Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Gigabyte Aorus Pro Wifi, έχει έναν 12v 2x2 κονέκτορα και έναν 2x4. Έχω συνδεδεμένο τον 9900κ (στοκ) στο 2χ2 αλλά το τροφοδοτικό βγάζει και 2χ4. Τελικά ποιό χρειάζομαι (σίγουρα δεν έχω πρόβλημα με τον 2χ2 ώς τώρα, δουλεύει άψογα, αλλά ας όψεται ανθρώπινη περιέργεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seithan είπε

Στην Gigabyte Aorus Pro Wifi, έχει έναν 12v 2x2 κονέκτορα και έναν 2x4. Έχω συνδεδεμένο τον 9900κ (στοκ) στο 2χ2 αλλά το τροφοδοτικό βγάζει και 2χ4. Τελικά ποιό χρειάζομαι (σίγουρα δεν έχω πρόβλημα με τον 2χ2 ώς τώρα, δουλεύει άψογα, αλλά ας όψεται ανθρώπινη περιέργεια).

Συνέδεσε το 8πινο, όχι το 4πινο μόνο του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, seithan είπε

Οπότε ΜΟΝΟ του το 8πινο, ορθός;

Αρκεί ναι. Αν θες να βάλεις και το 4πινο, δεν κάνει κακό, αλλά όχι μόνο το 4πινο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναβάθμισαν εντελώς το core parking manager, πλέον δείχνει temps κ.α και έχεις έλεγχο των C-states.

https://coderbag.com/product/quickcpu

cpm-3000-1.png

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά bios βγάζει η asus όλην την ώρα...........εμείς στην asrock στην 3,40 version βρισκόμαστε σταθερά σαν την last update ......

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370 Taichi/index.asp#BIOS

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, BabisTs είπε

Μα καλά bios βγάζει η asus όλην την ώρα...........εμείς στην asrock στην 3,40 version βρισκόμαστε σταθερά σαν την last update ......

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370 Taichi/index.asp#BIOS

Μπάμπη, για τη δικιά μου (k6 gaming), πάντως, κυκλοφόρησε στις 15 Απριλίου το bios v. 4.00 (update intel microcode).

Εκτιμώ, επομένως, ότι θα βγάλουν και για την taichi οσονούπω.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Μπάμπη, για τη δικιά μου (k6 gaming), πάντως, κυκλοφόρησε στις 15 Απριλίου το bios v. 4.00 (update intel microcode).

Εκτιμώ, επομένως, ότι θα βγάλουν και την taichi οσονούπω.

thanx για το feeback bro!......δεν καίγομαι κιόλας να περάσω νέα version (πάντα την αφήνω να περάσει λίγος καιρός αφού βγει πριν την φορτώσω πάνω μιας και υπάρχουν τα διάφορα bugs που μπορεί να υπάρξουν και να σε ταλαιπωρήσουν και τα διορθώνουν μετέπειτα ) αλλά έτσι για την απορία που είχα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, BabisTs είπε

Μα καλά bios βγάζει η asus όλην την ώρα...........εμείς στην asrock στην 3,40 version βρισκόμαστε σταθερά σαν την last update ......

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370 Taichi/index.asp#BIOS

Τα περισσοτερα γραφουν για security και stability. Κατι παραπανω δεν γνωριζω. Απο το πρωτο bios ομως παιζω στα ιδια ακριβως νουμερα με volt κτλ δεν εχει αλλαξει κατι. Μιας και μιλαμε για ασφαλεια ομως παντα κανω τετοια updates.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά τις τελευταίες κουλές αστάθειες στο APEX το καταραμένο ( freeze 3 sec, κρασάρισμα χωρίς error, κλείσιμο του παιχνιδιού από μόνο του, desktop ), λέω ας τσεκάρω να δω τι παίζει. Τρέχω ram με διάφορα ρεύματα μέχιρι 1.39 από 1.35. Τόσο στοκ 3000 όσο και 3200 με αυξομειώσεις στο ρεύμα. Τελικά περνάνε memtest. Τι διέολο γίνεται σκέφτομαι, μπας κ κάτι μαλακίστηκα στο bios και ξέχασα κανα ρεύμα πιο χαμηλα; Τσεκάρω παλιά screenshot/posts προ εβδομάδων και βλέπω ότι περνούσε με 1.26 για τα 4.9. Ας τρέξω πάλι μία, τσουπ τρώει σκάλωμα στο 8o loop. #SHIT

Τρέχω τόσο 1.25 όσο και 1.256 πάλι. Στο 1.25 error του IBT στο 2ο λουπ, άρα αποκλείεται για τα 1.26 να ειναι καρασταθερός τελικά ( ύποπτο πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατι πρίν από 2 βδομάδες περνούσε και τώρα όχι ). Δοκιμάζω 1.27 στο  Very  High επίπεδο και 10 loops. Πέρασε. Κλείνω το pc. Φεύγω για λίγο, εκτός σπιτιού. Μόλις γύρισα λέω μωρέ δε ξανατρέχω άλλο ένα να είμαστε σίγουροι, περνάει πάλι όλα μια χαρά στα 1.27.

Για να δούμε. Στοιχειωμένο μου φαίνεται είναι ώρες ώρες :P

** και το αστείο; Δε κράσαρε σε τίποτα πιο βαρύ πχ Metro Exodus και έκανε κολπάκια στο Apex που φαινομενικά είναι πιο ελαφρύ

Capture.PNG

Capture2.PNG Ενώ έχω δώσει στα VCCIO 1.05 και VCCSA 1.1 γιατί διαβάζει άλλα γι'αλλα η σαχλαμάρα

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...