Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μετά τις τελευταίες κουλές αστάθειες στο APEX το καταραμένο ( freeze 3 sec, κρασάρισμα χωρίς error, κλείσιμο του παιχνιδιού από μόνο του, desktop ), λέω ας τσεκάρω να δω τι παίζει. Τρέχω ram με διάφορα ρεύματα μέχιρι 1.39 από 1.35. Τόσο στοκ 3000 όσο και 3200 με αυξομειώσεις στο ρεύμα. Τελικά περνάνε memtest. Τι διέολο γίνεται σκέφτομαι, μπας κ κάτι μαλακίστηκα στο bios και ξέχασα κανα ρεύμα πιο χαμηλα; Τσεκάρω παλιά screenshot/posts προ εβδομάδων και βλέπω ότι περνούσε με 1.26 για τα 4.9. Ας τρέξω πάλι μία, τσουπ τρώει σκάλωμα στο 8o loop. #SHIT

Τρέχω τόσο 1.25 όσο και 1.256 πάλι. Στο 1.25 error του IBT στο 2ο λουπ, άρα αποκλείεται για τα 1.26 να ειναι καρασταθερός τελικά ( ύποπτο πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατι πρίν από 2 βδομάδες περνούσε και τώρα όχι ). Δοκιμάζω 1.27 στο  Very  High επίπεδο και 10 loops. Πέρασε. Κλείνω το pc. Φεύγω για λίγο, εκτός σπιτιού. Μόλις γύρισα λέω μωρέ δε ξανατρέχω άλλο ένα να είμαστε σίγουροι, περνάει πάλι όλα μια χαρά στα 1.27.

Για να δούμε. Στοιχειωμένο μου φαίνεται είναι ώρες ώρες :P

** και το αστείο; Δε κράσαρε σε τίποτα πιο βαρύ πχ Metro Exodus και έκανε κολπάκια στο Apex που φαινομενικά είναι πιο ελαφρύ

Capture.PNG

Capture2.PNG Ενώ έχω δώσει στα VCCIO 1.05 και VCCSA 1.1 γιατί διαβάζει άλλα γι'αλλα η σαχλαμάρα

για ραμ μου μυρίζει το πράγμα...... "freeze 3 sec, κρασάρισμα χωρίς error, κλείσιμο του παιχνιδιού από μόνο του, desktop" ......δώσε VCCIO 1.15 και VCCSA 1.2 & 1,39vdimm

με τι ρεύμα vcore παίζεις offset ή manual γενικά για daily?

επίσης πέρναγες ibt με 70 βαθμούς

https://www.insomnia.gr/forums/topic/704093-intel-coffee-lake-cpus-συζήτηση/?do=findComment&comment=57113801

τώρα βαράς 74ρια σε κάποια cores.........ανεβαίνουν τα εξωτερικά temps.....

 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το apex legends τρέχει avx instructions και για κάποιο λόγο δεν γουστάρει τα πολλά ghz, και στο δικό μου σύστημα έχω random crash στο παιχνίδι , ενώ το oc μου είναι σταθερότατο παντού και σε όλα τα stress test στο apex έχει θέμα , αυτό που έκανα είναι να βάλω avx offset -2 και δεν ξανά κόλλησε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα!
Κάτοχος εδω και λίγες μέρες ενός Dell Vostro με 8750H που αγοράστηκε για επαγγελματική χρήση, συγκεκριμένα: SQL & SyBase Servers για επεξεργασία βάσεων δεδομένων, 1 virtual machine ανα διαστήματα, γράψιμο κώδικα όταν απαιτέιται & SQL Queries και τέλος μπόλικο remote support. Δεν έχω τρέξει κάποιο stress λογισμικό ακόμα, κατά το update των Win 10 που άκουσα για πρώτη φορά τα ανεμιστήρια να δουλεύουν τσέκαρα θερμοκρασίες CPU με το Hw monitor και έφτασαν μέχρι 81 & με light χρήση (max 20% Cpu @ 4 GHz) μέχρι τους 55 από 39 που έχω σε idle. Διαβάζω διάφορα για undervolt & underclock και ήθελα τη γνώμη σας..θα τρέξω Prime & IntelBurnTest με την πρώτη ευκαιρία για να έχουμε καλύτερα συμπεράσματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανε ακόμα και με στοκ 3000 με XMP και με 1.36 ρεύμα/1.37 ( στοκ συχνότητες μνημών )

Θα τρέξω OCCT small τέτοιο όπως είχαν προτείνει κάποια παιδιά αυτές τις μέρες. 

