Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας ΟΑΕΔ


skrill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, skrill είπε

Καλησπέρα στο φορούμ θέλω αν μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται με τις παρουσίες στον ΟΑΕΔ , εάν δεν πάω την πρώτη φορά τι γίνεται ;

Συγνωμη κιολας....το διαστημα του ενος μηνος που σου δινουν δεν σου φτανει;;;;Ή εισαι τοσο απασχολημενος ως ανεργος, που δεν μπορεις να πεταχτεις μια μερα στον οαεδ;;;;;;;Ημαρτον πια ρε παιδια...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2019 στις 12:08 ΜΜ, chsam είπε

Συγνωμη κιολας....το διαστημα του ενος μηνος που σου δινουν δεν σου φτανει;;;;Ή εισαι τοσο απασχολημενος ως ανεργος, που δεν μπορεις να πεταχτεις μια μερα στον οαεδ;;;;;;;Ημαρτον πια ρε παιδια...

Μπορει να εργαζεται στο εξωτερικο και να παιρνει και ταμειο ανεργιας παραλληλα η να ειναι φανταρος και να παιρνει ταμειο η να δουλευει μαυρα και παραλληλα να παιρνει ταμειο

ολα τα εχω ακουσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

Μπορει να εργαζεται στο εξωτερικο και να παιρνει και ταμειο ανεργιας παραλληλα η να ειναι φανταρος και να παιρνει ταμειο η να δουλευει μαυρα και παραλληλα να παιρνει ταμειο

ολα τα εχω ακουσει 

Ολες οι περιπτωσεις που αναφερεις ειναι "παρανομες".Αν ειναι φανταρος ή εξωτερικο οφειλει να ενημερωσει τον οαεδ ωστε να ανασταλλει το επιδομα, οσο για το να δουλευει μαυρα  και να παιρνει και ταμειο.....εεε δεν μπορει να εχει και απαιτησεις.Ολα δικα του τα θελει...

Ο άνεργος είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει την αρμόδια Υπηρεσία του ΟΑΕΔ για οποιαδήποτε μεταβολή προκύπτει στην κατάστασή του κατά τη διάρκεια της επιδότησής του, ώστε αναλόγως να αναστέλλεται ή διακόπτεται η επιδότηση.

Η επιδότηση του ανέργου αναστέλλεται λόγω:

  1. Πρόσληψης,
  2. Ασθένειας,
  3. Στράτευσης,
  4. Άσκησης ελεύθερου ή άλλου επαγγέλματος
  5. Αναχώρησης στο εξωτερικό,
  6. Λήξης άδειας διαμονής και εργασίας (για περιπτώσεις αλλοδαπών επιδοτουμένων) ή
  7. Για οποιοδήποτε άλλο λόγο εξαιτίας του οποίου παύει να είναι διαθέσιμος για απασχόληση στην αγορά εργασίας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά να ρωτήσω κάτι και εγώ.. 

Γράφτηκα στο ταμείο ανεργίας 18/3/2019 μήπως γνωρίζει κανείς πότε θα μπουν τα πρώτα χρήματα? Και αν δικαιουμαι δώρο απο οαεδ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνα μήνα με 40 μέρες υπολόγιζε. Δώρο δικαιούσαι ανάλογο από την εγγραφή εώς το Πάσχα, μικρό θα είναι, πόσο ακριβώς, ψάξε στην σελίδα του οαεδ μήπως βρεις κάτι.

1 ώρα πριν, genci είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι και εγώ.. 

Γράφτηκα στο ταμείο ανεργίας 18/3/2019 μήπως γνωρίζει κανείς πότε θα μπουν τα πρώτα χρήματα? Και αν δικαιουμαι δώρο απο οαεδ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, genci είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι και εγώ.. 

Γράφτηκα στο ταμείο ανεργίας 18/3/2019 μήπως γνωρίζει κανείς πότε θα μπουν τα πρώτα χρήματα? Και αν δικαιουμαι δώρο απο οαεδ? 

3 μεροκαματα δωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2019 στις 1:49 ΠΜ, skrill είπε

Καλησπέρα στο φορούμ θέλω αν μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται με τις παρουσίες στον ΟΑΕΔ , εάν δεν πάω την πρώτη φορά τι γίνεται ;

Και μια μέρα να αργήσεις να πας από την προθεσμία που σου δίνουν το έχασες το ταμείο.. πρέπει να κάνεις ξανά την διαδικασία και να σου πάρει 1.5 μήνα συν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, antbyron είπε

Νομίζω άμα αργήσεις μία φορά σου την χαρίζουν, από την δεύτερη μετά υπάρχει πρόβλημα.

