα χρόνο παιρνω τηλ το service και μου λέει φερτο στις 10000..

Εντωμεταξυ έχω κάνει μόλις 3000...😛

Επισης στο φύλλο οδηγιων λέει ότι πρέπει να το στρώσεις για τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα . Αυτό σημαινει ότι δεν έχει περάσει παγκο?

Α και κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω, ισχύει ότι όταν αλλάζεις λάδι δεν αλλάζει όλο το λάδι αλλα το μισο? Δηλαδη μένει 50% νέο λάδι και 50% παλιο?

Θα σου πουν μερικοί insomniacs στα 10.000 οτι είναι εντέξει. Άλλοι θα σου πουν αστο 20.000. Εγώ θα σου πω το εξής και έχουν πέσει πολλοί να με φάνε εδώ μέσα.

Nissan Almera του 1998 αλλαγή λαδιών σε όλη τη διάρκεια της ζωής του κάθε 3.000 χιλιόμετρα. Έχει κάπου 360.000+ χιλιόμετρα και δεν καίει σταγόνα λάδι.

Πολλοί δεν καταλαβαίνουν ότι το λάδι ανεβάζει θερμοκρασία και σε περιπτώσεις που κάνουμε έντονη οδηγηση με τρεξίματα και ζορίζουμε τον κινητήρα η θερμοκρασία ανεβαίνει ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα το λάδι να καίγεται και να γινεται νερό. Αλλάζω λάδια στα 3000 χιλιόμετρα και είναι κατάμαυρα, πως τα αφηνουν μερικοί 10000 και 20000 απορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, amagawd είπε

Χρόνια τώρα δεν υπάρχουν σε έντυπο βιβλία σέρβις. Μόνο ηλεκτρονικά + τιμολόγιο με τα ανταλλακτικά + έντυπη αναφορά σέρβις 

Νομίζεις φίλε…

Ο κουμπάρος μου αγόρασε πριν 2 μήνες την καινούργια Mercedes C 180 d και είχε κανονικά και βιβλίο σέρβις…

Το μόνο αρνητικό ήταν ότι το βιβλίο οδηγιών του αυτοκινήτου ήταν στα Γερμανικά, γιατί δεν είχε τυπωθεί ακόμη το Ελληνικό…

Νομίζω ότι πρέπει να του το έστειλαν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Haldol είπε

Το πήγα σε δικό μου συνεργείο. Δεν έχει χρειαστεί να τη χρησιμοποιήσω την εγγύηση, οπότε δε ξέρω. Μπορεί και να την ακύρωσα. Αλλά μεταξύ μας, προτιμάω να χάσω την "γενναιόδωρη" ( :D ) διετή εγγύηση (που πέρασε ήδη το 1/4 του χρόνου της) παρά να μου αλλάξουν λάδια μετά που θα 'χει ρημάξει το μοτέρ.

δύο χρόνια εγγύηση είναι εξαιρετικά λίγο πια. απορώ γιατί δεν το αυξάνουν.

 

πλιζ όχι πάλι το αλμερα που έχει κάνει 120 φορές αλλαγή λαδιών μέχρι σήμερα!!!( 6000€!!!)

Επεξ/σία από karaLRS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karaLRS είπε

δύο χρόνια εγγύηση είναι εξαιρετικά λίγο πια. απορώ γιατί δεν το αυξάνουν.

πλιζ όχι πάλι το αλμερα που έχει κάνει 120 φορές αλλαγή λαδιών μέχρι σήμερα!!!( 6000€!!!)

Με αυτά τα λεφτά κάλλιστα έβαζε καινούριο κινητήρα του κουτιού με 0χλμ μαζί με τα περαστικά και θα έμεναν και ρέστα ..... χαχαχα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, whoose είπε

Θα σου πουν μερικοί insomniacs στα 10.000 οτι είναι εντέξει. Άλλοι θα σου πουν αστο 20.000. Εγώ θα σου πω το εξής και έχουν πέσει πολλοί να με φάνε εδώ μέσα.

Nissan Almera του 1998 αλλαγή λαδιών σε όλη τη διάρκεια της ζωής του κάθε 3.000 χιλιόμετρα. Έχει κάπου 360.000+ χιλιόμετρα και δεν καίει σταγόνα λάδι.

Πολλοί δεν καταλαβαίνουν ότι το λάδι ανεβάζει θερμοκρασία και σε περιπτώσεις που κάνουμε έντονη οδηγηση με τρεξίματα και ζορίζουμε τον κινητήρα η θερμοκρασία ανεβαίνει ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα το λάδι να καίγεται και να γινεται νερό. Αλλάζω λάδια στα 3000 χιλιόμετρα και είναι κατάμαυρα, πως τα αφηνουν μερικοί 10000 και 20000 απορώ.

Καλα κι εσυ ανα 3000 υπερβολη το θεωρω 😋

Η τεχνολογια των λιπαντικων εχει προχωρησει αρκετα. Βεβαια ουτε εγω ειμαι της λογικης να αλλαζουν τα λαδια στις 20000 (μπορει και να αντεχει τοσο χωρις προβλημα) αλλα καθαρα στο ψυχολογικο κομματι δεν θελω να εχω λαδια με τοσα χιλιομετρα. Προσωπικα αλλαζω ανα 7000 5W40 συνθετικα της Motul. 

Ολοι οι κινητηρες απο τη φυση τους καινε λιγο λαδι. Αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο. Αυτη ειναι η φυσιολογικη λειτουργια τους. Τωρα σωστα συμφωνω μαζι σου οτι οταν καποιος σκιζει το μοτερ, το λαδι ανεβαζει θερμοκρασια με αποτελεσμα να καιγεται. 

