Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας ΟΑΕΔ


skrill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Giannis000000 είπε

Δλδ κάτσε ούτε δωρο θα πάρουμε 

Εφόσον εγκριθεί το ταμείο σου και την περίοδο του δώρου Χριστουγέννων ήσουν αναδρομικά μέσα στην επιδότηση θα πάρεις κανονικά και το δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έκανες αίτηση στις 25/10, κι εφόσον εγκριθεί το δώρο Χριστουγέννων σου θα είναι κάτι λιγότερο από 45 ευρώ. Η λογική λέει ότι θα το πάρεις πριν τα Χριστούγεννα, αλλά εξαρτάται και από τον εκάστοτε ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εργαζόμουν για 3 χρόνια σε μια εταιρία, απολύθηκα και μπήκα στο ταμείο ανεργίας για 5 μήνες. Έπιασα δουλειά για μια εβδομάδα και από την άλλη Δευτέρα θα είμαι και πάλι άνεργος. 

Η Βεβαίωση Εργοδότη που ζητάει εδώ

2) Το έντυπο «Βεβαίωση Εργοδότη» το οποίο συμπληρώνει ο εργοδότης σύμφωνα με τις εγγραφές της ΑΠΔ (Αναλυτική Περιοδική Δήλωση που υποβάλλεται στο ΙΚΑ) του τελευταίου διμήνου πριν από την καταγγελία της σύμβασης εργασίας. Το έντυπο αυτό θα φέρει πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή του εργοδότη, χωρίς κάποια επιπλέον σφραγίδα επικύρωσης από το αρμόδιο κατάστημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

αφορά μόνο τον τελευταίο εργοδότη;  Ή θέλει  βεβαίωση και από την προηγούμενη εταιρία;

Επεξ/σία από yellowdeer34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yellowdeer34 είπε

Εργαζόμουν για 3 χρόνια σε μια εταιρία, απολύθηκα και μπήκα στο ταμείο ανεργίας για 5 μήνες. Έπιασα δουλειά για μια εβδομάδα και από την άλλη Δευτέρα θα είμαι και πάλι άνεργος. 

Η Βεβαίωση Εργοδότη που ζητάει εδώ

2) Το έντυπο «Βεβαίωση Εργοδότη» το οποίο συμπληρώνει ο εργοδότης σύμφωνα με τις εγγραφές της ΑΠΔ (Αναλυτική Περιοδική Δήλωση που υποβάλλεται στο ΙΚΑ) του τελευταίου διμήνου πριν από την καταγγελία της σύμβασης εργασίας. Το έντυπο αυτό θα φέρει πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή του εργοδότη, χωρίς κάποια επιπλέον σφραγίδα επικύρωσης από το αρμόδιο κατάστημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

αφορά μόνο τον τελευταίο εργοδότη;  Ή θέλει  βεβαίωση και από την προηγούμενη εταιρία;

Τον τελευταίο εργοδότη, δηλαδή αυτόν που έχει κάνει την καταγγελία σύμβασης εργασίας την οποία καταθέτεις στον ΟΑΕΔ. 

Εάν είχες υπόλοιπο από το τελευταίο ταμείο, τότε θα συνεχιστεί αυτό, αλλά με την ίδια πάλι καθυστέρηση στην πρώτη καταβολή.

Εάν έχεις υπογράψει οικειοθελής αποχώρηση, εάν δηλαδή παραιτήθηκες, τότε δεν δικαιούσε υπαγωγή στο σύστημα.

Επεξ/σία από Natha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Natha είπε

Τον τελευταίο εργοδότη, δηλαδή αυτόν που έχει κάνει την καταγγελία σύμβασης εργασίας την οποία καταθέτεις στον ΟΑΕΔ. 

Εάν είχες υπόλοιπο από το τελευταίο ταμείο, τότε θα συνεχιστεί αυτό, αλλά με την ίδια πάλι καθυστέρηση στην πρώτη καταβολή.

Εάν έχεις υπογράψει οικειοθελής αποχώρηση, εάν δηλαδή παραιτήθηκες, τότε δεν δικαιούσε υπαγωγή στο σύστημα.

