Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Σιγά σιγά τελείωνουν τα πλεονεκτήματα από την προσθήκη επιπλέον cores. Ενώ η intel φαίνεται με αυτή τη γενιά να την ισοφαρίζει, σε thread count τουλάχιστον. Είμαι περίεργος να δω τώρα τι θα κάνει μια εταιρεία που έκανε κεντρική της φιλοσοφία το "moar coars" για 15 περίπου χρόνια. Τι αφήγημα  θα "πουλάει" πλέον στον SOHO πελάτη, όταν η intel με ενιαίο die και 3d stacked cache θα φτάνει ασύλληπτα νούμερα σε ram και cache latency;

Για όσους ξυνίσουν να θυμίσουμε ότι παράλληλη επεξεργασία γίνεται ΚΑΙ σε επίπεδο thread, όταν το cpu π.χ. προβλέπει την διακλάδωση του για να έχει έτοιμους όποιους υπολογισμούς χρειαστούν. Αυτό που λέμε speculative execution. Εκεί βέβαια χρειάζεται τεχνογνωσία και όχι απλά να τεμαχίζεις ένα dies σε cores οπως με ένα ταψί μπακλαβά.

Για τον home user τόσα χρειάζονται. Το PCI-E 3.0 έχει πολλά χρόνια μπροστά. Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε άχρηστες νέες τεχνολογίες όπως π.χ. με τις πανάκριβες HBM μνήμες των AMD που βγήκαν εκτός μάχης από τις νέες τεχνικές συμπιέσης χρώματος των nvidia καρτών.

Ποιον ισοφαρίζει σε thread count? 12 threads πίσω είναι, κάτσε να πιάσει τον 3900x πρώτα και βλέπουμε γτ με τα 3ghz base και τα αστεία tdp δύσκολο το βλέπω.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Σιγά σιγά τελείωνουν τα πλεονεκτήματα από την προσθήκη επιπλέον cores. Ενώ η intel φαίνεται με αυτή τη γενιά να την ισοφαρίζει, σε thread count τουλάχιστον. Είμαι περίεργος να δω τώρα τι θα κάνει μια εταιρεία που έκανε κεντρική της φιλοσοφία το "moar coars" για 15 περίπου χρόνια.

Για τον home user τόσα χρειάζονται. Το PCI-E 3.0 έχει πολλά χρόνια μπροστά. Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε άχρηστες νέες τεχνολογίες

Εχεις μηπως χασει επεισοδια στις τελευταιες εξελιξεις?Ποια intel θα ισοφαριζει σε threads την Amd?

Θα ισοφαρισει ο 10c/20t i9 τον 16c/32t(περαν του αν κυκλοφορησει κατι του χρονου)3950x?

Επισης ειναι δυνατον να μιλας για more cores,οταν αυτο το πραγμα ακριβως εκανε και η Intel με τους καφεδες απο το 2017 μεχρι και τον 10πυρηνο του χρονου,αλλα στην περιπτωση της Intel,ζηταει καθε 2χρονια και νεα μητρικη γιατι..ετσι?????

Ο πρωτος Ddr4 επεξεργαστης 6700κ σαν αποδοση,που αργοτερα απλα εγινε προσθηκη παραπανω πυρηνων στους καφεδες μεχρι και στον i9 του χρονου.

Παλι καλα δηλαδη που βγηκε η Amd και ειδαμε και soldered τσιπακια,αλλιως θα ημασταν ακομα με οδοντοπαστες.Ναι ξερω,και αυτο ολως τυχαιως ασχολιαστο το εχεις.

Επισης ειπαμε,αντι να δουμε νεες τεχνολογιες οπως το Pci-e 4 και το Wifi6 πρωτα στην intel,τα βλεπουμε στην Amd(ουτως ή αλλως στο μελλον αυτα θα γινουν obsolete και απο τους 2)ξαφνικα δεν τρεχει τιποτα.

Να σε δω του χρονου που θα ζηταει η Intel μονο για το Wifi6 νεα μητρικη τι θα λες(οχι οτι περιμενω βεβαια σοβαρη απαντηση αλλα λεμε τωρα).

Ολως τυχαιως βλεπω οτι το ρεζιλι του 9900ks το προσπερασες και δεν το σχολιασες.

Ειπαμε ορισμενοι να σηκωνετε ψηλα την μπλε σημαια,οχι της Ελλαδας,αλλα της Intel.....

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Να βάλω το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν θα λες το ίδιο αν η Intel πάει το 2021 ή το 2022 σε PCI 4 ή 5?

