Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους ήρθαν και τα υπόλοιπα κομμάτια (Aorus Pro Wifi Z390 & 32GB Corsair LPD 3200).

Μετά από ώρες σεταρίσματος δουλεύει (ακόμη περνάω πράγματα), αλλά θέλω να το δοκιμάσω σε μερικά καρκινιάρικα παιχνίδια που ο 3770κ λύγιζε.

 

Το απόγευμα ομως ;)

 

9900k.jpg

 

Πέρα από το XMP, δεν έχω πειράξει τίποτα προς το παρόν.

Παιδεύομαι ακόμα με την ταχύτητα ανεμιστήρων, που τους έχω συνδέσει άπαντες στο hub του κουτιού (Enthoo Lux) και ενώ λειτουργούσαν all-together με την προηγούμενη σύνθεση, δεν έχω έλεγχο πια. Είναι στο full και δεν ακούει ούτε από BIOS ούτε από το software της Gigabyte.

Απογευματάκι ελπίζω να λύσω επί μέρους και να αναδρομολογήσω τα καλώδια κάθε ανεμιστήρα πάνω στις υποδοχές της M/B. Αν και προτιμώ να είναι όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα.

IMG_20190405_073556-1843x1382.jpg

Επεξ/σία από seithan
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seithan είπε

Επιτέλους ήρθαν και τα υπόλοιπα κομμάτια (Aorus Pro Wifi Z390 & 32GB Corsair LPD 3200).

Μετά από ώρες σεταρίσματος δουλεύει (ακόμη περνάω πράγματα), αλλά θέλω να το δοκιμάσω σε μερικά καρκινιάρικα παιχνίδια που ο 3770κ λύγιζε.

Το απόγευμα ομως ;)

9900k.jpg

Πέρα από το XMP, δεν έχω πειράξει τίποτα προς το παρόν.

Παιδεύομαι ακόμα με την ταχύτητα ανεμιστήρων, που τους έχω συνδέσει άπαντες στο hub του κουτιού (Enthoo Lux) και ενώ λειτουργούσαν all-together με την προηγούμενη σύνθεση, δεν έχω έλεγχο πια. Είναι στο full και δεν ακούει ούτε από BIOS ούτε από το software της Gigabyte.

Απογευματάκι ελπίζω να λύσω επί μέρους και να αναδρομολογήσω τα καλώδια κάθε ανεμιστήρα πάνω στις υποδοχές της M/B. Αν και προτιμώ να είναι όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα.

Καλορίζικο το τέρας!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Τον έχεις 4.8 με χαμηλό voltage ε ; Ωραίος..

Όλα auto προς το παρόν. Πρώτα θα φτιάξω το PWM των ανεμιστήρων, μετά θα το λιώσω στο Gaming και στο τέλος θα το σκαλίσω! 

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μεταξύ σε ένα βίντεο που έβλεπα κάπου έλεγε στις Ζ390 μετράνε διαφορετικά τα Vcore από ότι στη Ζ370 πλατφόρμα. Στη Ζ370 διαβάζει το VRM Output ενώ στις Ζ390 το CPU pin Power Input. Όποτε νομίζω, είναι λογικό, να φαίνονται χαμηλότερα τα Voltage στις Ζ390

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει:

Multiplier: 49

VCore: 1.2V & 1.24V με VSA 1.1V και VCCIO 1.05V και περνάω και το Intel Burn Test (Very High & 10 Loops) & το RealBench με 16GB RAM. 

Βάζω 1.24V και Multiplier 50 περνάει το ΙΒΤ αλλά στο RealBench πετάει μπλε οθόνες συνέχεια. Πέρασε στα 1.28 και στα 1.29 στο RealBench, 15 Minutes, 16GB RAM στο RB βέβαια αλλά τα VRM έγραψαν 101 βαθμούς κελσίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι 4.9 με -0.070 offset και είμαι 60-65 βαθμούς στα games και φτάνει τα 65-67 σε κάποια spikes που κάνει μόνο. Από volt πρέπει να δίνει γύρω στα 1.20 χωρίς load και έχω δει και 1.12 σε 100% load αλλά αντέχει το σκυλί 

Επεξ/σία από Parapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Λοιπόν μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει:

Multiplier: 49

VCore: 1.2V & 1.24V με VSA 1.1V και VCCIO 1.05V και περνάω και το Intel Burn Test (Very High & 10 Loops) & το RealBench με 16GB RAM. 

