Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

https://www.guru3d.com/files-details/prime95-download.html

Μια ωρίτσα στο blend (τεστάρει τα πάντα small,large,memory,imc)  το λιγότερο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, το ibt είναι για τα σταχια... 

Kάποιοι προτείνουν και 26.6 small ftt

https://forums.tomshardware.com/threads/intel-temperature-guide.1488337/

“Stress” tests vary widely and can be characterized into two categories; stability tests which are fluctuating workloads, and thermal tests which are steady workloads. Prime95 version 26.6 Small FFT's is ideal for CPU thermal testing, because it's a steady 100% workload with steady Core temperatures. No other utility so closely replicates Intel's load test.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Kάποιοι προτείνουν και 26.6 small ftt

https://forums.tomshardware.com/threads/intel-temperature-guide.1488337/

“Stress” tests vary widely and can be characterized into two categories; stability tests which are fluctuating workloads, and thermal tests which are steady workloads. Prime95 version 26.6 Small FFT's is ideal for CPU thermal testing, because it's a steady 100% workload with steady Core temperatures. No other utility so closely replicates Intel's load test.

Aντε να το ξαναγράψω γιατί είσαι εσύ 😛

Η τελευταία έκδοση του prime95 στο blend ,by default στρεσαρει small fft 's, large fft's, ram,imc. Με λίγα λόγια κάνει και thermal testing και stability testing στο σύστημα. Το άρθρο αυτό είναι παλιό με κάποια updates.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

OK mate, θα το αφήσω να τρέξει το πρωί όταν σηκωθώ. Ελπίζω μην γίνει καμιά ανάσταση πρόωρη :P

Το πολυ πολυ να φας κανα φριζαρισμα δεν εγινε και τπτ...

Συνήθως έχουμε freeze από cpu λόγω τάσης ,error και σταμάτημα καποιου-ων threads από ram/imc στο prime95.

Από θερμοκρασίες αν το ξεφτιλίσει το πολύ πολύ να κάνει shutdown.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4.7 με 1.18 για τώρα μιας και ζέστανε ο καιρός. 

Με αλλαγή σε πιο δυνατή ψύχτρα θα δοκιμάσω αργότερα πάλι τα 4.9 με 1.28

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρονια μου πολλα σε ολους!!! Με υγεία παίδες! 

Πείτε γνώμη βρήκα αυτη σε παρα πολυ καλη τιμη διαθέσιμη

https://www.asus.com/us/Motherboards/ROG-STRIX-Z390-E-GAMING/

Η να κανω υπομονή για την gigabyte aorus z390 ultra λιγο πιο ακριβά απο την παραπάνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Τα χρονια μου πολλα σε ολους!!! Με υγεία παίδες! 

Πείτε γνώμη βρήκα αυτη σε παρα πολυ καλη τιμη διαθέσιμη

https://www.asus.com/us/Motherboards/ROG-STRIX-Z390-E-GAMING/

Η να κανω υπομονή για την gigabyte aorus z390 ultra λιγο πιο ακριβά απο την παραπάνω

Κάνε λίγο υπομονή Νίκο, αξίζει 

6 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

AORUS, τι να λέμε τώρα, 

Συμφωνώ 100% 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας και Χριστός Ανέστη!!

Στο μέλλον σκέφτομαι να βάλω έναν i7-9700 ή i9-9900 αν βρω κάπου. Στη μητρική που έχω μπορούν να μπουν. Θα είμαι όμως OK ή θα έχω θέματα με θερμοκρασίες και throttling;; Τι πιστεύετε ;;

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Γεια σας και Χριστός Ανέστη!!

Στο μέλλον σκέφτομαι να βάλω έναν i7-9700 ή i9-9900 αν βρω κάπου. Στη μητρική που έχω μπορούν να μπουν. Θα είμαι όμως OK ή θα έχω θέματα με θερμοκρασίες και throttling;; Τι πιστεύετε ;;

Δεν εχει νοημα ρε συ, πέσει το throttling της αρκούδας,καλύτερα με τα +480ευρω που θα έδινες για 9900k να έπαιρνες μεταχειρμενο σετακι 8700k με z370 μητρική ξέρω γω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Δεν εχει νοημα ρε συ, πέσει το throttling της αρκούδας,καλύτερα με τα +480ευρω που θα έδινες για 9900k να έπαιρνες μεταχειρμενο σετακι 8700k με z370 μητρική ξέρω γω.

 

 

Όχι δεν εννοώ 9700k-9900k, αλλά 9700 ή 9900!! Είναι στα 65 Watt TDP και οι δύο. Προς το παρόν δεν υπάρχουν στην Ελλάδα σε κανένα μαγαζί. Αν βρω κάποιον αξίζει να τον βάλω ή και πάλι θα έχω throttling;; Το κουτί μου είναι ένα Chieftec Full Tower αρκετά ευρύχωρο και μεγάλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Όχι δεν εννοώ 9700k-9900k, αλλά 9700 ή 9900!! Είναι στα 65 Watt TDP και οι δύο. Προς το παρόν δεν υπάρχουν στην Ελλάδα σε κανένα μαγαζί. Αν βρω κάποιον αξίζει να τον βάλω ή και πάλι θα έχω throttling;; Το κουτί μου είναι ένα Chieftec Full Tower αρκετά ευρύχωρο και μεγάλο...

Δεν ξέρω τα specs τους να σου πω την αλήθεια ,ψάξε κάνα review να δεις πως πάνε σε μητρικές σαν τη δική σου. Το 65watt δεν λέει και πολλά από μόνο γτ το tdp της Intel ειναι για τις base συχνότητες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...