Δεν με ενδιαφέρει τι κάνει η intel αν εγώ παίρνω αυτό που μου χρειάζεται. Σε σύγκριση πάντα και με τον ανταγωνισμό.

Να στο πω και διαφορετικά με παράδειγμα από τις κάρτες. Η nvidia χρεώνει τις κάρτες της περισσότερο από τις αντίστοιχες της AMD παρόλο που χρησιμοποίησε μέχρι GDDR5 και όχι την ακριβή σύγχρονη HBM. Από τη στιγμή που κατάφερε με νέες μεθόδους color compression(βλέπε σειρά GTX 900 και πέρα) να δώσει σε μένα επιδόσεις επιπέδου AMD(και πιο πάνω) και στον μέτοχο επιπλέον κέρδη από την αποφυγή της HBM μνήμης δεν έχω κανένα θέμα. Κάποιοι όμως ένοιωσαν αδικημένοι που δεν πήραν HBM μνήμη, άσχετα αν δεν έδωσε κάτι στην πράξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Σιγά σιγά τελείωνουν τα πλεονεκτήματα από την προσθήκη επιπλέον cores. Ενώ η intel φαίνεται με αυτή τη γενιά να την ισοφαρίζει, σε thread count τουλάχιστον. Είμαι περίεργος να δω τώρα τι θα κάνει μια εταιρεία που έκανε κεντρική της φιλοσοφία το "moar coars" για 15 περίπου χρόνια. Τι αφήγημα  θα "πουλάει" πλέον στον SOHO πελάτη, όταν η intel με ενιαίο die και 3d stacked cache θα φτάνει ασύλληπτα νούμερα σε ram και cache latency;

Για όσους ξυνίσουν να θυμίσουμε ότι παράλληλη επεξεργασία γίνεται ΚΑΙ σε επίπεδο thread, όταν το cpu π.χ. προβλέπει την διακλάδωση του για να έχει έτοιμους όποιους υπολογισμούς χρειαστούν. Αυτό που λέμε speculative execution. Εκεί βέβαια χρειάζεται τεχνογνωσία και όχι απλά να τεμαχίζεις ένα dies σε cores οπως με ένα ταψί μπακλαβά.

Για τον home user τόσα χρειάζονται. Το PCI-E 3.0 έχει πολλά χρόνια μπροστά. Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε άχρηστες νέες τεχνολογίες όπως π.χ. με τις πανάκριβες HBM μνήμες των AMD που βγήκαν εκτός μάχης από τις νέες τεχνικές συμπιέσης χρώματος των nvidia καρτών.

Αν βγάλει η intel ένα cpu που στα ίδια χρήματα παίρνεις παραπάνω απόδοση με τον αντίστοιχης τιμής amd τότε θα τον αγοράσω με χαρά κιόλας. Αυτή τη στιγμή η AMD είναι μπροστά στο multi-thread perf στα ίδια χρήματα. Η intel έχει ένα μικρό προβάδισμα μόνο στο single thread που κυρίως για παιχνίδια χρησιμεύει αλλά δεν σημαίνει ότι ο 9900Κ(S) έχει και τεράστια διαφορά από τον 3900Χ σε fps. Το ότι ισοφάρισε την AMD σε thread count από που προκύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Να βάλω το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν θα λες το ίδιο αν η Intel πάει το 2021 ή το 2022 σε PCI-E 4 ή 5?

Δεν έχει άδικο,μην το βλέπεις έτσι. Ο απλός χρήστης τι χρειάζεται; Δεν βλέπεις πόσοι πάνε εξάλλου σε Β450 και Χ470 για 3rd Gene;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ποιον ισοφαρίζει σε thread count? 12 threads πίσω είναι, κάτσε να πιάσει τον 3900x πρώτα και βλέπουμε γτ με τα 3ghz base και τα αστεία tdp δύσκολο το βλέπω.

Με τη νέα σειρά τους ισοφαρίζει σχεδόν παντού. Σε αυτήν αναφέρομαι γράφοντας "με αυτή τη γενιά". Ο i5 comet lake θα είναι 6/12. Σίγουρα καλύτερες gaming επιδόσεις από AMD ακόμα και αν ρίξει απέναντί του τον 3700Χ. Ενώ ο home user δεν θα εντυπωσιαστεί τόσο από τα 8/16 όταν και με τα 6/12 βλέπει ότι κάνει τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, pirmen56 said:

Δεν με ενδιαφέρει τι κάνει η intel αν εγώ παίρνω αυτό που μου χρειάζεται.