Βάζω 1.24V και Multiplier 50 περνάει το ΙΒΤ αλλά στο RealBench πετάει μπλε οθόνες συνέχεια. Πέρασε στα 1.28 και στα 1.29 στο RealBench, 15 Minutes, 16GB RAM στο RB βέβαια αλλά τα VRM έγραψαν 101 βαθμούς κελσίου

Μήπως είναι λίγο υπερβολικό τα 101 C στα vrm; με ποιο πρόγραμμα το βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Parapas είπε

Εγώ είμαι 4.9 με -0.070 offset και είμαι 60-65 βαθμούς στα games και φτάνει τα 65-67 σε κάποια spikes που κάνει μόνο. Από volt πρέπει να δίνει γύρω στα 1.20 χωρίς load και έχω δει και 1.12 σε 100% load αλλά αντέχει το σκυλί 

Η Master μετράει το CPU Pin Power Input σε Volt και όχι των VRM Power Input όπως η ROG HERO.

10 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μήπως είναι λίγο υπερβολικό τα 101 C στα vrm; με ποιο πρόγραμμα το βλέπεις;

Με το HWINFO64 που συνήθως μέχρι τώρα ήταν accurate. Ναι και εμένα υπερβολικό μου φαίνεται.

 

Όσο για τα BSODs στο RealBench υποπτεύομαι ότι φταίει το iCUE. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Λοιπόν μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει:

Multiplier: 49

VCore: 1.2V & 1.24V με VSA 1.1V και VCCIO 1.05V και περνάω και το Intel Burn Test (Very High & 10 Loops) & το RealBench με 16GB RAM. 

Βάζω 1.24V και Multiplier 50 περνάει το ΙΒΤ αλλά στο RealBench πετάει μπλε οθόνες συνέχεια. Πέρασε στα 1.28 και στα 1.29 στο RealBench, 15 Minutes, 16GB RAM στο RB βέβαια αλλά τα VRM έγραψαν 101 βαθμούς κελσίου. 

Είναι αυτό που έχω πεί...περνάμε ibt και τρώμε πόρτα σε realbench (το ίδιο είχα πάθει και με τον 4790Κ όταν είχα...τεστάριζα μόνο με ibt τότε ώσπου έφαγα το πρώτο crash σε game).........έπειτα ο συνδυασμός και των δύο αν τα περνάς θα σου φέρει πολύ δυνατό stability.....Οπότε περνάς μόνο ibt με 1,24v....και περνάς με 1,28v και ibt και realbench.......lockare τον στα 1.28v_5.0ghz....με ποιο πρόγραμμα τσεκάρεις vrm temps?

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BabisTs είπε

Είναι αυτό που έχω πεί...περνάμε ibt και τρώμε πόρτα σε realbench (το ίδιο είχα πάθει και με τον 4790Κ όταν είχα...τεστάριζα μόνο με ibt τότε ώσπου έφαγα το πρώτο crash σε game).........έπειτα ο συνδυασμός και των δύο αν τα περνάς θα σου προσφέρει θα σου φέρει πολύ δυνατό stability.....Οπότε περνάς μόνο ibt με 1,24v....και περνάς με 1,28v και ibt και realbench.......lockare τον στα 1.28v_5.0ghz....με ποιο πρόγραμμα τσεκάρεις vrm temps?

Με HWINFO64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Δε μου βγάζει τέτοια ένδειξη το HWInfo στο CPU [#0]

https://www.insomnia.gr/forums/topic/704093-intel-coffee-lake-cpus-συζήτηση/?do=findComment&comment=57107538

Στον αισθητήρα αυτόν παραπάνω (post @7nisiotis ) τι σου δείχνει?

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...