4 ώρες πριν, BabisTs είπε

για ραμ μου μυρίζει το πράγμα...... "freeze 3 sec, κρασάρισμα χωρίς error, κλείσιμο του παιχνιδιού από μόνο του, desktop" ......δώσε VCCIO 1.15 και VCCSA 1.2 & 1,39vdimm

με τι ρεύμα vcore παίζεις offset ή manual γενικά για daily?

επίσης πέρναγες ibt με 70 βαθμούς

https://www.insomnia.gr/forums/topic/704093-intel-coffee-lake-cpus-συζήτηση/?do=findComment&comment=57113801

τώρα βαράς 74ρια σε κάποια cores.........ανεβαίνουν τα εξωτερικά temps.....

Πρέπει να επισπεύσω το θέμα νέα ΑΙΟ. 

- manual-fixed core έχω βάλει. Θα τα δω κάποια στιγμή όλα πάλι.

Επίσης πρέπει να τα σημειώνω κάπου γιατί έχω σκόρπια post it και temp.results screenshots από δω κι από κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίστευτο κι όμως αληθινό αυτό που θα γράψω..

Είχα περάσει μια ώρα OCCT small data και το είχα αφήσει θεωρόντας ότι είμαι καλά..Πάω να το ξανατρέξω σήμερα έτσι από περιέργεια, μπλε οθόνη στο 5λεπτο..Wtf λέω..Κάνω restart, ξεκινάει..Περνάει μισάωρο χωρίς θέμα.

Ξανά restart και ξανά OCCT, error με το που πάτησα ''On''. Ίδια settings ακριβώς δεν άλλαξα τίποτα. Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να βγάλει και μια ώρα σερί χωρίς error/μπλε οθόνη και μετά από restart αν το έτρεχα ξανά να πέταγε μπλε οθόνη ή error στο 5λεπτο.

Ανέβασα το Vcore, το δοκίμασα 3-4 φορές με restart κάθε φορά και τώρα δείχνει κομπλέ. Με λίγα λόγια δεν φτάνει να κάνεις stress test μία φορά και να πεις είμαι οκ, θέλει 3-4 φορές για ''σιγουριά''.

Επειδή είδα και σένα Σπύρο που λες ότι μία περνάει το IBT και μία όχι, θες απλά παραπάνω Vcore μέχρι να το τρέχεις όσες φορές θες και να το περνάει πάντα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προσωπικά από αυτά που έχω δει μόνο αν περάσω  OCCT θεωρώ πως είμαι stable. 

Ερώτηση : πόσο θεωρείτε ότι είναι ασφαλή τάση για τον 9700k; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Καλησπέρα, προσωπικά από αυτά που έχω δει μόνο αν περάσω  OCCT θεωρώ πως είμαι stable. 

Ερώτηση : πόσο θεωρείτε ότι είναι ασφαλή τάση για τον 9700k; 

max 1.3-1.35v για daily.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Οτι στον 8600k. Γιατί διαβάζω για 1.40v safe σε κάποια ξένα forums 

Μέχρι 1.35v έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..........προσωπικά για daily κάτω από 1,3v......

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Απίστευτο κι όμως αληθινό αυτό που θα γράψω..

Είχα περάσει μια ώρα OCCT small data και το είχα αφήσει θεωρόντας ότι είμαι καλά..Πάω να το ξανατρέξω σήμερα έτσι από περιέργεια, μπλε οθόνη στο 5λεπτο..Wtf λέω..Κάνω restart, ξεκινάει..Περνάει μισάωρο χωρίς θέμα.

Ξανά restart και ξανά OCCT, error με το που πάτησα ''On''. Ίδια settings ακριβώς δεν άλλαξα τίποτα. Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να βγάλει και μια ώρα σερί χωρίς error/μπλε οθόνη και μετά από restart αν το έτρεχα ξανά να πέταγε μπλε οθόνη ή error στο 5λεπτο.

Ανέβασα το Vcore, το δοκίμασα 3-4 φορές με restart κάθε φορά και τώρα δείχνει κομπλέ. Με λίγα λόγια δεν φτάνει να κάνεις stress test μία φορά και να πεις είμαι οκ, θέλει 3-4 φορές για ''σιγουριά''.

Επειδή είδα και σένα Σπύρο που λες ότι μία περνάει το IBT και μία όχι, θες απλά παραπάνω Vcore μέχρι να το τρέχεις όσες φορές θες και να το περνάει πάντα.

