Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας ΟΑΕΔ


skrill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.Θέλω να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά το επίδομα μακροχρονίως ανέργων.Ήμουν άνεργος από 23/12/2019 αλλά έκανα την αίτηση για την επιδότηση 29/01/2020(έγκριση).Πήρα 9 μήνες τακτικής επιδότησης ανεργίας(καθώς είχα πάρει τους υπόλοιπους 3 μήνες πιο νωρίς κατά τη διάρκεια του 2019).Η επιδότηση έληξε το Σεπτέμβριο του 2020.Το πρόβλημα ποιο είναι?Η κάρτα ανεργίας ήταν σε ισχύ μέχρι 23/12/2020 και ξέχασα να την ανανεώσω(το έκανα πριν 2 εβδομάδες).Για να κάνω την αίτηση για το επίδομα μακροχρονίως ανέργων θα έπρεπε να συμπληρωθούν 12 συνεχόμενοι μήνες ανεργίας,δηλαδή 29/01/2021.Στο site του ΟΑΕΔ μετά την ανανέωση της κάρτας γράφει ότι έχω 0(!) συνεχόμενους μήνες ως άνεργος.Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να πάρω το επίδομα μακροχρονίως ανέργων άμεσα?Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, jkuc είπε

Παιδιά καλησπέρα.Θέλω να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά το επίδομα μακροχρονίως ανέργων.Ήμουν άνεργος από 23/12/2019 αλλά έκανα την αίτηση για την επιδότηση 29/01/2020(έγκριση).Πήρα 9 μήνες τακτικής επιδότησης ανεργίας(καθώς είχα πάρει τους υπόλοιπους 3 μήνες πιο νωρίς κατά τη διάρκεια του 2019).Η επιδότηση έληξε το Σεπτέμβριο του 2020.Το πρόβλημα ποιο είναι?Η κάρτα ανεργίας ήταν σε ισχύ μέχρι 23/12/2020 και ξέχασα να την ανανεώσω(το έκανα πριν 2 εβδομάδες).Για να κάνω την αίτηση για το επίδομα μακροχρονίως ανέργων θα έπρεπε να συμπληρωθούν 12 συνεχόμενοι μήνες ανεργίας,δηλαδή 29/01/2021.Στο site του ΟΑΕΔ μετά την ανανέωση της κάρτας γράφει ότι έχω 0(!) συνεχόμενους μήνες ως άνεργος.Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να πάρω το επίδομα μακροχρονίως ανέργων άμεσα?Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

Αυτό ακριβώς που κατάλαβες, δεν είσαι πλέον μακροχρόνια άνεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας! εληξε η συμβαση μου τον Ιουνιο του 20 και δεν παιρνω το επιδομα. ποτε πρεπει να κανω την αιτηση για το τριμηνο βοηθημα? οταν ολοκληρωθει το τριμηνο  ή πιο πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στα τηλέφωνα δεν απαντάνε σχεδόν καθόλου η πολύ σπάνια αν είστε τυχεροί. Από την άλλη όμως να ξέρετε στα μέιλ απαντάνε πολύ γρήγορα, εντός μιας δύο ημερών και αν είναι κάτι επείγον και τους το γράψετε σας καλούν οι ίδιοι. Τουλάχιστον εδώ στο Περιστέρι είναι πολύ συνεργασιμοι. 

Τώρα έχω να ρωτήσω κάτι γενικό γιατί βλέπω μερικοί ξέρουν αρκετά. Μετά το επίδομα ανεργίας διάβασα για τρεις εναλλακτικές στο ίντερνετ που δικαιούσαι και κάποια έξτρα ακόμη. Ο λογιστής μου είπε για 6 μήνες ακόμη με 200€/μηνα όμως αλλά ακόμα δεν έχει λήξει για να τον ενοχλήσω. (Λήγει τώρα Φλεβάρη και ελπίζω στην δίμηνη παράταση του αλλά ακόμα μ είπαν στον οαεδ δεν έχει γίνει επίσημο,Μέσω μέιλ πάντα την περασμένη Τετάρτη) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekbusters είπε

Παιδιά στα τηλέφωνα δεν απαντάνε σχεδόν καθόλου η πολύ σπάνια αν είστε τυχεροί. Από την άλλη όμως να ξέρετε στα μέιλ απαντάνε πολύ γρήγορα, εντός μιας δύο ημερών και αν είναι κάτι επείγον και τους το γράψετε σας καλούν οι ίδιοι. Τουλάχιστον εδώ στο Περιστέρι είναι πολύ συνεργασιμοι. 

Τώρα έχω να ρωτήσω κάτι γενικό γιατί βλέπω μερικοί ξέρουν αρκετά. Μετά το επίδομα ανεργίας διάβασα για τρεις εναλλακτικές στο ίντερνετ που δικαιούσαι και κάποια έξτρα ακόμη. Ο λογιστής μου είπε για 6 μήνες ακόμη με 200€/μηνα όμως αλλά ακόμα δεν έχει λήξει για να τον ενοχλήσω. (Λήγει τώρα Φλεβάρη και ελπίζω στην δίμηνη παράταση του αλλά ακόμα μ είπαν στον οαεδ δεν έχει γίνει επίσημο,Μέσω μέιλ πάντα την περασμένη Τετάρτη) 

Νομίζω 1 χρόνο ακόμα είναι τα 200 αλλά ας απαντήσουν αυτοί που το πήραν, εγώ ακόμα παίρνω το τακτικό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Ο λογιστής μου είπε για 6 μήνες ακόμη με 200€/μηνα όμως αλλά ακόμα δεν έχει λήξει για να τον ενοχλήσω.