Να σας ρωτήσω και εγώ μιας και δυστυχώς το χρειάστηκα το ταμείο.. Με τον ΟΑΕΔ δεν μπορώ να συνενοηθώ, δεν απαντάνε σε τηλέφωνα κ λόγω θέματος υγείας προσωρινά δεν μπορώ να πάω από το τοπικό κατάστημα. Τί είναι αυτό το έντυπο «Βεβαίωση Εργοδότη»;;; Επίσης, αν κάποιος γνωρίζει, θέλει IBAN μόνο από την Εθνική Τράπεζα; Στο site δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, αλλά φίλοι μου επιμένουν ότι θέλει μόνο από Εθνική.

Σας ευχαριστώ για την όποια πληροφορία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εθνικη δωσε γιατι ειναι ζωα οι υπαλληλοι,η καταγγελια συμβασης ειναι ,ειτε απολυση,ειτε λυση ορισμενου χρονου,ειτε οικ αποχωρηση.Στη βεβαιωση γραφει τα ενσημα και αλλες πληροφοριες.

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vampira είπε

Να σας ρωτήσω και εγώ μιας και δυστυχώς το χρειάστηκα το ταμείο.. Με τον ΟΑΕΔ δεν μπορώ να συνενοηθώ, δεν απαντάνε σε τηλέφωνα κ λόγω θέματος υγείας προσωρινά δεν μπορώ να πάω από το τοπικό κατάστημα. Τί είναι αυτό το έντυπο «Βεβαίωση Εργοδότη»;;; Επίσης, αν κάποιος γνωρίζει, θέλει IBAN μόνο από την Εθνική Τράπεζα; Στο site δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, αλλά φίλοι μου επιμένουν ότι θέλει μόνο από Εθνική.

Σας ευχαριστώ για την όποια πληροφορία :)

H βεβαίωση εργοδότη στην ουσία είναι η κατάθεση των ενσήμων που κάνει ο εργοδότης στον ΕΦΚΑ (παλιό ΙΚΑ) για τους (συνήθως) δύο τελευταίους μήνες πριν την απόλυση, γιατί αυτοί οι μήνες δεν έχουν περάσει ακόμα στο σάιτ του ΕΦΚΑ.
Το έντυπο καταγγελίας σύμβασης είναι κάτι διαφορετικό

Τα ξέρει ο λογιστής αυτά, σε κάθε επιχειρήση τα ετοιμάζει και τα δίνει.

Μέχρι πέρσι στον ΟΑΕΔ ζητούσαν εθνική. Λογαριασμό ανοίγεις χωρίς αιτιολόγηση (δεν υπάρχουν capital controls). Στην εθνική παρουσιάζεται συχνά το φαινόμενο να σου λένε ότι δεν μπορείς να ανοίξεις έτσι απλά λογαριασμό και σου λένε να μπεις σε κάποιο πρόγραμμα ή και χειρότερα (εμένα μου είχαν ζητήσει και χρήματα). Είναι τελείως άσχετοι σε αυτή την τράπεζα, οπότε αν δεν βρεις κατάστημα να εξυπηρετηθείς ζήτα χαρτί από τον ΟΕΑΔ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2019 στις 2:29 ΜΜ, Natha είπε

Εάν έκανες αίτηση στις 25/10, κι εφόσον εγκριθεί το δώρο Χριστουγέννων σου θα είναι κάτι λιγότερο από 45 ευρώ. Η λογική λέει ότι θα το πάρεις πριν τα Χριστούγεννα, αλλά εξαρτάται και από τον εκάστοτε ΟΑΕΔ.

Είναι 3 μεροκάματα το μήνα. Μάλλον κάπου κάνεις λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis000000 είπε

Είναι 3 μεροκάματα το μήνα. Μάλλον κάπου κάνεις λάθος.