τα rock stable συστήματα στήνονται καλοκαίρι γενικά.........όσο ανεβαίνουν τα εξωτερικά temps προκαλούν instability σε θέμα oc cpu αλλά και oc ram........αλλά γενικά όταν περνάς την μία φορά και την άλλη δεν τότε θέλει σίγουρα τσίμπημα η τάση γιατί βρίσκεσαι στα όρια των instability thermals........

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά την μία να περνάει μια ώρα σερί stress test και την επόμενη φορά που θα το τρέξεις να ρίξει μπλε οθόνη στο 5λεπτο..Δεν το περίμενα, τα temps τα ίδια εννοείται. Άλλο να περνάς μια ώρα την μία φορά και την επόμενη να βγάλει αστάθεια εκεί κοντά και άλλο αμέσως..Τέσπα, πιο πολύ το έγραψα επειδή το αντιμετώπισε και ο 7nisios αυτό, μην νομίζει ότι έχει κάποιο πρόβλημα το HW του. Απλά θέλει παραπάνω Vcore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Απίστευτο κι όμως αληθινό αυτό που θα γράψω..

Είχα περάσει μια ώρα OCCT small data και το είχα αφήσει θεωρόντας ότι είμαι καλά..Πάω να το ξανατρέξω σήμερα έτσι από περιέργεια, μπλε οθόνη στο 5λεπτο..Wtf λέω..Κάνω restart, ξεκινάει..Περνάει μισάωρο χωρίς θέμα.

Ξανά restart και ξανά OCCT, error με το που πάτησα ''On''. Ίδια settings ακριβώς δεν άλλαξα τίποτα. Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να βγάλει και μια ώρα σερί χωρίς error/μπλε οθόνη και μετά από restart αν το έτρεχα ξανά να πέταγε μπλε οθόνη ή error στο 5λεπτο.

Ανέβασα το Vcore, το δοκίμασα 3-4 φορές με restart κάθε φορά και τώρα δείχνει κομπλέ. Με λίγα λόγια δεν φτάνει να κάνεις stress test μία φορά και να πεις είμαι οκ, θέλει 3-4 φορές για ''σιγουριά''.

Επειδή είδα και σένα Σπύρο που λες ότι μία περνάει το IBT και μία όχι, θες απλά παραπάνω Vcore μέχρι να το τρέχεις όσες φορές θες και να το περνάει πάντα.

Θα το τσεκαρω πάλι. Αυτό είναι σίγουρο πάντως, να τελειώνω με το θέμα oc. Όρεξη να βρω γιατί έχω ξενερώσει με τα πολλά πειράγματα - όπως λες και συ αντε να παίξουμε κανα παιχνίδι - και με το γεγονός ότι με πέταγε στο Apex ( Κλάιν βασικά για το χαζοπαιχνιδο αλλά πες ότι παίζαμε κάποιο άλλο παιχνίδι και με πέταγε σε κρίσιμες στιγμές ).

Και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μας εμφανίστηκε το ίδιο θέμα μια μέρα αφού στο είπα στο discord :P Και ακριβώς αυτό που έπαθες με το OCCT το χα πάθει στις πρώτες δοκιμές. Θα πει κανείς και θα χει και δίκιο με τη 570 τι το θες το oc. Απλά θελω να ξεμπερδευω με αυτό ωστε αργότερα να μη ψάχνομαι όταν αλλάξω καρτα. Ε ζηλευω που ειστε κι ολοι με overclockable rigs :P - πάντως καρτα δε κλοκαρω 

Anyway.

Επίσης ποια η διαφορά small με Large Data set στο OCCT; Γνωρίζουμε; Σε reviews για το περσινό μοντέλο της μητρικής μου αυτός τρέχει Large Data Set πάντως.

 

https://forums.hardwarezone.com.sg/hardware-clinic-knowledge-base-33/[review]-asrock-z370-fatal1ty-gaming-itx-ac-5763404.html

 

και εδώ με την δικιά μου ο ίδιος ( υπεραναλυτικος την ξεγυμνωσε εντελώς άλλαξε ακόμα και vrm pads , αναγράφει τα όρια της μητρικής κλπ κλπ ). Τεσταρει με 8700Κ delideed

https://www.overclock.net/forum/6-intel-motherboards/1682737-asrock-z370-90-owners-discussion-thread-asrock-z370-fatal1ty-gaming-itx-ac-review.html#/topics/1682737?page=1