Όχι φίλε δεν ισχύει αυτό. Έχω ρωτήσει στον ΟΑΕΔ  όταν ειμουν ταμείο ανεργίας. Και μια μέρα να αργήσεις πας την διαδικασία από την αρχή. Επίσης  εάν διαβάσεις σε άλλο θέμα 

Ετσι  την πάτησε ένα παλικάρι που δεν παρουσιάστηκε την πρώτη φορά και απλά δεν είδε τα λεφτά.

Επεξ/σία από christopher0016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

χαιρετε ,εκανα αιτηση για ταμειο ανεργιας ,προερχομενος απο του κλαδου του τουρισμου δουλευα σεαζον ,εχω ξαναβγει στο ιδο ταμειο αρκετες φορες και φετος εκανα αιτηση για το ιδιο ταμειο και εγραφε στο σιτε του οαεδ οτι απορριφθηκε λογο οτι δν εχω 100 ενσημα μπηκα στα ενσημα μου και ειδα οντως οτι η ημερες απασχολησης εγραφε 93 αλλα παρατηρησα οτι στους μηνες ηταν περασμενος μεχρι και ο σεμπτεμβριος (9 μηνας) στις βεβαιωσεις εργοδοτη εχω ημερες απασχολης και στον οκτωβριο μηνα (10 μηνας ) αρκετα ωστε αν προσθεθουν περνανε τα 100 ενσημα, 14 ενησμα επιπελον ..και θελω τωρα να ρωτισω αν καποιος εδω γνωριζει ειναι λαθος που εγινε απο τον οαεδ ή ο τελευτεος μηνας δεν υπολογιζετε για να λαβω ταμειο ανεργιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καταθέτεις τα χαρτιά σου στον ΟΑΕΔ σου ζητάνε και τα ένσημα των τελευταιων δύο μηνών, διότι δεν φαίνονται μέσα στο σύστημα, μήπως δεν τα πηγές όταν κατεθεσες τα χαρτιά σου; Βέβαια λενε στο σύστημα 100 ένσημα χωρίς του τελευταίους δύο μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2019 στις 6:02 ΜΜ, straaatoooos είπε

χαιρετε ,εκανα αιτηση για ταμειο ανεργιας ,προερχομενος απο του κλαδου του τουρισμου δουλευα σεαζον ,εχω ξαναβγει στο ιδο ταμειο αρκετες φορες και φετος εκανα αιτηση για το ιδιο ταμειο και εγραφε στο σιτε του οαεδ οτι απορριφθηκε λογο οτι δν εχω 100 ενσημα μπηκα στα ενσημα μου και ειδα οντως οτι η ημερες απασχολησης εγραφε 93 αλλα παρατηρησα οτι στους μηνες ηταν περασμενος μεχρι και ο σεμπτεμβριος (9 μηνας) στις βεβαιωσεις εργοδοτη εχω ημερες απασχολης και στον οκτωβριο μηνα (10 μηνας ) αρκετα ωστε αν προσθεθουν περνανε τα 100 ενσημα, 14 ενησμα επιπελον ..και θελω τωρα να ρωτισω αν καποιος εδω γνωριζει ειναι λαθος που εγινε απο τον οαεδ ή ο τελευτεος μηνας δεν υπολογιζετε για να λαβω ταμειο ανεργιας?

Αν όταν κατέθεσες τα χαρτιά σου έδωσες και τις ΑΠΔ που σου έδωσε ο λογιστής τότε κανονικά πρέπει να σου μετρήσουν τα ένσημα (έτσι μου είχαν πει από ΟΑΕΔ), οπότε το επόμενο βήμα είναι να ασκήσεις ένσταση.

Αν από παράληψη δεν κατέθεσες και τις ΑΠΔ των τελευταίων μηνών τότε πάλι καλό είναι να ασκήσεις ένσταση ή να περιμένεις να περαστεί και ο Οκτώβριος αν σε παίρνει χρονικά να πας όλη τη διαδικασία πάλι από την αρχή.

1 ώρα πριν, Giannis000000 είπε

καλησπερα. εκανα αίτηση 25/10/19 και δεν εχουν μπει ακομα χρηματα και εχουν περάσει 50 μέρες. Γνωριζει κανείς τίποτα?

Κι εγώ 24/10 τα έκανα κι ακόμα τίποτα. Φέτος τέζαρε λίγο το σύστημα φίλος εποχιακός τα πήρε μετά από 60 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...