Το τι παίρνεις δεν απασχολεί κανένα μας, μόνο το τι γράφεις, διότι το 2ο μας "επηρεάζει". Αν λοιπόν το 2021/2022 τα γραφόμενά σου δεν συμπίπτουν με τα σημερινά,  τότε απλά double standards.

Γι' αυτό εξάλλου γράφω στο post μου "λες" αντί για "αγοράσεις".

3 minutes ago, Sheogorath said:

Δεν έχει άδικο,μην το βλέπεις έτσι. Ο απλός χρήστης τι χρειάζεται; Δεν βλέπεις πόσοι πάνε εξάλλου σε Β450 και Χ470 για 3rd Gene;

See above.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Με τη νέα σειρά τους ισοφαρίζει σχεδόν παντού. Σε αυτήν αναφέρομαι γράφοντας "με αυτή τη γενιά". Ο i5 comet lake θα είναι 6/12. Σίγουρα καλύτερες gaming επιδόσεις από AMD ακόμα και αν ρίξει απέναντί του τον 3700Χ. Ενώ ο home user δεν θα εντυπωσιαστεί τόσο από τα 8/16 όταν και με τα 6/12 βλέπει ότι κάνει τα πάντα.

Θα δείξει αυτό, κάτσε να δούμε επιδόσεις πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Το τι παίρνεις δεν απασχολεί κανένα μας, μόνο το τι γράφεις, διότι το 2ο μας "επηρεάζει". Αν λοιπόν το 2021/2022 τα γραφόμενά σου δεν συμπίπτουν με τα σημερινά,  τότε απλά double standards...

Δεν ενδιαφέρουν άχρηστα-για μένα τον home user-features όποιος και να τα δίνει. Δεν με νοιάζει αν η AMD στις δικές της προτάσεις έχει PCI-express 15.0 με 15 Pettabyte/s αν μου είναι άχρηστο παντελώς. Το ίδια και για την Intel. Αυτό σημαίνει καταναλωτής που κοιτάει την τσέπη του και το συμφέρον του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, pirmen56 said:

Δεν ενδιαφέρουν άχρηστα-για μένα τον home user-features όποιος και να τα δίνει. Δεν με νοιάζει αν η AMD στις δικές της προτάσεις έχει PCI-express 15.0 με 15 Pettabyte/s αν μου είναι άχρηστο παντελώς. Το ίδια και για την Intel. Αυτό σημαίνει καταναλωτής που κοιτάει την τσέπη του και το συμφέρον του.

Δεν διαφωνώ να κοιτάει το συμφέρον του, ούτε υποστηρίζω ότι το PCI-E 4.0 δεν είναι gimmick στη mainstream προς το παρόν. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν θα λες τα ίδια το 2021/2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Δεν διαφωνώ να κοιτάω το συμφέρον του, αυτό που αναρωτιέμαι αν θα λες τα ίδια το 2021/2022.

Ξέρει κανείς τι θα χρειάζεται σε 2-3 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Sheogorath said:

Ξέρει κανείς τι θα χρειάζεται σε 2-3 χρόνια;

Όποιος δεν ξέρει δεν γράφει ότι το "PCI-E 3.0 έχει πολλά χρόνια μπροστά του" ή τουλάχιστον το γράφει με τρόπο που δεν δείχνει τέτοια σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Όποιος δεν ξέρει δεν γράφει ότι το "PCI-E 3.0 έχει πολλά χρόνια μπροστά του".

Το καταλαβαίνεις από το βαθμό αξιοποίησής του(όταν βλέπεις σχετικά μικρές διαφορές με το 2.0).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, pirmen56 said:

Το καταλαβαίνεις από το βαθμό αξιοποίησής του(όταν βλέπεις σχετικά μικρές διαφορές με το 2.0).

Συμφωνώ, άρα θα λες τα ίδια το 2021/2022 όταν η Intel υιοθετήσει το 4.0 ή το 5.0 κι ότι τσάμπα πληρώνει παραπάνω ο καταναλωτής. Kudos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικό σου συμπέρασμα αυτό. Εγώ σου δείχνω διαφορά κοντά στο 10% ανάμεσα στο 3.0 και το πανάρχαιο 2.0, με το πρώτο να έχει διπλάσιο bandwidth. Με high end κάρτα του 5% των gamers.

Αν προκύψει παρόμοιο θέμα με τους Comet lake το 2026 π.χ. ποιος άνθρωπος θα σκεφτεί "Πω μακακία που έκανα και δεν πήρα AMD πλατφόρμα και χάνω τώρα από το 3.0" όταν το το cpu που αγόρασε το 2020 θα είναι η Νο1 μπουκάλα όλου του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...