Τελικώς να πω οτι ίσως ευθύνεται και η ψυχτρα μου. Διαβασα οτι όσο πιο ζεστό είναι το τσιπακι τόσο γίνεται πιο ασταθές στο ίδιο vcore. Δηλαδή ίσως επειδή ανέβηκε και η θερμοκρασία λίγο να μην "νιώθει άνετα" και να βγάζει error. Θα πρέπει κάποια στιγμή να φύγει η Arctic Liquid 120 για την EVGA CLC 240/280. Να ναι καλά ο Μπάμπης με το Delid του αλλιώς δε θα τη βγάζαμε καθαρή ( ακόμα περισσότερο λόγω του itx form factor που επέλεξα να ακολουθήσω 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Θα το τσεκαρω πάλι. Αυτό είναι σίγουρο πάντως, να τελειώνω με το θέμα oc. Όρεξη να βρω γιατί έχω ξενερώσει με τα πολλά πειράγματα - όπως λες και συ αντε να παίξουμε κανα παιχνίδι - και με το γεγονός ότι με πέταγε στο Apex ( Κλάιν βασικά για το χαζοπαιχνιδο αλλά πες ότι παίζαμε κάποιο άλλο παιχνίδι και με πέταγε σε κρίσιμες στιγμές ).

Και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μας εμφανίστηκε το ίδιο θέμα μια μέρα αφού στο είπα στο discord :P Και ακριβώς αυτό που έπαθες με το OCCT το χα πάθει στις πρώτες δοκιμές. Θα πει κανείς και θα χει και δίκιο με τη 570 τι το θες το oc. Απλά θελω να ξεμπερδευω με αυτό ωστε αργότερα να μη ψάχνομαι όταν αλλάξω καρτα. Ε ζηλευω που ειστε κι ολοι με overclockable rigs :P - πάντως καρτα δε κλοκαρω 

Anyway.

Επίσης ποια η διαφορά small με Large Data set στο OCCT; Γνωρίζουμε; Σε reviews για το περσινό μοντέλο της μητρικής μου αυτός τρέχει Large Data Set πάντως.

https://forums.hardwarezone.com.sg/hardware-clinic-knowledge-base-33/[review]-asrock-z370-fatal1ty-gaming-itx-ac-5763404.html

και εδώ με την δικιά μου ο ίδιος ( υπεραναλυτικος την ξεγυμνωσε εντελώς άλλαξε ακόμα και vrm pads , αναγράφει τα όρια της μητρικής κλπ κλπ ). Τεσταρει με 8700Κ delideed

https://www.overclock.net/forum/6-intel-motherboards/1682737-asrock-z370-90-owners-discussion-thread-asrock-z370-fatal1ty-gaming-itx-ac-review.html#/topics/1682737?page=1

Τελικώς να πω οτι ίσως ευθύνεται και η ψυχτρα μου. Διαβασα οτι όσο πιο ζεστό είναι το τσιπακι τόσο γίνεται πιο ασταθές στο ίδιο vcore. Δηλαδή ίσως επειδή ανέβηκε και η θερμοκρασία λίγο να μην "νιώθει άνετα" και να βγάζει error. Θα πρέπει κάποια στιγμή να φύγει η Arctic Liquid 120 για την EVGA CLC 240/280. Να ναι καλά ο Μπάμπης με το Delid του αλλιώς δε θα τη βγάζαμε καθαρή ( ακόμα περισσότερο λόγω του itx form factor που επέλεξα να ακολουθήσω 

Άμα πας σε evga clc, πάρε και ένα ζευγάρι ωτοασπίδες ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Άμα πας σε evga clc, πάρε και ένα ζευγάρι ωτοασπίδες ;)

Θα αλλάξω φανς. Μετά ξεφεύγει το πράγμα με την επόμενη επιλογή να είναι η Κρακεν Χ62 αλλά 136 ευρώ

στα θετικά

+ φοβερές επιδόσεις

αλλά στα αρνητικά

- το  nzxt cam που έχω ακούσει αρκετά κακά σχόλια για bugs, κλπ

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Θα αλλάξω φανς. Μετά ξεφεύγει το πράγμα με την επόμενη επιλογή να είναι η Κρακεν Χ62 αλλά 136 ευρώ + το  nzxt cam που έχω ακούσει αρκετά κακά σχόλια -bugs, κλπ

Να αλλάξεις γτ είναι υπερβολικά θορυβώδεις, το λέω γτ την είχα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα δω πρώτα σε τι vcore είναι φουλ stable και μετά θα σκεφτώ ποια ΑΙΟ ταιριάζει καλύτερα σε απόδοση/€. Έχω και μια πρόταση για μια παλιότερη Corsair στα 30-40 Η110 ευρώ οπότε θα δούμε τι μέλλει γενέσθαι

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...