ένα 200άρι ως ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της τακτικής επιδότης

τρίμηνα 200άρια για όσους δεν συμπλήρωσαν απαιτούμενες μέρες για να πάρουν τακτικό επίδομα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ένα 200άρι ως ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της τακτικής επιδότης

τρίμηνα 200άρια για όσους δεν συμπλήρωσαν απαιτούμενες μέρες για να πάρουν τακτικό επίδομα.

Αυτό με τον χρόνο σε ποια περίπτωση ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

ένα 200άρι ως ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της τακτικής επιδότης

τρίμηνα 200άρια για όσους δεν συμπλήρωσαν απαιτούμενες μέρες για να πάρουν τακτικό επίδομα.

Άρα είναι ένα 200ρι και τέλος αν κατάλαβα καλα

 

Ο από πάνω φίλος ρώτα για  ένα χρόνο 200€ μετά το τέλος της τακτικής 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Μετά το τέλος της τακτικής εννοώ... 

Ναι , μία φορά παίρνεις τα 200Ε ως "Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της Επιδότησης λόγω Ανεργίας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι , μία φορά παίρνεις τα 200Ε ως "Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της Επιδότησης λόγω Ανεργίας"

Μια φορά για 12 μήνες διαβάζω σε μια ομάδα στο fb. Το ισχύει τελικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Μια φορά για 12 μήνες διαβάζω σε μια ομάδα στο fb. Το ισχύει τελικά; 

Μιλάω για το "Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της Επιδότησης λόγω Ανεργίας"

Τώρα κατάλαβα, λες για το "Επίδομα Μακροχρονίως Ανέργων?"

  Έχουν ηλικία 20 έως 66 ετών,
  Έχουν ετήσιο οικογενειακό εισόδημα (πραγματικό, απαλλασσόμενο ή φορολογούμενο με ειδικό τρόπο) μικρότερο των 10.000 ευρώ. Εάν ο μακροχρόνια άνεργος έχει προστατευόμενο ανήλικο παιδί, το ανώτατο όριο ετήσιο εισοδήματός του, που απαιτείται για να λάβει το επίδομα, προσαυξάνεται κατά 586,08 ευρώ για κάθε ανήλικο τέκνο.
  Έχουν εξαντλήσει τη 12μηνη τακτική επιδότηση ανεργίας
  Έχουν υποβάλλει την αίτησή τους εντός αποσβεστικής προθεσμίας δυο (2) μηνών από τη λήξη της 12μηνης τακτικής επιδότησης λόγω ανεργίας.
    Να έχουν συμπληρώσει κατά την ημερομηνία υποβολής της σχετικής αίτησης, χρόνο ανεργίας αδιαλείπτως επί δωδεκάμηνο και να παραμένουν εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ.

Εξαρτάται και απο το πόσες φορές έχεις πάρει τακτικό επίδομα, ακόμα και το τακτικό επίδομα έχει όρια. Δε γίνεται δηλαδή ένα χρόνο να δουλεύεις ,ένα χρόνο ταμείο εφόρου ζωής. Ρώτα στον ΟΑΕΔ αν το δικαιούσαι

Κάντε και αίτηση στα Voucher που τρέχουν (5μηνο 2500Ε) ,λήγει σύντομα.

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Μιλάω για το "Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της Επιδότησης λόγω Ανεργίας"

Τώρα κατάλαβα, λες για το "Επίδομα Μακροχρονίως Ανέργων?"

  Έχουν ηλικία 20 έως 66 ετών,
  Έχουν ετήσιο οικογενειακό εισόδημα (πραγματικό, απαλλασσόμενο ή φορολογούμενο με ειδικό τρόπο) μικρότερο των 10.000 ευρώ. Εάν ο μακροχρόνια άνεργος έχει προστατευόμενο ανήλικο παιδί, το ανώτατο όριο ετήσιο εισοδήματός του, που απαιτείται για να λάβει το επίδομα, προσαυξάνεται κατά 586,08 ευρώ για κάθε ανήλικο τέκνο.
  Έχουν εξαντλήσει τη 12μηνη τακτική επιδότηση ανεργίας
  Έχουν υποβάλλει την αίτησή τους εντός αποσβεστικής προθεσμίας δυο (2) μηνών από τη λήξη της 12μηνης τακτικής επιδότησης λόγω ανεργίας.
    Να έχουν συμπληρώσει κατά την ημερομηνία υποβολής της σχετικής αίτησης, χρόνο ανεργίας αδιαλείπτως επί δωδεκάμηνο και να παραμένουν εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ.

Εξαρτάται και απο το πόσες φορές έχεις πάρει τακτικό επίδομα, ακόμα και το τακτικό επίδομα έχει όρια. Δε γίνεται δηλαδή ένα χρόνο να δουλεύεις ,ένα χρόνο ταμείο εφόρου ζωής. Ρώτα στον ΟΑΕΔ αν το δικαιούσαι

Κάντε και αίτηση στα Voucher που τρέχουν (5μηνο 2500Ε) ,λήγει σύντομα.

Τα voucher τι είναι δεν κατάλαβα. Έξτρα χρήμα;  εγώ έχω ταμείο μεχρι τον 9/2021.

Απλώς ρώτησα για να μάθω τι παίζει με τα 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Τα voucher τι είναι δεν κατάλαβα. Έξτρα χρήμα;  εγώ έχω ταμείο μεχρι τον 9/2021.

Απλώς ρώτησα για να μάθω τι παίζει με τα 200.

Τα voucher είναι προγράμματα κατάρτισης που πληρώνεσαι. Κόβεται το ταμείο φυσικά αλλά αν δεν έχεις βρει δουλειά το συνεχίζεις ,μετά την ολοκλήρωση το προγράμματος

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/251771/voucher-oaed-trexoyn-oi-aitiseis-gia-10-000-anergoys

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...