Επισης αυτο που βλεπω οτι πιστευουν μερικοι, αλλαζουν λαδια μετα απο 5-10000 χιλιομετρα και βγαινουν ακομα ξανθα και νομιζουν οτι το μοτερ τους λειτουργει αψογα. Αυτο ειναι λαθος. Αν το λαδι μετα απο τοσα χιλιομετρα βγαινει και παλι ξανθο σημαινει οτι δεν κανει σωστα τη δουλεια του (λαθος τυπος λιπαντικου). 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, whoose said:

Θα σου πουν μερικοί insomniacs στα 10.000 οτι είναι εντέξει. Άλλοι θα σου πουν αστο 20.000. Εγώ θα σου πω το εξής και έχουν πέσει πολλοί να με φάνε εδώ μέσα.

Nissan Almera του 1998 αλλαγή λαδιών σε όλη τη διάρκεια της ζωής του κάθε 3.000 χιλιόμετρα. Έχει κάπου 360.000+ χιλιόμετρα και δεν καίει σταγόνα λάδι.

Πολλοί δεν καταλαβαίνουν ότι το λάδι ανεβάζει θερμοκρασία και σε περιπτώσεις που κάνουμε έντονη οδηγηση με τρεξίματα και ζορίζουμε τον κινητήρα η θερμοκρασία ανεβαίνει ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα το λάδι να καίγεται και να γινεται νερό. Αλλάζω λάδια στα 3000 χιλιόμετρα και είναι κατάμαυρα, πως τα αφηνουν μερικοί 10000 και 20000 απορώ.

 

Έχεις δοκιμάσει να τα αλλάξεις νωρίτερα να δεις μήπως πάλι είναι μαύρα? Ίσως χρειάζεται πιο συχνά αλλαγές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Αν το λαδι μετα απο τοσα χιλιομετρα βγαινει και παλι ξανθο σημαινει οτι δεν κανει σωστα τη δουλεια του

Πολύ σωστό.

Τα καλά λάδια μαυρίζουν αμέσως διότι τα καθαριστικά πρόσθετα που περιέχουν παρασύρουν τη βρωμιά του κινητήρα.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κουμπάρος μου που είναι ταξιτζής αλλάζει λάδια κάθε 2000km. Για να το λέει αυτος έτσι θα είναι. Δηλαδή δεν ξέρει αυτος που συναναστεφεται με τοσο κόσμο κι έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα  και ξέρει ο κατασκευαστής που έφτιαξε τον κινητήρα; Θα τρελαθούμε εντελώς; 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Οι οδηγίες του εκάστοτε κατασκευαστή αποσκοπούν στο να μακροημερεύσει το όχημα ή απλά να βγάλει απροβλημάτιστα τη διάρκεια της εγγύησης?

Πιστευω το 2ο. Αντε το πολυ 5-7 χρονια χωρις προβληματα. Καμια αυτοκινητοβιομηχανια πλεον δεν την συμφερει να βγαλει ενα αυτοκινητο που να αντεχει 20-30 χρονια. Θα εκλεινε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Federer είπε

Ο κουμπάρος μου που είναι ταξιτζής αλλάζει λάδια κάθε 2000km. Για να το λέει αυτος έτσι θα είναι. Δηλαδή δεν ξέρει αυτος που συναναστεφεται με τοσο κόσμο κι έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα  και ξέρει ο κατασκευαστής που έφτιαξε τον κινητήρα; Θα τρελαθούμε εντελώς; 

Ο κατασκευαστής δεν ξέρει τοσο καλα το αμάξι,αλλά ο κουμπάρος σου.Το ακουσαμε και αυτό.Αλλά εντάξει οι ταξιτζηδες ξέρουν παντα καλυτερα.

Το ενα δικό μου το παλιό,CLK 230,μοντελο 1998 με 310.000χλμ,αλλαγη λαδιών γίνεται κάθε 15.000χλμ περίπου,οπως προβλεπει ο κατασκευαστης,απο την πρώτη μέρα,έχω το service book.Δεν καίει σταγόνα λάδι,ο κινητήρας Μ111 είναι απο τους πιο ανθεκτικους που κατασκευάστηκαν ποτέ.Δεν είχα ποτε βλάβη εκτώς αναλωσιμων.Το αμάξι κάλλιστα αντέχει αλλά 20 χρόνια,αλλά το προσέχω σαν τα ματια μου,με την κάθε συντήρηση στην ωρα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Καλα αγορασες αυτοκίνητο χωρις βιβλιο σερβις;

.

Κατέβασετο απο το ιντερνετ η ζήτα το απο την αντιπροσωπεία

Βιβλίο σέρβις είπε Όχι manual.

1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Νομίζεις φίλε…

Ο κουμπάρος μου αγόρασε πριν 2 μήνες την καινούργια Mercedes C 180 d και είχε κανονικά και βιβλίο σέρβις…

Το μόνο αρνητικό ήταν ότι το βιβλίο οδηγιών του αυτοκινήτου ήταν στα Γερμανικά, γιατί δεν είχε τυπωθεί ακόμη το Ελληνικό…

Νομίζω ότι πρέπει να του το έστειλαν…

Η merc είναι πρώτη που κατήργησε τα έντυπα βιβλία σέρβις, πρέπει να είμαι 5ετια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, amagawd είπε

Βιβλίο σέρβις είπε Όχι manual.

 

Οτι και να κατεβάσει τα χιλιόμετρα των σερβις υπάρχουν γραμμένα και στα δύο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...