Δεν είμαι σίγουρος για το πως υπολογίζεται, αυτόματα βγαίνει από το σύστημα. πέρσι που είχα κάνει την αίτηση αρχές νοέμβρη και εγκρίθηκε ήταν κάπου εκει το δώρο, σημείωση ότι η ένταξη στην επιδότηση ισχύει από την 7η μέρα της ημερομηνίας αίτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να υπάρχουν αν τα χρειαστεί κάποιος:

Για την κάρτα ανεργίας χρειάζεται:

ταυτότητα/διαβατήριο, λογαριασμός ΔΕΚΟ/τηλεφωνίας, Ε1, ΑΜΚΑ

Για το επίδομα ανεργίας:

κάρτα ανεργίας, βεβαίωση απόλυσης, βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα των δύο τελευταίων μηνών ως την απόλυση και iban οποιασδήποτε τράπεζας

Κάρτα ανεργίας βγαίνει εκείνη την στιγμή και ταυτόχρονα γίνεται η αίτηση για το επίδομα, από τον ίδιο υπάλληλο. Τα παραπάνω ισχύουν αν δεν έχετε προστατευόμενα μέλη και δεν έχετε πάρει ξανά το επίδομα. 

Προσοχή: όλα χρειάζονται να υπάρχουν εκτυπωμένα. Δηλαδή δεν μπορείτε να τους πείτε τον ΑΜΚΑ ή το iban. Εγώ είχα το βιβλιάριο υγείας και ένα χαρτί από την Eurobank που φαινόταν το iban, τα έβγαλαν αυτοί φωτοτυπία. Μία κοπελιά που δεν είχε το iban, μπήκε στο app της τράπεζάς της και τους το έστειλε σε mail εκείνη την στιγμή. Δεν χρειάζεται να είναι από κάπου επικυρωμένα (πχ η ταυτότητα, αλλά να έχετε μαζί και την ίδια- άλλωστε είναι δημόσιος οργανισμός, μπορούν να επικυρώσουν το οτιδήποτε).

Ελπίζω να βοήθησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Συγγνώμη για το ξέθαμα, αλλά έχω μια απορία για όποιον γνωρίζει.

Έκανα αίτηση στον ΟΑΕΔ για επίδομα ανεργίας στις 18/12 και δεν ήμουν σίγουρος για το πόσο δικαιούμαι. Η απόφαση τελικά βγήκε 10/2 με αποτέλεσμα "Ένταξη στην επιδότηση" και χαρακτηριστικό '' ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ (ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΛΟΙΠΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΕΠΟΧΙΑΚΑ ΜΙΑΣ ΣΑΙΖΟΝ / ΠΑΛΑΙΟΣ)'' παρόλα αυτά σήμερα που πληρώνει ο ΟΑΕΔ δεν είδα κάτι στον λογαριασμό μου.

Τι μπορεί να συμβαίνει, πρίν πάω να δηλώσω παρουσία και να ρωτήσω από βδομάδα; 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/2/2020 στις 8:14 ΜΜ, Beefeater είπε

Συγγνώμη για το ξέθαμα, αλλά έχω μια απορία για όποιον γνωρίζει.

Έκανα αίτηση στον ΟΑΕΔ για επίδομα ανεργίας στις 18/12 και δεν ήμουν σίγουρος για το πόσο δικαιούμαι. Η απόφαση τελικά βγήκε 10/2 με αποτέλεσμα "Ένταξη στην επιδότηση" και χαρακτηριστικό '' ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ (ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΛΟΙΠΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΕΠΟΧΙΑΚΑ ΜΙΑΣ ΣΑΙΖΟΝ / ΠΑΛΑΙΟΣ)'' παρόλα αυτά σήμερα που πληρώνει ο ΟΑΕΔ δεν είδα κάτι στον λογαριασμό μου.

Τι μπορεί να συμβαίνει, πρίν πάω να δηλώσω παρουσία και να ρωτήσω από βδομάδα; 

Ευχαριστώ :)

επειδή πέρασε καιρός δεν ξέρω άμα έλυσες το πρόβλημα σου, αλλά από τη στιγμή που έχει εγκριθεί το ταμείο σου αλλά δεν πληρώνεσαι φαντάζομαι ότι έχεις χάσει κάποια παρουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Natha είπε

επειδή πέρασε καιρός δεν ξέρω άμα έλυσες το πρόβλημα σου, αλλά από τη στιγμή που έχει εγκριθεί το ταμείο σου αλλά δεν πληρώνεσαι φαντάζομαι ότι έχεις χάσει κάποια παρουσία.

τελικα κανανε λαθος και δεν δικαιούμαι... "ξεχασανε" να "πατησουν" καποια κλικ ώστε να φαινεται και ο λογος απόρριψης...

πηγα και εμαθα :P

ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...